Door Olaf Weijers

Redacteur

Twee stekkers erin en het draait

Home Assistant Green Review

16-12-2023 • 06:00

195

Home Assistant Green

Samengevat

De Home Assistant Green is het afgeslankte jonge broertje van de Home Assistant Yellow. Dat maakt de Green wat goedkoper, maar niet zo goedkoop als alternatieve hardwareplatforms. De Green wordt kant-en-klaar met Home Assistant geleverd en zit in een nette behuizing met een prominent Home Assistant-logo op de bovenzijde. Die behuizing voelt wat steviger aan dan die van de Yellow, wellicht ook omdat het niet de bedoeling is deze makkelijk open te maken, want intern uitbreiden of upgraden met andere hardware is niet mogelijk bij de Green. De USB-aansluitingen bieden wel de mogelijkheid om extra hardware zoals een Zigbee-radio aan te sluiten, maar er zijn maar twee stuks beschikbaar en deze zijn wat krap geplaatst ten opzichte van de overige aansluitingen. Het is zeker een fijn, gebruiksklaar apparaatje, waarmee je het achterliggende platform steunt, wat je terugziet in de prijs.

Getest

Home Assistant Green

Prijs bij publicatie: € 129,95

Vanaf € 129,95

Vergelijk prijzen

Het kan maar niet op met artikelen over Home Assistant dit jaar. Dat heeft onder andere te maken met de grote stappen die het platform en het bedrijf erachter, Nabu Casa, hebben gezet. Behalve met de productie van Home Assistant en het bijbehorende cloudplatform houdt het bedrijf zich ook al enige tijd bezig met hardware. Dat begon allemaal met de Home Assistant Blue, een herverpakte Odroid N2+-singleboardcomputer die kant-en-klaar geleverd werd met Home Assistant voorgeïnstalleerd. Later kwam hier de Home Assistant Yellow bij, gebaseerd op een Raspberry Pi Compute Module 4, voorzien van een gecombineerde Zigbee- en Threadradio, en uit te breiden met een NVMe-ssd of AI-accelerator. De radiomodule van de Yellow is ook los verkrijgbaar met een USB-connector: de Skyconnect.

De Blue is al even niet meer beschikbaar, maar er is sinds kort een alternatief, in de vorm van de Green. De prijs van de Green ligt een stukje lager dan die van de Yellow. Hij is dan ook wat afgeslankt. De basis wordt niet gevormd door een Compute Module die je kunt vervangen, maar door een vaste Rockchip-soc. Ook de radiomodule ontbreekt, evenals het M.2-slot. Een afgeslankte versie dus, waarbij je je misschien afvraagt voor wie de Green is en hoe de prestaties zijn ten opzichte van de Yellow.

Wat krijg je?

De Home Assistant Green komt in een ongebleekte kartonnen verpakking met tweekleurige bedrukking. In de doos treffen we het apparaat zelf, een netspanningsadapter, een ethernetkabel, en de onvermijdelijke garantieaanwijzingen en snelstarthandleiding. Het is vriendelijk dat er een netwerkkabel wordt meegeleverd, maar met een groene blik bezien is het jammer dat het kabeltje en de Green zelf allebei in een plastic zakje zijn verpakt. De voedingsadapter is een universeel type met opzetstukjes voor verschillende types wandcontactdozen. De uitvoerspanning is 12V en het maximale vermogen is 12W.

Home Assistant GreenHome Assistant Green

De hardware van de Green is verpakt in een behuizing die beter aanvoelt dan de Yellow, die een beetje rammelde en niet heel solide overkwam. Het grote verschil is natuurlijk dat de Yellow gemaakt is om makkelijk geopend te worden en er ook nog een koelblokje moet worden geassembleerd op de Compute Module. De koeling van de green wordt verzorgd door de onderzijde van de behuizing: een metalen koelblok van 0,3mm dikte met ribben van 0,5mm. Het gewicht van dit blok helpt een hoop om het apparaat solide aan te laten voelen. Het koelblok is niet voorzien van voetjes, wat een aantal nadelen heeft. Het apparaat kan er makkelijk door schuiven en een vuile of ruwe ondergrond kan op den duur het koelblok bekrassen, wat het uiterlijk niet mooier maakt, al gaat het dan enkel om de onderzijde. Een ander nadeel is het gebrek aan wandmontagepunten, wat vervelend is als je het apparaat naast je router aan de muur wil monteren. De bovenzijde van de behuizing is van halfdoorzichtig polycarbonaat, waarin het logo van Home Assistant is verwerkt.

Aan de connectorzijde van de behuizing vinden we een voedingsaansluiting, twee USB-aansluitingen, HDMI, een SD-kaartslot, een ethernetaansluiting en een drukknop. Dat is een heel rijtje voor een klein apparaat en het betekent dan ook dat de kabels elkaar snel in de weg gaan zitten. In de praktijk kreeg ik te maken met ruzie tussen de voedingsplug en een Sonoff-Zigbee-adapter die wel wat dikker is uitgevoerd dan veel andere USB-apparatuur. Een USB-verlengkabel lost dit op en is in het geval van een Zigbee-adapter altijd goed om te gebruiken om eventuele interferentieproblemen te voorkomen.

Home Assistant Green pcbHome Assistant Green pcb

Als de bovenzijde is verwijderd, valt op dat het ‘deksel’ drie lightguides lijkt te hebben, die op witgedrukte punten van het pcb terechtkomen. De Green heeft drie statusleds, maar deze zitten op een andere positie; wellicht betreft het een idee dat in de ontwerpfase is gesneuveld of nog wacht op een nieuwe pcb-revisie. Het pcb dat wij tot onze beschikking hebben, is gelabeld als 'revisie 1'. De bovenzijde van het pcb huisvest de connectors, de Realtek 8211F gigabitethernetcontroller en de ondersteunende elektronica voor veel componenten. Opvallend is de (onbezette) houder voor een CR2032-knoopcelbatterij. Die batterij heb je niet in alle gevallen nodig, omdat ze enkel dient om de klok van spanning te voorzien als de voedingsspanning wegvalt. Normaal gesproken synchroniseert het platform de tijd met een ntp-server tijdens het starten. Als je de Green plaatst in een situatie zonder internettoegang, zul je dus voor een batterij moeten zorgen.

In de hoek zien we een rijtje connectors en een jumper. De jumper schakelt de Green van normale werking (nor) in herstelmodus (rec). Naast de jumper zit een 'onbestukte' (niet-geplaatste) USB-connector en hiernaast een seriële debugaansluiting die wel voorzien is van pinnetjes.

Op de onderzijde van het pcb bevinden zich meer chips. Een Rockchip RK809-5 levert de voeding voor de afzonderlijke componenten en zorgt ervoor dat deze volgens de gewenste specificaties wordt aangeleverd. De NXP-PCF8563-realtimeklokmodule houdt de datum en tijd bij en bevindt zich tegenover de batterijhouder aan de andere zijde van het pcb.

De Rockchip RK3566 staat aan het hoofd van de operaties die op de Green plaatsvinden. Dit is een soc die is voorzien van een Arm Cortex A55-processor met vier kernen die functioneren op een snelheid van 1,8GHz. Het werkgeheugen van 4GB en de 32GB eMMC-opslag bevinden zich beide naast de soc. De herkomst van deze twee chips konden we niet identificeren. Een chip naast de soc die we wel konden thuisbrengen, is de Winbond 25q128jvsq-flashchip met een capaciteit van 16MB. Deze bevat de bootimage die de Rockchip tevoorschijn tovert om vervolgens het OS te starten vanaf het andere flashopslaggeheugen.

Installatie en gebruik

De installatie van de Green is een van de speerpunten van dit product. Er zijn maar weinig stappen nodig om Home Assistant up and running te krijgen; de snelstarthandleiding vermeldt alleen: de netwerkkabel en voedingsstekker in het apparaat steken, enkele minuten wachten tot het gele statuslampje regelmatig knippert en het systeem is gereed voor gebruik. De Home Assistant Yellow vereist in veel gevallen wat meer stappen, tenzij je deze aanschaft in een webshop die de Compute Module al heeft geflasht.

Of dit gemak een bepalende factor is om het apparaat aan te schaffen, kun je je afvragen, want als je Home Assistant uitgebreid inricht, zul je er waarschijnlijk ook niet aan ontkomen om af en toe zaken uit te zoeken en je kennis uit te breiden.

De hardware van de Green is krachtig genoeg om Home Assistant te draaien, ook voor de grotere installaties. Er is ruim voldoende verwerkingskracht en opslagruimte voor integraties en add-ons; wat dat betreft loop je niet zo snel tegen grenzen aan. Natuurlijk zit er wel wat verschil in prestaties tussen de Cortex A55 en A72 die met name tellen bij het starten van het systeem en een van de intensiefste taken die het platform uitvoert: tekst-naar-spraak genereren. Om het verschil in prestaties tussen de Green en de Yellow te duiden, hebben we op allebei exact dezelfde Home Assistant-back-up hersteld en vervolgens gemeten hoelang het systeem doet over een (koude) start en het genereren van een lange zin.

Green

Yellow

Starttijd

3:01

2:11

Installatie add-on (Node-Red)

0:38

0:40

Lange zin genereren met Piper (tekst naar spraak)

0:12

0:08

Het grootste verschil meten we tijdens het starten; de Yellow doet dit bijna een minuut sneller. Ook het genereren van tekst naar spraak gaat sneller. Wel is het opvallend dat het installeren van de add-on Node Red iets sneller verloopt. In de praktijk merk je eigenlijk maar weinig van deze verschillen. Als het goed is, start je het systeem niet elke dag opnieuw op of doe je dit op een tijdstip dat niemand erop wacht. Dagelijkse operaties, zoals schakelen en automatiseren, verlopen op beide hardwareplatforms even soepel.

Een limiet waar je in de praktijk misschen vaker tegenaan loopt, is het beperkte aantal USB-poorten. Naast wifi kom je in veel smarthomes alternatieve radioprotocollen tegen, zoals Zigbee, Z-Wave en protocollen gebaseerd op 433 en 868MHz. Om van deze apparatuur gebruik te maken, heb je een USB-transceiver nodig. Ook overige domotica-apparatuur, zoals bridges, beschikken vaak over een USB-voedingsaansluiting. Iets meer dan twee aansluitingen was dus welkom geweest.

Het had ook gekund, omdat de soc over meer USB-controllers beschikt dan nu op het pcb bedraad en 'bestukt' (geplaatst) zijn. Dat is makkelijker gezegd dan gedaan, want de achterzijde van de Green is al druk bezet met aansluitingen. Een kabel of apparaat met een iets bredere USB-connector komt daardoor al snel in confict met de voedingsadapteraansluiting. Wat extra plaats zou wellicht van de HDMI-connector kunnen komen. Op de Yellow kwamen we eerder ook sporen van een HDMI-connector tegen die kennelijk na de ontwerpfase gesneuveld is. Op de Green is deze wel geplaatst, maar in de praktijk van weinig nut. Deze dient voor consoletoegang in combinatie met een toetsenbord, zodat je bijvoorbeeld een diagnose kunt stellen als de Green onbereikbaar is geworden op je thuisnetwerk. Er zijn geen opties om de connector te gebruiken om bijvoorbeeld een wandpaneel met webinterface aan te sturen. Het lijkt me voor de toekomst daarom geen gek idee als deze aansluitingen worden vervangen door extra USB-aansluitingen.

Alternatieven

Home Assistant is een pakket dat niet gebonden is aan specifieke hardware om te draaien, wat betekent dat er genoeg alternatieven zijn voor de Green. Hieronder zetten we wat populaire opties op een rijtje.

Home Assistant Green Home Assistant Yellow Raspberry Pi 4B Raspberry Pi 5
Soc 4x Cortex A55 @ 1,8GHz 4x Cortex A72 @ 1,5GHz 4x Cortex A72 @ 1,8GHz 4x Cortex A76@ 2,4GHz
Ram 4GB 2-8GB 1-8GB 4-8GB
Storage 32GB eMMC 8-32GB eMMC MicroSD* MicroSD*
Zigbee/Thread Nee Ja Nee Nee
Extra ssd Nee Optie Nee Optie
Wifi Nee Optie Ja Ja
Ethernet Gigabit Gigabit/PoE* Gigabit/PoE* Gigabit/PoE*
Bluetooth Nee Optie Ja Ja
Verbruik onder belasting 3W 5-9W 8W 12W
Prijs 110 euro 225 euro 40~65 euro 70 ~ ? euro

* Optioneel / meerprijs

Als je hem naast wat gebruikelijke alternatieven plaatst, valt op dat de prijs van de Green iets hoger is dan die van de (snellere) Raspberry Pi's. Dat beeld is enigszins vertekend doordat de Pi nog wat accessoires nodig heeft om hem goed te kunnen vergelijken met de Green. Als je aan de Pi een behuizing, 32GB microSD-opslag en een goede voeding toevoegt, moet je er zo'n 20 euro bij optellen. Naast de Pi zijn er uiteraard nog heel veel alternatieve singleboardcomputers op de markt die prijstechnisch een betere deal zijn, maar je zult dan zelf wel de hardwarecompatibiliteit in het oog moeten houden, vooral als je het belangrijk vindt om een supervised variant van Home Assistant te draaien.

Conclusie

De Home Assistant Green is een mooie kant-en-klare optie als je op zoek bent naar een simpel op te zetten hardwareplatform waar je enkel Home Assistant op wil draaien. De Green willigt die wens op uitmuntende wijze in: twee stekkers erin en het draait. Dat gemak heeft wel een prijs, tenminste, als je de hardware vergelijkt met generieke hardware waarop Home Assistant ook prima kan draaien, maar dat moet je dan wel zelf installeren. Er ontbreekt ook een aantal voordelen van de Yellow. Naast het gebrek aan Zigbee-functionaliteit en NVMe-ondersteuning geldt ook dat de Green in de toekomst niet te upgraden is met een verse Compute Module zoals de Yellow biedt. Voor de tweaker is de Yellow daarom waarschijnlijk in de meeste gevallen interessanter. Vind je de optie om de hardware in de toekomst te kunnen upgraden niet belangrijk, dan kan het verbruik van de Green met gemiddeld 1,5W interessant zijn. Als je Home Assistant nu draait op een platform dat meer dan 16,5W gebruikt, wat met een oudere thuisserver of nas het geval kan zijn, verdient het vervangen door een Green zichzelf na drie jaar terug.

De Green is dus niet het sterkste en ook niet het goedkoopste platform om Home Assistant op te draaien, maar wel een van de gemakkelijkste instapmogelijkheden voor dit smarthomeplatform, zeker voor wie de hoofdbrekens wil bewaren tot het configuratiestadium.

Reacties (195)

195
192
108
1
0
71
Wijzig sortering
Als ik zie hoeveel tijd ik heb besteed aan de overstap van domoticz naar home assistant, zat 95% hiervan ik het opzetten van de apparaten en het activeren van de automations etc. Zolang dat niet ook heel veel makkelijker wordt, zie ik de meerwaarde niet echt van een commercieel kastje.
En die configuratie zal voor heel veel mensen al veel teveel van het goede zijn. Lange weg te gaan nog op dat vlak.

Draait mij ook prima op mn nas zo.

[Reactie gewijzigd door MikeyMan op 22 juli 2024 14:16]

Het maken van automations is enorm verbeterd de afgelopen 1.5 jaar. Van zelf yaml code invoeren naar alles via een web pagina waar je hem stap voor stap kan opbouwen. Een alternatief is je automations in Node-Red maken.
Either way... Voor een leek is het haast niet te doen...
En eerlijk gezegd, simpele timers etc waren in domoticz een stuk makkelijker.
Wat versta je onder leek? Als ik aan een leek denk dan denk ik aan mijn 70 jarige vader die blij is dat hij kan internetbankieren. Waarom zou die überhaupt starten met domotica? Die pakt gewoon de Hue app.

HA is toch gewoon voor liefhebbers en het stelt werkelijk niks voor om events af te trappen op basis van zonsopkomst, ondergang of een andere tijd.
Ben ik niet helemaal met je eens hoor.
Home assistant is gewoon niet gebruiksvriendelijk. Mijn z-wave devices staan weer ergens anders dan mijn kaku. De enorme berg met entities waar je de juiste in moet zien te vinden. Ik doe maar een greep.

Als je het gebruiksvriendelijk wilt maken dan is er een lijst gesorteerd op type hardware (lamp, switche etc) waarbij automatisch kaarten worden getoond die je kunt plaatsten op je Dashboard met daarbij een lijst met veel gebruikte automatiseringen

Ik zit zelf regelmatig door slecht gedocumenteerde wiki’s heen te grasduinen en er zijn wel 10 wegen om iets te regelen.

Hoe dan ook ik vind dat leuk. Maar 90% van mijn vrienden gaat hier niet aan beginnen
Dat is een reactie vanuit de verwachting dat je huis automatiseren zo eenvoudig is als een app installeren op je foon. Dat is het niet: het vergt heel wat planning en voorbereiding én kennis. Tot voor kort was dit domein voorbehouden voor professionele installateurs, en nu begint het binnen het bereik te liggen van 'prosumenten'. Voor een tweaker is dit de hemel, voor een consument de hel. Ik verwacht niet dat dit zo snel zal veranderen, gezien de vele protocollen. Misschien dat alles binnen X jaar allemaal op Thread+Matter werkt en autoconfiguratie of AI ons zal helpen, maar daar wacht ik persoonlijk niet op.
Waarom zou domotica niet zo simpel kunnen zijn als het installeren van een app? We hebben al veel vaker evoluties meegemaakt. Ik kan mij nog een tijd herinneren dat ik in de config.sys en de autoexec.bat conventioneel geheugen zat de reserveren. Later met Windows werd het een stuk eenvoudiger en nu zit ik op de Mac zit en zie hoe mijn vader van 73 daar zich heel zelfstandig in red dat is toch een behoorlijke evolutie.

Ik denk dat Matter zeker een bijdrage gaat leveren, maar er is gewoon best wel veel mogelijk ook als er verschillende protocollen zijn. Het toevoegen van een apparaat moet toch simpel in 1 interface kunnen ongeacht het protocol? Ik vind dat de basis dingen prima door een leek te installeren moeten zijn. Wanneer je echt ingewikkelde automations wil maken dan begrijp ik dat dit nog een stap te ver is.. Je moet natuurlijk wel in if else constructies kunnen denken. Maar aan de andere kant er komt nu een generatie waar programmeren ook niet meer zo spannend voor is. Met de komst van AI wordt dat ook eenvoudiger als die op basis van jouw leefwereld suggesties gaat doen.

We zullen zien waar het naar toe gaat. Ik denk dat domotica een belangrijke rol gaat spelen in energie zuinigheid en duurzaamheid. In mijn huis ben ik er in iedergeval al volop meebezig.
Waarom zou domotica niet zo simpel kunnen zijn als het installeren van een app?
Omdat iedereen persoonlijke voorkeuren heeft.
Als je Windows installeert ga je 'm toch ook naar je persoonlijke voorkeur aanpassen (achtergrond/applicaties/mail/browser/etc)
Waarom zou domotica niet zo simpel kunnen zijn als het installeren van een app
Omdat elke fabrikant nu zijn eigen (betaalde) app wil pushen. En communicatie tussen die apps eerder actief tegengewerkt dan bevorderd word.

Misschien komt er in de toekomt meer verbetring in, maar daar zijn we nu nog niet...
Natuurlijk kan het ooit heel simpel zijn voor een gebruiker, maar nu (en al jaren), het feit dat fabrikanten tot op een korte tijd geleden (bijv. Matter) nog niet eens 1 standaard hebben geïntroduceerd en iedereen zijn 'eigen' voorbeeld (en ecosysteem) bedacht, laat al wel zien dat domotica niet simpel is. Voor bedrijven niet en al helemaal niet voor een gewone gebruiker die wel graag alles vanuit 1 overview wil aansturen. Daar springt bijvoorbeeld de HA-community ingrijpt en de bedrijven even een schop verkoopt.
Waarom zou domotica niet zo simpel kunnen zijn als het installeren van een app?
Ik zeg nergens dat dat niet ooit zal kunnen - maar op vandaag is het nog niet mogelijk. Punt. Dat ligt niet aan Home Assistant - dat ligt aan het feit dat standaardisatie rond 1 protocol nog maar in de kinderschoenen staat. Er vallen nog wel wat (r)evoluties te verwachten, maar ik wacht daar niet op en ben zeer tevreden dat HA vandaag al doet wat het moet met een zeer redelijk niveau van gebruiksvriendelijkheid.
Ik vind dat de basis dingen prima door een leek te installeren moeten zijn.
En ik vind het vanzelfsprekend om een gloeilamp te vervangen, een stoel die wiebelt opnieuw vast te zetten, een cilinderslot van een deur te vervangen tot zelfs de installatiehandleiding van de motor van mijn garagepoort na te kijken en op te zoeken wat de oorzaak van een failure zou kunnen zijn.
Wat er ook van zij, 'domotica' is een veel te ruim begrip om over te laten aan een leek. Als je enkel geinteresseerd bent in enkele sferen voor je Hue-lampen, dan heb je geen nood aan HA en kan je terugvallen op veel eenvoudigere apps die voor de meeste leken behapbaar zullen zijn - maar ook die apps zijn té complex voor sommige mensen.
OF het vergt investering…

Ik vind tweaken -wel- leuk maar ik heb er niet altijd tijd meer voor en met domotica kom je best dicht bij een soort “corr” in je huis die ik graag heel stabiel wil.

Ik gebruik daarom een homey pro, automatiseringen en triggers maken is ontzettend eenvoudig en doen het ook praktisch altijd.

Ik heb daarnaast -ook- een HA installatie die in een VM draait op mijn unraid systeem, die gebruik ik met name voor dashboarding (influxdb/grafana) voor die momenten dat ik toch lekker aan de tweak wil.
HA op een VM, dat wil ik ook!

Is er al ergens een uitleg hoe ik dat moet aanpakken?
Youtube filmpje:
https://www.youtube.com/watch?v=jeujDTEreio

Met daarbij ook de link naar de bestanden die gebruikt worden. Werkt :)

Suc6
Met de Tado, Hue en Mi Home apps heb ik het idee dat ik toch het nodige heb geautomatiseerd in mijn huis, voor alle drie de apps geldt dat het zo eenvoudig was als het installeren van een app op mijn telefoon.
Ik zie het nut niet van je post - wat wil je eigenlijk beweren? Dat 'domotica' zo eenvoudig is als het installeren als een app op je foon, als antithese op mijn stelling? Ik ben blij voor jou dat jij tevreden bent met het gebruiksgemak van *jouw* apps in het kader van *jouw* verwachtingen - maar durf je tegelijkertijd ook stellen dat het *voor iedereen* of *voor de gemiddelde persoon* even eenvoudig is? Dat iedereen exact dezelfde keuzes voor hardware als jij zou maken (waarbij ik vermoed dat het jou wel wat tijd heeft gekost om te zoeken naar apparaten die compatibel zijn met jouw verwachtingen), enz.

Alles staat en valt met je definitie en verwachtingen van 'domotica'. Ik neem geen genoegen met het moeten switchen tussen verschillende apps, dus vergt het (vooralsnog) tijd om je bezig te houden met een platform dat allerlei protocollen met elkaar kan doen samenwerken. Standaardisatie is de eerste stap naar vereenvoudiging voor de consument, en AI zal waarschijnlijk ook wel nog een rol spelen (alhoewel ik niet onder de indruk ben van hoe Power Automate flows voorstelt op basis van AI).
Nu nog wel maar als ik het verschil zie tussen nu en 3 jaar geleden dan is dat een enorme verbeterslag. Geef het nog 5 jaar en het is weer zoveel beter gok ik. Ha wordt echt zo snel volwassen. Heel tof om te zien. Voor een beetje puzzelaar is het nu al zeer goed te doen. Voor de leek is het over 5 jaar denk ik easy peasy.
Mijn z-wave devices staan weer ergens anders dan mijn kaku. De enorme berg met entities waar je de juiste in moet zien te vinden.
Vrijwel alle (misschien wel daadwerkelijk alle) alternatieven die wél zo simpel zijn werken maar met 1 - meestal gesloten - systeem. Als je bijvoorbeeld enkel Zigbee devices aan Home Assistant linkt staan die keurig allemaal op dezelfde plaats. Het wordt zo ingewikkeld als je het zelf wil maken...
Ik vond domoticz meer shit als home assistant, hiervoor homeseer jaren gehad maar home assistant is een verademing en veel stabieler.
Als je het gebruiksvriendelijk wilt maken dan is er een lijst gesorteerd op type hardware (lamp, switche etc) waarbij automatisch kaarten worden getoond die je kunt plaatsten op je Dashboard met daarbij een lijst met veel gebruikte automatiseringen
Dit kan al een hele tijd. Add card -> by entity
Nou iT3CH, ik ben ook 70 en me stevig aan het oriënteren wat ik zal nemen om mijn woning te automatiseren. De verlichting in alle ruimtes in m'n huis zijn inmiddels voorzien van ZigBee dimmers en zijn nu met zowel de schakelaars en AB te bedienen. Voor de volgende stap ben ik me aan het orienteren of dat HA of Homey moet worden. Als ik dat werkend heb, wil ik uitbreiden met licht-, nadering- warmte en waterdetectiesensoren. Niet alleen voor de 'FUN', maar ook voor allerlei handige tips die ik hier bij Tweakers tegengekomen ben. En misschien knoop ik er indien nodig ook wel iets van Hue aanvast.
Mijn zoon is dol op Hue en ziet iets anders gewoon niet zitten. Hij zit nota bene in de automatisering en ik niet en ja, internet bankieren lukt me ook. Zolang je nog flexibel van geest bent kan er veel. Ik smul van alles wat ik hier op Tweakers lees, en leer van jullie elke dag, ook van jou! Dank je wel daarvoor!
Leuk om te lezen Jan. Je hebt al een protocol gekozen. Nu is het een kwestie van uitbreiden en focus. Het is net waar je je tijd in wilt stoppen. Stap voor stap. Zo pak ik het ook aan.

Homey is wat eenvoudiger te configureren. Ha zit volop in ontwikkeling. Maar voor weinig geld kun je ook een experiment opzetten met HA. Als het niks is kun je alsnog overstappen op Homey. Ik zelf heb voor HA gekozen werkt prima en is gratis en goedkoper in aanschaf. Dit kastje die hier wordt aangeboden is een prima stap. Je kunt ook zelf aan de slag gaan met een raspberry pi is niet moeilijker dan een Windows computer installeren.

[Reactie gewijzigd door hydex op 22 juli 2024 14:16]

Het is een lastige keuze Hydex, omdat het een wezenlijk onderdeel van m'n huisinstallatie uit gaat maken. Als er iets mis gaat en ik ben er effe niet, moet ik het de kinderen en kleinkinderen natuurlijk niet te moeilijk maken.
En omdat Homey eenvoudiger te configureren en programmeren is gaat mijn voorkeur om eerder genoemde reden daar naar uit.
Maar diep in het hart vind ik HA interessanter en uitdagender.
Ben er nog niet uit.
Ik herken je uitdaging en heb daarom voor alles in mijn huis een fallback gemaakt met fysieke knoppen. Alles is aan en uit te zetten als de domotica uitvalt. Zelfs automatische stopcontacten heb ik nog een schakelaar meegegeven.

Mijn familie hoeft zich dus niet druk te maken. Heb het nu 3 jaar draaien. Slechts 1 keer ging het mis door een bug waardoor mijn HA dacht dat er brand was en rolluik automatisch omhoog ging, alle lampen aan en ik niet thuis was. Paniek in de tent 😂.
Jan ook ik ben 70 en ben volop bezig met home assistant. Het mooie van HA is juist dat je alle apparaten aan elkaar kunt knopen. Je kunt bijv. de airco laten werken op basis van een sensor van Toon. Met Google Home de instructies voor HA automations geven. De Switchbot gordijnen laten sluiten bij zonsondergang of o.b.v. een lichtsensor op de xiaomi luchtverfrisser de IKEA rolgordijnen sluiten. Het hek openen als je thuis komt of juist sluiten en het alarm activeren als je weggaat. Deze automations zijn zeer eenvoudig en ik heb geen it opleiding of zo. Gewoon boerenverstand gebruiken.
Stelt niks voor? Dat lijkt me deformatie.

In domoticz: ga naar knop en druk op timers.

In HA: creëer automation met allerlei lastige samenhangen.

Ik kom eruit, maar het is vele malen moeilijker dan nodig.

Eens met @hydex
Is persoonlijk.

Ik vind juist HA makkelijker dan Domoticz.

Dus tja...
Idem, kreeg Domoticz niet uit de gang, terwijl HA binnen 5 minuten de eerste automatisering al had. Alle integraties werden herkend en zelfs meer dan ik wist.
Het is wat je verwacht, als je echt wilt gaan automatiseren zijn puur timers veel te beperkt. Dus ook toen ik nog domoticz draaide gebruikte ik die optie zelden of nooit.

Domoticz heeft blockly als simpele automatiseringslaag, alleen heeft men dat in al hun wijsheid niet doorontwikkeld, ook dat is veel te beperkt als je echt wat wilt automatiseren.

[Reactie gewijzigd door Sine op 22 juli 2024 14:16]

Ik zou wel eens willen lezen over een vergelijking tussen simpele en ingewikkelde automatiseringen op recente versies van Domoticz, OpenHAB, en Home Assistant.
Rustig aan maat... We hebben niet geknikkerd. Zit hier pas een jaar of 20.

De gebruiksvriendelijkheid is ver te zoeken. Alles, zowel acties als apparaten, zitten overal en nergens verspreid. Als je niet ziet dat dat onnodig lastig is, blijf ik bij mijn eerdere uitspraak: deformatie.

[Reactie gewijzigd door MikeyMan op 22 juli 2024 14:16]

Het idee is dat je je eigen dashboard bouwt. Er is wel een standaard dashboard waar alles in zit... Maar die is niet gebruiksvriendelijk omdat alles daar in zit.

Maar elke software die alles laat zien zal gebruiksonvriendelijk zijn. Maar het maken van een eigen dashboard is tegenwoordig ontzettend simpel. Device kiezen, hij stelt zelf voor welke kaart er waarschijnlijk bij past en voila, je kan het bedienen.

Automations doe je via automations. Dat is tegenwoordig praktisch "if this, than that". Daar moet je als Tweaker echt wel uit kunnen komen...

Verder eens dat Home Automation ook niet voor de buurman is. Überhaupt alles op een timer maakt geen Smart home IMHO. Daarvoor moet je eerst goed nadenken wat je doet en hoe je dat gaat doen.

Ik kan elke dag de kachel aan laten gaan, maar dat is niet smart. En wat is dan het voordeel TOV een simpele domme thermostaat?

Mijn "kachel" (airco) gaat enkel aan als ikzelf of partner thuis werken/zijn. Beide aan het werk? Dan gaat die niet aan. Dat checkt HA via onze agenda's. Maar als het erg koud wordt of vochtig en koud, dan blijft de airco 24/7 aan aangezien dat voor ons huis efficiënter is.

Dat zorgt ervoor dat we de thermostaat nooit hoeven aanpassen... Maar ook niet onnodig verwarmen.

Ja, smart home kan simpeler voor de gebruiker, maar dat gaat ook ten kostte van het nut. Juist doordat je ontzettend veel controle hebt, kan het overweldigender zijn met alle opties. Maar het idee van HA is dat je alles met elkaar kan koppelen. Als je simpel wil moet je iets anders gebruiken.... Maar zal je ook minder kunnen met je smart home....

Als mensen zeggen dat automations maken lastig is.... Tja als je "Settings -> automations -> create new" te lastig vind of de logica van "triggers -> conditions -> actions" niet begrijpt zal geen enkele smart-home oplossing ooit goed werken. Of in ieder geval niet leiden tot een daadwerkelijk slim huis...
Helemaal mee eens en ik ben 70 jaar.
Een echte tweaker maakt zelf een paar chippies, soldeert ze op een eigen printje en bouwt zn eigen home automation met notepad.
Dat stuk mis ik nog steeds idd in HA goede timers per lamp of iets dergelijks heb daarvoor nu een HACS add on schedular omdat op te lossen.
Wat bedoel je met goede timers per lamp? Je kunt met acties heel simpel een lamp een vertraging of specifieke tijd geven

trigger: deur is open -> voorwaarde zon is onder de horizon -> vertraging: 30 sec -> lamp uit.

of
trigger : Er is niemand thuis -> voorwaarde zon is onder + offset van 2 uur -> lamp scene aan
trigger : Er is niemand thuis --> wanneer tijd gelijk is aan 23:05 -> lamp scene uit.

[Reactie gewijzigd door hydex op 22 juli 2024 14:16]

De trigger in je laatste twee voorbeelden is hier dan het tijdstip. Of er niet iemand thuis is is dan de voorwaarde.

Zoals jij het hebt staan gaat hij af op het moment dat de laatste persoon het huis uit gaat en doet dan meestal niks tenzij je precies aan het tijdstip voldoet. 8-)
Ik bedoel 1700 lamp aan elke dinsdag dat soort timers dat heb je in domoticz met een paar klikken klaar.
ik snap echt niet waarom mensen node-red gebruiken. ik vind dat juist maar omslachtig.
Een schil om een schil. Echt makkelijker vind ik het niet.

De if (condition) then, van home assistant vind ik een stuk overzichtelijker.
Voor mij is node red de way to go. Reden hiervoor is dat je flow visueel wordt gemaakt. Daarnaast vind ik de error handeling super; voor iedere stap kan je de output realtime bekijken.
Ik heb het ook geprobeerd. Voor mij werkte Node Red voor geen meter. De zichbaarheid leek voor mij op een bord spaghetti waarin een oorlog was uitgevochten. Totaal onoverzichtelijk.
Ik heb het ook, maar vooral om relatief complexe automations te maken. Als voorbeeld; een energie meter op de wasmachine die je gebruikt om te detecteren of de wasmachine draait zodat wanneer die klaar is een berichtje gestuurd kan worden. Het kan allemaal wel in standaard HA, maar het is wellicht wat makkelijk om dit in Node Red voor elkaar te krijgen.

Overigens moet ik er wel bij zeggen dat ik het zelf erg vervelend vond om elke keer te zoeken naar waar die ene automation nou stond, dus inmiddels staat alsnog alles in HA zelf.
Als je handig bent met C# is er ook Netdaemon https://netdaemon.xyz/.
Ik ben van Home Assistant op mijn NAS naar een Yellow gegaan vanwege het stroomverbruik.

Yellow is flink zuiniger, en nu kan de NAS ook uit op momenten dat ik hem niet gebruik. Gelijk ook Adguard op de Yellow gezet ipv op de NAS.

Yellow verdient zichzelf vanzelf terug nu. Tevens goede support vanuit Nabu Casa op de Yellow. Hadden wat problemen en ze reageren snel en helpen goed.
De stroombesparing kan wel eens tegenvallen. In plaats van één NAS die 24 uur aan staat heb je nu een NAS die toch nog uren per dag aan staat plus een Yellow die 24 uur per dag aan staat.

Als de Yellow de helft gebruikt van de NAS en de NAS staat de helft van de tijd uit, dan bespaar je precies niets.

Als de NAS langer uit staat bespaar je wel iets, maar het gaan maar om een paar euro per jaar.
6W voor de Yellow, 40W voor de NAS.

NAS staat nu ongeveer nog 12h per dag aan. Dus ik snap je punt, maar het blijft een besparing!
Beetje offtopic, maar was het niet slecht voor hdd’s om ze dagelijks te laten upspinnen, ipv ze continu te laten draaien? Of is dat achterhaald? (Of heb je helemaal geen hdd’s, kan natuurlijk ook)
Het is nog steeds zo. Maar het hangt er van af wat je wilt bereiken of het erg is.
Stel dat een schijf 50000 uur mee gaat. Dat is ruim 5 jaar.
Als je hem twee keer per dag uit en aan zet zet loopt dat terug naar 30000 uur. Ruim 3 jaar.
Maar als je hem per dag dan maar 8 uur laat draaien draai je in kalender jaren natuurlijk 9 jaar.

Het wordt anders als je hem iedere 10 minuten uit zet en dan weer aan. Dan draai je per dag misschien wel 20 uur en dan is het aanytal jaren natuurlijk ook maar kort
Dank voor deze info. Ik draai nog Domoticz op een DS 414 maar kan niet meer updaten en docker kan niet. Wil overstappen naar HA. Denk dat ik maar zo'n ding ga halen. Was eerst van plan hier een oude laptop voor te gaan gebruiken.
Je kunt ook eerst een docker draaien op je pc en er een beetje mee spelen kijken of het echt wat voor je is. Ik heb dat ook gedaan. Dan kun je domoticz laten draaien en langzaam over stappen naar HA
HA is dan ook een hobby ding. Het is de bedoeling om je bezig te houden. Net zoals je games speelt. Als nu een project opzet, is dat binnen 10 jaar zo goed als waardeloos. Tijd zul je er dus altijd moeten in stoppen.
Met HA heb je mogelijk meer vrijheid om verschillende ‘smarthome’ toepassingen te beheren. Zit een boel tijd in. En met HA ben je niet merk gebonden met hub en rand spullen. De koppel verkoop voor de kerst is begonnen! De privacywaakhond kan zich ten volle inzetten en buigen over alle kromme constructies. Met Matter schakelen we hier onbedoeld naar Hue, de muziekspeeldoos komt hier niet binnen. Wil maar niet binnen komen. We blijven hoe dan ook (neutraal) op Spotify;-)
Dat is dan ook de reden dat ik voor Homey Pro koost ipv een Home Assistent setup. Homey Pro is ook lokaal en werkt met heel veel verschillende merken, maar de setup is echt zo ongelofelijk simpel.
Ik heb zelf geen hand-on ervaring maar Home assistant lijkt ook wel makkelijk als je de youtube tutorials nagaat.

Alle basics kunnen via de interface net zoals Homey. Langs de andere kant zijn veel mensen wel te spreken van de ‘advanced flows’ van Homey die het allemaal iets overzichtelijker houden. De visuele interface valt wel in de smaak bij tweakers.

De details ken ik niet maar HA lijkt wel een brede community & founders support te hebben.

Wat voor mij doorslaggevend is, is de long term support en de integraties. En daar heeft HA wel de edge wat mij betreft. Homey lijkt idd iets beter te zijn in plug and play. Ook de interface is mooier op Homey.

Het grootste plug and play voordeel aan Homey is alle draadloze communicatie zoals zigbee en zwave ingebouwd is.

Een tweaker hart kiest toch voor HA, als je snel wil starten is Homey wel een weerwaarde. Kan niet kiezen :)
Alhoewel het over de tijd heen heel erg verbeterd is, blijft de grafische interface van Home Assistant wat zwak.
Hij oogt erg technisch en is weinig toegankelijk voor nieuwe gebruikers.

Ook het maken van scripts en automations heeft een beetje een summiere interface, ook al kan je er technisch echt heel veel mee.

Als het gaat om de bestedingstijd is het maar goed dat je het merendeel van de tijd bezig bent met de automatisering. Dat is uiteindelijk ook het stuk dat het persoonlijk/bruikbaar maakt.
De hardware is uiteindelijk slechts een middel om het doel te bewerkstelligen.

Echter: mensen hebben het idee dat hardware moeilijk/ingewikkeld is. En dat is dan al snel een drempel om ergens aan te beginnen. Je ziet dit ook bij pc’s. Mensen kopen kant-en-klare geassembleerde pc’s. Voornamelijk omdat ze het idee hebben dat het moeilijk is om hen in elkaar te schroeven. (Al hoor je ook argumenten met garantie/en ‘zeker weten dat het fysiek past’ bij compactere systemen/geen zin in (ik ben van de derde categorie))

Maar goed. Dit soort kant-en-klare kastjes kan wel de drempel lager maken om er aan te beginnen.
Ik heb voor m'n ouders gewoon een N95 systeempje gekocht voor 100 euro. Veel goedkoper en rent rondjes hieromheen. Ook kan je hem meteen breder inzetten. Unraid of Proxmox erop en je draait meteen andere containers erbij.

Het verbruik is iets hoger (6W) maar dat is verwaarloosbaar wat mij betreft.
Het verbruik is iets hoger (6W) maar dat is verwaarloosbaar wat mij betreft.
Ook wat betreft je ouders? ;-)
Bij een levensduur van 5 jaar bedragen de kosten 6W * € 3 * 5 = € 90.
Bij een levensduur van 5 jaar bedragen de kosten 1,5W * € 3 * 5 = € 22,50.

Het verschil is niet verwaarloosbaar. Je moet bij het beoordelen van de kostprijs letten op alle kosten, ook de verbruikskosten.

[Reactie gewijzigd door mrmrmr op 22 juli 2024 14:16]

moet je ook effe het verschil in aanschafprijs erbij verrekenen, dan zit je "maar" op de 37,50 ipv 67,50 verschil
Mensen roepen dit altijd als het over de rpi, green of yellow gaat. Maar wat heb je aan meer snelheid bij HA? In dagelijks gebruik merk je er niks van. Leuk dat je unraid of proxmox kan draaien, maar als je een green koopt ging je dat sowieso niet doen.
Mensen roepen dit altijd als het over de rpi, green of yellow gaat. Maar wat heb je aan meer snelheid bij HA? In dagelijks gebruik merk je er niks van.
kVind dat je gelijk hebt. Een beetje temperatuurtjes doorgeven of een ledje aan/uit daar valt zelfs de simpelste AVR microcontroller bij in slaap.
Maak HA liever superzuinig in energieverbruik, want het gaat bij veel gebruikers toch juist om energiebesparing.
5W te veel verbruik is bij €0,40/kWh een milieu&portemonnee-belasting van €18/jaar.
Stel dat ie 12 jaar (zoals CVketel) mee moet gaan, dan maakt dat €216 weggegooid geld.

[Reactie gewijzigd door Bruin Poeper op 22 juli 2024 14:16]

Als je naar superzuinig kijkt dan kan je ook kijken hoe je apparaten kan consolideren. Ik heb een energiezuinige mini PC gekocht met 5 ethernet poorten. Die heeft voor mij 4 andere apparaten overbodig gemaakt en meer functionaliteit toegevoegd. Zo is de switch in het TV kastje komen te vervallen, De Experiabox van KPN, een HA Yello / Green oid en een TP-Link access point. De TDP van de CPU is 10W. De volledige proxmox server met 24GB + 1TB ssd is nog geen 20W. Op de Proxmox server draait pfsense / HA / XP-Enology voor de ip-cam / Kubernetes testcluster / en een paar containers. Ik denk dat ik juist met deze mini PC ca 25W heb bespaard in continue gebruik door alle functies te consolideren in 1 apparaat.
Heb je met een reden specifiek de N95 gekozen ipv N100? En welke heb je?
Ik heb een ACEMAGIC T8 Plus N95 gekocht. Liever N100 gehad inderdaad, maar de N95 was in de aanbieding.
Welk board heb je daarvoor?
Ik heb een zeer krachtige Nuc met Intel J4125 & 8gb ram destijds 139€
Draai al jaren probleemloos
Verbruikt 4W
De J4125 is ook vaak terug te vinden in Synology

[Reactie gewijzigd door wim1928 op 22 juli 2024 14:16]

Daar ben ik nou wel eens benieuwd naar, een real life vergelijking van de Green, Yellow, NUC en één of twee Pi’s met HA.

Ik lees her en der verschillende waardes qua verbruik dus dat eens tegenover elkaar zetten lijkt me zeer interessant!

[Reactie gewijzigd door sapphire op 22 juli 2024 14:16]

Dit zal een verschil van enkele watts zijn. Procentueel natuurlijk gigantisch, maar onderaan de streep zal het elkaar heel weinig maken. Als je een paar slimme stekkers minder of meer hebt, heb je dit verschil ook. Als ik zie wat het standby-verbruik van mijn half-slimme huis is, dan maakt een energiezuinig systeem A of B echt niet uit. Ik zou beter wat slimme lampen dom kunnen maken omdat de slimme functie te weinig gebruikt wordt.
Ja dat hoor ik vaker maar ik heb afgelopen jaren een aantal van dat soort kleine dingen aangepast die je onder aan de streep niet merkt.

Nas uit ipv 24/7 stand-by, onnodige switch weg, stand-by lampjes uit indien mogelijk, 2e console uit ipv standby, ect én niet àlles geautomatiseerd en dan merkje het toch wel onder aan de streep :)
Wat merk je dan onder de streep? Gezien de jaarafrekening tot de cent gaat is dat natuurlijk behoorlijk relatief.

Is het een lolly van de jamin, een bak bier of een week vakantie?
als je 1W weet te verminderen in je huis dan heb je:
(met een gemiddelde kWh prijs van 0,35/kWh)
1W x 24 uur x 365 dagen / 1000 kilo = 8,76kWh x 0,35€ = 3€ of een lolly bij jamin.
als je 10W weet te verminderen in je huis dan heb je:
10W x 24 uur x 365 dagen / 1000 kilo = 87,6kWh x 0,35€ = 30€ of een best wel leuke bak bier *.
een vakantie die is wat lastiger, hoeveel W dat is geen idee. :?

maar kleine W hier en daar besparen tikt hard aan als dat in je sluipverbruik zit.
gewoon omdat het 24 uur x 365 dagen besparen is.
zo kan het soms erg slim zijn om eens goed te kijken of je wel; 2 switches nodig hebt en het niet af zou kunnen met 1 grotere, etc etc...
wie het kleine niet eert is het grote niet .... ;)

edit:
*) 1 bak bier is 13€ voor 24 flesjes, dus je haalt wel een grove 2,3 bak bier met 10W, wat dan weer 1 flesje per week is.
ik trek vast een flesje open als je het niet erg vind. :P

[Reactie gewijzigd door migjes op 22 juli 2024 14:16]

Ik heb geen idee want het is letterlijk watt’jes sprokkelen maar 20~30kWh ofzo denk?

Ik vind het de moeite iig omdat het ook weinig moeite kost.
Vergeet ook niet dat een NUC niet een oplossing is, het is effectief een vormfactor waarbij er enkele heel erg energie inefficiënt zijn en zeer zeker niet 4W trekken. Hetzelfde met Pi's, er zit flink wat verschil tussen een 3B, een 4 en een 5 of zelfs een Zero 2W...

Ik ben ook zeer benieuwd, voornamelijk ook voor andere zaken dan alleen Home Assistent.
Ik gebruik een Geekom it8…. Draait unraid met drie VM’s en een stuk op 10 dockers. 32gb memory en 1.5 TB storage.

Draait op 10/12 watt..

Draait mijn storage op, pihole, plex en de spulleboel die ik heb om mijn zelfgekochte dvd’s te beheren :-)

Fantastisch systeempje.. !
Ik heb HA hier op verschillende systemen draaiend gehad:
  • beginnend bij een HP Thin Client op basis van een intel i3 van de 6de generatie die rond de 3.5 à 4W gemiddeld verbruikte,
  • nadien een NUC 8 met i3 (heb ik nog steeds) die aan een kleine 3W zit (mét HA! is nog minder in pure idle),
  • een NUC 11 Essential (nu nog draaiend in parallel met de NUC 8) die nog ietsje minder verbruikt à 2.5-2.7W en dan was er nog een
  • NUC 11 Pro die aan gelijkaardige getallen als de NUC 8 zat (rond de 3W meen ik me te herinneren).
Er is nog een en ander te vinden in de 'zuinige server' topics op het forum.
Ik kan me moeilijk voorstellen dat een Pi minder verbruikt (al zeker niet de 5!), terwijl de Small Form Factor en NUC systemen als voordeel hebben dat ze een pak vlotter zijn. (en tweedehands kosten ze gelijkaardige bedragen als de HA systemen...)

(FWIW, uiteindelijk beslist om enkel de NUC 8 te houden gezien ik die al in een passieve Akasa behuizing had gebouwd, dus de 2 NUC 11 systemen staan te koop op V&A hier)
Dat is leuk, maar je hebt er vrij weinig aan voor HA. HA draait python single threaded, dus nu heb je 3/4 cores die 100% van de tijd uit hun neus lopen te vreten.
HA draait misschien wel single treaded, maar mensen installeren vaan meerdere add ons. Dan heb zeker wel wat aan meerdere cores.
Addons verbruiken over het algemeen een verwaarloosbaar percentage CPU tijd.
Zowel deconz als nodered gebruiken toch best wel wat. Ook mijn backup naar google cloud maakt 1 keer toch wat load.
Hier alle addons bij elkaar nog geen 5%.
Hier ook een J4125 en fanless. :*) Basisverbruik is rond de 3W, maar door verschillende USBs nu max 5W.
Bart ® Moderator Spielerij 16 december 2023 07:40
Domme vraag misschien, maar is dat gebrek aan USB-poorten niet gewoon simpel op te lossen door een USB-hubje aan te sluiten?
Zeker, echter werken niet alle zigbee/z-wave/matter en misschien zelfs Bluetooth USB sticks even stabiel via een hub/extender.

Ik heb zelf een tijdje de Deconz Conbee II stick gebruikt via een USB verlengkabeltje. Dit omdat de Pi zelf op een plek stond waarvan ik het vermoeden had dat er veel draadloze interferentie was. Dit werkte medium en niet altijd even stabiel.

Later kwam ik erachter dat Deconz dit zelf afraadt. Stikkie direct in de Pi en alles problemen waren verdwenen.
Grappig. HA maakt zelf een zigbee stick, de SkyConnect, en zij raden juist aan om de bijgeleverde kabel te gebruiken, vanwege interferentie van de poorten.
Ik heb een zigstar gateway gekocht wifi en netwerk kabel kan erin , midden in het huis geplaatst en alles gaat super rap.
Maaret 70 devices is het een aardig netwerk en werkt dat raming systeem best aardig
Vast, maar dan heb je zo’n mooi kastje, moet er weer een dongel aan bungelen. Met nog een blokje van twee usb was dit opgelost.
Klopt maar das weer een extra investering waar de genoemde alternatieven al gewoon genoeg poorten bieden.

Kantekening daarbij is wel dat de Pi's in het tabelletje met de kale prijs getoond worden. Daar komen nog wel voeding en behuizing bij dus tel daar ook nog maar 25 euro bij op.
jammer dat de vergelijking met de home assistant blue niet is meegenomen.
de blue draait bij mij al een tijd stabiel en snel. deze is gebaseerd op de odroid n2+ met 4gb memory en een emmc.
deze wordt ook door nabu casa ondersteund draait rondjes om de geteste hardware.
je kunt al n2+ starters setjes kopen voor rond de 130€. een veel betere deal dan deze green.
en een nog betere deal dan de yellow.
De blue wordt al heel lang niet meer verkocht.
Maar wellicht lijkt een van deze er op?
https://www.home-assistant.io/installation/odroid/
(als je bestelt, let op dat je EU 230V/50Hz power selecteert)

[Reactie gewijzigd door djwice op 22 juli 2024 14:16]

inderdaad! de blue was tijdelijk en al een tijd niet meer te koop als ha blue, maar wel gewoon als een odroid n2+

de raspberry 4 en later 5 zijn ook geen home assistant only devices, dus de vergelijking met een odroid zou wel zo eerlijk zijn geweest.
De odroid n2+ is exact gelijk aan de Home Assistant blue, behalve het kastje er om heen en Home Assistant voorgeïnstalleerd. De odroid n2+ werkt bij mij prima met het originele kastje van odroid en een eMMC. Snel genoeg voor Home Assistant en Unifi controller.
Qua benchmarks, opstarten kan ik niet vergelijken vanwege andere configuratie. Node red installeren zonder te starten is onder de 25 seconden.
Jammer maar niet onlogisch aangezien de HA blue niet meer te koop is. De Raspberry pi 5 is een redelijk alternatief voor een artikel over instapmodellen (met de kanttekening dat deze nog niet ondersteund wordt door Home Assistant, maar dat zal niet lang meer duren)
Een groot nadeel van deze “kant-en-klare” systemen is het ontbreken van redundante opslag (zoals RAID 1). Als het opslagmedium faalt, dan ben je altijd enige tijd offline. Ook met goede backups.

Ik zou dit nooit aanraden, maar op basis van een Linux systeem iets bouwen waarbij hardwarematige of softwarematige RAID ondersteuning beschikbaar is.
Je hebt een punt, maar dan ga je echt richting andere oplossingen.
Hier heb ik al een keer een kapotte SD kaart gehad, sindsdien een SSD geïnstalleerd. Je triggers mij wel met het idee dat je wellicht de SD en de SSD in een soort raid achtige opstelling kunt installeren.

Zijn er mensen die daar ervaring mee hebben?
Nee, want dat is echt een onbenullig idee. Een SD kaart is zeer onbetrouwbaar. Je systeem is stabieler als je gewoon enkel de SSD gebruikt. En nee je hebt ook geen raid nodig voor HA. Je backups zijn minder dan 1GB, die kan je makkelijk offsite zetten (ik gebruik zelf de google drive backup addon).

[Reactie gewijzigd door langestefan op 22 juli 2024 14:16]

RAID voor zoiets als dit is echt zware overkill. Het eMMC wat hierin zit is geoptimaliseerd om gebruikt te worden in HAOS, dus het zou mij niets verbazen als 10 jaar mee gaat.
Daarbij kun je hem elke dag een backupje laten maken naar je onedrive waardoor je bij een defect zo weer in de lucht bent..
Draai nu zelf een nuc met HA in docker, maar daarmee loop ik ook gelijk tegen limitaties aan dat ik bepaalde dingen niet kan installeren omdat dit alleen in de os versie kan. Nu gebruik ik mijn nuc ook nog voor andere dingen dus daar alleen de os verzie opzetten zie ik niet zitten.

Aangezien de yellow variant gebruik maakt van een pi zit je dan ook met het goed als je SD kaartje corrupt raakt? Dit is iets waar ik helaas last mee heb gehad in het verleden met meerdere pi's en waarom ik geen pi's meer gebruik.
Welke dingen mis je dan zoal? Heb zelf de afweging ook gemaakt en uiteindelijk voor jouw setup gekozen met HA Core in docker container. De HAOS addons zijn vaak gewoon extra docker containers die je ook zelf kan deployen (enkel de manier van installeren is wat makkelijker met HAOS) - zelf uiteindelijk niet echt iets gemist dus… maar wel benieuwd welke killer feature niet werkt op andere hardware!
Ik liep er voor het eerst tegenaan met mqtt die ik nodig had voor een device.
Los kan je dat ook installeren maar tot de dag van vandaag dat niet werkend gekregen, terwijl ik begrijp dat je met de addon het zo gepiept hebt. Zie wel veel suggesties ook hierboven voor andere opties dus wellicht eens opnieuw heroverwegen
Ik draai nu ongeveer 2 jaar op mijn NUC, Home Assistant als VM in Proxmox. Daar draaien nog een hele hoop andere zaken bij. Ding loopt super stabiel en verbruikt weinig stroom. Rebooten van Home Assistant voor een update duurt ongeveer 30 seconden.
Thanks zal dat eens gaan uitzoeken hoe gemakkelijk ik dat geinstalleerd krijg
Nu gebruik ik mijn nuc ook nog voor andere dingen dus daar alleen de os verzie opzetten zie ik niet zitten.
Is HAOS in een vm geen optie?
Je zou een pi met SSD kunnen gebruiken.
Precies! Hier in de meterkast ligt er 1 met een SATA ssd in een Amazon basics usb kastje. Boot vanaf ssd, geen de meer nodig.
Uptime wordt alleen beperkt door updates....
Waarom draai je HA niet in supervised mode? Dan kan je wel alles doen.
Je dient dan 1 of 2 componenten op je OS te installeren, verder niks.

Ik heb een pi met SSD (via USB) geen SD kaart meer en een heel stuk sneller.
Werkt prima. Ook zo Home Assistant in supervised mode draaien, met andere software en containers.
Het hele idee dat je een apart OS moet installeren om gebruik te kunnen maken van add-ons is echt van de zotte. Beetje mickey mouse home automation, waarom al die complexiteit - er zullen vast redenen achter zitten maar ze zijn slecht te verdedigen, nog los van een interface die niet voor de normale mens is gemaakt.
Je hebt alleen supervisor nodig, niet per se HA OS.
Ik kan SD kaartjes met de term 'endurance' (van div. merken) aanraden. Die zijn wat trager maar gaan stukken langer mee.
Jammer dat hij niet via PoE te poweren is, scheelt toch weer een kabeltje.

Heb zelf Unifi en doe niet anders meer qua wifi en kleine switches, ideaal en ziet er zo clean uit met enkel een netwerkkabel.
Je kunt ook kiezen voor een Raspberry Pi met PoE hat (https://www.raspberrypi.com/products/poe-hat/).

Al moet je dan natuurlijk nog wel zelf even Home Assistant OS installeren 😇 (iets wat overigens supersimpel kan mbv de officiële Raspberry Pi Imager tool).
Vind het jammer dat er dan een fan in de Pi komt!
De Yellow is er wel in een POE uitvoering. Dat scheelt inderdaad weer een kabeltje en poweradapter. :)
Kan je die aan een unifi switch hangen? Ik heb zelf een oudere AP lite en die werkt niet met de switch, dus moest alsnog een injector ergens wegfrotten. Sinds die ervaring ben ik een beetje huiverig voor POE, POE is niet altijd POE zeg maar.

[Reactie gewijzigd door teek2 op 22 juli 2024 14:16]

De eerste series AC lite had inderdaad een brakke PoE implementatie, dit hebben ze in latere revisies opgelost. Je kan de unifi switch poortals het goed is instellen op 24v PoE. Dan moet je NIET andere apparatuur in die poort pluggen, want veel zal doorbranden, maar dan werkt de AC Lite via die poort wel gewoon op PoE. Zo heb ik het thuis ook opgelost met de eerste AC lite die ik heb, de rest werkt dus wel meteen.
Mijn ervaring met PoE is nogal divers. In principe is de UTP kabel bedoeld voor dataverkeer. :z
En het is natuurlijk fantastisch dat je die ook kunt gebruiken als 'energievoorziening'...
Maar helaas ontstaan er soms onverklaarbare (ver)storingen, ook op plekken waar je het niet verwacht.
Met name (TV)beeld kijken terwijl verderop in huis PoE wordt gebruikt is soms een drama en niet te verklaren. Of dat het opeens aan een switch ligt terwijl dat eerst niet zo was :? enz.
@teek2 POE is inderdaad helaas niet altijd POE soms zelfs OEPs
Ik heb hier zelf een splitter voor gekocht (voor Tado en Hue), irritant dat het niet inbegrepen zit.
Recent nog tweedehands NUC hiervoor aangeschaft. Nog geen idee wat dat ding zelf gebruikt maar het idee dat er een vlot systeem beschikbaar is voor HA voelt goed. Eerder had ik een begin gemaakt in Docker op op mijn NAS, dat was wat meer gepruts naar mijn idee.
Nuc is leuk, maar de extra peformance is verspilt aan HA.
Het is natuurlijk prima mogelijk om meer dan alleen HA op die NUC te draaien :)
Vast, maar daar gaat het niet om. Met dat argument kan ik net zo goed een server neerzetten.
Toch is het mij ook nu weer eigenlijk niet helemaal duidelijk wat dan nu het voordeel is van zo'n lostaande Home Assistant zoals deze. Wat ik dan al toch een nadeel ervan vind is dat je een externe monitor nodig hebt voor zover ik dan begrijp. Misschien zal dit dan alleen voor de 1ste keer van belang zijn maar dat is mij dan even niet duidelijk of je daarna dan via het lokale netwek die assistant kan besturen.

Maar toch vergelijk ik het dan even met iets als een Google Nest Hub waarbij je dan alles in 1 hebt met schermpje erop. Kijk ik dan naar de prijs daarvan, gemiddeld zo tussen de 80 en 100 euro dan voor de Google Nest Hub 2. Goedkoopste min of meer kant en klare Home Assistant box zoals bovenstaande is toch dan nog altijd 30 euro duurder. Evenzogoed heb je dan nog een scherm, toetsenboard en muis daarnaast nodig maar oke.

Zeker snap ik wel dat een Home Assistant softwarematig veel uitgebreider is maar dan nog zit er ook best wel een prijskaartje aan vast. Puur voor 'simpele' automatisering blijf ik dan toch zoiets als een Google Nest hub de betere keuze vinden. Dit is denk ik toch echt iets voor degene die automatisering als hobby is gaan zien en wil experimenteren.
Zodra HA is geïnstalleerd (de eerste keer is opgestart vanaf het geflashte opslagmedium) is hij via het netwerk benaderbaar. Dit kan dus volledig headless. Ik draai ondertussen al een paar jaar HA. Eerst op een oude pi2 om het te proberen, later een pi4 en nu op een odroid.
Ik heb er nooit een monitor aan gehangen.

De standaardnaam van HA is ‘homeassistant.local’ zo uit m’n hoofd. De app vindt hem ook automatisch.


In het geval van de green:
https://www.home-assistant.io/green

Sluit hem aan.
Zet hem aan
Start de app op je telefoon

Edit:
Een belangrijk verschil met Google Nest is, is dat de Nest van Google is. HA is volledig lokaal en heeft geen afhankelijkheden van wat voor HA-service dan ook.
Google heeft natuurlijk als business model om je te profileren voor advertentiedoeleinden. HA kun je, als je wilt volledig zuiver internettoegang draaien, al heb je dan wel beperkingen omdat er heel veel clouddiensten bestaan, of thuis-producten die altijd via de cloud communiceren (waar je eigenlijk al vandaan moet blijven naar mening).
Dit betekent dus dat als je internetverbinding tijdelijk wegvalt dat alles blijft werken. Ook alswanneer Google besluit je apparaat niet mee te ondersteunen, dan kan je niks meer.

Maar goed. Dat is puur een keus natuurlijk. Persoonlijk begrijp ik niet dat we zoveel mensen op dit platform Google producten kopen.

[Reactie gewijzigd door lenwar op 22 juli 2024 14:16]

HA is volledig lokaal en heeft geen afhankelijkheden van wat voor HA-service dan ook.
Dat is zeker een punt en vooral een ergernis dat Google Nest zonder internet letterlijk een domme slimme speaker is.
al heb je dan wel beperkingen omdat er heel veel clouddiensten bestaan, of thuis-producten die altijd via de cloud communiceren (waar je eigenlijk al vandaan moet blijven naar mening).
Inderdaad, als ik b.v. kijk naar de Ring deurbel die afhankelijk is van de cloud en anders ook niets doet. Daarentegen zijn de slimme stopcontacten van TP-Link dan wel ietwat 'vriendelijker' en blijven ook zonder cloud werken.
Maar goed. Dat is puur een keus natuurlijk. Persoonlijk begrijp ik niet dat we zoveel mensen op dit platform Google producten kopen.
Bij mij is/was het meer een kwestie van budget omdat ik op meerdere plaatsen een 'slimme' speaker nodig had. Dan gaan meerdere HA's toch snel alweer behoorlijk in de papieren lopen. Daarnaast gebruik ik dan 1 Google Nest Hub 2 als klokradio naast mijn bed wat dan weer praktisch is.

Maar ik ben het zeker met je eens dat dit niet de meest ideale oplossing is en ik zeker richting een HA wil gaan als het budget het toe laat.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.