Reacties (66)
Op basis van welke gegevens worden dit soort uitspraken gedaan en nog belangrijker: wie doet de uitspraak en met welk doel (mogelijk belangenverstrengeling of financieel belang)? Is het niet een probleem dat we (als maatschappij) gewoon te hoge eisen stellen aan wat we 'de norm' vinden of wat we denken nodig te hebben? Of lopen we als schapen aan achter dit soort 'noodkreten' en investeren we blind veel te veel geld in iets onzinnigs...
Ik denk dat het allemaal wel mee zal vallen.
Geld gooien is dus geen oplossing; mensen zijn juist minder gaan werken omdat ze het zich kunnen veroorloven. Als je op maandag 0% belasting betaalt, dinsdag 35%, woensdag en donderdag 42% en vrijdag 52%, dan ben je toch gek om 5 dagen per week te werken? Toch werkt ons schijvensysteem zo. Een oplossing voor het werknemerstekost is dus om de schijven van mensen die 80% werken 20% korter te maken. Dan kunnen de belastingpercentages voor iedereen omlaag.
Mijn ervaring(zeker op het hbo) is dat mijn studie(bedrijfskundige informatica) juist heel erg hamerd op communicatie, het is zelfs een appart vak. Het is ook een hele brede opleiding waar programmeren eigenlijk maar een klein deel van is. Toch is de opleiding een van de kleinste van de HVA.
Imho moet gepromoot worden dat ICT heel breed is en dat je er alle kanten mee op kan. Daarnaast is er genoeg mogelijkheid om te groeien, zowel qua kennis als salaris.
Op het voortgezet onderwijs wordt naar mijn mening veel te weinig duidelijk gemaakt wat ICT (waarschijnlijk ook andere beroeps sectoren) eigenlijk inhoudt en hoe een werkdag er uit ziet.
Ik ben ook bang dat ik niet de enige ben/was die gewoon bij gebrek aan wat anders een studierichting gekozen heb. En ook geloof ik dat het directe gevolg hiervan is dat veel jongeren afhaken bij hun vervolgstudie omdat het "toch niet hun ding was".
Naar mijn mening moet het voortgezet onderwijs "de passie ontwaken" voor een bepaald beroep. Daarin falen ze nu grandioos, maar ik denk als ze dat lukt dan zullen veel meer jongeren een goede studiekeuze maken en een studie goed afronden. Misschien dat dit voorziene tekort zichzelf dan oplost.
Maar wat ik ook wel eens wil weten is het antwoord op de tegen-stelling. Blijkbaar zijn er te weinig ICT-ers... maar waar zijn er dan te veel van?
Ik zit zelf in het vierde jaar van het VWO, ik kreeg geen stage aangeboden, er gebeurt vrij weinig qua contact met werkgevers.
Ja ik kreeg een stage van 1 dag, dit was in de eerste klas, ik zou nou niet bepaald durven te beweren dat er dan zo'n intresse voor is, het enige wat er gebeurde was dat mensen met hun ouders mee gingen en om 12 uur weer weg waren, jeej geen school.
Daar komt nog bij dat op het merendeel van de scholen er geen geld is om iet van informatica of een vergelijkbare les te geven.
Eerst zegt de regering, hier is jullie budget, doe er maar wat mee zorg dat het goed komt, dan komt er één of ander mens langs en roept dat er maar zoveel uren gemaakt moeten worden, er word geen plan opgesteld, scholen zoeken het zelf maar uit, maar studie uren aan bieden mag niet. Het word de scholen ook gewoon te moeilijk gemaakt, en de ene school lukt het beter als de andere.
Er moet gewoon meer aandacht uit gaan naar studie keuze, en niet, o je moet je profiel samenstellen, nou we doen een test uit 1800 en dan zie je wat je aan geraden word. En dan halverwege je vierde jaar, als je al niks meer kan aanpassen, dan komen we nog eens met meer informatie aan zetten.
Het is natuurlijk niet alleen voor de ICT sector maar gewoon het onderwijs opzich, de nieuwere banen krijgen geen aandacht. Kijk maar eens rond op een school, 8 op de 10 vakken hebben nog boeken van 5 á 10 jaar geleden.
[Reactie gewijzigd door Engra op 25 juli 2024 11:38]
Ik heb geen idee wat ik moet verwachten van een studie informatica, daarom ga ik ook een WO bedrijfskunde doen en daarnaast misschien een HBO Informatica o.i.d.
[Reactie gewijzigd door Palomar op 25 juli 2024 11:38]
Wie had 20 jaar geleden verwacht dat het zo verschrikkelijk hard zou gaan als het gegaan is? Mensen die 20 jaar geleden zijn opgeleid lopen nu hopeloos achter, en hoe zullen de huidige ICT'ers (waarvan er nu heel wat meer zijn als 20 jaar geleden, die van 20 jaar geleden zijn nu doorgeschoven omhoog, maar met de huidige hoeveelheden kan dat niet) er bij zitten als die met pensioen gaan?
Ik verwacht een hoop waardeloze mensen die de moderne techniek (van over 20 jaar) niet meer bij kunnen houden als de huidige generatie de 50 nadert en niet zo makkelijk meer nieuwe kunstjes kan leren.
En voor de mensen die nu de ICT in gaan: bereid je maar voor op een leven lang leren, of je het nu leuk vind of niet
Van mij mogen de studies ook verbeterd worden, dan word mijn toekomstige opleiding leuker. Toch heb ik op secundaire voorwaarden gestemt, want de mogelijkheid om extra studies te doen op kosten van de baas kan ik wel waarderen

Kortom: geen van de 4 opties vond ik echt erg passen (hoewel ik een salarisverhoging niet erg zou vinden...
Het is al vaak genoeg gezegd, en elke keer als ik een niet-ict-er spreek, hoor ik eigenlijk de grootste vooroordeel: ICT?? Das toch de hele dag achter de computer zitten??
Het is juist jammer dat dit beeld leeft bij de Nederlander die het liefst zijn vrije tijd achter de PC of X-Box doorbrengt. ICT is zoveel meer, vooral de computer mag je steeds meer vervangen door het woord informatiesysteem als je eenmaal aan het werk bent. En dan het informatiesysteem. Er zijn mensen die het ontwerpen, die lopen te touwtrekken met de bussiness over de specificaties, gebruikers, support, beheerders etc. etc. Voor 1 systeem zijn er al zoveel rollen.
Persoonlijk vindt ik de opleiding echt een drama, ik ben door dat traject versneld gegaan omdat ik wat voorkennis had. Nu ben ik bezig met niveau 3 MBO en dit is echt een domper. Sommige leraren (vooral die vakgerichte vakken geven) vindt ik persoonlijk niet echt motiverend te noemen en lopen soms echt de kantjes eraf.
Klein voorbeeldje, met de les Topdesk( dan moet je leren om te gaan met dat programma) Had de hele klas het werk van een leerling ingeleverd en dat had hij geen eens door.
Ook (en dat zal moeilijk blijven) zijn de praktijk opdrachten erg verouderd. (installeer een geluidskaart onder DOS) Die opdrachten zijn niet echt motiverend om te doen.
Tijdens niveau 2 is er ongeveer 50% tot 70% afgehaakt. Natuurlijk zit daar ook een groot deel tussen wat gewoon de verkeerde weg heeft gekozen. Maar vele zullen ook gekozen hebben omdat de lessen gewoon niet leuk waren. In niveau 3 is er ongeveer 25% afgehaakt.
Al zouden ze de opleiding vanaf het begin een stuk leuker / interessanter maken zouden er ook meer mensen mee doorgaan denk ik.
Meer salaris / betere secundaire arbeidsvoorwaarde heb ik niet op gestemd omdat, de secundaire arbeidsvoorwaarde volgens mij wel goed zitten wat ik tot nu toe heb gezien op me stages, slarissen heb ik nog niet echt verstand van, Maar al keek ik in de huizen van me stage begeleiders zat dat wel goed.
En dat zijn jongens die na het halen van een ICT Niveau 4 MBO diploma aan het werk gegaan.
Klein voorbeeldje, met de les Topdesk( dan moet je leren om te gaan met dat programma) Had de hele klas het werk van een leerling ingeleverd en dat had hij geen eens door.
Slechte leraren heb je op alle opleidingen, MBO is daar geen uitzondering op.
Wat ik erger vind is dat een MBO les geeft in een pakket als TopDesk (niet voor niets door mij al jaren "liefkozend" FlopDesk genoemd).
Het lijkt mij dat een beetje ICT-opleiding, ongeacht het niveau (MBO, HBO) de leerlingen gedegen onderwijs geeft in de Linux, Windows en Cisco: de drie pijlers van de ICT. En niet de diverse pakketjes die er eventueel op kunnen lopen...
[/off-topic]
Gelukkig niet, tenminste op mijn HBO opleiding doen ze dat niet, mocht dat ook wel zo zijn dan zou ik zwaar teleurgesteld zijn, specifieke product kennis haal ik wel via certificaten daarvoor hoef ik niet naar school.Het lijkt mij dat een beetje ICT-opleiding, ongeacht het niveau (MBO, HBO) de leerlingen gedegen onderwijs geeft in de Linux, Windows en Cisco: de drie pijlers van de ICT. En niet de diverse pakketjes die er eventueel op kunnen lopen...
Dan moet je een afweging maken, en dan kan ik mij voorstellen dat je niet Linux e.d. gaat uitleggen, maar meteen gaat beginnen met kennis waar je iets aan hebt.
Das wel erg jammer. Iemand les geven in TopDESK en hopen dat tie dan goed als helpdesker kan werken, das net zoiets als iemand les geven in in Word en hopen dat die dan goed kan schrijven.
dit jaar inderdaad maar 4%
Ook al bijna 3 jaar 10% arbeidsmarkt toeslag
Gewoon als software ontwikkelaar bij Atos Origin BAS (dus geen consulting)
Het valt nog wel mee met die stilstand
[Reactie gewijzigd door freedzed6 op 25 juli 2024 11:38]
Als je geld wilt verdienen, dan moet je zien CEO worden van zo'n bedrijf. De ballen verstand van ICT en cashen wanneer je kunt.
[Reactie gewijzigd door Ramzzz op 25 juli 2024 11:38]
De instapdrempel verlagen (als in: meer kijken naar wat iemand echt kan ipv. het onderwijs dat iemand daarvoor genoten heeft) zou wellicht ook helpen. Of het er veel zijn weet ik niet (in verhouding), maar er zijn mensen die b.v. te slecht zijn in bepaalde vakken of om andere redenen slecht presteren op de middelbare school, maar wel prima met computers overweg kunnen. Als je dan op VMBO uitkomt en van daaruit naar een MBO moet dan ben je niet blij in de ICT en kom je er door de verveling en irritatie aan alles wat daar niet klopt* wellicht ook wel nooit.Idd raar dat zoveel mensen dat hebben gekozen. Lijkt mij dat de studies leuker en idd aantrekkelijker gemaakt moeten worden.
Ik zou ook niet weten hoeveel er daarvan zijn, is ook praktisch niet te meten. Maar het zit er dik in dat net die groep goed gebruikt zou kunnen worden door bedrijven. Een gedeelte daarvan komt natuurlijk ook zonder opleiding uiteindelijk wel op z'n pootjes terecht in de ICT, maar dan nog.
* Extreem pro-MS, extreem onkundige docenten, extreem simpele lesstof/praktijk, extreem simpele medestudenten..
[Reactie gewijzigd door Mentalist op 25 juli 2024 11:38]
Een ICT-functie is nu niet echt een goed start van een topcarriere. Als je wilt dat mensen in de ICT aan de slag gaan, dan moeten de arbeidsvoorwaarden sterk zijn en de doorgroeimogelijkheden ook.
De salarissen liggen anders toch beduidend hoger dan bijvoorbeeld in het onderwijs, politie, brandweer of voor het verplegend personeel...
Wat aap aangeeft is waar, de manager en leidinggevende functies zijn veel beter betaald dan de werkende mensen op de werkvloer. In het bedrijf waar ik nu werk (12000 mensen) is het functiehuis een paar jaar geleden ingevoerd en daardoor kon je precies zien in wat voor functiegroep iemand zit.....
Geloof me maar....eerst komt administratie en dan de techneuten, daarna sales en als best betaalde banen....de management poot.
Dus als iemand HTS heeft kan hij niet hoger dan 10......of hij moet naar de groep Management en Proffesional gaan, die door gaan boven schaal 15, wat niet meer in de CAO is geregeld.
Ik zit zelf in de detailhandel betaalt velen malen minder als dat de directeur vangt ja so wat boeit dat er is altijd wel iemand die meer verdient ik wil ook wel een loon van een hoge advocaat maarja thats life daar heb je niet voor gekozen.
Hogere lonen snap ik uberhaupt niet meeste bedrijven tenzij je veel ervaring hebt is gewoon minimumloon met wat extra bij de start dat gaan ze echt niet veranderen en als het verandert zijn het dingen als 1-2%.
Studie aantrekkelijk maken dat is wel een oplossing ik heb zelf ICT gedaan en was het na een paar jaar gewoon dik zat saaiste opleiding van mijn leven kan ik toch wel zeggen.
Je kan wel zeggen imago, maar de reden dat het grootste deel van de studenten voor bv bedrijfskunde kiest is zeker niet omdat het zo'n leuke studie lijkt. Nee, maar je kan ermee wel snel hogerop komen... Evengoed met rechten, dat heeft een zwaar stoffig imago, maar heeft dat het aantal studenten ooit kwaad gedaan?
Dat kan natuurlijk ondertussen veranderd zijn. Toch heb ik het idee dat bij veel IT bedrijven facilitaire functies structureel overbetaald zijn en de 'echte' IT functies die uiteindelijk het geld verdienen structureel onderbetaald zijn.
Dát heeft denk ik vooral te maken met mentaliteit, aan beide kanten. (maar vooral de werknemer omdat hij/zij vaak niet zakelijk genoeg is?)
Salarissen kunnen best omhoog. Prijzen bepalen de concurrentiepositie en dat is nu eenmaal heel wat anders.
Ik denk wel dat deze tekorten voor een groot deel veroorzaakt worden door outsourcing wat erg populair is vandaag de dag. Het heeft natuurlijk veel voordelen omdat je de verantwoordelijkheden bij een extern bedrijf legt dat zijn naam hoog heeft te houden, maar de specialisten van deze bedrijven kennen nauwelijks het bedrijf waardoor oplossingen niet specifiek genoeg zijn wat resulteerd in een hogere vraag naar ictérs.
Je kunt wel alles afschuiven op 'de markt', maar dit lijkt me toch een typisch gevalletje van 'wat doe je daar'.
Daarnaast is een (ICT) carriere ambieren en stug in Groningen blijven wonen natuurlijk ook niet het handigste. Je weet dat het voor 90% gebeurt in de Randstad, durf dan ook te verhuizen.
[Reactie gewijzigd door Bosmonster op 25 juli 2024 11:38]
Natuurlijk spelen manager salarissen en bonussen icm. gedwongen ontslagen ook een rol, dat tast echt het imago aan.
En dan de salarissen. Mensen die al jaren trouw aan hun baas zijn verdienen soms minder dan de nieuweling die met veel voorwaarden gelokt wordt, krom maar wel waar...
En laat ik het maar niet hebben over de drang om alles (en dan ook echt alles) cijfertechnisch in kaart te brengen. Soms heb ik het idee dat per engineer 5 mensen aan het werk zijn om de uren, SLA's en vele andere aspecten in kaart te brengen, waar zijn de tijden gebleven dat je onder een chef je werk deed van 9:00-17:00
Er zit teveel overhead in de ICT (begint overal zo te worden).
Als die verminderd wordt, blijven er meer mensen over om het (ICT-)werk te doen.
En ik was juist blij dat we een beetje van die 9-5 mentaliteit afwaren..waar zijn de tijden gebleven dat je onder een chef je werk deed van 9:00-17:00
Op dit item kan niet meer gereageerd worden.