Door Tweakers Events

Dev Summit 2023: Jamstack, HTTP/3, TypeScript, CSS Container Queries en meer …

08-08-2023 • 08:00

7

Terwijl de zomer doorkwakkelt, blijven wij nieuwe sprekers en workshops van de aankomende Tweakers Developers Summit aankondigen. Het evenement, dat op 12 september plaatsvindt in DeFabrique in Utrecht, heeft een bomvol programma met verschillende tracks. Een van de sprekers voor de Frontend-track is Vitaly Friedman. Zijn talk luidt heel toepasselijk ‘New Front End Adventures in 2024’. Naast een enerverende Masterclass geeft hij ook een hands-on workshop waarin alle zaken die tijdens de talk zijn besproken, direct in de praktijk worden gebracht. Klinkt dit voor jou als frontenddeveloper als muziek in de oren? Koop dan snel je kaarten en check de informatie onderaan dit artikel.

Vitaly is geboren in Minsk, maar studeerde informatica en wiskunde in Duitsland. Terwijl hij ’s nachts in de keuken wiskundige berekeningen uitvoerde en zich voorbereidde op software engineering, kreeg hij ook een passie voor typografie, interface design en schrijven. Na zes jaar te hebben gewerkt als freelance ontwerper en ontwikkelaar, richtte hij in 2006 samen met een kompaan Smashing Magazine op, een toonaangevend online tijdschrift voor designers en ontwikkelaars. Zijn nieuwsgierigheid dreef hem van interfaceontwerp naar frontend naar prestatieoptimalisatie naar toegankelijkheid… en weer terug naar gebruikerservaring. Je kunt dus wel stellen dat Vitaly een behoorlijk allround en kleurrijk figuur is.

Een talk vol tips & tricks

Bij een gemiddelde website ziet Vitaly al snel dingen die beter kunnen of beter zouden moeten. “Er zijn altijd interessante dingen die opvallen op het gebied van tabellen, filters en zoekopdrachten, maar ook met betrekking tot complexe navigatie. Denk aan een website met zes of zeven niveaus van menu’s en dropdowns. Dat is rommelig en het wordt bij veel websites veroorzaakt doordat er nooit iets wordt verwijderd. Het verbeteren van de prestaties van een platform is altijd een issue. Ik gebruik hiervoor een checklist met tools, om te kijken welke specifieke prestatieproblemen zich op een gegeven moment voordoen. Er is meestal wel wat laaghangend fruit dat direct kan worden aangepakt door je te richten op CSS en het opruimen van rommel.” Tijdens zijn talk belicht Vitaly talloze tips en tools op dit vlak.

Tweakers_DeveloperSummit_artikel7_Vitaly_beeld 1

“Ik laat case studies uit de echte wereld passeren en geef veel tricks en inzichten.”

Wat kunnen mensen nog meer verwachten in de talk en workshop? “Ik laat casestudies uit de echte wereld passeren en deel veel tricks en inzichten. We zijn allemaal nog steeds bezig om de juiste strategie te achterhalen voor het efficiënt bouwen van websites en apps. Hoe doen we dat en hoe bereiken we dit binnen een redelijke tijdsperiode? Hoe staat het er anno 2023 voor met CSS en JavaScript? Wat zijn enkele van de opwindende nieuwe technologieën die de laatste tijd in browsers zijn verschenen? En waar zouden we zelfs moeten beginnen met het refactoren en herorganiseren van onze legacycode? Dat zijn allemaal vragen waar ik tijdens de Developers Summit op in zal gaan.”

De twee petten van Vitaly

“Als ik word ingehuurd, is dat meestal om systemen te verbeteren die er al zijn. Het gebeurt zelden dat ik alles helemaal opbouw. Je moet denken aan klantvragen van het kaliber ‘Hoe verbeteren we onze frontendarchitectuur?’, ‘Hoe verbeteren we de processen, de manier waarop we werken, de manier waarop we dingen bouwen?’ en ‘Hoe creëren we een brug tussen design en development?’”

Vitaly vervolgt: “Ik probeer eigenlijk twee petten te dragen. Soms benader ik uitdagingen vanuit UX- of designperspectief, en soms vanuit frontendperspectief. Aan beide heb ik in de loop der jaren veel tijd besteed. Op dit moment werk ik bijvoorbeeld aan een groot project waarin we zes verschillende designsystemen proberen samen te voegen tot één systeem en tegelijkertijd nadenken over de juiste aanpak en strategie om dat te bereiken, zowel aan de design- als de ontwikkelkant. Dit is erg leuk.”
Vitaly is naar eigen zeggen ‘snel verveeld’, dus hoe meer verstrengeld, complex, afwijkend en moeilijk een opdracht is, hoe leuker hij het vindt. “Complexiteit komt vaak niet eens uit de software zelf, maar vooral uit de mensen en de werkcultuur. Het verbeteren van de manier waarop teams samenwerken en werken, vind ik echt ontzettend lastig. En dat geldt natuurlijk ook voor het benoemen en definiëren ervan.”

“We willen de duurzaamste digitale ervaring creëren. Dat wil zeggen minder gewicht, minder afval, dingen archiveren, de rommel opruimen.”

Het grootste CSS-bestand ter wereld?

Laat Vitaly praten over bijzondere uitdagingen en hij loopt op een aangename manier leeg: “Ik werkte ooit aan een groot project voor een bedrijf dat gedrukte pdf's van verzekeringsmaatschappijen, overheden en belastingkantoren transformeerde naar digitale trajecten. Daar kwam een ongelooflijke hoeveelheid domeinkennis bij kijken over zaken waar ik werkelijk geen benul van had. Dan moet je denken aan vragen als ‘hoe werken belastingen in Jamaica?’ Hoe moet ik dat weten? Het betrof een soort zakelijke logica die heel diep verweven zat in deze vreselijk verouderde pdf's. Dit omzetten naar iets waar mensen mee kunnen werken, is echt moeilijk - en dus ook heel leuk.”

“Voor een andere klant ontving ik een keer een gigantisch CSS-bestand. Dit was gewoon buitenaards, waarschijnlijk kon het worden opgenomen in het Guinness Book of Records. Het bestand werd gegenereerd door een systeem waarbij in principe de volledige HTML, het hele DOM, werd doorzocht. Het maakte zo een lijst van alles, extreem specifiek. Ik denk dat er twaalf of veertien verschillende niveaus waren. Daarbij was er niemand die het echt onderhield. Het doel was om een nieuwe architectuur op te bouwen en de boel op te ruimen. Dat is prima gelukt, want we slaagden erin om op een bepaalde pagina slechts 2 procent van het CSS te gebruiken. Dit gaf een enorme vermindering van de belasting.”

Tweakers_DeveloperSummit_artikel7_Vitaly_beeld 2

“Momenteel probeer ik samen met een team voor het Europees Parlement honderden verschillende subsites, subcampagnes en projecten samen te brengen in één enkele site. Stel je voor: we hebben te maken met 24 talen en allerlei documenten. En er zijn veel mensen en lagen bij betrokken die van alles en nog wat moeten controleren. Twee belangrijke ideeën spelen een rol. Aan de ene kant willen we natuurlijk dat alles toegankelijk wordt, dat is iets dat heel centraal staat in het project. Het andere dat we willen bereiken, is het creëren van de duurzaamste digitale ervaring, Dat wil zeggen: minder gewicht, minder afval, dingen archiveren, dingen verwijderen, de rommel opruimen. Dit is een fantastisch project waar we nog wel twee jaar mee bezig zijn.”

Kaarten winnen?

De komende tijd publiceren we in de aanloop naar de Tweakers Developers Summit meer van dit soort artikelen. Daarbij delen we een aantal gratis kaarten voor het event uit. Bij dit artikel kun je via onderstaande poll kans maken op één van de vijf kaarten die we dit keer weggeven. Let ook bij de komende artikelen goed op de poll.

Wil jij kans maken op één van de vijf kaarten voor de Tweakers Developers Summit?

Poll

De opties zijn uitgeschakeld omdat de deelname gesloten is


Algemene voorwaarden actie

  • Je Tweakers-account moet voor 8 augustus 2023 actief zijn.
  • Meedoen kan tot en met 14 augustus 2023, alleen via de poll. Je kunt één keer aan de poll deelnemen.
  • Winnaars krijgen uiterlijk 18 augustus 2023 bericht via e-mail. Niet-winnaars ontvangen geen bericht.
  • Winnaars worden at random geselecteerd. Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd.
  • Minderjarigen mogen pas meedoen na voorafgaande toestemming van hun ouders of verzorgers.
  • De kaarten zijn niet inwisselbaar voor geld of andere goederen.
  • Medewerkers van Tweakers zijn uitgesloten van deelname.
  • Deelnemers die niet voldoen aan bovengenoemde voorwaarden kunnen worden uitgesloten van deelname.
  • Klachten kunnen via klachten@tweakers.net worden ingediend.

Kortingen en reguliere kaarten voor de Dev Summit 2023

Grijp je kans om het omvangrijkste Developers-event van het jaar bij te wonen; zorg ervoor dat je snel kaarten bemachtigt voordat ze zijn uitverkocht. Reguliere tickets (299 euro) zijn nog steeds beschikbaar, maar vliegen wel de deur uit. We hebben overigens nog steeds mooie kortingen beschikbaar; studenten scoren een kaartje voor slechts 75 euro, andere bezoekers kunnen profiteren van onze ‘3 halen 2 betalen’-aanbieding. Daarbij betaal je slechts 598 euro voor drie kaarten. Als je werkgever de tickets betaalt, ontvang je uiteraard een factuur voor de administratie. Tot slot: we delen geen persoonlijke gegevens met partners. Daar hoef je je dus geen zorgen over te maken.

Partnerblok v2

Wil je meer informatie over de Developers Summit 2023? Klik dan op onderstaande button.

Meer info button

Reacties (7)

7
7
4
0
0
0
Wijzig sortering
Fijn om te lezen dat er ook soms wel is wat aan gedaan wordt om 'minder' code te gebruiken.

Websites zijn tegenwoordig idioot/onnodig groot. Extreem veel extra scripting die niks anders doet dan profilering van bezoekers, analytics en advertenties laten zien of wordt gevoed door allerlei generieke CMS'en die voor alle functies van het pakket moeten zorgen (of ze nou gebruikt worden of niet).

Ik heb ooit een test gedaan. Met of zonder derdepartijdomeinen, scripts enz. Ik deed dit heel simpel in Ublock Origin, dus ik had nog niet eens in detail individuele scriptlets weggelaten.

Het leeuwendeel van de websites die ik testte (Gewoon 'normale websites' als nu.nl, nos.nl, ns.nl, blokker.nl, enz., enz. Dus gewoon 'grote' sites die geen excuus hebben om inefficiënte sites te hebben) hielden minder dan 35-60% van de hoeveelheid data over die over de lijn ging voor een normaal werkende website aan te bieden (voor mij als bezoeker). Ofwel 40-65% van alle data was niet relevant om mij een goed functionerende site aan te bieden (die in veel gevallen ook nog is 'merkbaar' sneller was. Niet alleen meetbaar).

Ik had daar dan ook is een discussie over met een webdeveloper, en ik zag het toch echt helemaal verkeerd. Ik kreeg opmerkingen als 'Ja, maar je hebt toch gewoon een snelle internetverbinding / databundel' of zaken als dat ik een meer persoonlijke ervaring kan krijgen. (op de nos.nl??). Het enige waar ik in mee ging was dat al die Analytics daadwerkelijk zinvolle informatie kunnen vergaren voor de site-eigenaar, maar de hoeveelheid data die over de lijn ging, rechtvaardigde het dit niet voor mij persoonlijk.
Er is zeker wat voor te zeggen dat niet alles wat websiteeigenaren doen in het belang is van de bezoekers, maar je kan het ook anders bekijken. De reden dat eigenaren dat doen is omdat ze een goede dienst willen verlenen en/of geld willen verdienen. Dat impact dus direct of indirect ook de bezoeker.
Ik stoor mij minder aan de data die over de lijn gaat, dat gaat tegenwoordig echt nergens over als je dat vergelijkt met video's. Maar sites worden er wel veel trager door (rendering) en er zit ook een privacy belang achter. Vandaar dat plugins zoals Ghostery ook populair zijn. De site laadt er sneller door, je beschermt je privacy en voorkomt vaak ook storende elementen zoals popups en ads. Ik zie toch best wel ruimte voor sites die weer lean worden gebouwd, maar de verleiden om allerlei scripts te laden is toch niet te weerstaan.
Klopt uiteraard. Maar onderschat ook niet hoeveel externe scripts met 10001 functies worden ingeladen. Denk aan Google Hosted Libraries, CDNJS, JQueryCDN, enz., enz., enz.
De reden dat eigenaren dat doen is omdat ze een goede dienst willen verlenen en/of geld willen verdienen
Geld verdienen snap ik uiteraard. Voor niets gaat de zon op enzovoorts, maar soms is het ook gewoon laksigheid wat mij betreft. Zo van "Importeer alles maar, dan doet ie het in elk geval" en daarmee is de site dus goedkoper te maken/onderhouden, want dan kan er zitten minder mensuren in.
Ja precies, en daardoor heb je misschien wel weer meer features, of uberhaupt een site die wordt onderhouden.
In België heeft het werkwoord ‘enerveren’ alleen maar een negatieve betekenis: op de zenuwen werken. Ik weet niet of je die uitdrukking in een wervend artikel wil gebruiken :+

https://www.vlaanderen.be...ezen/enerverend-betekenis

[Reactie gewijzigd door FullHD op 23 juli 2024 06:19]

In Nederland heeft het een tweede betekenis: https://www.vandale.nl/gr...ands/betekenis/enerverend
(Nederland) spannend, opwindend omdat er zo veel gebeurt

[Reactie gewijzigd door rbr320 op 23 juli 2024 06:19]

Een kwakkelende zomer met zenuwachtige praatjes. Een positieve eerste paragraaf zo! :P

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.