JetBrains maakt Python-ontwikkelomgeving PyCharm opensource

De firma JetBrains heeft de Python-ide PyCharm 3.0 in een opensource-editie vrijgegeven. JetBrains zal ook een commerciële versie van PyCharm aanbieden. Deze biedt met name gevorderde programmeurs een aantal geavanceerde features.

JetBrains hoopt met de gratis community edition van PyCharm 3.0 met name beginnende Python-programmeurs naar de ontwikkelomgeving te lokken. De community-versie, die opensource is op basis van een Apache 2.0-licentie, bevat features die in vrijwel alle ide's zijn te vinden, zoals syntax highlighting, zoekmogelijkheden, code completion en een grafische debugger. Er zijn versies beschikbaar voor Windows, Linux en OS X.

Naast de community-editie kunnen gevorderde programmeurs overwegen om voor 99 dollar een licentie voor de Professional Edition aan te schaffen. Deze ide-versie biedt onder andere een tool om duplicate code te kunnen vinden, een krachtiger auto complete-functie en koppelingen met Python-tools als SQLAlchemy en Web2py.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Door Dimitri Reijerman

Redacteur

25-09-2013 • 17:54

24

Reacties (24)

24
24
18
3
0
5
Wijzig sortering
Lijkt me dat dit niet klopt.
Er is een 'OpenSource edition' die gratis te gebruiken is voor opensource developers, zie:
http://www.jetbrains.com/pycharm/buy/index.jsp

Er is, voor zover ik weet, geen versie waarbij je de source van de IDE kan bekijken. JetBrains maakt een flink aantal (erg goede) IDEs voor verschillende talen. Deze hebben allemaal dezelfde basis (IntelliJ). Daarin heeft JetBrains nogal wat tijd/energie/geld gestopt, lijkt me heel onwaarschijnlijk dat ze al die kennis nu ineens publiek beschikbaar maken.

Overigens werken die IDEs erg leuk, al helemaal als je objectgeorienteerd programmeert en je project een beetje netjes in elkaar zit.

Edit:
I stand corrected, nieuwspost is ook uitgebreid met een link naar de blogpost waarin wordt gemeld dat PyCharm beschikbaar is onder een Apache 2 licentie.

[Reactie gewijzigd door bartvb op 23 juli 2024 16:47]

IntelliJ is ook free/libre open source. Google biedt het nu ook aan als standaard Android development systeem. Een zeer krachtige IDE, met features waar je bij Visual Studio alleen maar van kunt dromen (tenzij je ReSharper koopt, ook van JetBrains).

Ik ben verheugd dat ze PyCharm nu ook als OSS vrijgeven, want Python is een leuke taal, de gratis IDE's tot dusver vielen me tegen.
Sublime met plugins komt toch ook redelijk ver?
$70 vind ik niet gratis, en Sublime is voornamelijk een text editor. Ik zoek een IDE.
Is maar net hoe je het bekijkt en hoe je er mee werkt.
Ik heb jaren lang met vim als IDE gewerkt, tuurlijk met de nodige plugins en scripts.

Dus PyCharm een geschikte IDE voor je? Dat ligt geheel aan jouw als persoon :)
vim is geen IDE, net zoals SublimeText. Je kunt er wel prima in coden. Tot voor kort ook alles wat betreft Python gewoon in SublimeText gedaan, dat gaat gewoon prima.

Geintegreerd compilen, debuggen, testen en runnen zijn dingen die een IDE onderscheiden van een texteditor, net zoals op een intelligente manier refactoren, intelligente autocomplete en problemen in code signaleren voordat de gebruiker runt of compiled.

JetBrains producten zijn vooral sterk in refactoring, autocomplete en code analyse, typisch dingen waarin texteditors juist niet uitblinken.
http://vim.wikia.com/wiki/Use_Vim_like_an_IDE om maar een paar plugin te noemen.

Het is echt afhankelijk waarmee je bent gewent te werken. En die van mij werkt te minste overal waar ik ssh heb :)
Die plug-ins geven mij nog niet de indruk "waow dat is een krachtige en handige IDE!". Van een IDE verwacht ik meer dan syntax highlighting en het groeperen van wat files in een project.

Ik ben het helemaal eens met BikkelZ. Sterker, ik ben van mening dat mensen die notepad++ / vim gebruiken als IDE zichzelf echt te kort doen, want er zijn voldoende zeer krachtige gratis IDE's. Het zijn wel tools die je moet leren kennen, anders zullen ze niet meer zijn dan logge teksteditors.

Ik ben onder de indruk van de kwaliteit van de free en libre Netbeans, IntelliJ en Eclipse, en nu PyCharm. Daar kan Visual Studio vaak een puntje aan zuigen...
Vim is als standaard install niet een IDE maar een geavanceerde teksteditor. Dat geldt ook voor een Sublime en diverse anderen. Plugins zijn een standaard feature van velen van deze en daar richt men zich dan ook op. Wil je een simpele versie waar je alleen maar code mee klopt? No problem. Wil je een versie hebben die een uitgebreide IDE is? No problem.

De kracht van dit soort applicaties zit hem in de flexibiliteit die je krijgt door die plugins. Je kunt dan de debugger gebruiken die het fijnst vindt werken, niet degene die je meegeleverd krijgt en die niet aan je wensen/eisen voldoet. Geldt ook voor allerlei andere features. Je IDE kan zo groot of klein worden als je zelf wilt.
Het verhaal van de autocomplete e.d. is daarom ook niet geheel juist. Dit zijn features die je toevoegt middels een plugin en daarvan zijn inmiddels prima plugins voor te verkrijgen. Daarom gebruiken velen ook iets als vim en SublimeText voor programmeer en scripting werk.

Laten we hier dan ook zeker niet vergeten dat een IDE niet zo gek veel meer is dan een bijeengeraapt setje tools wat mooi met elkaar geïntegreerd wordt. Dat kun je met de gemiddelde teksteditor die plugins toestaat ook wel creëren. En dus is zo'n soort teksteditor net zo hard een IDE als een Visual Studio of een PyCharm (het gaat om het eindresultaat en niet 1 specifiek onderdeeltje om tot dat resultaat te komen). Of het een IDE is die aansluit bij wat jij zoekt is weer een heel ander verhaal.

Ik heb vandaag even kort met PyCharm op OS X gespeeld en ik heb toch echt liever iets als vim. PyCharm is een Java applicatie dus dat moest eerst worden geïnstalleerd. Als je daarna PyCharm opstart moet je een project beginnen. Je kunt niet 1 losse file maken voor een simpel scriptje o.i.d. (dat kan ik weer wel met Xcode). Vooraleer je dat kan moet je alleen nog wel even in de settings je Python omgeving aangeven. Vervolgens krijg je een applicatie met een interface waardoor je door de vele bomen het bos niet meer ziet. Als ik dat dan vergelijk met de rustige interface van vim en Sublime ga ik toch liever voor die twee. Dan pas ik het wel aan met wat plugins of externe applicaties (het hoeft ook allemaal niet in 1 applicatie te zitten; liever de juiste tool voor het werk). Voor beginnende programmeurs is PyCharm gewoon te overrompelend, zeker in vergelijking met iets als Sublime.
Sublime 2 is nog altijd goed te gebruiken zonder licentie. True, je hebt af en toe een pop-up met de vraag om het te kopen, maar je drukt escape en je bent er vanaf. Gebruik het nu al meer dan een jaar op deze manier. Bevalt erg goed. Misschien maar gaan kopen...
Wellicht is Komodo Edit iets voor je. Ondersteunt ook Python.
Ze geven wel aan dat het onder een Apache 2 licentie verschijnt
And much more, all available under the Apache 2 license
Bron

[Reactie gewijzigd door NoMoreMusic op 23 juli 2024 16:47]

Dieper in het blog van Pycharm wordt er aangegeven dat er een open source editie komt. Ook het Jetbrains flagship product IntelliJ heeft een opensource variant onder Apache 2.0 sinds enige tijd. Pycharm deelt code (en plugins) met IntelliJ.

Dit is een van de beste IDE's voor Python ontwikkeling. Zeker als je een technologiestack hebt met Django/(Nose)test/Jira/SVN of Git en een javascript framework heb je niets anders nodig.

[Reactie gewijzigd door Jochem op 23 juli 2024 16:47]

Anoniem: 531109 25 september 2013 18:22
Hopelijk doen ze het zelfde met hun andere IDE's (RubyMine) !

JetBrains is naast Visual Studio de enigste IDE waarover ik echt tevreden ben.
Uit de reacties op Hacker News:
programminggeek
Does this mean that the PHP, Ruby, and Obj-C versions will be seeing community editions soon as well?

yole
No, this is very unlikely. (JetBrains CTO here, by the way.)
Visual studio zijn debugger is echt super maar voor de rest vind ik de ontwikkel omgeving niet echt om super te noemen. Voeg resharper toe en het is de beste IDE in de wereld imo :).

Zeker in grote projecten waar je niet alle code kent en je dus makkelijk een weg moet vinden in bestaande code is resharper echt een welgekomen hulp.
Nou ik moet zeggen dat Visual Studio kaal ook wel steeds beter te doen is hoor. Intellisense en refactoring is net zo goed als concurrerende Java IDE's. Maar goed ReSharper is gewoon te goed om niet te gebruiken als je het wel zou kunnen inzetten, je verdient het geld op jaarbasis gewoon áltijd terug. Je code is strakker, je ziet niet meer op tegen refactoren.

[Reactie gewijzigd door BikkelZ op 23 juli 2024 16:47]

Als je al met Visual Studio werkt, wat werkt dan prettiger? PyCharm of Python Tools for Visual Studio?
PyCharm bevalt me meer (voor python). Ik heb professioneel 5+ jaar ervaring in .NET en 1+ jaar ervaring in python. Ik heb dan ook licenties voor beiden. Het is in mijn ervaring aangenamer om te werken in een omgeving die gemaakt is voor de taal/omgeving.
Hartstikke goed nieuws voor de Python ontwikkelaars onder ons!
Tot dusver waren gratis ontwikkelomgevingen niet veel soeps.
ik vind pydev met eclipse wel lekker werken hoor
Ik gebruik Spyder IDE, maar ben zeker te porren voor iets nieuws.

Hun gratis editie doet bij mij wel wat ze er mee hopen te bereiken. Bijna 100 euro uitgeven aan iets waarvan ik niet weet of het meerwaarde voor me heeft, kan ik niet verantwoorden. Nu ga ik ineens wel naar Pycharm kijken.

Ben vooral benieuwd naar de debugger. Een beetje typen enzo lukt eigenlijk in elke IDE wel, maar een Python debugger waar ik echt vriendjes mee wordt, heb ik nog niet gevonden.
De betaalde versie van PyCharm heeft een 30 dagen trial, dan kan je proberen of het meerwaarde heeft.
Ik geloof dat dit werkt. Ik wilde toch al eens python erbij leren. Dat ga ik nu doen in hun tool en als ik ooit professioneel iets met python ga doen, is die 90 euro voor de pro versie van de tool die ik al ken gemakkelijk betaald.
Daarnaast ben ik ook heel erg tevreden over PhpStorm.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.