Apple is momenteel bezig met het ontwikkelen van software die de Flashback-malware opspoort en van getroffen systemen verwijdert. Meer dan 650.000 Mac-gebruikers zijn getroffen. Kaspersky bracht gisteren een eigen verwijdertool uit.
Apple gaat software uitbrengen om de trojan te verwijderen, is te lezen op de supportpagina over de Flashback-malware. Het bedrijf meldt niet wanneer de tool klaar zal zijn. Intussen heeft beveiligingsbedrijf Kaspersky al een tool uitgebracht die de kwaadaardige software van getroffen systemen verwijdert. De malware kan ook handmatig worden verwijderd, met instructies van F-Secure, maar dat vereist nogal wat technische kennis.
Apple meldt ook met isp's samen te werken om de beheerservers van de trojan neer te halen. Die maatregel leverde het bedrijf kritiek op van de ontdekker van het botnet, antivirusbedrijf DrWeb, namelijk dat het niet communiceert met antivirusbedrijven. Apple wou een sinkhole-domein, een beheerserver in handen van goedaardige partijen, neerhalen. DrWeb beheerde die sinkhole omdat zij zo het botnetverkeer konden analyseren.
De Flashback-malware werd in september vorig jaar ontdekt en heeft sindsdien meer dan 650.000 Mac-bots gemaakt. De trojan werd via een exploit in Java geïnstalleerd als een gebruiker een bepaalde website bezocht. Het admin-wachtwoord werd dan gevraagd van de gebruiker, maar de trojan installeerde zich hoe dan ook. De exploit in Java werd door Oracle al midden februari gedicht. Apple bracht vorige week twee fixes uit.