Een jury in de Amerikaanse staat Californië heeft de 44-jarige Hans Reiser, ontwikkelaar van het bestandssysteem Reiserfs, schuldig bevonden aan de moord op zijn vrouw.
Reiser werd in oktober 2006 in staat van beschuldiging gesteld voor de moord op zijn vrouw. De 31 jaar oude Nina Reiser werd voor het laatst gezien op 3 september van dat jaar, toen ze de beide kinderen van het echtpaar naar het huis van haar man bracht. Het stel woonde al sinds 2004 niet meer bij elkaar en lag in scheiding.
Na de zes maanden durende rechtszaak had de jury drie dagen nodig om tot een oordeel te komen. De uitspraak mag enigszins opmerkelijk genoemd worden omdat het lichaam van Nina Reiser nooit is gevonden, er geen plaats-delict is, er geen betrouwbare getuigen zijn en er nauwelijks fysiek bewijsmateriaal is gevonden. Aanklager Paul Hora heeft gedurende het proces meer dan 60 getuigen opgeroepen, maar kon slechts indirect bewijs presenteren.
De belangrijkste getuige was Hans Reiser zelf. Gedurende de elf dagen die zijn getuigenis duurde probeerde hij uitvoerig al het indirecte bewijsmateriaal te verklaren. Dit gebeurde niet altijd even duidelijk en leidde zelfs een aantal malen tot hilariteit bij de juryleden en de rechter.

Zes dagen nadat Nina Reiser voor het laatst gezien was, vond de politie haar auto in nabijgelegen heuvels. Enkele kilometers verder vond de politie Reisers auto, waar enkele centimeters water in stond en waar de passagiersstoel uit was verwijderd. Daarnaast werden in de auto twee boeken over moordzaken gevonden. Met name belastend was echter de vondst van een hoes van een slaapzak, waarop bloedsporen van Nina werden aangetroffen.
Volgens Reiser was de stoel uit de auto verwijderd omdat hij sinds de scheiding in de auto sliep, en hij wilde daarom wat extra ruimte hebben. Op de vraag waarom hij gehele binnenkant van de auto nat gespoten had en er water in had laten staan verklaarde Reiser dat de auto vuil was, en dat hij er vanuit ging dat het water wel weg zou lopen. Op de vraag van Hora of hij op de natte vloerbedekking van zijn auto goed had geslapen, moest Reiser het antwoord schuldig blijven en de getuigenis van Reiser liet al met al dan ook een hoop vraagtekens bij de jury achter.
De verdediging van Reiser voerde aan dat zijn vrouw, die van Russische afkomst is, inmiddels naar haar vaderland is teruggekeerd en dat ze haar ex uit wraakgevoelens voor moord wil laten opdraaien. Voor de kinderen van het stel zou ze in de afgelopen twee jaar het Russisch staatsburgerschap hebben geregeld. Er zijn nog meer theorieën: zo zou Nina Reiser een tijdje een relatie met de achtvoudige moordenaar Sean Sturgeon hebben gehad, die overigens ontkent iets met deze zaak te maken te hebben, en er zou ook sprake zijn van banden tussen mevrouw Reiser en een Russische criminele organisatie. Gezien de uitspraak is de jury echter tot de conclusie gekomen dat het het meest waarschijnlijk is dat Reiser de moordenaar is. De programmeur kan tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld worden.
De toekomst van Reiser4 - de opvolger van Reiserfs - is nog onduidelijk. De website van Namesys - het bedrijf waarin Hans Reiser de ontwikkeling van het bestandssysteem heeft ondergebracht - is onbereikbaar en volgens een werknemer, Edward Shishkin, zijn alle commerciële activiteiten van Namesys gestaakt. Shishkin verklaarde op 18 april jongstleden op een mailinglist al dat de website Kernel.org een nieuw onderdak biedt voor de verschillende onderdelen van Reiser4.