Mag ik dit opvatten dat het dan makkelijker wordt om dan ook PCI-X gigabit kaartjes in een systeem te proppen?
De betreffende chipset combinatie zal geen PCI-X implementeren. PCI-X is een standaard die je vooral in servers en workstations zal tegenkomen, in tegenstelling tot PCI-Expres welke je als de opvolger van PCI kan beschouwen.
Misschien dat je PCI-Express GBit kaartjes bedoelde in plaats van PCI-X GBit kaartjes. In dat geval zie ik niet in waarom het makkelijker zou zijn om PCI-Express GBit kaartjes in een systeem te proppen. Als de southbridge PCI-Express ondersteundt, dan zou je daar zonder problemen een mooi 1GBit PCI-Express kaartje aan kunnen hangen. Zelfs al zijn al die PCI-Express sloten x1, dan is dat nog steeds genoeg voor een 1GBit NIC. PCI-Express x1 is immers goed voor ~512MB/s (duplex) wat meer dan genoeg is voor een 1GBit NIC die max ~128MB/s kan doorvoeren. Zoals Jupiler hierboven aan aangeeft, die theoretische 128MB/s haal je nooit.
De PCI-Express verbinding tussen de north- en southbridge geeft echter geen voordeel voor de apparatuur op de PCI-Express poorten. Het enige voordeel van de PCI-Express verbinding tussen de north- en southbridge is het voordeel in vergelijking tot HyperTransport of een zelfontwikkelde verbinding tussen de north- en southbridge.
De PCI-Express verbinding tussen de north- en southbridge zal overigens wel een dikke PCI-Express x4 zijn. De keuze is op PCI-Express gevallen, en niet op HyperTransport, omdat PCI-Express toch een universele maatstaaf is, in tegenstelling tot HyperTransport welke je toch alleen bij AMD platformen tegekomt. ALi/ULi heeft met deze keuze een goedkope chipset die ook meteen compatible zal zijn met een serie northbridges. Denk hierbij aan ALi/ULi's eigen northbridges, maar ook aan die van Ati. Misschien zelfs de Grantsdale en de Alderwood