XBOX-gebruikers krijgen digitale game gratis bij fysieke schijf

XBOX-gebruikers krijgen vanaf binnenkort de digitale game gratis als zij de fysieke schijf kopen. Dat heeft Microsoft bekendgemaakt. De schijf blijft werken. Wel kan een schijfje maar aan éen account gekoppeld zitten.

Door de game ook digitaal te hebben, kunnen spelers ook gebruik maken van Play Anywhere en XBOX Cloud Gaming, zegt Microsoft. Daardoor hoeven spelers het schijfje niet langer in de console te hebben om te spelen en kunnen ze ook op andere apparaten spelen.

Een schijfje kan maximaal aan één account gekoppeld zijn. Zodra een speler de schijf uitleent en een andere XBOX-speler die in een console stopt, krijgt die het digitale spel en kan de oorspronkelijke eigenaar het niet meer spelen. Dat moet fraude met het systeem voorkomen.

De functie is te testen voor XBOX Insiders vanaf volgende week en komt later naar alle XBOX-gebruikers. Om het te gebruiken, moeten spelers een XBOX One of XBOX Series X hebben.

XBOX schijf-naar-digitaal

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

26-08-2026 • 18:34

54

Reacties (54)

Sorteer op:

Weergave:

Dat wil zeggen dat elk schijfje een ander soort van key heeft opgeslagen. Hoe kan je dat massa produceren?
Door bij het schrijven een unieke key mee te geven 8)7

Vroeger (pre-2009) was dit een duurder process, maar tegenwoordig is het zeer makkelijk om te automatiseren en kan er gewoon een variabele opgeven worden.
Er zijn geen vooraf gedefinieerde waarden meer nodig maar het systeem kan binnen de variabelen gewoon aanpassingen doen, zelf wegschrijven naar het systeem welke waardes deze gebruikt heeft waardoor er achteraf verificatie nodig is.

De Techniek is beschreven in:
US 2010/0228984 A1
Aanvraag ingediend: 3 maart 2009

Microsoft was voor deze tijd al bezig hiermee, maar de eerste games werden al icm de Xbox360 geproduceerd. Het heeft dus helaas nog erg lang geduurd voordat deze technologie zich hierheen vertaalde.
Oorspronkelijk was de techniek naar mijn mening bedacht om illegale kopieën te herkennen , al beschreef het patent dit op een andere wijze.
“een unieke identifier op iedere fysieke gamedisk waarmee een digitale licentie kan worden verkregen”

Later kwam:
US 11,571,626 — Software Ownership Validation of Optical Discs Using Secondary Device
Aanvraag ingediend: 2 november 2020

Deze beschrijft de techniek nog wat verder, om zo bijvoorbeeld mensen met een “apparaat” een game over te kunnen laten zetten naar een andere Xbox die bijvoorbeeld geen diskdrive zou hebben.
Het apparaat blijft zelf verder onbeschreven waardoor in theorie je een pc met geschikte disklezer zou kunnen gebruiken.

Er zijn uiteraard nog wat meer patenten, maar het is in elk geval duidelijk dat Microsoft al langer bezig is met deze techniek.
Het overzetten naar een andere Xbox zonder diskdrive kan relatief eenvoudig natuurlijk daar het spel aan je eigen account is gekoppeld. Van zodra het spel dan doorverkocht zou worden en in de console van iemand anders, met een ander account terecht komt, wordt de licentie in jouw account ingetrokken.

En als je dan de voorwaarden ook nog eens zo schrijft dat je aangeeft dat jij de spellen op voorhand zelf hoort te ontkoppelen en dat men anders het recht heeft je uit te sluiten van deze dienst dan wordt het nog eens leuker.

Wel interessant om te zien dat dit mogelijk is, had er namelijk zelf nog nooit van gehoord.
Ik dacht dat digital foundry had gezegd dat ze al ergens sinds het xbox one tijdperk schijfjes produceren die uniek te herkennen zijn. Op die manier kunnen mensen dus straks oudere games ook op de helix spelen doordat ze via een oudere xbox de digitale licentie kunnen krijgen via de schijf.
Prijs van fysiek omhoog?

Nintendo heeft ook de prijzen van hun fysieke games met 10 euro omhoog gelapt.
Een bedrijf kan gestegen kosten niet al te lang absorberen.
Waarom zou dat niet kunnen? Elk schijfje zal op een bepaalde plek wel allocatie voor een sleutel hebben, en de schrijfcomputer kan aan elk schijfje een nieuwe sleutel toekennen. Met huidige technologie is dat echt kinderspel.

Vind het wel een briljante oplossing eigenlijk. Combineert de voordelen van fysiek en digitaal zonder elkaars nadelen mee te nemen.
In eerste instantie klikt het erg interessant, beste van 2 werelden. Het fysiek product, met de luxe dat de game is geïnstalleerd en te starten is zonder de fysieke game in de drive. Lazy couch gaming dus, je hoeft geen discs meer te swappen, en ze slijten minder.

Maar schept ook een gevaarlijk precedent. Wat als ze het digitaal verifiëren van fysieke schijfjes straks verplicht maken. Prima, kraait geen haar na. Maar wat als dit op een veel later tijdstip niet meer mogelijk is, servers te oud, obsolete, wegbezuinigd.
Ben je dus eigenlijk niet beter af dan meteen de digitale versie te nemen.
Ik zou er meer vertrouwen in gehad hebben als heel dat activatie proces volledig offline zou kunnen gebeuren.
Nonsens, digitale licentie verkrijgen van disc hoeft maar 1x. Het is onzinnig dit vaker te doen.
Tot je retro console over 15 jaar stuk gaat je en je een tweedehands vervanging koopt...
Dan is je licentie nog steeds geldig
Dan doe je het schijfje erin en kan je gewoon verder spelen. Daarom is dit juist zo'n geweldige oplossing.
Dan blijft de disc toch werken?
Ook als je tzt je defecte/versleten console vervangt voor een ander en activatie is niet meer mogelijk?
Haha echt tof dit! Dit is precies wat ik nodig heb.

Daarom is concurrentie zo belangrijk. Sony is linksaf gegaan en Microsoft gaat hiermee rechtsaf. Als er genoeg rechtsaf gaan, gaat Sony hopelijk vanzelf wel wat meer rechtdoor.
True, concurrentie is belangrijk. Vorige generatie was het de andere kant op en dat heeft Xbox geen goed gedaan. Het zou leuk zijn als Sony luistert maar ik schat die kans klein. PC is al jaren digitaal en iedereen vindt dat prima. Ze hebben dit bij Sony echt wel goed onderzocht, hun thuisland is vrij conservatief. Ik heb schijfjes kopen al lang opgegeven. De lokale game boer heeft meestal een dusdanig armoedig assortiment dat digitaal beter werkt. Meestal wacht ik gewoon een sale af.
Tot nu toe had de console gamer nog een keuze. Dat is straks anders.

Het is net als een vogeltje dat opgesloten zit in een kooi. Zodra je het deurtje van de kooi open doet gaat het vogeltje op de kooi zitten. Aan de andere kant van het gaas. Komt in principe op hetzelfde neer, maar toch ervaart het vogeltje op de kooi meer vrijheid dan in de kooi. Omdat het een keuze heeft.

Ik hoop dat Sony dit onderschat, maar eigenlijk is het voor nu al te laat, want het is al in volle gang. Wellicht dat ze er een generatie later op terugkomen zoals Microsoft erop terug is gekomen zoals je zelf al aangaf.
Keus is er altijd maar die wordt (mogelijk) nu wel beperkt. Ik hoop met je mee op een mooie toekomst voor fysiek maar ik ben er bang voor.

Maar we horen geruchten over de volgende Xbox die wellicht open wordt voor andere winkels. Dat zou een goede stap zijn voor concurrentie.
Dat is waar.

Als ze dat doen dan lijkt mij dat wel een slimme zet.

We gaan het vanzelf zien en meemaken. Ik heb in ieder geval nog een backlog waar ik zeker nog wel een lange tijd mee zoet kan zijn.

Tegelijkertijd is niemand morgen beloofd. Dus ik probeer nu vooral in het moment te leven en dit moment is voor mij persoonlijk een heerlijk moment om te gamen.
Eerste gedachte: handig!

Tweede gedachte: ze conditioneren ons dat we een hoesje kopen en vervolgens de schijf niet nodig hebben om het spel te spelen. Een kleine tussenstap in de reis naar downloadcodes in hoesjes.
dit is nog altijd beter dan wat sony doet, die geeft je de vinger en stopt met fysieke games. Als MS nog wel fysieke games aan gaat bieden met deze methode met een volgende console, dan denk ik dat ze een winnaar in handen hebben.
Bor Coördinator Frontpage Admins / FP Powermod @HKS-Skyline26 augustus 2026 18:51
Een code in een hoesje is natuurlijk geen fysieke game maar gewoon in the end een download die aan het account gekoppeld wordt.

[Reactie gewijzigd door Bor op 26 augustus 2026 19:38]

Klopt, daar ben ik ook geen fan van, ik heb het over fysieke discs en het aan de account koppelen van de disc.
Je mag hopen dat je die code kunt ontkoppelen en dat iemand anders het kan her gebruiken bij een verkoop.

Hoe dat eerlijk gaat bij een verkoop weet ik echter nog niet.
Uhm, deze hele announcement zegt “we gaan stoppen met fysiek” dit is ook gericht op Series X en One games en zelfs niet eens alle games. Next-gen Xbox games op fysiek is hiermee niet geloofwaardig. Daarbij met hun lage fysieke sales gaat geen enkele publisher zich druk maken om nog voor maar 200.000 fysieke sales games op disc te distribueren voor Xbox.
Of terwijl; er is er geen online services, dan kan je de schijf niet koppelen aan het account en kan je de game niet gebruiken?

Klinkt niet erg positief.
Maar dan heb je de schijf, druk hem er in en spelen maar. :+
zolang dat mogelijk is idd prima, ik vrees alleen dat het (op den duur als het niet direct is) naar schijf er in, eerst moeten verifieren of hij ergens anders gelinkt is, en dan pas spelen. En dus zonder internet of als de servers plat zijn en de console niet kan checken of hij ergens anders geregistreerd is niet werkt. Anders kan je 1 spel delen met iemand die zn console niet online laat. persoon 1 de online variant, persoon 2 offline met schijfje, en ik denk dat als dat niet vanaf het begin zo is, uitgevers het op termijn wel gaan afdwingen.
Een schijf hoef je nooit te verifiëren, alleen je digitale licentie, omdat die intussen aan een ander account gekoppeld kan zijn.
Zoals ik het begrijp is het gewoon optioneel, en kun je met een disk prima offline spelen zonder account geneuzel. Dit klinkt als een extra optie om fysieke releases nog aantrekkelijker te maken door niet altijd de disk te vereisen. Alleen maar win-win dus.

Het enige wat ik me zou kunnen bedenken wat roet in het eten kan gooien, is als ze besluiten dat je disks ook online geverifieerd moeten worden, om te voorkomen dat iemand m aan z'n account koppelt en een andere 100% offline speelt met dezelfde disk. Zoals ik altijd doe ;) Maar ik denk ik niet dat ze dat zouden doen. Ik denk dat dit juist een reactie is op Sony om de aanhangers van fysiek over te krijgen van PlayStation naar Xbox.
Probleem is dat heel veel Xbox games niet de volledige game data op disc hebben. Offline gaat nu al niet, dus straks dan ook niet. Je krijgt dan een digitale versie, maar je huidige disc - waar al niet de volledige data op staat - zal ook niet zonder intern werken. Overstappen heeft geen zin als je die games niet bezit en next-gen als nog digital only is. Sony heeft aangekondigd te stoppen, maar dat wil niet zeggen dat oudere games fysiek niet speelbaar zouden zijn op de volgende generatie.

PlayStation had alleen iets tactischer moeten zijn met de aankondiging.
Dat is fijn. Erger me soms aan dat de kleine hier een schijfje er uit trekt als mevrouw een dvd wilt kijken.
Eindelijk!

Een beetje het Bandcamp concept. Naast een fysiek album/EP (LP, cassette) krijg je ook toegang tot de digitale bestanden.
Ik was eerst even bang dat mensen straks hun fysieke games gingen koppelen en dan onbruikbare disks gingen verkopen, maar gelukkig heeft Microsoft hier goed over nagedacht. Ik moet zeggen dat ik dit wel een hele goede zet vind.
Dit is natuurlijk allemaal gericht om volledig digitaal te gaan, maar dan net iets netter gecommuniceerd met een oplossing voor je huidige games. Echter ik verwacht sowieso wel disc support voor beide consoles, maar beide zullen geen next-gen games fysiek krijgen. Fysieke verkopen op Xbox zijn al zo dramatisch laag, dat ik niet zie dat publishers nog fysiek zouden uitbrengen voor Xbox. Sommige games komen nu al niet fysiek uit voor Xbox maar wel voor PS.

Hopelijk weet de concurrentie ons nog te verrassen komende tijd met een soort gelijke aankondiging.

[Reactie gewijzigd door Vanduul42 op 26 augustus 2026 19:14]

Dat is wel fijn, het enigste wat ik minder vond aan mijn XBOX, is dat de schijflezer luidruchtig kan zijn. Voor de rest erg tevreden van de quickresume en geen lawaai zoals bij de ps4 pro.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn