Het medische laboratorium Clinical Diagnostics voldeed niet aan de wettelijke norm voor informatiebeveiliging, maar krijgt daarvoor geen boete. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd. De IGJ kan namelijk geen bestraffende maatregel opleggen. De Autoriteit Persoonsgegevens, die het lab ook onderzoekt, kan dat wel.
Dit nieuws in het kort
- Het gehackte medische lab Clinical Diagnostics voldeed niet aan verplichte cybersecuritynormen.
- Als het lab zich hier wel aan had gehouden, was er minder kans geweest op een hack en waren de gevolgen kleiner.
- Bij de hack in 2025 werden gevoelige medische gegevens van honderdduizenden vrouwen uitgelekt.
- Bevolkingsonderzoek Nederland wil weer samenwerken met Clinical Diagnostics, zodra de ict-problemen zijn opgelost.
Clinical Diagnostics is verplicht om aan de NEN 7510-norm te voldoen, omdat het werkt met zorgdata. Tijdens de hack in juli 2025 voldeed het lab hier echter niet aan, schrijft de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd. "Het werken volgens deze norm had de kans op een informatiebeveiligingsincident als dit kunnen verkleinen en de gevolgen beperken", schrijft de inspectie.
Het lab had onder meer geen onafhankelijke audit uitgevoerd op de databeveiliging. De risico's bij het verwerken van gegevens werden ook niet periodiek in kaart gebracht. "Zonder inzicht te hebben in die risico's kon zij niet bepalen welke maatregelen nodig waren voor databeveiliging", schrijft de IGJ.
Medische labs die met patiëntgegevens werken zijn op basis van de Wet aanvullende bepalingen verwerking persoonsgegevens in de zorg verplicht te voldoen aan de NEN 7510-norm. Clinical Diagnostics deed dit dus niet, maar de inspectie kan op basis van die wet geen straf opleggen.
De inspectie heeft het lab wel gevraagd om op korte termijn te voldoen aan de norm. Clinical Diagnostics heeft daarop een externe audit laten uitvoeren met een positieve uitkomst en verwacht dat de certificering binnenkort is afgerond. "De inspectie blijft de voortgang en naleving nauwgezet volgen."
Medische gegevens van honderdduizenden vrouwen lekten uit
In augustus vorig jaar werd bekend dat de gegevens van zeker 715.000 Nederlandse vrouwen die een bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker hadden ondergaan, waren uitgelekt via Clinical Diagnostics. IGJ en de Autoriteit Persoonsgegevens maakten daarop bekend het lab te onderzoeken. De AP kan, in tegenstelling tot IGJ, wel boetes opleggen.
Het lab betaalde de hackers, waarna ze beloofden de gestolen medische data te verwijderen. Toch is het niet aan te tonen dat de data daadwerkelijk is verwijderd. Kort na de hack is ook een massaclaimactie gestart.
Overigens wil Bevolkingsonderzoek Nederland toch nog steeds samenwerken met Clinical Diagnostics. Volgens het kabinet zijn er geen andere partijen die het werk kunnen overnemen. Het lab moet wel eerst alle ict-problemen oplossen.