mijn electrische fiets en mijn woning draaien op LiFePo4
Fors grotere apparaten welke ook ngo eens een hoger votlage vereisen
mijn telefoon en RC spullen op LiPo
Precies dit dus, lithium ion based batterijen in een polymer variant waar ik het de hele tijd over had.
Een electrische fiets vergelijken met in-ear phones, telefoons, laptops etc waar deze batterijen totaal niet voor geschikt zijn.
Het ging niet om consumenten electronica, het ging om planned obsolescence en het milieu. Het ging over dat het van de zotte is om met een abbo dienst goederen direct na 2 jaar te vervangen (welke spullen dan ook niet alleen oortjes)
Hierover ben ik het volkomen eens, maar ik heb het sowieso niet op wireless oortjes dan zelfs, Ze zijn zo gemaakt dat je ze vrijwel nooit kan repareren en of de batterij uberhaupt hiervan kan vervangen omdat het allemaal verlijmd is. Aangezien de batterij cellen zodanig klein zijn hierin en het uiterste qua mogelijkheden eruit geperst wordt kan je de meest eoortjes na 2 a 3 jaar ook meteen weglikkeren.
'batterijen kunnen sowieso niet lang mee gaan, dat is inherent aan batterijen'. Maar dat kunnen ze wel. (en daarnaast, kan je ze ook verwisselbaar maken). Batterijen zijn geen excuus om spullen op deze manier aan te bieden en na 2 jaar af te danken. Hell, zelfs de 'simpele' li-on 80% ipv 100% opladen zorgt al voor een fors hogere cyclecount. Maar allemaal reacties over hoe 'batterijchemie nou eenmaal snel slijt' waarbij het onderwerp ('batterijen slijten nou eenmaal snel dus je moet electronica toch wel afdanken') totaal genegeerd is.
Je komt met een batterij variant aan wat helemaal niet paste in de meeste consumenten electronica, al waren ze verwisselbaar. Het klopt dat voor lithium based batterijen de cycle count letterlijk 4x zo hoog is als je het charge limiet op 80% zet. Dit is iets wat je vaker ook in laptops kan doen maar niet qua telefoons omdat de fabriekanten de langste batterij duur eruit willen persen. Daar kunnen wij als consument niets aan doen (naast voltage technisch kunnen hierbij wel issues voorkomen).
En nee, je hebt geen load balancing nodig om het juiste voltage en de cyclecount te verkrijgen bij een lifepo4 cell, 1 cell is voldoende als stroomtoevoer voor elke low power toepassing, ook is het niet verplicht een cylindrische pack, rechthoekige vormen zijn er ook gewoon (die gebruik ik zelf enkel) wel is het altijd een minder vormvrije batterij dan li-po. ps. Heel mijn woning zou kunnen draaien op 1 cell, maar 4 cells of meer is aan te raden zowel het voltage als wattage, uit 1 cell kan ik maar zo'n 1000 watt continu trekken en op 4 stuks 4000 watt en dan is het 12,8 volt wat veel makkelijker is om een inverter naar 220v op aan te sluiten dan de 3,2v van 1 exemplaar.
De industrie standaard om meer cycles te faciliteren is dan daarom ook meerdere cells/pouches in een parallel setup en dan de charge limit op 80% zetten. Dit is ook wat bijvoorbeeld Apple in hun macbooks doet (zij gebruiken volgens mij alleen wel een seriele setup). Jij beschrijft overigens vrij flinke batterijen, welke weer nogmaals niet geschikt zijn voor in je telefoontje, oortjes of laptop (met de huidige behuizingen).