De Cyber Security Raad adviseert een digitaal vaardigheidsbewijs voor scholieren. Om leerlingen meer inhoudelijke bagage te geven op het gebied van ict en digitale veiligheid moeten leraren worden bijgeschoold door ict'ers.
Het advies van de CSR aan de staatssecretarissen van Veiligheid en Justitie en Onderwijs, Cultuur en Wetenschap is maandag verschenen. Volgens het rapport moet de digitale toekomst van Nederland worden veiliggesteld. Dat zou moeten gebeuren door te zorgen voor voldoende digitalebeveiligingsprofessionals en door de jeugd voor te bereiden op de 'digitale toekomst'. Om dat te bewerkstelligen stelt de Raad voor dat leerlingen in het primaire onderwijs een digitaal vaardigheidsbewijs moeten halen. Dit zou ze in staat stellen om zich veilig in het digitale domein te bewegen. Het 'internetdiploma' zou ook aandacht moeten schenken aan wettelijke en morele grenzen op internet, zodat kinderen leren hoe ver ze mogen gaan en wat de risico's zijn van het overtreden van deze regels.
Volgens de CSR is het belangrijk dat leerkrachten in primair en hoger onderwijs in staat worden gesteld om zelf te begrijpen waar het om gaat. Leerkrachten moeten worden geprofessionaliseerd op het gebied van 'digitale geletterdheid en cybersecurity'. Ict'ers zouden daarbij kunnen helpen door docenten te 'coachen'. Met digitale geletterdheid doelt de CSR op de combinatie van ict-basisvaardigheden, computational thinking, informatievaardigheden en mediawijsheid. De aanpakken van de bestaande initiatieven op het gebied van digitale geletterdheid zouden onvoldoende op elkaar zijn afgestemd en digitalebeveiligingsaspecten worden vaak onderbelicht, een nalatigheid die Nederland zich niet kan veroorloven, stelt de CSR.
In het advies wordt ook gewezen op een tekort aan goed opgeleide jongeren die invulling moeten geven aan de sterk groeiende vraag naar digitalebeveiligingsexperts. Momenteel is dat vooral een kwalitatief tekort, maar op langere termijn is ook een kwantitatief tekort te verwachten. De CSR adviseert meer transparantie in het aanbod van opleidingen, vacatures en loopbaanmogelijkheden. Studenten zouden momenteel vaak niet weten welke studie hen specifiek voorbereidt op de functies die worden aangeboden.
De CSR is een onafhankelijk adviesorgaan, dat gevraagd en ongevraagd adviezen geeft aan het kabinet met betrekking tot digitale veiligheid. Het voorzitterschap is in handen van Dick Schoof, nationaal coördinator terrorismebestrijding en veiligheid, en KPN-ceo Eelco Blok.