Hoofdcategorieën
Device Settings

Western Digital Raptor WD360GD review

Door Femme Taken, zaterdag 31 mei 2003 23:16, views: 56.359

Serial ATA voor servergebruik

Het gebruik van ATA-harde schijven in servers werd lange tijd als een lachertje beschouwd. Sinds enkele jaren worden ATA-schijven echter in toenemende mate gebruikt in low-end toepassingen zoals webservers, NAS en secundaire storage. De lagere prijs en het groeiende verschil in opslagcapaciteit ten opzichte van SCSI-schijven zijn hiervoor de voornaamste redenen. Naast de technische tekortkomingen van de Serial ATA-interface heeft voornamelijk het ontbreken van producten die voldoen aan de hoge betrouwbaarheidseisen van serverstorage, een remmende werking op de groei van ATA-storage in de enterprise markt. Het merendeel van de ATA-harde schijven wordt immers ontwikkeld voor gebruik in eenvoudige desktop pc's. De I/O belasting van dergelijke systemen is velen malen lager dan de belasting van zware servers die 24 uur per dag beschikbaar moeten zijn. De Western Digital Raptor is één van de eerste ATA-harde schijven die voldoet aan de betrouwbaarheidseisen van de enterprisemarkt.

Op het technisch vlak zal Serial ATA II een groot aantal tekortkomingen van de huidige ATA-standaard wegnemen. De ATA-interface mist een aantal cruciale features die deze technologie ongeschikt maken voor toepassing in mid-range of high-end servers. Het gebrek aan hotswapfunctionaliteit, waarmee kostbare downtime kan worden voorkomen, werd al eerder genoemd. Daarnaast mist ATA onder andere ondersteuning voor foutcorrectie, SAF-TE enclosure services (SES) en command queuing. SES biedt de systeembeheerder statusinformatie over de gezondheid van de harde schijven in een storage behuizing aan de hand van SMART en sensors die de spanning en de temperatuur monitoren. Met behulp van deze gegevens kunnen problemen vroegtijdig gesignaleerd en opgelost worden. Command queuing kan in multi-user omgevingen een dramatische prestatieverbetering teweeg brengen door de volgorde van de binnenkomende commando's te optimaliseren op een manier waarop zij het snelst door de harde schijf uitgevoerd kunnen worden. Parallel ATA- en Serial ATA 1.0-schijven beschikken niet over die intelligentie.

Waar de verbeteringen in de Serial ATA 1.0-standaard vooral waren toegespitst op desktopgebruik, zullen de vorderingen in de Serial ATA II-specificatie vrijwel volledig betrekking hebben op servertoepassingen. Serial ATA II zal uitgebreid worden met ondersteuning voor gestandaardiseerde SAF-TE enclosure services, native command queuing, hot-plugging, presence detect, staggered spin-up en harddisk activity indication. Verder zullen er fysieke specificaties worden opgesteld voor het ontwerp van Serial ATA-backplanes in serverbehuizing. Ondertussen zal compatibiliteit met Serial ATA 1.0 behouden blijven.

Serial Attached SCSI (SAS) logo (klein)Een ontwikkeling die de toepassing van Serial ATA in de enterprise markt verder zal stimuleren is de verregaande integratie met de komende Serial Attached SCSI-standaard. SAS-controllers en -backplanes zullen compatible zijn met Serial ATA-harde schijven, zodat SAS- en SATA-schijven probleemloos door elkaar gemixt kunnen worden (andersom, SAS-schijven aansluiten op een SATA-controller, zal overigens niet mogelijk zijn). De keuze van een harde schijf zal daardoor niet meer gebaseerd zijn op de interface (ATA of SCSI) maar louter op de specifieke toepassing van de harde schijf. SATA-harde schijven zullen bij uitstek geschikt zijn voor situaties waarin veel opslagcapaciteit gevraagd wordt en prestaties niet van groot belang zijn, terwijl SAS-schijven zich beter zullen lenen voor toepassingen waarin een hoge performance is vereist. Serial Attached SCSI zal technisch superieur blijven aan Serial ATA en daardoor zijn positie van aangewezen interface voor high-end toepassingen behouden. Zo zal Serial ATA native command queuing beperkt blijven tot een maximum van 32 queu-levels , terwijl SCSI een maximum heeft van 256 levels. Verder zal SAS hogere transfer rates ondersteunen, overweg kunnen met meerdere hosts en de mogelijkheid bieden voor dual-porting, waarbij de harde schijf met dubbele kabels wordt aangesloten zodat een hogere redundancy wordt gerealiseerd. De hoogste toerentallen zullen waarschijnlijk voorbehouden blijven aan schijven met een SCSI-interface. Wat dat betreft verandert er weinig.

Verslag Maxtor IDT: vergelijking SATA, SAS en FC
Vergelijking van Serial ATA, Serial Attached SCSI en Fibre Channel (bron: LSI Logic)

Het is de verwachting dat de toepassing van de Serial ATA-interface door de bovengenoemde technische verbeteringen en de verschijning van specifieke schijven voor servergebruik, een hoge vlucht zal nemen in de enterprisemarkt. De meningen verschillen over de tijd die hiermee gemoeid zal zijn, maar het is vrijwel zeker dat er grote veranderingen op komst zijn. Eén van de producten waarmee de trend wordt ingezet is de Raptor WD360GD van Western Digital. Het ontstaan van de Raptor is dus niet zomaar een toevalligheid, maar moet gezien worden als onderdeel van een grotere ontwikkeling. Naast Western Digital heeft Maxtor al een tweetal ATA-harde schijven voor secundaire serverstorage geïntroduceerd. Seagate heeft als eerste een Serial ATA-schijf met native command queuing gedemonstreerd en verder hebben bijna alle belangrijke fabrikanten van I/O controllers intelligente Serial ATA RAID-adapters op de markt gebracht.

Wat betreft toepassing in workstation en desktops is het bovenstaande verhaal minder relevant. ATA-harde schijven zijn geen opvallende verschijning meer in de workstationwereld en in desktopland kent men niet beter. SCSI op de desktop komt tegenwoordig alleen nog maar bij echte freaks voor. Hoogtoerige ATA-schijven hebben de potentie om SCSI helemaal van de desktop te verdrijven.

Informatique logo* Testopstelling

Uiteraard waren wij erg benieuwd of de Raptor zijn hooggespannen verwachtingen kan waarmaken. Onze uitgebreide testmethodiek zal antwoord geven op de vraag of het hogere toerental van de Raptor een merkbare prestatiewinst oplevert ten opzichte van 7200rpm ATA-schijven en of de Raptor ondanks het ontbreken van command queuing acceptabele prestaties kan leveren in servertoepassingen. Informatique voorzag Tweakers.net van twee testexemplaren van de Western Digital Raptor, beide met productiedatum 11 april. De schijven werden getest op een dual Athlon XP 2400+ met een Asus A7M266-D moederbord en een Promise FastTrak S150 TX2plus Serial ATA RAID-adapter in één van de 66MHz PCI-slots.

Promise FastTrak S150 TX2plus (groot)

De benchmarks werden uitgevoerd met de standaard akoestische instellingen van de schijf. Een deel van de tests werd ook in RAID 0 en RAID 1 uitgevoerd. Ter vergelijking zijn de resultaten van de eerdere Vergelijking van high-performance desktop ATA-schijven, Fujitsu MAS3735 en MAP3735 review en Seagate Cheetah 10K.6 en 15K.3 review gebruikt. De SCSI-schijven uit de laatste twee reviews werden getest op een Tekram DC-390U4B single channel Ultra320 SCSI-adapter. In de tabellen worden de volgende kleurcodes gebruikt; blauw: 7200rpm, grijs: 7200rpm RAID 0, rood: 10.000rpm, cyaan: 10.000rpm RAID 0, paars: 10.000rpm RAID 1, oranje: 15.000rpm.

Volgende pagina (Low-level performance - 3/8)


Inhoudsopgave

VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011