Door Marc Rademaker

Redacteur

2011: veranderingen op de hardwaremarkt

31-12-2011 • 08:00

47

Multipage-opmaak

Een saai 2011

Het jaar 2011 bracht weinig grote klappers op hardware-gebied. Intel kwam in januari met zijn nieuwe Sandy Bridge-architectuur, maar dat bracht weinig vernieuwing ten opzichte van de eerste generatie Core i-processors. AMD bracht, later dan gepland, de Bulldozer-architectuur op de markt, die ook maar weinig potten wist te breken. Later introduceerde Intel nog wel Sandy Bridge-E, maar als je al een Core i7 980X had, hoefde je daar ook niet voor naar de winkel te rennen.

De enige nieuwe videokaarten die we voorgeschoteld kregen waren de HD 6990 en de GTX 590 van respectievelijk AMD en Nvidia, maar nieuwe gpu's bleven uit. Op ssd-gebied werden we iets meer verwend; de nieuwe sata-600-interface is ondertussen gemeengoed aan het worden, maar is ook nu al bijna te langzaam om de snelste ssd's van bandbreedte te voorzien. Harde schijven werden zelfs duurder door wateroverlast in Thailand en behalve de eerste 4TB-schijf is er weinig revolutionairs gebeurd.

Ook op het gebied van moederborden, waar fabrikanten elkaar vooral met nutteloze gimmicks en tien in plaats van acht usb 3.0-poorten de loef afsteken, gebeurde er weinig. De markt voor voedingen lijkt redelijk verzadigd; er zijn nog maar nauwelijks voedingen te koop die spontaan ontploffen als je ze uit de verpakking haalt. Ook zagen we geen behuizing voorbij komen die ons de 800D van Corsair, uit 2009, deed vergeten.

2011 was vooral het jaar waarin alles zuiniger werd en er steeds meer power in kleine apparaten wordt gestopt, waarin tablets een forse opmars maakten en smartphones van quadcores voorzien werden. Tweakers.net bekeek hoe de desktop-pc, de laptop, de tablet en al die andere computers zich in 2011 ontwikkelden.Tweakers.net Testlab

Cpu's, apu's en igp's

Hoewel we op cpu-gebied geen baanbrekende vernieuwingen zagen, was het ook weer geen rustig jaar. Het opvallendste is dat de cpu ruimte maakt voor de gpu - letterlijk. Intel integreert sinds een jaar of wat igp's in zijn processors, zowel high-end als low-end. AMD bracht een line-up van processors uit waarin cpu en gpu worden gecombineerd, oftewel de apu's. De cpu's van beide bedrijven moeten transistorbudget aan de gpu afstaan, en dat lijkt steeds meer te worden.

Zowel Intel als AMD zetten stevig in op deze ontwikkeling. AMD mag dan al jaren niet meer kunnen opboksen tegen de rauwe performance van de Intel-cpu's, met de apu's wisten ze toch een gevoelige snaar bij hun concurrent te raken. De gpu-prestaties van de low-end apu's zijn veel beter dan die van Atom-cpu's, terwijl de cpu-prestaties vergelijkbaar zijn. Jammer genoeg zijn netbooks al enige tijd op hun retour. De apparaten ondervinden hevige concurrentie van tablets, maar ook de door Intel bedachte ultrabook heeft zijn weerslag op de netbook-verkopen. Desondanks verkoopt AMD meer apu's dan ze kunnen leveren.

Waar het echt interessant wordt, is bij de wat stevigere laptop- en vooral desktop-cpu's. Waar Intel quadcores uitlevert met net genoeg kracht om The Sims op 800x600 te spelen, stelt een fatsoenlijke apu je in staat om met bescheiden instellingen nieuwere games op 1280x720 pixels te spelen. Niet iedereen vindt gamen belangrijk, maar als straks elke pc over een degelijke gpu beschikt, dan kan het niet anders dan dat ook andere programma's daar massaal gebruik van gaan maken.

2012: het jaar van de igp

Intel heeft zijn zinnen gezet op een snellere igp. Dat zagen we al bij Sandy Bridge, die een twee keer zo snelle igp aan boord heeft als de voorgaande generatie Intel-cpu's. Desondanks kan de igp nog niet in de schaduw staan van AMD's geïntegreerde gpu's. En daarom komt Intel volgend jaar onder andere met Ivy Bridge, waarvan de gpu tot 60 procent sneller is dan zijn voorganger en daarmee eindelijk kan concurreren met de snellere notebook-apu's van AMD.

Maar ook AMD werkte dit jaar aan snellere gpu's in low-end en mainstream-pc's, en we verwachten dat het apu-platform in 2012 volwassen wordt. Llano, de codenaam voor de huidige desktop- en mobile-apu's, wordt vervangen door Trinity. Daarmee krijgen de apu's een redelijke boost in cpu-kracht, maar ook de gpu's krijgen een update. Dat is te danken aan de cpu-cores op basis van de Bulldozer-architectuur en de vliw4-architectuur, die nu al in AMD's high-end videokaarten is terug te vinden.

Dat Intel meegaat in de trend om een cpu te combineren met een snellere gpu spreekt boekdelen. We merken het allemaal al jaren: een snellere cpu zet alleen nog zoden aan de dijk als er een video bewerkt of geconverteerd wordt, voor de rest van het computergebruik valt er nauwelijks winst te boeken met een snellere cpu. De investering in een snellere processor met daarin een goede gpu is al een stuk beter te rechtvaardigen.

En videokaarten dan?

Met de komst van steeds snellere igp's en apu's die low-end en mainstream-videokaarten praktisch overbodig maken, is het de vraag of losse videokaarten nog een lang leven zijn beschoren. Die vraag is echter al zo oud als het verschijnen van de eerste igp en wordt elke keer opnieuw gesteld - met de komst van nieuwe consoles, nieuwe game-diensten die de beelden naar je tv streamen, of tablets, die het als gaming-platform ook goed doen.

Van de pc worden echter nog altijd zulke enorme aantallen verkocht dat het als gaming-platform groter is dan alle consoles bij elkaar. Alleen daarom is het al aantrekkelijk om er spellen voor te ontwikkelen. Daarom blijft het voor AMD en Nvidia lucratief om nieuwe videokaarten te ontwikkelen - en dat doen ze dan ook. Het tempo ligt echter niet al te hoog, en zoals gezegd was het aantal nieuwe videokaarten in 2011 op de vingers van een hand te tellen.

Gamen of gpgpu-applicaties?

Het jaar 2012 lijkt wat dat betreft veel interessanter te worden. AMD vervroegde de introductie van zijn eerste HD 7000-videokaart naar 22 december. De beschikbaarheid van de HD 7970 komt pas rond 9 januari op gang, en dan zou ook de HD 7950 het levenslicht zien. De videokaarten maken gebruik van een nieuwe architectuur, en de chips worden bovendien gebakken met het nieuwe 28nm-procedé van TSMC.

Door de nieuwe architectuur en het nieuwe procedé is de HD 7970 voorlopig de snelste videokaart, terwijl het verbruik binnen de perken blijft. Nu wordt het wachten op Nvidia, die het op dit moment van de GTX 580 en GTX 570 moet hebben, welke beide langzamer zijn en meer energie verbruiken dan de HD 7970. Wat in ieder geval duidelijk is, is dat AMD flinke stappen heeft gezet op gpgpu-gebied. Ondanks de hoge verwachtingen zijn de gaming-prestaties middelmatig te noemen, terwijl de gpgpu-prestaties juist erg goed zijn.

De Graphics Core Next-architectuur zal uiteindelijk zijn weg vinden naar AMD's apu's, en daarmee lijken videokaarten een beetje op de Formule 1. Innovaties bij videokaarten debuteren in de koningsklasse, en zullen later hun weg vinden naar betaalbare massaproducten, oftewel naar AMD's apu's. AMD's doel is namelijk om de cpu en de gpu zo goed mogelijk te laten samenwerken, door elk de taken af te handelen waar ze het beste in zijn. En gpu's zijn in sommige taken een factor 50 keer zo snel als een cpu.

Nvidia toonde eind 2010 al zijn roadmap voor de komende jaren. De eerstvolgende generatie gpu's heet Kepler. Volgens die roadmap hadden deze chips al in 2011 het levenslicht moeten zien, maar inmiddels is duidelijk dat de eerste Kepler-producten pas in 2012 in productie gaan. Daarmee lijken de gebeurtenissen uit 2009 zich te herhalen: Nvidia loopt achter op AMD als het aankomt op het overstappen naar een nieuw productieproces.

Net zoals AMD mikt ook Nvidia op de gpgpu-capaciteiten van zijn nieuwe gpu's. Kepler zou de double-precision floating point-prestaties aanzienlijk moeten verbeteren ten opzichte van Fermi - dat is vooral belangrijk voor het uitvoeren van gpgpu-code, en niet op het renderen van games. Nvidia heeft namelijk al langer door dat er een aanzienlijke markt is voor massive parallel computing, waar videokaarten tot op heden wel goed maar net niet nauwkeurig genoeg in waren.

Terugblik

De revolutie bleef in 2011 dus uit, maar in 2012 zullen de gpu-fabrikanten veel nieuwe toepassingen aanboren. AMD en Nvidia mikken niet alleen meer op gamers, maar gaan zich inzetten om gpu's flexibeler en dus breder inzetbaar te maken. Dan is de videokaart ook nog van nut op het moment dat je niet aan het gamen bent. De verhouding tussen cpu en gpu zal in ieder geval flink op de schop gaan.

Al in 2010 spraken we de hoop uit dat ontwikkelaars meer geneigd zouden zijn om de rekenkracht van gpu's te benutten. Met de komst van AMD's apu's zijn er al een hoop pc's met een redelijke hoeveelheid gpu-kracht aan boord. De killer apps die de gpgpu-mogelijkheden van een videokaart goed benutten, blijven echter nog altijd uit.

Misschien is het uitbrengen van Ivy Bridge, waarvan de gpu DirectX 11 en dus DirectCompute ondersteunt, wel het moment waarop ontwikkelaars wachten. Op dat moment neemt het aantal pc's met een capabele gpu een grote vlucht en daarmee wordt de prikkel om de mogelijkheden van de gpu te benutten een stuk groter.

Hdd versus ssd

Misschien wel de grootste hardware-innovatie van de afgelopen jaren is de opkomst van ssd's. Eind 2008 keken we al naar de toekomst van de solid state disks, maar tot op de dag van vandaag zijn ze nog niet doorgebroken. Veel consumenten hebben nog altijd geen idee wat een ssd is, waar de term 'harde schijf' ondertussen wel is ingeburgerd.

Sinds eind 2008 is er echter een hoop veranderd. Alle kinderziektes zijn er bij ssd's ondertussen wel uit en de concurrentie tussen de verschillende fabrikanten is groot. Ssd's werden ook een stuk goedkoper, maar ze zijn nog steeds vele malen duurder dan harde schijven.

Snel maar duur

Het is aan de gemiddelde consument dan ook lastig uit te leggen waarom ze 100 tot 150 euro uit moeten geven aan een magere 128GB aan opslagruimte, terwijl je voor hetzelfde geld terabytes aan harddiskruimte kan kopen - terwijl een ssd het enige stukje hardware is dat een computer bij huis-, tuin- en keukengebruik ook daadwerkelijk sneller maakt. Waar cpu's al jarenlang snel genoeg zijn voor de dagelijkse werkzaamheden, zijn het de ssd's die je versteld doen staan als je er mee aan de slag gaat.

Ssd's werden in 2011 niet alleen goedkoper, ze werden ook sneller, praktisch twee keer zo snel om precies te zijn. Dan hebben we het vooral over sequentiële doorvoersnelheden, die mogelijk werden gemaakt door de sata-600-interface. Het is echter de prijs die nog te wensen over laat, maar ook daar wordt gelukkig aan gewerkt. Zoals met alle geïntegreerde circuits wordt flashgeheugen steeds kleiner gemaakt: dat verlaagt de productiekosten en zorgt en passant ook nog voor een lager energieverbruik.

Cpu's, gpu's en ook flashgeheugen worden gemaakt door ze uit een wafer te snijden. Hoe kleiner de transistortjes zijn, hoe meer er op een wafer passen. Bij de miljarden componenten waaruit een chip bestaat, kan verkleining voor enorme kostenbesparingen zorgen.Flashgeheugen diesize

Intel en Micron kondigden onlangs nog 20nm-flashgeheugen aan. Een enkele 8GB-chip beslaat bij het 20nm-procede 118mm², terwijl dat op 25nm maar liefst 167mm² is. Dat is een besparing van bijna dertig procent. De ssd's worden daar niet zomaar dertig procent goedkoper van, want een kleinere productieprocedé is ook duurder, maar op den duur levert dit zonder meer een kostenbesparing op. En de grootste kostenpost van een ssd is het flashgeheugen.

In 2012 zullen ssd's dan ook onder de grens van 1 euro per gigabyte duiken. OCZ nam daarop in december zelfs al een voorschotje met de Octane en Petrol-ssd's, die van een controller van het door OCZ overgenomen Indilinx zijn voorzien. Ssd's zullen niet alleen goedkoper worden: nieuwe technologieën zullen ook voor snelheidswinst zorgen.

De toekomst van hardware

Intel heeft zijn volgende processor-generatie uitgesteld, zodat fabrikanten hun huidige processorvoorraden nog weg kunnen werken. De fabrikant houdt er immers een moordend tempo op na met zijn tick-tock-strategie. Dat lijkt niet erg rendabel, maar ondertussen worden de cpu's wel in hoog tempo zuiniger. Dat is met name voor laptops en natuurlijk Ultrabooks interessant, maar ook tablets worden hierdoor steeds efficiënter.

Of een tablet ooit de laptop of de desktop-pc volledig zal vervangen, is nog maar de vraag. Ze lijken wel snel, maar als je er wat volwassener dingen mee gaat doen, zoals een flinke Powerpoint-presentatie vertonen of een grote spreadsheet bewerken, zal de tablet al snel op zijn muil gaan. We doken in de database van onze Pricewatch om te zien hoe de vraag zich ontwikkelt.

Cpu-clicks / Pageviews

Als we kijken naar het aantal doorverwijzingen naar webwinkels in de categorie cpu's, zien we in de laatste drie jaar bijna een halvering. De pieken hangen samen met de introducties van nieuwe cpu's, zoals in januari 2011 en eind 2011 toen respectievelijk Intel en AMD nieuwe cpu's introduceerden.

Gpu-clicks / Pageviews

Wanneer we naar het aantal clicks in de gpu-categorie kijken zien we wederom een daling, maar wel een minder scherpe. Nu moet opgemerkt worden dat er in 2011 minder videokaart-reviews gepubliceerd zijn, maar de afname van de vraag leek al in 2010 te zijn ingezet.

Ook als we naar moederborden kijken zien we een lichte daling. Alleen de categorie hdd's is redelijk stabiel en laat geen significante stijging of daling zien.

Laptop-clicks / Pageviews

Tablet-clicks / Pageviews

Het aantal clicks op laptops heeft pieken en dalen, maar laat over drie jaar tijd een lichte afname zien. De gigantische opkomst van tablets correleert niet echt met de andere grafieken en is wat ons betreft dan ook niet de oorzaak voor het afnemen van het aantal clicks op hardware-componenten.

Conclusie

De data uit onze pricewatch toont dat er steeds minder losse componenten worden aangeschaft. Ook de pc-verkopen van fabrikanten als Dell, HP en Acer zakten het afgelopen jaar iets in. Dat zou te maken hebben met tablet-verkopen, maar we denken dat er vooral amper nog redenen zijn om vaak een nieuwe pc aan te schaffen. Een twee jaar oude pc vervangen voor een nieuw model zal normaal gesproken amper snelheidswinst opleveren, tenzij er een ssd in zit.

Vermoedelijk zien we dit jaar toch weer enkele pieken in onder andere de cpu-categorie. Intel komt immers met Ivy Bridge: de mainstream-lijn van deze fabrikant wordt niet alleen een stuk zuiniger, maar krijgt ook een snellere gpu aan boord. Zowel AMD als Nvidia komen met nieuwe videokaarten, waarmee ze bezitters van de eerste generatie DirectX 11-kaarten zullen proberen tot aanschaf te verleiden. Met steeds lagere ssd-prijzen is het verder een kwestie van tijd voordat de consument ook bij de Mediamarkt naar een pc met een ssd vraagt.

De verkleining van elektronische schakelingen zal onverminderd voortgaan. Intel is inmiddels op 22nm beland, maar heeft al werkende 14nm-chips. Laptops worden hierdoor steeds zuiniger, maar ook krachtiger. De pc zal voorlopig dan ook niet verdwijnen, al zal de positie van desktopcomputers meer en meer onder druk komen te staan. Er zijn echter nog altijd ontwikkelingen gaande waar we helemaal geen voorspellingen over durven te doen - wie weet breekt binnenkort de quantum-chip wel door, en verandert het computerlandschap weer ingrijpend. Het zal niet voor het eerst, en niet voor het laatst zijn.

Reacties (47)

47
47
30
1
0
3
Wijzig sortering
Weinig gebeurt in 2011 dus op het gebied van pc's

Zit zelf nog wel is aan een ssd te denken. Vind het wel lastig, want ik gebruik momenteel 104 gb op mijn hardeschijf.... als daar nog 2 grote spellen bij komen dan zou een ssd al vol zitten. Klopt toch dat je de software zou moeten installeren op de ssd om de snelheid te krijgen, of is alleen windows op de ssd al voldoende?
Windows alleen zul je ook al merken, maar utils ed kun je ook prima op de ssd zetten. Games heeft alleen minder zin, die zijn al geoptimaliseerd om efficiënt te laden vanaf een hdd. Dus daar is de snelheidswinst minimaal maar het kost wel zeeën van ruimte.
Het installeren gaat sneller
Het opstarten van het spel gaat sneller
Het laden van levels gaat sneller
Het laden van ingame items (verre landschappen, details) gaat sneller
Het laden ingame gaat sneller (als je bijv door een deur gaat)
Het de-installeren gaat sneller

je zal niet meer FPS krijgen.

Voor mij echter voldoende redenen om een SSD aan te schaffen voor spellen. Daarnaast heeft iedereen er uiteraard ook nog eens plezier van dat windows sneller opstart, alles sneller wordt geinstalleerd, gedeinstalleerd en applicaties sneller opstarten. Ook je processen nemen geen tijd meer in beslag dus zodra jij in het windows scherm komt kan je gelijk beginnen (met bijv internet of een spel opstarten) ipv nog eens een paar minuten wachten totdat alles is geladen (virusscanners, itunes, download managers, CCC etc)

In dit topic kan je een hoop info vinden en ook tweaks Het grote SSD topic ~ Deel 9

[Reactie gewijzigd door thewizard2006 op 25 juli 2024 12:02]

Voor de meeste spellen is dat correct, maar bij iets als World of Warcraft heeft het wel degelijk zin omdat alle spelers verschillende dingen dragen en het is niet te voorspellen wat. Bij een willekeurig spel weet je van te voren welke models en textures je voor een level nodig hebt, bij een MMO is het zeker bij veel spelers tegelijk altijd weer een gok. Omdat er zoveel random access in zit is de snelheidswinst bij het gebruik van een SSD aanzienlijk. (Een grote stad tijdens het "spitsuur" ging bij mij van 2min laden op een 7200rpm HDD naar 20sec op een SSD).

Bij andere spellen is het vooral de hogere throughput die de laadtijden iets verbeterd, maar doorgaans niet genoeg om de aanschaf van een SSD te verantwoorden.
er is toch een optie dat de snelheid van je ssd ook wat verdeeld wordt onder je gewone hdd's. intel smart response ofzo dacht ik(ben niet meer exact zeker of dit van ke moederbord afhangt ofzo..stond op 1 van mn dozen van mn hardware maar nog niet in verdiept. verder ben ik enorm tevreden van de ssd snelheden..vooral het booten is fenomenaal.
Je bedoelt Smart Response Technology (SRT). Dit is te vinden op moederborden met de Z68 chipset van intel. Op tweakers is hier ook nog een leuk artikel over te vinden, wat over de desbetreffende Z68 chipset gaat.
Licht er aan wat jij snel wil hebben. Wil je die spelen snel hebben moeten ze idd op de ssd staan. Meestal levert dat alleen betere laadtijden op als je daar blij van wordt zet ze dan op de ssd anders is een hdd voldoende
Ik zou gewoon een SSD kopen, ik heb voor mijn vaste systeem een 64gb ssd en een 2tb gewone 5400 rpm schijf... Het opstarten raak je zo snel gewend aan.

Vroeger als ik mn computer opstarte ging ik even koffie zetten, eventjes een bakje doen.
Nu draai ik me om en staat alles al open en klaar voor gebruik!

Spellen op een SSD is alleen sneller bij bijvoorbeeld laadt tijden. Ik heb alleen Windows en belangrijke programma's op mijn SSD staan.
Idd, een ssd is echt een uitkomst!
Heb gisteren een Dell XPS 17" besteld met 1x een OCZ 128GB ssd erbij (zitten 2 harddisks in de Dell, dus heb er nog eentje voor opslag), eens kijken hoe snel dat geval is!
Ik zou hibernate uitschakelen, bespaart je waarschijnlijk 4 à 8 (hoeveelheid ram geheugen aanwezig) GB, het snelheidsvoordeel van hibernate maakt toch niet zoveel meer uit als je pc op een ssd opstart. Ook de pagefile (ook hetzelfde als de hoeveelheid ram) kan je zonder problemen uitschakelen of reduceren tot misschien een halve gigabyte. En met crap cleaner kan je vaak ook nog een paar gigabytes elimineren.

http://techgage.com/article/disabling_windows_pagefile_hibernation_to_reclaim_ssd_space/
http://www.piriform.com/ccleaner

[Reactie gewijzigd door asx245 op 25 juli 2024 12:02]

Hibernate is geen (of niet alleen een) oplossing voor de snelheid, het is een oplossing voor het bewaren van je laatste stand, zonder dat er stroom voor je computer nodig is. Slaapstand is een alternatief dat geen eigen ruimte nodig heeft, maar daar heb je nog steeds stroom voor nodig. Als zekerheidje kan het dan ook alleen voor laptops gebruikt worden. Bij hibernate kan je computer ook echt helemaal uit.
De vraag is alleen of je het nodig hebt of niet.

Overigens is de grootste ruimtevreter doorgaans toch system restore. Die kun je purgen op het tweede tabblad van je diskopruimutility in windows (te bereiken via je accesoires). Die kun je niet verwijderen met CCleaner.
Pagefile verder nooit uitschakelen op windows, en in principe niet kleiner maken dan 1,0-1,5GB.
Verder zijn er allemaal kleine dingetjes, waarvan ook het verwijderen van (de inhoud van) de verborgen folder MSOCache op C: vaak veel ruimte vrijgeeft. Ook de SP backups zijn vrij groot, en eventuele memorydumps. Kijk ook je program data folders nog eens na. Adobe Acrobat (Reader) laat bijvoorbeeld alle update .msi staan, ook al zit je al lang en breed vijf versies hoger. Die kun je gewoon verwijderen. Zelfde geldt voor sommige Java versies.

In ieder geval is het iets dat je gewoon regelmatig een beetje bij moet houden.
Je ontkomt denk ik ook niet aan een tweede HD bij een SSD als je niet al te absurd veel geld uit wilt geven. Het is natuurlijk volslagen zinloos om je muziekverzameling op een SSD te zetten, om maar iets te noemen.
@Pretender; als je je zorgen maakt kun je een tussenoplossing als de Momentus XT gebruiken. Die presteert al stukken beter dan een gewone HD in normaal gebruik, en is een stukkie goedkoper. Die gaat bij mij bijvoorbeeld in laptops, omdat ik daar geen tweede schijf bij kan zetten.
Intel kwam in januari met zijn nieuwe Sandy Bridge-architectuur, maar dat bracht weinig vernieuwing ten opzichte van de eerste generatie Core i-processors
Wait whut?
Met de Sandy Bridge is er toch een aardig ander design gekomen, waardoor systemen nu gebruik maken van een ringbus, dat is toch wel redelijk nieuw ten opzichte van de eerste generatie Core i-CPU's.
Voor de doorsneel gebruiker maakt het wellicht geen fluit uit (maar goed, wat wel kun je dan afvragen), maar onderliggend zijn er toch wel degelijk wat dingen anders, een BCLK die niet of nauwelijks aan te passen is, dat is toch wel als vernieuwend op te vatten, het is een compleet andere manier van dingen doen (of je dit dan een goede of slechte ontwikkeling vindt is een tweede, dat ligt er ook voor een deel aan hoe je eea bekijkt).

En wat dacht je van het verdwijnen van de PCIbus? Dat is iets dat ook weer invloed heeft op de moederborden waarvan je ook al zegt dat er niets nieuws gebeurt.

En de Z68 met SSDcaching en Virtusupport is zeker ook niet vernieuwend? De Intel SRT vond ik juist een van de leukere features die erbij gekomen is op moederborden, omdat je nu op een makkelijke manier een flink sneller systeem kan neerzetten.

[Reactie gewijzigd door TERW_DAN op 25 juli 2024 12:02]

sorry, maar totale vernieuwingen van de markt vind ik dat ook niet hoor :p... Het had nauwelijks iets uitgemaakt. En de pcibus is al langer aan het verdwijnen hoor ;-).

De virtu-support is ook niet zo speciaal, Het brengt systemen die al bestonden naar de desktop... Daar ga ik echt niet voor naar de winkel hollen...

Natuurlijk hangt het ervan af wat een gebruiker als vernieuwing bekijkt... de kleur van het moederbord? De vorm van de behuizing? een thunderboltaansluiting op je mobo? Maar ik denk dat het hier gaat om vernieuwing die de markt een duwtje hebben gegeven, een heel degelijke performance winst...

Jouw dingen zijn zo vernieuwend dat 90% van de gebruikers denkt dat je over de bus spreekt die over de ring van Leuven rijd.

[Reactie gewijzigd door Yoshi op 25 juli 2024 12:02]

sorry, maar totale vernieuwingen van de markt vind ik dat ook niet hoor :p... Het had nauwelijks iets uitgemaakt. En de pcibus is al langer aan het verdwijnen hoor ;-).
De PCIbus is niet al langer aan het verdwijnen, hij is er nu pas uitgegooid, niet eerder. Alle eerdere platforms hebben nog een PCIbus. Dat ding eruitgooien is toch wel een vernieuwing te noemen lijkt me.
Jouw dingen zijn zo vernieuwend dat 90% van de gebruikers denkt dat je over de bus spreekt die over de ring van Leuven rijd.
Je mag verwachten van een t.net bezoeker dat hij toch wel iets dieper kijkt dan de kleur van 't moederbord, en weet wat de ringbus is (anders moet je imho geen hardwareartikelen lezen).
Houden jullie in die Pricewatch grafieken wel rekening met het feit dat wel nu al een tijdje in een financiële crisis verkeren? Dat zal toch enigszins invloed hebben. Uiteraard groeit oa de tabletmarkt wel, maar wellicht zou die groei nog explosiever zijn buiten een crisisperiode.
Geen rekening mee gehouden, maar als je je bedankt dat de online uitgaven alleen maar toenemen, en we desondanks een neerwaartse trend zien, ben ik er vrij zeker van dat onze conclusies gerechtvaardigd zijn.
Wat mij op GPU-gebied vooral opgevallen is, is dat de support van AMD echt verschrikkelijk slecht is geweest. Ik wacht nu al meer dan een half jaar op fatsoenlijke drivers voor Linux en tot die tijd zit ik of met artifacts (de AMD drivers) of met een instabiele machine (willekeurige crashes/freezes van kernel) met open source drivers. Misschien dat er op hardwarematig gebied niet veel gebeurd is, maar van mij hadden ze wel wat mogelijk sleutelen aan de bijbehorende producten (lees: drivers). Laten we hopen dat 2012 verbetering biedt =).
Daarnaast heeft AMD voor Windows ook steken laten vallen. Sinds een paar dagen is er pas een (preview)driver die echt een paar belangrijke ondersteuningen biedt, zoals het kunnen gebruiken van HD3D in Crossfire, en de vernieuwde toepassingsprofielen.

Ook had ik het afgelopen jaar veel last van driver problemen met Creative X-Fi drivers, wat zorgde voor een paar BSOD's. De officiële drivers van Creative zijn ondertussen meer dan 1,5 jaar oud! Ik gebruik nu de laatste beta-drivers, die deze maand nog zijn uitgekomen.

Verder waren erg veel games (PC en consoles) toch vaak negatief in het nieuws door slechte prestaties en onstabiliteit.

Over het algemeen is mijn ervaring in ieder geval dat de software-kant steeds ingewikkelder en onstabieler wordt. Ik ben voor het eerst bezig geweest met het flashen van BIOS-en op mijn moederbord en SSD, omdat zelfs daar de boel niet stabiel is. OCZ Vertex 3 ...

Hoop dat software in 2012 beter wordt.
Anoniem: 325840 @Xirt31 december 2011 14:36
Je kunt nog wel een paar jaar wachten, want iedereen weet dat Linux geen enkele prioriteit heeft voor zowel AMD als Nvidia (hoewel die laatste het iets beter doet).
Eén van de mijn redenen om geen nieuwe grafische kaart aan te schaffen is dat er geen nieuwe consoles uitgebracht worden. 95% van de PC ports heeft niet significant meer resources nodig, afgezien voor antialiasing en zo. Pas als de nieuwe generatie er komt (en naar verwachting is dat pas in 2013) zullen de spellen weer meer vragen van de PC en dan zullen er meer videokaarten verkocht worden.
koop dan een console. Als je toch alleen maar console-ports op je computers speelt.

Er zijn tal van games die een SLI-setup op hun knieën krijgen als je een deftige monitor gebruikt
Zoals ?

Bf3 en metro 2033 zijn eigenlijk de enige die ik kan verzinnen. Of heb je het over veredelde tech demos ipv spellen ?
BF3 is ook een console port. Graphics zijn mooi zodat het er mooier uit ziet in trailers.
Onzin. BF3 engine is primair ontwikkeld voor PC's. Pas ergens aan het eind is de hoofd-markt geswitched naar consoles, dit zie je o.a. terug in de versimpelde menustructuur.

Dit is door Dice zelf aangegeven in diverse interviews...

De BF3 engine draait ok vrij geniaal op alledaagse PC hardware, iets wat je niet kunt zeggen van de consoles. Grafisch is het allemaal zeer mager, de FPS is ook niet al te best...en dat ondanks zeer lage resoluties.
zeer lage resoluties? waar heb je het over?!
ik game gewoon op 1080 op m'n Xbox en PS3, net zoals op m'n PC

dat de engine primair is ontwikkeld voor PC's, leuk, maar ook BF3 gebruikt niet alle mogelijkheden die PC's tegenwoordig hebben

zelfs als dat wél zo was, dan is dat 1 van de 100(0?) ofzo, dus dan heeft vanuit een bang for buck oogpunt geen zin om een high-end PC neer te zetten
Anoniem: 303530 @godofal31 december 2011 12:38
Zeer weinig spellen van de console draaien op 1080p...

De meesten draaien op 720p. Het minimum wat door Microsoft wordt toegestaan. Al draait hun eigen halo 3 op 640p.
PS3 games draaien vooral op 720p. Alle Xbox360 games draaien op 720p.
Enkele PS3 games draaien op 1080p, maar that's it. (bv. Wipeout HD)

CoD games op console draaien zelfs op lager dan 720p.

[Reactie gewijzigd door Asgaro op 25 juli 2024 12:02]

Zoals majic zegt: onzin.
BF3 loopt beter dan eender welke CoD game, en ziet er dan nog 100x beter uit.
Slechte port gaat niet alleen om graphics, dat is wat mensen niet begrijpen. Het is de rest van de bugs die het 'm doet.

[Reactie gewijzigd door Wolfos op 25 juli 2024 12:02]

Zouden SSD's dan eindelijk onder de 'magische' grens van €1,- p/gb komen? :9~

En dan wordt het in 2012 ook nog wachten op de budget tablets met ICS. Misschien dat ik dan ook aan de tab ga, voor de vele treinreizen kan dat toch wel van pas komen..
pricewatch: OCZ Vertex Plus SATA II 2.5" SSD 60GB
59,99 voor 60 gigsbyte, dus al "onder" jouw grens.
Echt interessant vind ik dat prijspunt ook niet, het ligt maar marginaal lager dan de huidige prijzen, en komt nog niet in de buurt van hdd's
De meest magische grens, in ieder geval in computerland, is die van de 100 euro. SSD's zullen pas echt een vogelvlucht gaan maken als ze acceptabele groottes op of onder drie grens aan kunnen bieden. D.w.z. 120GB+ voor die prijs. Dat is voldoende voor de meeste mensen.
Kan me in de conclusies wel vinden. De fabrikanten zijn waarschijnlijk ook wat huiverig om echt revolutionaire R&D te bekostigen omdat de wereldwijde crisis nog wel een paar jaar aan zal houden en men meer gebaat is bij relatief kleine investeringen en deze in cashflow terugzien zodat men kan overleven.
Anoniem: 265941 31 december 2011 10:50
Vooruitgang is sinds de 286, 386, 486 al jaren vrij stabiel zonder al te schokkende vooruitgangen.
CPU, GPU, HDD gaan al jaren langzaam, maar zeker, omhoog. Denk dat de SSD nog de meeste vooruitgang is voor de consument (techniek bestond al veel langer natuurlijk).

Verwacht ook de komende jaren weinig schokkends, wel verbeteringen ;)
Zoals in de conclusie ook aangehaald word. De snelheidswinst bij het vernieuwen van je 2 of jaar ouder systeem is gewoon niet noemenswaardig meer. De tijden dat elke twee 3 jaar de snelheid ruim verdubbelde zijn voorbij sinds we naar de quad core generaties zijn gegaan.

Zelf merk ik dit heel goed , heb nu al wat jaren een i7 920 . Werk veel met zware programma's en loopt nog steeds lekker. Het kunnen toevoegen en gebruiken van 12 a 16 gig ram heeft ook veel gedaan voor de consumenten markt. En dit soort vooruitgang zorgt er volgens mij steeds meer voor dat er meer rek in de systemen komt. Het is niet meer dat je ram vol is, of je cpu het niet meer aankan. Aangezien zoveel programma's nog niet eens optimaal gebruik kunnen maken van alle cores zijn we daar ook gewend aan geraakt. En nu er steeds meer applicaties komen die er wel goed mee overweg kunnen, word onze drang naar versnelling weer gestild.

Denk dan ook dat ik het nog een jaartje uit hou met mijn huidige systeem. Misschien nog een SD er in en eventueel een nieuwe grafische kaart alvorens weer eens de cpu board en ram te updaten. Maar dat is al iets wat de gemiddelde consument niet nodig heeft.

Daar loopt het allemaal nog even snel als 3 jaar geleden. Het is dan ook wachten op echt revolutionair snellere cpus en de daarbij horende opkomst van programma's en games die een dergelijke snelheid echt nodig hebben. Daarbij vooral van belang dat het ook iets is waar de normale consument iets aan heeft.

Misschien dat eind 2012, als we geluk hebben. Maar vrees pas ergens in 2013.
Mijn vorige pc heeft maar liefst 6 jaar dienst gedaan en voelde voor werkgerelateerde zaken nog steeds erg snappy aan (q6600+8gb). Na het plaatsen van een ssd vorig jaar weet ik zeker dat ik er makkelijk nog 5 jaar mee verder kon, wat een verschil in dagelijks gebruik.

Het is dus dat ik een nwe moest uitkiezen vanwege belastingtechnische gedoe, maar voor mij blijft een ssd echt het product vh jaar omdat het eindelijk betaalbaar is geworden

Jammer dat we trouwens niks teruglezen over NAS. Als k het forum lees lijkt dat veel mensen ook overgestapt zijn op een Nas

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.