Door Mark van der Kruit en Arnoud Wokke

De smartphone is 30 jaar oud - Maar waar komt die naam eigenlijk vandaan?

28-12-2024 • 06:00

46

Heb jij taart gegeten op vrijdag 16 augustus? Op die dag was het namelijk precies dertig jaar geleden dat de eerste smartphone op de markt kwam. Die eerste smartphone was de IBM Simon. Dat is een smartphone omdat hij de functies van een telefoon combineert met die van een personal digital assistant.

00:00 - De smartphone is 30 jaar oud
00:11 - IBM Simon - de allereerste smartphone
00:53 - Nokia 9000 Communicator
01:14 - “Smartphone”
01:34 - Symbian, PalmOS en Smartphone 2002
02:52 - Aankondigingen iPhone en Android
03:33 - WebOS, Windows 7 en BlackBerry 10
04:41 - Smartphone onmisbaar

Lees ook ons bijbehorende artikel.

Reacties (46)

46
46
28
0
0
12
Wijzig sortering
Mijn eerste gsm was de Mitsubishi Trium Marshttps://upload.wikimedia....m_Mars_%28Nemo5576%29.jpg, nog gekocht bij de locale Marskramer.
De eerste smartphone was de HTC Touch Diamond met kek pennetje https://i.nextmedia.com.a...Diamond.jpg&w=480&c=0&s=1. Waren gave tijden waarbij elk jaar nieuwe telefoons uit kwamen die werkelijk iets nieuws konden.
Dat laatste ja. Ik kocht iedere 10-14 maanden wel een nieuw model. Oude verkopen, paar honderd bijleggen en bam je had een flinke upgrade. Dat is volledig over nu. 3 jaar gedaan met een asus zenfone 6, dat was by far een record voor mij, en over een paar maanden doe ik al 3 jaar met mijn huidige s21 fe. En totaal geen behoefte aan een upgrade. Opzich goed, betekent dat smartphones alleen maar beter zijn geworden en langer relevant, maar saai is het wel 😉
Ja true, ik ben een iPhone gebruiker. En heb recent de overstap gemaakt van de iPhone 11 naar de 15. Je zou denken dat er na dik 4,5 jaar wel wat veranderd is. Maar eerlijk? Heb nog steeds het gevoel de 11 te bezitten. Het is dat veel apps meer rekenkracht vereisen en dat de 15 dat beter kan behappen.
Er is idd nauwelijks verschil meer, maar dat heb je met wel de meeste volwassen technologie. De horloges van dit jaar zijn ook niet veel beter dan die van vorig jaar, en alsnog worden er weer een flink aantal verkocht.
Die telefoons konden daadwerkelijk iets nieuws maar ze kostten ook geen half maandsalaris. Tegenwoordig is er weinig nieuws en lopen de kosten van een nieuwe telefoon aardig op. Waarbij een Samsung Galaxy Z Fold met 1TB opslag de kroon spant met ruim €2300. (prijs op samsung.com)
De eerste smart phones waren ook duur! Misschien minder duur dan de topmodellen nu, maar doe er inflatie bij en het is prijzig! En dan nog steeds geen camera om maar eens wat te noemen...
Dé legendarische: Nokia 3310 als eerste mobiel. iPhone (2007) als eerste smartphone.

[Reactie gewijzigd door TripleAkat op 28 december 2024 06:54]

De definitie is een beetje moeilijk. Er zijn mensen die beweren dat de 1e iphone geen smartphone was, totdat het de app store kreeg met iOS 3 oid. Met launch bestond ie iig nog niet, Apple wilde toen enkel gebruik maken van webbased 'apps'.

Sowieso was die telefoon niet heel smart naar mijn mening, veel te weinig opslag, geen flitser, geen 3g, geen front facing camera, je kon de achtergrond niet eens veranderen! Iphones werden natuurlijk revolutionair, maar die 1e vond ik zelf altijd heel matig vergeleken met wat de concurrentie toen al aanbood. 1 van de 1sten met een multitouch scherm, en daar goed gebruik van maken, dat is wat de 1e iphone goed deed, dat wel.
In 2007 was een frontfacing camera nog niet z'n ding, dus dat de iphone die nog niet had kon prima.
Maar hij had inderdaad geen 3G, wat in 2007 toch wel prima op een mobiel aanwezig kon zijn.
Dat je achtergrond niet kon veranderen wist ik niet(Of vergeten), dat is toch wel apart eigenlijk.
Het duurde heel lang voordat je je eigen foto op plaatje kon gebruiken als achtergrond. Apple wilde daar heel lang niet aan. Welk iOS het precies was welke dat volledig toestond weet ik niet precies, maar het heeft nog heel
lang geduurd in ieder geval. Ik geloof pas na iOS10.
Nou IOS10 geloof ik niet, want met mijn 1ste iphone de iphone 6 kon het.
Deze was uitgekomen met ios8 in 2014.

even opgezocht

Apple announced iOS 4 in April 2010,[43] and released it to the public on June 21, 2010, alongside the iPhone 4.[44] It was the first version of the operating system to be called "iOS", due to the iPad being released. With this release, Apple dropped support for the original iPhone and the first generation iPod Touch, which is the first time Apple had dropped support for any device in an iOS release.[44] The iPhone 3G and the second generation iPod Touch were capable of running iOS 4, but couldn't make use of some of the new features like multitasking,[45] and the ability to set a custom home screen wallpaper.[46] This was also the first major release to be free of charge for iPod Touch users.[44] The release of iOS 4.2.1 brought compatibility to the original iPad.[47] The release of iOS 4.3 added support for the iPad 2.[48]
Toen de iPhone werd geintroduceerd waren er al jaren diverse smartphones waar je apps voor kon kopen, dus ook al was de iPhone 1 volgens sommigen geen smartphone, erg veel maakt dat niet uit voor de geschiedenis van de smartphone.
Wel cool @arnoudwokke dat je na je pensioen nog even terug komt om een mooie terugblik video te maken met het team ;)
[ik neem even 72 jaar als pensioenleeftijd en 42 als huidige leeftijd]
Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @djwice28 december 2024 13:37
Dan ben je optimistisch over de toekomstige pensioenleeftijd en pessimistisch over mijn leeftijd haha. Ik verwacht deze belofte wel in te kunnen lossen hoor, ik zal hem in mijn agenda zetten alvast :)
Ik kijk er nu al naar uit. Ik geniet altijd erg van je woordspelingen. Mijn opa heet ... en dat is grappig want de opa van mijn smartphone ... _/-\o_

Simon says...

[Reactie gewijzigd door djwice op 28 december 2024 14:03]

Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @djwice28 december 2024 17:53
:D
Mijn eerste smartphone's hadden windows mobile, op HTC's. Die hadden nog een ouderwets touch screen wat je echt in moest drukken. Dat werkte zo slecht dat ik daarna weer terug naar Nokia ging. Ik vond in die tijd de Nokia E71 een hele fijne, en de Motorola Milestone, dat was voor die tijd een ontzettend fijne. Beide heerlijke qwerty toetsenborden.
Af en toe had ik de (Mitsubishi) Trium Geo van mijn vader bij me. Mijn eerste eigen gsm was de iconische Nokia 3310. Rond 2008 de Nokia E51 met Symbian, die al aardig smart was. Mijn eerste echte smartphone met touchscreen was de HTC Legend (2010).
Eerste smartphone HTC Hero. Wat een top ding was dat
Nokia 6110 in 1997
Iphone 6 in 2014

[Reactie gewijzigd door jumjum op 28 december 2024 08:46]

Mijn eerste 'smartphone' was de NEC N21i met iMode van KPN. (2002) Als werknemer van KPN Mobile mochten we die gebruiken.
Daarmee zeilden wij op het IJsselmeer en konden ermee al een soort van buienradar c.q. weerbericht in de gaten houden.

nieuws: I-mode vanaf 18 april in Nederland verkrijgbaar
1ste mobiel

Philips Diga

https://www.mobieltjes-mu...images/Philips%20Diga.jpg

Gekregen van me pa zodat ik een beetje bereikbaar was.
1ste mobiel die ik zelf kocht was volgens mij de Nokia 3410, later een Upgrade naar de 3510i(Ja toen konden we Imode gebruiken en kleuren scherm!!).
1ste Smartphone volgens mij ook wel een htc met windows mobile, maar was er niet zo kapot van.
Ook nog een Nokia gehad N97, maar daar merkte je Symbian gewoon niet lekker werkte.
Wikipedia: Nokia N97

1ste Android Desire HD2

1ste Iphone 2014 Iphone 6, en sindsdien nog steeds bij Apple :P.

[Reactie gewijzigd door Carlos0_0 op 28 december 2024 09:42]

Mijn eerste smartphone was de eerste smartphone die het echt mainstream maakte. De iPhone 3G.
Eerdere smartphones als de Nokia N95 waren heel mainstream hoor, die zaten in de top 5 bestverkochte telefoons toen.
Zeker. Maar echt een smartphone met zo’n touchscreen als de iPhone.. dat was echt nieuw en de eerste glimp van de toekomst van de smartphones.
Van de Nokia N95 werden er wereldwijd 10 miljoen verkocht, van de iPhone 3G meer dan 25 miljoen.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.