Alleen multiplayer
Het zelf in elkaar zetten van maps voor games heeft een lange traditie, maar het speelt zich vrijwel geheel af op de pc en niet op consoles. Daar wil Ubisoft verandering in brengen met Far Cry 2, want zowel bij de Xbox 360- als de Playstation 3-versie wordt een editor geleverd waarmee je aan de slag kunt. Wij mochten alvast oefenen op de Xbox 360.
Met de editor kunnen alleen maps worden gemaakt voor de vier multiplay-modes van het spel. Met de editor kunnen dus geen singleplay-maps worden gemaakt, laat staan dat er een complete mod mee zou kunnen worden gemaakt. Bovendien kun je wel gebruikmaken van alle voorwerpen en textures in het spel, maar er zelf niets aan toevoegen. Je kunt alleen hergebruiken wat de ontwikkelaars hebben gemaakt. Gelukkig is dat erg veel, dus het hoeft de pret voorlopig niet te drukken. Ubisoft heeft voor het delen van gemaakte maps een elegant systeem bedacht. Wie tevreden is over een zelfgemaakte map, kan die via de console uploaden naar de servers van Ubisoft. Daar kan iedereen die het spel online speelt de zelfgemaakt maps zien en gratis downloaden. Wie een zelfbouwmap speelt, kan die vervolgens beoordelen met maximaal vijf sterren. Wie naar zelfgemaakte maps zoekt, krijgt eerst de maps te zien die met vijf sterren zijn beoordeeld en daarna de maps met een mindere beoordeling.

Voor consoles
De editor die Ubisoft met de shooter levert is speciaal voor de consoles vervaardigd. De editor is uiteraard gebaseerd op de software die de makers zelf gebruiken om het spel te maken, maar de bediening is aangepast. De editor kan volledig met de controller van de Xbox 360 of de Playstation 3 worden bediend. De menustructuur bestaat uit twee elementen. In het midden van het beeld is een groot cirkelvormig menu zichtbaar, waar de belangrijkste onderdelen van de editor in kunnen worden geselecteerd. Als een onderwerp uit het menu is gekozen, verschijnt linksonder in het scherm een detailmenu waarin de bijbehorende instellingen kunnen worden veranderd. Er is zelfs help-informatie beschikbaar binnen het detailmenu. Met de ene stick kan de camera worden bediend, terwijl met de andere stick de cursor over het terrein kan worden bewogen.
Bergen en dalen
Het belangrijkste instrument van de beginnende leveldesigner, of in ieder geval de tool waarmee de eerste hand wordt gelegd aan een nieuw level, is de Terrain Tool. Het is het krachtigste gereedschap in de editor. Zoals gebruikelijk bij Terrain Tools kun je de cursor veranderen in een cirkel, waarvan je de omvang aan kunt passen. Binnen die cirkel kun je het terrein omhoog of omlaag trekken. In de Far Cry 2-editor gaat het in feite om twee cirkels. De binnenste cirkel geeft aan welk deel van het terrein omhoog of omlaag getrokken wordt, de buitenste bepaalt waar het terrein omhoog of omlaag begint te lopen. De cirkel kan eventueel worden veranderd in een vierkant, om hoekige rotsformaties te maken.

Trekkende bewegingen
De tool kan zo worden ingesteld dat er keurig nette cirkelvormige en vierkante bergen worden gemaakt, maar handiger is de instelling die er random gegenereerde bergformaties van maakt. Het terrein kan desgewenst op verschillende manieren worden nabewerkt. Met Smooth kunnen de bergen van de scherpste pieken worden ontdaan en de Erosion Tool zorgt ervoor dat het terrein van wat extra groeven kan worden voorzien. Je kunt je ook water aan je map toevoegen. Het niveau van het grondwater kan eenvoudig hoger of lager worden ingesteld, zodat je kunt bepalen hoe hoog het water staat in de delen van het landschap die je omlaag hebt getrokken. De Terrain Tool is nauwkeurig genoeg om oevers realistisch te laten lijken. Van de steilste bergwanden tot de ondiepste poelen, je kunt het snel en eenvoudig tevoorschijn toveren.

Nadat het terrein is vormgegeven kunnen er textures op worden aangebracht, zodat het wat kleur krijgt. De keuzemogelijkheden zijn groot, maar er kunnen maar vier terreintextures worden gebruikt voor het landschap van de map. Het aanbrengen van de textures gebeurt met een cirkelvormige cursor, die met één van de sticks over het terrein kan worden bewogen. Erg handig is de optie om begrenzingen aan te geven. Zo kun je instellen dat een bepaalde texture slechts wordt aangebracht op hellingen met een minimaal stijgingspercentage. Zo kun je de hogere delen van het gebergte van een andere texture voorzien dan de lagere delen, die doorgaans minder steil zijn. Als het terrein zijn vorm heeft gekregen kunnen er wegen op worden aangelegd.

Wegwerkzaamheden
Gemotoriseerd vervoer speelt namelijk ook in multiplay een grote rol. Ook voor de wegen geldt dat er maar vier per map kunnen gebruikt. Een weg bestaat uit een serie nodes die achter elkaar worden neergelegd. De nodes bepalen waar de bochten komen. Naderhand kunnen nodes worden verplaatst of bijgeplaatst. Er zijn verschillende weg-textures, variërend van zandpad tot snelweg.
Validation
Om de map aan te kleden is er het Collection System. Daarmee kunnen bomen, vegetatie, bebouwing, voertuigen en losse voorwerpen, zoals olievaten, op het terrein worden geplaatst. Het systeem om vegetatie aan te leggen lijkt erg op het aanbrengen van textures, al wordt vegetatie als een laag over de grondtextures heen gelegd. Vegetatie kan bestaan uit gras, maar ook enorme bomen. Er kan maar één vegetatielaag worden aangebracht, er kan dus geen gras onder de bomen liggen, al zijn de makers zo slim geweest om zelf wat lage begroeiing onder de bomen aan te brengen. Objecten zoals huizen worden geplaatst met de Object Tool. De verschillende huizen in het spel zijn in de editor gegroepeerd. Zo vind je de golfplaten huisjes uit de Shanty Towns bij elkaar, net als de lemen hutten van de Afrikaanse Dogon. Eenmaal geselecteerd en op de map geplaatst, kunnen voorwerpen worden verschoven en gedraaid.

Ze kunnen zelfs worden gekanteld, mocht je een huis op aflopend terrein willen plaatsen. Huizen zijn er in alle soorten en maten, van de kleinste hutjes tot enorme bouwwerken. Er zijn bovendien sets van losse onderdelen die aan elkaar kunnen worden gevlochten. Zo is er een set met delen van een steiger die in het water kunnen worden geplaatst. Om de sfeer van de map te verhogen kan de tijd worden ingesteld en daarmee de hoogte van de zon. Je kunt de zon overigens niet langs de horizon verplaatsen. Je kunt wel de kracht van de wind instellen en dat kan een strategische rol spelen, want er kunnen delen van het landschap in brand worden gestoken. Als bomen of grasland branden, verplaatsen de vlammen zich in de windrichting.

Publiceren
Tot slot is er de Validator Tool, waarmee precies wordt uitgelegd wat je moet doen om je map speelbaar te maken. De tool maakt duidelijk hoeveel spawnpoints er op je map moeten worden geplaatst voor de verschillende spelvormen, en herinnert je aan het plaatsen van wapens. Je kunt er ook het gebied mee afbakenen waarbinnen de strijd zich af zal spelen. Standaard is een map 512 bij 512 meter groot, maar je kunt het speelgebied verkleinen door onzichtbare barrières aan te leggen. Het is natuurlijk handig om de grenzen ook in het terrein aan te geven, met bergen of met water.

Daarna kun je met één druk op een knop je map uitproberen. Je kunt dus heel simpel het spel in een testomgeving starten, waarna je in je eigen map rond kunt lopen. Tegenstanders zijn er niet, maar wapens en voertuigen wel. Als je map klaar is, kun je er een naam aan geven. Als maker van de map wordt je gamertag gebruikt, en bij de map wordt een creator en een author aangegeven. De creator is degene die de eerste versie heeft gemaakt. Je kunt elke map die op internet staat downloaden en verder bewerken. Wie een bestaande map onder handen neemt, zal slechts als author worden vermeld. Zonder de Validation Tool te hebben doorlopen, kan de map niet op de servers van Ubisoft worden geplaatst.

De map-editor van Far Cry 2 is een indrukwekkend stuk gereedschap. Er zijn beperkingen, maar die zorgen ervoor dat de gemaakte maps uitwisselbaar zijn. De toevoeging van het beoordelingssysteem is slim en daagt spelers hopelijk uit om betere maps te maken. Het bedienen van de editor met een controller is absoluut even wennen, maar de besturing is zo doordacht dat hij niet tot frustraties leidt. Met de Validation Tool als veiligheidsklep, kan een ontwikkelaar het zijn fans niet veel gemakkelijker maken.
Titel | Far Cry 2 |  |
Platform | Pc, Xbox 360, PS3 |
Ontwikkelaar | Ubisoft Montréal |
Uitgever | Ubisoft |
Releasedatum | Herfst 2008 |