Door Chris Broesder

Redacteur mobile

Asus Zenfone 5Z Review

Serieuze mededinger prijsprestatiekroon

21-07-2018 • 06:00

149

Multipage-opmaak

Inleiding

Samengevat

De Zenfone 5Z doet prima zaken op vele gebieden. De accuduur, specificaties en bouwkwaliteit zijn prima en ook de uitbreidingsmogelijkheden zijn fijn. Het grootste nadeel is wellicht het gebrek aan waterdichtheid. Toch zet Asus met de 5Z een telefoon neer voor een concurrerende prijs, zonder concessies te doen die al te veel pijn doen.

Nog geen jaar geleden zette Asus de Zenfone 4 voor vijfhonderd euro in de markt. Het toestel werd door ons te licht bevonden voor die prijsstelling en hij kon zich niet onderscheiden van de concurrentie. De midrange Zenfone 5 is de opvolger van die telefoon, maar wij zijn meer geïnteresseerd in de Zenfone 5Z. Die wordt net als de Zenfone 4 voor vijfhonderd euro aangeboden, maar draagt de Snapdragon 845-soc.

In tegenstelling tot de Zenfone 4 en 5 is dit dan ook op veel gebieden een high-end toestel. Dat klinkt al een stuk aanlokkelijker dan een smartphone met een middenklasse-soc die bijna evenveel kost als een OnePlus 6 of Huawei P20. Asus heeft de 5Z gepositioneerd als de goedkoopste telefoon die hier verkrijgbaar is met de SD845 en dat is hij ook, samen met de Xiaomi Mi Mix 2S. Dat alleen al maakt de nieuwe Zenfone het waard om nader te bekijken.

Productfoto's Asus Zenfone 5Z

De soc, het soort opslaggeheugen of werkgeheugen zijn natuurlijk niet de enige factoren voor een goede smartphonebeleving. De camera is waar je vaak op inlevert in deze prijscategorie en hoe zit het met de software? Zit er weer zo'n Androidskin overheen die je doet denken aan Indiase truck art? Heeft hij ook andere features die naar high-end rieken? En natuurlijk hebben we nog de accuduur en het scherm, wat bij directe concurrent OnePlus 6 meer dan snor zit.

We hebben onze tests weer gedraaid en een behoorlijke tijd rondgelopen met het nieuwe Asus-toestel. Op de volgende pagina's lees je onze bevindingen.

Ontwerp en scherm

Er zijn telefoons die willen opvallen en er zijn telefoons die er gewoon netjes uitzien zonder op te vallen. De Asus Zenfone 5Z is meer van de categorie wolf in schaapskleren. Krachtige hardware van binnen, maar van buiten niet heel opvallend of bijzonder. Hij neigt zelfs een beetje naar de saaie kant als je veel smartphones van nu kent, ondanks het concentric circle-patroon op de achterkant, dat we alleen van Asus kennen, met als middelpunt de vingerafdrukscanner. Dat is een leuk, subtiel ontwerpelement.

De eenvoud van het Zenfone 5Z-ontwerp zit hem praktisch gezien bijna niet in de weg, maar doordat hij randjes heeft die minder afgerond zijn dan bij een recente iPhone, Galaxy S of OnePlus 6, ligt hij net wat minder lekker in je hand. Toch is dit een detail, want het irriteert niet, hij is goed gebalanceerd en is niet te makkelijk te buigen of torderen. Wel glijdt hij erg makkelijk van de bank af door zijn gladde, glazen achterkant, die gemaakt is van Gorilla Glass 3. Dat is overigens niet bepaald de nieuwste glasspecificatie uit de stal van Corning, want het zat zelfs al op de Samsung Galaxy S4. Nieuwere versies van Gorilla Glass zijn een stuk sterker en de kans is dan ook groot dat de Zenfone 5Z een val zonder hoesje op een hard oppervlak niet overleeft. Gelukkig levert Asus wel een doorzichtig flexibel hoesje mee bij het toestel.

Productfoto's Asus Zenfone 5ZProductfoto's Asus Zenfone 5Z

Ook de metalen zijkanten van het toestel kunnen beter. We kwamen erachter dat de coating van de knoppen sneller loslaat dan bij een gemiddelde high-end telefoon. Na een week was een deel van het metaal van de volumeknop al ontbloot, zonder dat we er gekke dingen mee hebben gedaan. Dat hoesje waar we het over hadden, ligt helaas niet over de knoppen heen, dus daar heb je weinig aan op dit vlak.

Positief is dat de 5Z een 3,5mm-uitgang heeft, waar veel toestellen met high-end socs die laten vallen. Onderop zitten ook de usb-c-aansluiting en de luidspreker. Die speelt media af in combinatie met de luidspreker die je bij het bellen aan je oor houdt, en dat is leuk, want we komen in deze prijsklasse vaak telefoons tegen die alleen monogeluid afspelen, via de luidspreker onderop. De OnePlus 6 doet dat bijvoorbeeld. Doordat de hoge- en middentonenluidspreker boven het scherm zitten, klinkt het geheel wat voller en directer. Dat is de conclusie die we trokken na de Zenfone 5 naast de OnePlus 6 te hebben beluisterd, waarbij we telkens hetzelfde stukje muziek op beide toestellen na elkaar afspeelden. De geluidskwaliteit op zich is in beide gevallen niet geweldig en ontloopt elkaar niet veel, maar als we moesten kiezen, zouden we voor de Zenfone 5Z gaan.

Productfoto's Asus Zenfone 5ZProductfoto's Asus Zenfone 5Z

De Zenfone 5Z heeft plek voor een tweede simkaart of een micro-sd-kaart. Dat hebben niet alle toestellen in deze prijscategorie. Zo kun je in de OnePlus 6 geen micro-sd-kaart kwijt om het opslaggeheugen uit te breiden. Wel zijn steeds meer telefoons beschikbaar in een dualsimvariant.

De vingerafdrukscanner is wat lastig te voelen als je geen hoesje om het toestel heen hebt zitten. Snel is hij wel, maar we hadden vaker dan gebruikelijk in dit segment dat onze vinger niet werd geregistreerd. De tweede keer lukt het dan wel om het toestel met de vinger te ontgrendelen. Je kunt ook ontgrendelen met je gezicht, wat simpelweg werkt met de frontcamera en dus vermoedelijk niet heel veilig is. Snel is het wel en het werkt doorgaans goed, als er genoeg licht is tenminste.

Waar je op inlevert met de Zenfone 5Z ten opzichte van een Galaxy S9 en ook de OnePlus 6, is de mate van waterdichtheid. Een Galaxy S9 en veel van de wat hoger geprijsde high-end smartphones hebben een ip67- of ip68-certificering. Dat betekent kort door de bocht dat ze in zoet water ondergedompeld kunnen worden. De OnePlus 6 heeft geen certificering, maar wel rubbers op diverse plekken, die het toestel waterdichter maken dan de Zenfone 5Z. Dit toestel heeft namelijk helemaal geen rubbers of andere waterwerende voorzorgmaatregelen ingebouwd. In deze prijsklasse is het overigens niet gangbaar dat telefoons waterdicht zijn, dus is het wel noemenswaardig, maar geen keihard minpunt op de scorekaart van de Zenfone 5Z.

Toestel Zenfone 5Z OnePlus 6 Galaxy S9 Huawei P20
Hoogte (mm) 153 155,7 147,7 149,1
Breedte (mm) 75,7 75,4 68,7 70,8
Dikte (mm) 7,7 7,8 8,5 7,7
Gewicht 165g 177g 163g 165g
Schermgrootte 6,2" 6,3" 5,8" 5,8"
Relatieve schermgrootte 83,7% (inclusief inkeping) 83,3% (inclusief inkeping) 84,1% 80,3% (inclusief inkeping)

De Zenfone 5Z is bepaald geen kleine telefoon, maar gelukkig is hij niet heel dik. Hij heeft een hoge relatieve schermgrootte dankzij de inkeping in het scherm, waarnaast bijvoorbeeld de iconen boven in het scherm worden weergegeven. Daardoor is de rest van het scherm beschikbaar voor andere zaken. Dat is overigens niet heel bijzonder, want de meeste high-end toestellen die dit jaar zijn uitgekomen, hebben het. Wat afmetingen en gewicht betreft verschilt de Zenfone 5Z niet enorm van zijn directe concurrenten, waardoor dit voor ons geen reden is om voor dit toestel of juist voor een ander te gaan. Mocht je echt elke millimeter belangrijk vinden, dan is een Galaxy S9 of Huawei P20 wel wat kleiner, maar je krijgt dan ook een iets kleiner scherm.

Scherm

Mocht je twijfelen tussen een OnePlus 6 en een Zenfone 5Z, dan is het verschil in het type scherm een factor. Waar de OnePlus 6 een contrastrijk oledscherm heeft, moet de Zenfone 5Z het doen met een lcd. Hoewel de contrastwaarde van een oledscherm natuurlijk altijd hoger is dan die van een lcd, zijn veel lcd's inmiddels ook dermate contrastrijk, dat niet iedereen er een been in zal zien om voor een kwalitatief hoogstaande lcd te gaan.

Het scherm zelf is net als dat van de OnePlus 6 en de Huawei P20 een verlengd full-hd-scherm, waarbij er 1080 pixels in de breedte passen. De resulterende pixeldichtheid van 402ppi is scherp genoeg om niet de individuele pixels te kunnen waarnemen, dus daarover zul je ons niet horen klagen. Om te kijken of we verder nog iets konden vinden om over te zeuren, hebben we onze schermtests ten uitvoer gebracht, met onze SpectraCal C6-colorimeter en CalMAN 5-software.

  • Contrast
  • Maximale helderheid
  • Minimale helderheid
  • Gemiddelde grijswaardenfout
Contrast
Smartphone Schermtype Gemiddelde contrast in verhouding (hoger is beter)
Apple iPhone 7 LCD
1655:1
Apple iPhone 8 LCD
1645:1
LG G7 ThinQ LCD
1567:1
Sony Xperia XZ2 LCD
1556:1
Asus Zenfone 5Z LCD
1506:1
Huawei P20 LCD
1395:1
HTC U12+ LCD
1266:1
Helderheid wit
Smartphone Schermtype Gemiddelde helderheid in cd/m² (hoger is beter)
LG G7 ThinQ LCD
946
Samsung Galaxy S9 OLED
864
LG V30 OLED
733
Huawei P20 LCD
679
Apple iPhone 8 LCD
677
Sony Xperia XZ2 LCD
618
Apple iPhone 7 LCD
588
OnePlus 6 OLED
509
Asus Zenfone 5Z LCD
499
HTC U12+ LCD
295
Minimale helderheid
Smartphone Schermtype Gemiddelde helderheid in cd/m² (lager is beter)
Huawei P20 LCD
1,50
HTC U12+ LCD
1,80
OnePlus 6 OLED
1,93
Samsung Galaxy S9 OLED
2,20
LG G7 ThinQ LCD
3,70
LG V30 OLED
3,77
Asus Zenfone 5Z LCD
4,50
Sony Xperia XZ2 LCD
6,60
Gemiddelde grijsafwijking
Smartphone Schermtype Gemiddelde kleurafwijking in ΔE2000 (lager is beter)
Apple iPhone 8 LCD
2,50
Huawei P20 LCD
3,50
Samsung Galaxy S9 OLED
4,40
OnePlus 6 OLED
4,55
HTC U12+ LCD
4,70
LG G7 ThinQ LCD
4,90
Asus Zenfone 5Z LCD
5,30
Sony Xperia XZ2 LCD
6,50
LG V30 OLED
7,10
Apple iPhone 7 LCD
7,70

Om te beginnen met de contrastverhouding: die is in orde. Hij kan mee met de top van de lcd's en dat zie je terug. De zwartwaardes van het scherm zijn prima en het scherm reflecteert niet vervelend, waardoor de inkeping goed wordt verhuld als de aangrenzende balkjes in het zwart zijn gehuld. De kijkhoeken zijn ook prima, waarbij geen verkleuringen optreden, dus is het geen straf om naar het scherm te kijken.

Bij het zonnige weer dat we de laatste tijd in Nederland hebben, is een goede maximale helderheid van groot belang. Net als bij de OnePlus 6 is het scherm over het algemeen goed af te lezen in de zon, maar er is ruimte voor verbetering. Je kunt vijfhonderd candela per vierkante meter bij een scherm dat niet al te veel reflecteert, zien als de minimale waarde waarbij je alles nog kunt zien in de zon, maar waarbij je in bijzonder zonnige omstandigheden soms een beetje aan het turen bent om alles op het scherm optimaal te kunnen zien. Daarmee scoort de Zenfone 5Z een voldoende. De minimale helderheid is wat meer op het randje als je in een totaal verduisterde ruimte naar het scherm kijkt. Het is niet te fel aan de ogen, maar we zouden hem het liefst nog een tandje verder terugschroeven.

Asus Zenfone 5ZDe kleurechtheid van het scherm is prima. Als je dit belangrijk vindt, kun je de Zenfone 5Z het beste op de standaardwaarde zetten en niet op 'Breed kleurenpalet', waar hij vanuit de fabriek op staat. Ook is er een manuele modus, waarbij je zelf kunt instellen wat je prettig vindt. Opties genoeg dus.

Is het dan een even fijn scherm als bijvoorbeeld van de OnePlus 6? Nee, we hebben nog altijd liever dat contrastrijke oledscherm. Bovendien zien we aan de randen van het scherm dat de helderheid wat lager ligt. Je ziet dit het beste rondom de inkeping op een witte achtergrond. Elders op internet lezen we verhalen over backlightbleeding, maar dat is iets anders. Netjes is het niet, al valt het je waarschijnlijk niet direct op.

Daarnaast begint de kromming van de afgeronde hoeken aan de bovenkant van het scherm te laag. Als de stukjes scherm naast de inkeping zwart zijn en de rest van het scherm een lichtere kleur heeft, zie je dat de ronding al begint, en dus het scherm smaller wordt, onder de hoogte van de inkeping. Als je de 'gleuf', zoals Asus de inkeping noemt, niet verbergt en het balkje naast de inkeping niet zwart is, zie je ook dat de tijd bijvoorbeeld te dicht bij de rondingen van het scherm komt. Dat zijn ontwerpdetails waarvoor andere fabrikanten simpelweg een beter oog hebben. Je kunt je eraan storen of je kunt het voor lief nemen vanwege de vriendelijke prijs.

Screenshots Zenfone 5ZScreenshots Zenfone 5ZScreenshots Zenfone 5ZScreenshots Zenfone 5Z

Hardware, prestaties en accu

De specificaties van de hardware zijn waarschijnlijk de belangrijkste reden om de Asus Zenfone 5Z te overwegen, gezien zijn relatief lage prijs van vijfhonderd euro. Je krijgt 64GB ufs 2.1-opslaggeheugen en 6GB lpddr4-werkgeheugen, en dat is evenveel als je krijgt bij de goedkoopste OnePlus 6 van 519 euro. De Huawei P20 heeft met 4GB iets minder werkgeheugen, maar wel standaard 128GB opslaggeheugen voor zo'n 550 euro. Bij die laatste telefoon krijg je echter wel de net iets minder krachtige Kirin 970-soc van Hisilicon, terwijl de OnePlus 6 en Zenfone 5Z uitgerust zijn met de snelste soc van dit moment in Androidland: de Snapdragon 845 van Qualcomm. Iets waar Asus wel op bespaard heeft is de usb 2.0-specificatie van de usb-c-poort. Daardoor duurt het langer om bijvoorbeeld foto's van het toestel af te halen als je hem aan een pc hangt.

  • AndEBench - native
  • AndEBench - Java
  • AndEBench - native (singlecore)
  • AndEBench - Java (singlecore)
AndEBench - native
Smartphone Cpu/soc Gemiddelde in iteraties per seconde (hoger is beter)
Asus Zenfone 5Z Snapdragon 845
41.604
OnePlus 6 Snapdragon 845
41.327
LG G7 ThinQ Snapdragon 845
40.087
HTC U12+ Snapdragon 845
39.281
Sony Xperia XZ2 Snapdragon 845
37.905
Samsung Galaxy S9 Exynos 9 Octa (9810)
32.232
Huawei P20 Kirin 970
31.619
LG V30 Snapdragon 835 (MSM8998)
28.429
AndEBench - Java
Smartphone Cpu/soc Gemiddelde in iteraties per seconde (hoger is beter)
LG G7 ThinQ Snapdragon 845
5.070
Sony Xperia XZ2 Snapdragon 845
4.880
Asus Zenfone 5Z Snapdragon 845
4.777
Huawei P20 Kirin 970
4.117
OnePlus 6 Snapdragon 845
4.103
HTC U12+ Snapdragon 845
3.896
LG V30 Snapdragon 835 (MSM8998)
3.524
Samsung Galaxy S9 Exynos 9 Octa (9810)
3.318
AndEBench - native (singlecore)
Smartphone Cpu/soc Gemiddelde in iteraties per seconde (hoger is beter)
Samsung Galaxy S9 Exynos 9 Octa (9810)
9.000
Asus Zenfone 5Z Snapdragon 845
8.071
OnePlus 6 Snapdragon 845
8.065
Sony Xperia XZ2 Snapdragon 845
8.058
HTC U12+ Snapdragon 845
8.045
LG G7 ThinQ Snapdragon 845
8.027
Huawei P20 Kirin 970
5.989
LG V30 Snapdragon 835 (MSM8998)
5.985
AndEBench - Java (singlecore)
Smartphone Cpu/soc Gemiddelde in iteraties per seconde (hoger is beter)
LG G7 ThinQ Snapdragon 845
1.977
Sony Xperia XZ2 Snapdragon 845
1.876
Asus Zenfone 5Z Snapdragon 845
1.865
OnePlus 6 Snapdragon 845
1.833
Samsung Galaxy S9 Exynos 9 Octa (9810)
1.568
HTC U12+ Snapdragon 845
1.546
Huawei P20 Kirin 970
1.206
LG V30 Snapdragon 835 (MSM8998)
1.148

Zoals te verwachten is, scoort de soc in de Zenfone 5Z erg goed bij AndEBench, waarmee we het ruwe processorvermogen meten. Java is de taal waarin de meeste Android-apps worden geschreven. Daarom testen we niet alleen de snelheid waarmee de processor de taal die hij zelf spreekt, kan verwerken, maar ook Java. Ook daarbij komt het Asus-toestel goed uit de verf.

  • PCMark Android - Work 2.0 (perf)
  • PCMark Android - Storage (1.0)
PCMark Android - Work 2.0 (perf)
Smartphone Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Sony Xperia XZ2
8.415
HTC U12+
8.371
OnePlus 6
8.324
Asus Zenfone 5Z
8.129
LG G7 ThinQ
7.554
Huawei P20
7.189
LG V30
5.729
Samsung Galaxy S9
5.324
PCMark Android - Storage (1.0)
Smartphone Gemiddelde pCMarks in punten (hoger is beter)
OnePlus 6
6.414
Samsung Galaxy S9
5.034
LG G7 ThinQ
4.887
Sony Xperia XZ2
4.849
Asus Zenfone 5Z
4.703
LG V30
4.572

Een meer praktijkgerichte test is PCMark 2.0. De Work-score wordt bepaald door het toestel allerlei veelvoorkomende bewerkingen te laten doen, zoals beeldbewerking en tekstverwerking, en door webpagina's te laten scrollen. De score zit iets onder de absolute top, maar de Zenfone 5Z verslaat hier niet de minste concurrenten. De snelheid van het opslaggeheugen hebben we getest met de Storage-test van PCMark. Daarbij is de OnePlus 6 de absolute winnaar en doet de Zenfone het wat minder goed. Dat kun je merken bij het starten van zware apps bijvoorbeeld. Toch hebben we in de praktijk weinig verschil gemerkt en is de Zenfone 5Z gewoon een bijzonder vlot Android-toestel.

  • Car Chase - onscreen
  • Car Chase - offscreen
  • Sling Shot Extreme Unlimited
GFXBench Car Chase - onscreen
Smartphone Resolutie Cpu/soc Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Asus Zenfone 5Z 2246x1080 Snapdragon 845
34
Sony Xperia XZ2 2160x1080 Snapdragon 845
32
OnePlus 6 2280x1080 Snapdragon 845
31
Huawei P20 2244x1080 Kirin 970
23
HTC U12+ 2880x1440 Snapdragon 845
20
LG G7 ThinQ 3120x1440 Snapdragon 845
19
Samsung Galaxy S9 2960x1440 Exynos 9 Octa (9810)
15
LG V30 2880x1440 Snapdragon 835 (MSM8998)
13
GFXBench Car Chase - offscreen
Smartphone Cpu/soc Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
OnePlus 6 Snapdragon 845
35,0
HTC U12+ Snapdragon 845
35,0
Asus Zenfone 5Z Snapdragon 845
35,0
Sony Xperia XZ2 Snapdragon 845
33,0
LG G7 ThinQ Snapdragon 845
33,0
Samsung Galaxy S9 Exynos 9 Octa (9810)
28,0
LG V30 Snapdragon 835 (MSM8998)
24,0
Huawei P20 Kirin 970
23,0
3DMark - Sling Shot Extreme Unlimited
Smartphone Cpu/soc Gemiddelde 3DMarks in punten (hoger is beter)
Asus Zenfone 5Z Snapdragon 845
5.109
OnePlus 6 Snapdragon 845
4.802
LG G7 ThinQ Snapdragon 845
4.539
HTC U12+ Snapdragon 845
3.912
LG V30 Snapdragon 835 (MSM8998)
3.901
Sony Xperia XZ2 Snapdragon 845
3.668
Samsung Galaxy S9 Exynos 9 Octa (9810)
3.354
Apple iPhone 8 A11 Bionic
2.842
Huawei P20 Kirin 970
2.825

High-end socs onderscheiden zich nog het meeste van middenklasse-socs op het gebied van grafische prestaties. Op dat gebied is de Zenfone 5Z heer en meester, maar de verschillen met andere Snapdragon 845-toestellen zijn niet enorm. Als de schermresolutie meespeelt, doet hij het goed, ook doordat hij een wat lagere resolutie heeft dan sommige andere toestellen, maar bij de offscreentest Sling Shot Unlimited Extreme geeft hij de concurrentie het nakijken. In de praktijk is een serieuze game spelen op dit toestel een fijne ervaring en de stereoluidsprekers leveren ook een positieve bijdrage aan de ervaring ten opzichte van een toestel met monogeluid, zoals de OnePlus 6.

Accuduur en opladen

Als je hoopte dat de Zenfone 5Z in tegenstelling tot de Huawei P20 en de OnePlus 6 draadloos kan worden opgeladen, moeten we je teleurstellen. Ook Asus heeft hierop bezuinigd, ondanks de glazen achterkant die dit mogelijk zou maken, dus de S9 is dan misschien wel het meest logische alternatief.

Er zit een accu in met een capaciteit van 3.300mAh. Dat is redelijk gangbaar met dit schermformaat, maar we weten dat het lang niet alles zegt. We hebben dan ook onze gebruikelijke accutests gedaan.

  • Browsetest wifi
  • Browsetest 4G
  • Videotest
  • PCMark 2.0 (accu)
Accuduur bij webbrowsen wifi (helderheid @ 250cd/m²)
Smartphone Accucapaciteit (mAh) oud Cpu/soc Gemiddelde tijd in uren en minuten (hoger is beter)
Sony Xperia XZ2 Snapdragon 845
11u59m
Huawei P20 Kirin 970
11u14m
Apple iPhone 8 A11 Bionic
10u25m
Asus Zenfone 5Z Snapdragon 845
10u8m
OnePlus 6 Snapdragon 845
9u34m
LG V30 Snapdragon 835 (MSM8998)
9u25m
Apple iPhone 7 Apple A10
9u12m
LG G7 ThinQ Snapdragon 845
9u5m
Samsung Galaxy S9 Exynos 9 Octa (9810)
8u11m
HTC U12+ Snapdragon 845
7u37m
Accuduur bij webbrowsen mobiel netwerk (helderheid @ 250cd/m²)
Smartphone Accucapaciteit (mAh) oud Cpu/soc Gemiddelde tijd in uren en minuten (hoger is beter)
Sony Xperia XZ2 Snapdragon 845
11u27m
Apple iPhone 8 A11 Bionic
9u25m
Huawei P20 Kirin 970
9u22m
Asus Zenfone 5Z Snapdragon 845
9u19m
Apple iPhone 7 Apple A10
8u22m
OnePlus 6 Snapdragon 845
8u20m
LG V30 Snapdragon 835 (MSM8998)
8u5m
LG G7 ThinQ Snapdragon 845
7u32m
HTC U12+ Snapdragon 845
7u24m
Samsung Galaxy S9 Exynos 9 Octa (9810)
7u17m
Accuduur bij video kijken (helderheid @ 250cd/m²)
Smartphone Accucapaciteit (mAh) oud Schermtype Gemiddelde tijd in uren en minuten (hoger is beter)
OnePlus 6 OLED
18u10m
LG V30 OLED
16u57m
Samsung Galaxy S9 OLED
15u50m
Sony Xperia XZ2 LCD
11u57m
Asus Zenfone 5Z LCD
11u36m
LG G7 ThinQ LCD
10u19m
HTC U12+ LCD
10u8m
Apple iPhone 7 LCD
9u50m
Apple iPhone 8 LCD
8u43m
PCMark Android - Work 2.0 (accu)
Smartphone Accucapaciteit (mAh) oud Cpu/soc Gemiddelde tijd in uren en minuten (hoger is beter)
Huawei P20 Kirin 970
10u8m
OnePlus 6 Snapdragon 845
8u11m
Asus Zenfone 5Z Snapdragon 845
8u
LG V30 Snapdragon 835 (MSM8998)
7u49m
LG G7 ThinQ Snapdragon 845
6u48m
Samsung Galaxy S9 Exynos 9 Octa (9810)
6u33m

De Zenfone 5Z houdt het heel aardig uit als we naar alle resultaten kijken. Natuurlijk zijn toestellen met een oledscherm in het voordeel bij de videotest, vanwege de energiezuinige zwartweergave, maar bij de andere tests hoort het toestel in de top thuis. De Huawei P20 met zijn erg goede accuduur verslaat hij niet, maar hij scoort ongeveer even goed als de OnePlus 6, die in het voordeel is bij zwartweergave, maar de 5Z wint het bij zaken als webbrowsen. In de praktijk zijn we ook tevreden over de accuduur en zijn we tot nu toe altijd de dag doorgekomen met het toestel.

  • Laadtijd
  • Procent vol na 30 minuten
Laadtijd
Smartphone Accucapaciteit (mAh) oud Gemiddelde tijd in uren en minuten (lager is beter)
Samsung Galaxy S9
1u44m
OnePlus 6
1u44m
Huawei P20
2u2m
Apple iPhone 8
2u12m
Apple iPhone 7
2u16m
Asus Zenfone 5Z
2u18m
LG V30
2u21m
LG G7 ThinQ
2u32m
Sony Xperia XZ2
2u42m
HTC U12+
3u11m
Procent vol na 30 minuten
Smartphone Accucapaciteit (mAh) oud Gemiddelde toename acculading in % (hoger is beter)
Huawei P20
57
OnePlus 6
54
Samsung Galaxy S9
49
Asus Zenfone 5Z
43
LG V30
36
Sony Xperia XZ2
35
LG G7 ThinQ
35
HTC U12+
32
Apple iPhone 8
29
Apple iPhone 7
27

Met de omvangrijke 5v/2a-lader die wordt meegeleverd, kun je de 5Z in een half uurtje tot 43 procent opladen. Dat is niet zoveel als een S9, P20 of OnePlus 6, maar alsnog best snel. Wij zouden het toestel er in elk geval niet links om laten liggen, maar sneller is natuurlijk altijd beter.

Camera

Aangezien de concurrentie in deze categorie van 500 euro en iets erboven erg dicht bij elkaar zit wat betreft prestaties en specificaties, kan de camera wel eens de doorslaggevende factor zijn bij de keuze tussen een Zenfone 5Z, OnePlus 6 of Huawei P20. Daarom hebben we die toestellen tegenover elkaar gezet.

De 5Z heeft een dubbele camera met optische stabilisatie. Het is een vergelijkbare opstelling als bij de high-end telefoons van LG, waarbij de tweede camera een veel bredere beeldhoek heeft. We hebben het al vaker gezegd: dat is in de praktijk handig, zeker als je een gebouw van redelijk dichtbij wilt vastleggen of iets groots dat je anders niet in zijn geheel op de foto kunt krijgen. Ook kan het mooie plaatjes opleveren als je op een festival staat, of misschien wel bovenop een berg. Onderaan deze pagina staan een aantal voorbeelden van situaties die met de primaire camera en vervolgens met de secundaire zijn gemaakt. Deze camerasetup is, los van de beeldkwaliteit, wat ons betreft een voordeel ten opzichte van de OnePlus 6 en Huawei P20, want die hebben dat niet en zelfs de Galaxy S9 - met zijn bijzonder mooie camera - heeft geen dergelijke functionaliteit.

Primaire camera 12MP, f/1.8, 24mm, 83 graden beeldhoek, IMX363, 1/2.55"-sensor, 1,4µm-pixels, fasedetectie autofocus
Secundaire camera 8MP, f/2.0, 12mm, 120 graden beeldhoek, 1/4"-sensor, 1,12µm-pixels, fasedetectie autofocus
Frontcamera 8MP, f/2.0, 1/4"-sensor, 1.12µm-pixels

Door de dubbele camera kan de 5Z verder een diepte-effect creëren, vergelijkbaar met wat bijna alle high-end telefoons kunnen, ook wel bekend onder de noemer portretmodus. De voorgrond wordt met wisselend succes van de achtergrond gescheiden, waar de meeste smartphones last van hebben, maar het is een goede toevoeging aan de camera en de achtergrondonscherpte levert vaak mooie plaatjes op.

De camera-app is logisch ingedeeld en best prettig om mee te werken. De belangrijkste functies, zoals het diepte-effect en het wisselen tussen de twee camera's achterop zitten meteen binnen handbereik en ook de pro-modus is binnen een enkele tik in te schakelen. In de pro-modus blijft de app overzichtelijk en geeft hij alle informatie die je nodig hebt. Helaas hebben we geen raw-modus kunnen vinden. Waar we bij sommige telefoons nog wel eens zien dat de pro-modus zichzelf reset als je eruit en er weer in gaat, blijven de instellingen hier bewaard en dat is erg fijn. Als je omhoog veegt in de camera-app, kun je een beautymodus activeren, een gifanimatie maken of de slow motion-modus activeren, die maximaal met 1080p 240fps schiet. Ook is er een superresolutiemodus, die foto's van 49MP zou moeten maken, maar de scherpte is in de praktijk ver te zoeken waardoor we niet overtuigd zijn van het nut hiervan.

Camera-app Zenfone 5ZCamera-app Zenfone 5ZCamera-app Zenfone 5Z

Natuurlijk hebben we er flink op los geschoten met de Zenfone 5Z en we hebben deze keer de meest logische concurrenten OnePlus 6 en Huawei P20 meegenomen ter referentie.

Fotovergelijking Asus Zenfone 5ZFotovergelijking Asus Zenfone 5ZFotovergelijking Asus Zenfone 5ZFotovergelijking Asus Zenfone 5ZFotovergelijking Asus Zenfone 5ZFotovergelijking Asus Zenfone 5ZFotovergelijking Asus Zenfone 5ZFotovergelijking Asus Zenfone 5ZFotovergelijking Asus Zenfone 5ZFotovergelijking Asus Zenfone 5ZFotovergelijking Asus Zenfone 5ZFotovergelijking Asus Zenfone 5ZFotovergelijking Asus Zenfone 5ZFotovergelijking Asus Zenfone 5ZFotovergelijking Asus Zenfone 5Z

De Zenfone 5Z presteert boven verwachting als we naar de foto's bij goede lichtomstandigheden kijken. Er vindt wel wat meer verscherping plaats, maar dit gaat in de meeste gevallen niet al te zeer ten koste van de details. De verscherping zorgt er wel voor dat iets als het brandnetelblad van de eerste serie foto's of de bloem iets verderop er knisperend scherp uitzien. Op het gebied van dynamisch bereik doet de Zenfone 5Z het net iets minder goed dan de andere twee toestellen. Verder zijn de verschillen niet bepaald groot bij goede lichtomstandigheden. De Huawei P20 heeft overigens bij veel foto's door de beeldherkenning de kleuren erg overdreven, maar dat kun je ook uitzetten op dat toestel.

Fotovergelijking Asus Zenfone 5Z low lightFotovergelijking Asus Zenfone 5Z low lightFotovergelijking Asus Zenfone 5Z low lightFotovergelijking Asus Zenfone 5Z low lightFotovergelijking Asus Zenfone 5Z low lightFotovergelijking Asus Zenfone 5Z low lightFotovergelijking Asus Zenfone 5Z low lightFotovergelijking Asus Zenfone 5Z low lightFotovergelijking Asus Zenfone 5Z low light

Bij minder goede lichtomstandigheden worden de verschillen doorgaans beter zichtbaar. Dat geldt hier ook. De Zenfone 5Z presteert iets minder goed dan de OnePlus 6 en Huawei P20, al scheelt het weer niet enorm veel. Als je bij de eerste serie foto's kijkt naar het schilderij in het midden, dan zie je dat de Zenfone de situatie bijvoorbeeld wat onderbelicht. Hij kiest dan ook een lagere isowaarde. Ook kiest hij vaak een witbalansinstelling die de kleuren wat te koel maakt. Verder zijn de lichten wat meer uitgebeten bij de 5Z-foto's.

Wat de frontcamera betreft geven we de voorkeur aan de OnePlus 6. De Zenfone 5Z zit ongeveer op het niveau van de Huawei P20. Deze geeft duidelijk meer detail onder gelijke omstandigheden. Op het gebied van dynamisch bereik ontlopen deze drie camera's elkaar niet veel. Ook zit er een portretmodus op de frontcamera, die het redelijk doet.

Hieronder zie je nog een aantal foto's die we in de loop der tijd met het toestel hebben gemaakt.

Fotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5ZFotosamples Asus Zenfone 5Z

Software

Softwareskins kunnen een telefoon maken of breken, afhankelijk van smaak en wens. Android zelf is al enige tijd zo feature-rijk dat velen doorgaans geen behoefte hebben aan nog meer opties, gimmicks en bont gekleurde icoontjes. De skin van Asus was, zeker ten tijde van de Zenfone 3, hevig verbouwd en ronduit vol. Dat heeft Asus aangepakt in ZenUI en dat is te zien. Wel kun je nog steeds veel instellen naar eigen smaak, zoals hoeveel iconen je naast elkaar wilt zetten op je thuisscherm of hoe je de elementen van de UI eruit wilt laten zien. Met de thema-app kun je daar vrij ver in gaan, hoewel de pictogrammen er veelal niet duidelijker op worden.

Software Zenfone 5ZSoftware Zenfone 5ZSoftware Zenfone 5ZSoftware Zenfone 5ZSoftware Zenfone 5ZSoftware Zenfone 5ZSoftware Zenfone 5ZSoftware Zenfone 5Z

Er zitten ook handige functies in die niet standaard in Android zitten. Zo is er AI-beltoon. Als je dat aanzet, luistert de telefoon naar het omgevingsgeluid en past hij het beltoonvolume daarop aan. Ook kun je de trillingsintensiteit instellen, staat er een equalizer op met DTS:X-ondersteuning, blijft het scherm als je wilt langer aanstaan terwijl je ernaar kijkt, en kun je per app instellen of deze op volledig scherm moet worden weergegeven, zodat de inkeping nooit in de weg zit.

Ook een slimme functie is dat je het oplaadtempo tussen bepaalde uren kunt terugschroeven. Zo kun je hem 's nachts langzaam laten laden, omdat hij toch de hele nacht in het stopcontact zit. Daarmee moet je accu langer meegaan. Verder kun je bijvoorbeeld twee van dezelfde apps op de telefoon hebben draaien, zoals WhatsApp of Facebook, zodat je een werk-account en een privé-account naast elkaar kunt gebruiken en is er een gamemodus. We kunnen nog wel even doorgaan, maar het punt is duidelijk: aan functies en instellingen is er geen gebrek.

Een minpuntje van de software is dat de vertalingen af en toe wat raar zijn, waardoor je soms misschien niet helemaal begrijpt waar een optie voor dient. Zo is er onder weergave de optie 'verberg gleuf'. Al geraden welke gleuf? Hier wordt de inkeping bedoeld. Je krijgt daar dan zwarte balken naast. Zo zijn we er nog een paar tegengekomen. Als je eenmaal weet waar het over gaat, is het natuurlijk geen probleem meer.

Software Zenfone 5Z - 2Software Zenfone 5Z - 2Software Zenfone 5Z - 2Software Zenfone 5Z - 2

Verder staan er een flink aantal apps voorgeïnstalleerd op het toestel, maar gelukkig niet zoveel als voorheen. Er is een calculator, een klok, contacten, een geluidsrecorder, een bestandsmanager en een weer-app. Dat zijn apps die van pas kunnen komen of die je kunt uitschakelen. Echt verwijderen is bij de meeste geen optie. Ook zijn de apps een beetje simpel en doen ze mede daardoor wat ouderwets aan. In de videospeler kun je bijvoorbeeld geen video's bewerken of inkorten.

Verder is er de Selfiemaster-app. Daarmee kun je jezelf kunstmatig mooi maken, maar dat kan ook al in de reguliere camera-app. De ZeniMoji zijn wel exclusief voor deze app en deze zijn nageaapt van Apples Animoji, alleen werkt het een stuk minder goed. Ook is er een 'mobiele manager', waarmee je de telefoon kunt scannen om vervolgens geheugen vrij te maken of apps die veel accusap verbruiken, op de achtergrond te sluiten.

Selfie Master Zenfone 5ZSelfie Master Zenfone 5Z

We kunnen niet spreken over een zwaarwegend minpunt wat betreft bloatware, want je kunt de apps in elk geval uit het zicht laten verdwijnen en we hebben het zeker erger gezien. Toch mag de software nog steeds een tandje beter wat ons betreft, hoewel er absoluut progressie is geboekt door Asus.

Het updatebeleid van Asus is niet altijd even strak geweest. We hebben nagevraagd wat het bedrijf garandeert, maar daar hebben we helaas nog geen antwoord op gekregen. We weten wel dat de Zenfone 5Z een update krijgt naar Android P. De nieuwste beveiligingspatch op het moment van schrijven is die van juni, dus dat is redelijk recent.

Fotogalerij en specificaties

Productfoto's Asus Zenfone 5ZProductfoto's Asus Zenfone 5Z
Productfoto's Asus Zenfone 5ZProductfoto's Asus Zenfone 5ZProductfoto's Asus Zenfone 5Z
Product Asus Zenfone 5Z (ZS620KL)
Eerste prijsvermelding zaterdag 16 juni 2018
Mobiel besturingssysteem Google Android 8.0
Schermdiagonaal 6,2"
Resolutie 2246x1080
Dots per inch 402dpi
Relatieve schermgrootte 83,7%
Schermtype LCD
CPU/SoC Qualcomm Snapdragon 845
Aantal cores 8
Processorsnelheid 2,8GHz
Geheugengrootte 6GB
Opslagcapaciteit 64GB
Geheugenkaart (Mobiel) microSD, microSDHC, microSDXC
Aantal sims Dual
Simkaartslot 1 Nanosim
Simkaartslot 2 Nanosim
Sim2 gedeeld met microSD Ja
Cameraresolutie (achter) 12MP
Diafragma 1,8
Resolutie secundaire camera (achter) 12MP
Cameraresolutie (voor) 8MP
Camera-autofocus Ja
Gsm-flitsertype Enkele led
Ondersteunde videoresolutie 3840x2160 (4K)
Stabilisatie Optische stabilisatie
Mobiele netwerk 2G - edge, 2G - gprs, 3G - hsdpa, 3G - hspa, 3G - hspa+, 3G - hsupa, 3G - umts, 4G - lte
Frequentiebereik (mobiel) 850MHz, 900MHz, 1800MHz , 1900MHz
5GHz-ondersteuning Ja
Verbinding (wlan) 802.11a, 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n
Bluetooth-versie Bluetooth 5.0
Overige draadloze verbindingen Near Field Communication (NFC)
Gsm-connector 3.5mm, USB 2.0 (Type-C)
GPS Ja
Gsm-functies A2DP (Bluetooth stereo), Bewegingssensor (g-sensor), FM-radio (headset), Gezichtsherkenning, Gyro sensor, Handsfree, Kompas, Snelladen, Tril, Vingerafdrukscanner, Voicerecorder, WiFi Direct
Accucapaciteit (mAh) 3.300mAh
Meegeleverde gsm-accessoires Datakabel, headset bedraad, oplader, hoesje
Lengte 153mm
Breedte 75,65mm
Dikte 7,7mm
Gewicht (gram) 165g
Kleur Blauw, zilver
EAN 4718017003087
SKU ZS620KL-2A020EU
Tweakers ID 1185271
Specs van fabrikant Productinformatie van de fabrikant

Alternatieven

OnePlus 6

De OnePlus 6 is een smartphone met goede prijs-prestatieverhouding. Hij heeft dezelfde soc als de 5Z, is ongeveer even groot, heeft bijna dezelfde schermgrootte, dezelfde hoeveelheid opslag en werkgeheugen in het basismodel en zelfs dezelfde accucapaciteit. Aan de software van de 5Z is wat meer gesleuteld dan die van de OnePlus 6, die wat meer op stock Android lijkt. Ook heeft de OnePlus 6 een oledscherm en die is wat mooier dan de lcd van de 5Z.

4.5 van 5 sterren
(21 reviews)
linkReview Tweakers
Huawei P20

Een ander alternatief voor de Zenfone 5Z, met name op basis van de prijs, is de Huawei P20. Hij heeft een iets kleiner lcd-scherm, een iets tragere soc van vorig jaar en iets minder werkgeheugen, maar wel standaard meer opslaggeheugen. De softwareskin is helaas wat rigoureus met het afsluiten van achtergrondapps en een 3,5mm-poort ontbreekt.

4.5 van 5 sterren
(2 reviews)
linkReview Tweakers
Samsung Galaxy S9

De Galaxy S9 is op het moment van schrijven gedaald tot een prijsniveau dat enigszins in de buurt komt van de Zenfone 5Z. Je krijgt daar een betere camera voor, een oledscherm dat naar de zijkanten afgerond is, een hogere graad van waterdichtheid en bijvoorbeeld draadloos laden.

3.5 van 5 sterren
(8 reviews)
linkReview Tweakers
Apple iPhone 7

De iPhone 7 is net iets duurder dan de Zenfone 5Z en kan nog prima mee. Je hebt dan natuurlijk een heel ander besturingssysteem en dat kan even wennen zijn als je van Android overstapt. De iPhone 7 is verder een stuk waterdichter, heeft een veel kleiner lcd en ook de behuizing is compacter. Ook mis je bij de standaardversie wat opslaggeheugen en zit er geen snelladen op.

4 van 5 sterren
(52 reviews)
linkReview Tweakers
Xiaomi Mi Mix 2S (6GB ram, 64GB opslag) Zwart

De Xiaomi Mi Mix 2S heeft ook een Snapdragon 845 en concurrerende prijs. Ook het werk- en opslaggeheugen is gelijk en je kunt er twee simkaarten in kwijt. Jammer genoeg heeft hij geen 3,5mm-uitgang en heeft de usb-c-poort net als bij de 5Z een verouderde usb 2.0-specificatie. We hebben het toestel nog niet in handen gehad, dus verder kunnen we er niet veel over zeggen.

4.5 van 5 sterren
(1 reviews)

Conclusie

De Zenfone 5Z heeft hevige concurrentie van de OnePlus 6 en de Huawei P20 en dan hebben we het nog niet eens over de Samsung Galaxy S9 of andere toptelefoons die in prijs gedaald zijn. Toch staat de 5Z zijn mannetje. Zo is de accuduur ongeveer gelijkwaardig aan die van de OnePlus 6, is het in de praktijk een erg snelle telefoon en doet de camera niet veel onder voor de directe concurrentie, al zijn de foto's bij slechte lichtomstandigheden net een tandje minder. De verschillen zijn echter niet groot en dat is knap voor deze niet al te grote speler in smartphoneland. Bovendien heb je alleen bij de Zenfone 5Z een camera met bredere beeldhoek, wat erg handig kan zijn.

Waar je wel op inlevert ten opzichte van ongekroonde high-end prijskwaliteitkoning OnePlus 6 is in zekere zin het scherm. Het oledscherm van de OnePlus 6 is mooier en het snelladen sneller. Bovendien is het toestel waterdichter, hoewel het niet duidelijk is hoe waterdicht de OnePlus 6 precies is. Ook is het ontwerp net even wat flitsender. Op het vlak van software zou je ook kunnen zeggen dat je wat inlevert, omdat het updatebeleid niet helemaal duidelijk is en er bijvoorbeeld wat bloatware aanwezig is. Toch heeft ZenUI meer dan genoeg functionaliteit en werkt het prima, al zien we alsnog liever de aanpak van OnePlus. De andere logische concurrent, Huawei P20, ontbeert een 3,5mm-uitgang en de software van dat toestel heeft de neiging om achtergrond-apps te snel af te sluiten, dus op die vlakken heeft de 5Z een streepje voor op dat toestel. Helaas heeft de Zenfone 5Z dan weer een verouderde usb 2.0-variant van de usb-c-poort.

Hoewel wij natuurlijk nooit kunnen zeggen welk toestel jij moet kiezen, omdat wensen per persoon verschillen, denken we dat de keuze niet zo moeilijk is. De verschillen zijn niet enorm tussen deze drie modellen en als je net wat meer uitgeeft is het vrij duidelijk wat je daarvoor terug krijgt. Hoewel de OnePlus 6 onder de streep nog altijd net een streepje voor heeft op de Zenfone 5Z in onze visie, kan de 5Z voor anderen ook heel goed de bovenliggende partij zijn. Asus heeft namelijk een supervlot en degelijk toestel neergezet, dat op geen enkel zwaarwegend gebied écht teleurstelt.

Reacties (149)

Sorteer op:

Weergave:

Hoe zit het bij Asus met custom roms?
Er wordt om gevraagd, nog niet aan gewerkt. https://forum.xda-develop...al-lineage-os-5z-t3813771

Is de bootloader te unlocken, zijn er custom roms voor?

Bootloader unlocken:
https://forum.xda-develop...o-root-downgrade-t3815877

Tweakers dingetjes lijkt me.

[Reactie gewijzigd door Bongoarnhem op 23 juli 2024 02:07]

Misschien een te algemene opmerking, maar waarom moeten heden ten dage zoveel smartphones een achterkant van glas hebben?

Zelf vind ik dit enorm storend gezien de gevoeligheid voor vingervegen. Hoe premium het er in eerste instantie ook uitziet, uiteindelijk wordt het teniet gedaan door de vegen.

Daarnaast is het glad (metaal ook trouwens) en gevoelig voor barsten wanneer de telefoon onverhoopt de grond kust.

Zelf zou ik graag weer een telefoon hebben met een kunstof achterkant die lekker stroef aanvoelt en daardoor veel stabieler in de hand ligt.
Voor high end toestellen snap ik het wel.

Glas of metaal hebben een veel.luxere uitstraling dan plastic. En bij een high end betaal je ook daarvoor.

Voor de rest geeft ik je gelijk.
Voordeel van metaal tov glas is dat je die zo kunt bewerken (patroon) dat het stroever is en vingerafdruk bestendig.
Gezien bij deze Asus en vele andere telefoons een hoesje wordt bijgeleverd, toont wel aan dat mensen hun telefoon willen beschermen.

Wanneer je extra betaald voor een glazen ontwerp, zou een kunststof body nog een betere optie zijn. De prijzen van telefoons tegenwoordig mogen in veel gevallen wel eens wat omlaag. Zeker gezien de omzet en winst van de grote telefoonfabrikanten.

[Reactie gewijzigd door DaWacko87 op 23 juli 2024 02:07]

Wat ik er van begreep maken veel merken niet zo'n winst met hun mobieltjes. Vooral Apple en misschien Samsung. Asus, Nokia, HTC, etc zullen misschien zwart draaien of kleine winst maar echt rijk worden ze er niet van zover ik weet.

http://fortune.com/2016/0...msung-smartphone-profits/
Waarna je er een rubber of kunststof hoesje omheen doet omdat het toch wel glad en breekbaar is. Nee glas op de achterkant van een smartphone vind ik maar niks. Dan veel liever geborsteld metaal. Oogt naar mijn mening veel luxer dan glas en je kan het minder glad maken. Ik zweer overigens nog steeds bij de sandstone acherkant van de Oneplus One. Het zag er altijd goed uit omdat je geen vingerafdrukken zag en het was absoluut niet glad.
een DBrand "sticker" er over heen en je heb geen last meer van krassen
En in vele kleuren en vormen te krijgen en neemt geen ruimte in (tov een hoesje die ik dus nooit gebruik)
Uiteraard is dat een mogelijkheid. Maar het is wel een oplossing voor een probleem dat er in eerste instantie al niet had hoeven zijn.
... waarom moeten heden ten dage zoveel smartphones een achterkant van glas hebben?

Zelf vind ik dit enorm storend gezien de gevoeligheid voor vingervegen. Hoe premium het er in eerste instantie ook uitziet, uiteindelijk wordt het teniet gedaan door de vegen.

Daarnaast is het glad (metaal ook trouwens) en gevoelig voor barsten wanneer de telefoon onverhoopt de grond kust.
Daarom koop ik altijd een hoesje, als je het toestel laat vallen is ie beschermd en de grip is veel beter. Plus, pasjes en wat geld altijd bij de hand.
Hoesje is natuurlijk wel de grootste grap van alles. Fabrikanten maken telefoons met een glazen achterkant omdat dit 'premium' oogt en gebruikers doen er vervolgens een hoesje omheen. De logica ontbreekt mij hierin. Daarnaast had de achterkant dan net zo goed van eender welk materiaal kunnen zijn als er toch een hoesje om wordt gedaan...

edit: typo

[Reactie gewijzigd door DaWacko87 op 23 juli 2024 02:07]

Wat je nu zegt, slaat natuurlijk echt volledig nergens op. Met die redenering hoeven bedrijven sowieso helemaal niet na te denken over het design omdat er toch een hoesje omheen gaat. Een premium ontwerp is toch een stuk makkelijk te adverteren. Je koopt nog steeds een keer de telefoon en voor de gemiddelde persoon is het uiterlijk een bepalende factor. Tja, dat mensen er alsnog een hoesje omheen doen, boeit bedrijven natuurlijk geen hol. Het mooie uiterlijk heeft het toch al verkocht.

Sowieso is het ook gewoon iets in je hoofd. Mensen willen gewoon het idee hebben dat ze zo'n mooie telefoon hebben ookal zien ze het niet. Dan voelen ze zich nou eenmaal fijner.

En tja, niet iedereen wil een hoesje dus dan is een mooie telefoon toch leuk.
Geef hem gewoon gelijk.. Zonder hoesje is het binnen 1 minuut een lelijk toestel en met hoesje heb je niets aan het design. Dus waarom nog zo'n domme glasplaat aan de achterkant waar je echt geen ene ruk aan hebt.
Omdat het er heel goed uit ziet op de productfoto's. Die dingen moet toch verkocht worden op de looks. Wat er binnen allemaal in zit intresseert de niet tweakers maar weinig. Als er maar veel hogere nummers in zitten als bij de concurent is het goed.
Tweakers zijn JUIST diegene die het wat boeit wat er aan hardware aan zit.
En verkoop cijfers hebben grote namen (merken) geen last van.. Want die verkopen wel vanwege hun naam.
Tweakers zijn JUIST diegene die het wat boeit wat er aan hardware aan zit.
En verkoop cijfers hebben grote namen (merken) geen last van.. Want die verkopen wel vanwege hun naam.
Ik had het over de NIET tweaker, je weet wel, die andere 99% van de bevolking
99%? Natte vinger werk?
Als mensen het er mooier uit vinden zien, kopen ze hem sneller. Zo simpel is het. Zoals ik zei, wat boeit het het bedrijf wat mensen erna mee doen. Het enige wat ze boeit is dat het wordt gekocht.
Kijk even naar telefoons met een kunststof behuizing zoals de iPhone 7 Jetblack, het materiaal is soms dan gewoon zo zacht dat je al krasjes op de behuizing krijgt als je deze schoonmaakt met een kunststofvezel doek.
Glas is (meer) krasvast, is 100% compatible met wireless charging en kan beter met warmte omgaan dan kunststof.
Ik gebruik zelf de Samsung Galaxy S7 Edge, wat ik onder andere door de glazen achterkant een bloedmooi toestel vind, en ik gebruik altijd een bumpercase voor zulke toestellen, met een Tempered Glass screenprotector op het scherm. Tot nu toe heeft dat voor mij altijd goed gewerkt, en het toestel ziet er nog keurig uit.
Sowieso is het ook gewoon iets in je hoofd. Mensen willen gewoon het idee hebben dat ze zo'n mooie telefoon hebben ookal zien ze het niet. Dan voelen ze zich nou eenmaal fijner.
Bingo! Conclusie: glazen telefoons zijn compleet zinloos en het gaat hier puur over gevoel. Slecht design dus. Vorm boven functie, en een manier om toestellen breekbaarder te maken om zo een industrie aan de gang te houden, namelijk die van reparatie, refurb en het verkopen van een nieuw toestel omdat de oude er niet meer uit ziet of totaal niet meer bruikbaar is dankzij gemakkelijk ontstane schade.

[Reactie gewijzigd door Vayra op 23 juli 2024 02:07]

Ja, dat is waar. En gevoel is wat telefoons verkoopt. Als men laat merken dat ze het niet willen, stopt het (behalve als er dus een nog betere markt achter zit en consumenten er niks tegen kunnen doen).
Die redenering slaat zeker wel ergens op. Sowieso zijn mensen niet logisch. Mensen zijn nou eenmaal vaak niet rationeel. Het gaat allemaal om het gevoel. Ik neem aan in ieder geval dat je bedoelt dat mensen zich alsnog fijner voelen ookal zien ze het niet. Het gaat erom dat mensen een bepaald gevoel hebben voor wat ze hebben, zelfs als ze het niet zien. Als je een barst in de achterkant van je telefoon hebt (ook als je hem niet gaat doorverkopen), voelt het toch vervelend ookal doe je er gewoon een hoesje omheen.

Ik weet niet eens waarom ik dit allemaal zeg, want je weet zelf ook wel dat er zoveel mensen zijn die telefoons alleen op basis van design (en prijs) kopen maar er nog steeds een hoesje omheen doen.

Als het erom gaat dat het nergens op slaat dat mensen zich fijner zouden voelen met mooie producten, dan moet je toch echt een keer de buitenlucht in. Als dat zinloos zou zijn, zouden ontwerpers sowieso afgeschaft worden. De juwelenindustrie zou niet eens bestaan, kleding zou neutraal zijn en gebouwen zouden een stuk minder spektaculair zijn.

Je kan zoveel verkopen puur en alleen omdat men het fijn vindt om mooie dingen te hebben.
Mensen kopen iets duur omdat we kudde dieren zijn.. Meer niet.
Wat in jouw zwart wit hokje past wilt niet zeggen dat het zo is (zie het draadloos laden puntje) het klinkt misschien allemaal heel. Logisch in je hoofd, maar de werkelijkheid ligt anders.
Ik snap nog steeds niet of je het nou hebt over dat het mensen niet uitmaakt hoe de telefoon eruitziet als er toch een hoesje omheen zit of over dat een mooi ontwerp mensen een fijner gevoel geeft.

Verder ben jij juist volgens mij degene die maar één factor gebruikt. Het is niet "Mensen kopen iets duur omdat we kudde dieren zijn.. Meer niet." Zo simpel is het leven niet. Er zijn ongelooflijk veel factoren die kunnen meespelen: ontwerp, prijs, batterij, toegankelijkheid, extra's, wat mensen in je kringen hebben en zo veel meer. Als je denkt dat mensen gewoon kuddedieren zijn, sla je de plank echt volledig mis.

Design heeft zeker wel effect op de intentie om de telefoon te kopen. Even opzoeken geeft me ook al dit onderzoek: https://ieeexplore.ieee.org/document/5995985/
Ik moet zeggen dat ik het vooral even heb gescand dusja.

Ik zal straks misschien even mijn boeken doorzoeken
Zoals ik al zei.... Zwart/wit
Ondanks iedereen jou iets verteld (heb even eerdere reacties in eerdere artikels van je gelezen), blijf je toch volhouden. Dat jouw mening feiten zijn. Dus sorry ik ga verder niet meer op in.
Zoals ik het zie, sta ik open voor nieuwe dingen maar zie jij jouw mening als feiten. Ik geef je meerdere bronnen die het met mij eens zijn, terwijl jij alleen maar zegt dat mensen kuddedieren zijn, punt. Als je met iets zinnigs komt dat me van mening kan doen veranderen, hoor ik het graag. Je moet nou eenmaal niet standvastig blijven met tegensprekende feiten. Maar noem één ding dat je hebt gezegd dat me kan overtuigen.

Ik haal er letterlijk experts en researchers bij en alsnog is jouw tegenstrijdige mening de "waarheid". Wie ziet zijn mening nou als feiten?
Een mening is iets anders dan een feit. Je komt letterlijk met helemaal niets.. Welke experts?? Blog schrijvertjes.. Nou nou.

Glas is gewoon niet de reden voor draadloos laden. Ken je zo hoog springen als je wilt en zo hard roepen als je wilt..
Dit is gewoon een kei en kei harde feit.

Waar is jouw feit??
Ik had stukken van journalisten inderdaad geen feiten moeten noemen. Alsnog heb ik feiten gegeven over de wel héél erg toevallige toepassingen van een achterkant van glas precies wanneer ze draadloos opladen toevoegen als optie. Dat is zeker een feit. Of het echt wel heel erg toevallig is dat het bij al die bedrijven zo is gelopen of dat het gewoon de reden is dat ze een glazen achterkant hebben, is dan de vraag.

Wat er ook weer op wijst is het feit dat draadloos opladen heel erg lastig werkend te krijgen is met materialen zoals aluminium, in tegenstelling tot... Glas (en plastic maar dat is niet premium).

Dan dus nog dat wat mensen uit de industrie zeggen. Misschien geen pure feiten maar wel uitspraken van mensen met kennis voorbij een eenzijdig praatje zoals "mensen zijn kuddedieren" en "het is gewoon zo" .

Ik heb dus feiten gegeven waarmee dus zeker wel een logische uitspraak gegeven kan worden dat draadloos opladen de reden is. Alles lijdt er naartoe.

Jij zegt letterlijk "Het is niet de reden. Dat is een keihard feit." zonder ook maar iets weten te noemen waarom het zo is. Waarom begonnen al die bedrijven heel toevallig met glas precies toen ze draadloos opladen gingen toevoegen? Waarom gebruiken ze geen aluminium? Is het allemaal toeval volgens jou. Echt het enige wat jij zegt is "Ik zeg het dus het is een feit". Je geeft echt he-le-maal niks buiten dat. Geef nou een keer antwoord of wat dan ook ipv te zeggen "dat het gewoon zo is",.

Je hebt echt letterlijk nog niks zinnigs gezegd.

[Reactie gewijzigd door EpPart op 23 juli 2024 02:07]

Je probeert nu weer op een andere manier het zelfde te zeggen. Maar ik heb gewoon gelijk. Voelt misschien rot voor je, maar het is gewoon zo.
Ik onderbouw al de hele tijd waarom smartphones weer glazen achterkanten krijgen. Dat heb ik nu meerdere keren gezegd. Onderbouwen is wat ik constant heb gedaan. Ik heb ook gezegd dat goedkopere telefoons zoals deze ASUS de grote jongens achtervolgen qua design. De glazen achterkant kwam terug vanwege de glazen achterkant en nu volgen de kleinere spelers doordat de grote spelers (vooral Apple) het gingen gebruiken voor draadloos opladen. Hetzelfde gebeurde met bijvoorbeeld aluminium en de inkeping. Als Samsung, Apple, etc. telefoons met een rubberen achterkant gaan maken, gaan de kleintjes hun telefoons van rubber maken.

Ik onderbouw alles. Daarentegen heb jij nog steeds niks zinnigs gezegd. Jij zegt echt alleen “Jij hebt gewoon ongelijk” zonder te zeggen waarom jij gelijk hebt. Waarom nu opeens weer glas i.p.v. aluminium bijvoorbeeld?

Glas werd jaren geleden gebruikt en dat hield op. Het kwam terug precies toen bedrijven begonnen met draadloos opladen. Het gebruik van glas liep niet eens per de tegelijk met elkaar dus dat was in principe niet eens de trend.

Samsung:
Galaxy S5 (begin 2014): geen draadloos opladen en geen glazen achterkant
Galaxy S6 (begin 2015): draadloos opladen én een glazen achterkant

LG:
G5 (begin 2016): geen draadloos opladen en geen glazen achterkant
G6 (begin 2017): draadloos opladen én een glazen achterkant

Apple:
iPhone 7 (Plus) (eind 2016): geen draadloos opladen en geen glazen achterkant
iPhone 8 (Plus) en X (eind 2017): draadloos opladen én een glazen achterkant

Sony:
Xperia Z5 (eind 2015): geen draadloos opladen maar wél glazen achterkant
Xperia X (begin 2016): geen draadloos opladen en geen glazen achterkant
Xperia XZ (eind 2016): geen draadloos opladen en geen glazen achterkant
Xperia XZs (begin 2017): geen draadloos opladen en geen glazen achterkant
Xperia XZ1 (eind 2017): geen draadloos opladen en geen glazen achterkant
Xperia XZ2 (begin 2018): draadloos opladen én een glazen achterkant

Is alles toeval? Waarom zou bijvoorbeeld Sony na jarenlang een glazen achterkant te hebben gebruikt, het vervangen te hebben, nu opeens weer terugkomen met een glazen achterkant precies wanneer ze draadloos opladen toevoegen. Ze waren overduidelijk klaar met glas. Is echt alles puur toeval volgens jou?

Heeeeel toevallig werkt draadloos opladen niet met aluminium maar wel met glas.

Ik ben benieuwd of je eindelijk met een onderbouwing komt of dat je weer als een basisscholier “Ik heb gewoon gelijk” gaat zeggen zonder reden en “Maar waarom doe jij dat dan niet?” ookal heb ik dat al meerdere keren gedaan.

Heel stoer van je om weer volledig alles te negeren. Kom je eindelijk een keer met iets dat een kleuter niet zou zeggen, want ik heb nog steeds niks zinnigs gehoord. Ik vind het best als we niet dezelfde mening hebben maar denk alsjeblieft na over je meningen i.p.v. zo kortzinnig te blijven vasthouden aan je ideeën zonder enige onderbouwing.

[EDIT] Voordat je trouwens zegt "Zie je! Nu zeg je zelf dat glazen achterkanten al bestonden!"
Glazen achterkanten waren dus helemaal achterwege gelaten voor aluminium omdat iedereen dat beter vond. Waarom is het dat toch opeens teruggekomen?

[Reactie gewijzigd door EpPart op 23 juli 2024 02:07]

Oké, laat ik het zo zeggen: iedereen gebruikte aluminium, voor draadloos opladen stapten ze over

Ik weet sowieso niet waarom je het autovoorbeeld erbij haalt, want ik heb zelf ook meerdere keren gezegd dat (vooral kleinere) anderen volgen. Het gaat erom waarom de grote er überhaupt mee zijn begonnen en dat is vanwege draadloos opladen. Ze zouden zeker niet allemaal glas hebben als draadloos opladen er niet zou zijn. Alleen al kijkend naar deze reacties zie je dat er velen zijn die het kut vinden maar het is voor het draadloos opladen dus we leven er maar mee (wat dus niet is bij volgers zoals deze ASUS)

Dus even wat ik al vanaf het begin heb gezegd en waarvan lijkt alsof je het nu met me eens bent met de zin” Genoeg materie waar qi gewoon mee werkt, maar het moet perse glas zijn.”:
Bedrijven wilden draadloos opladen toevoegen maar konden dat niet doen met het materiaal dat ze voor hun bestaande telefoons gebruikten (aluminium). Daarom zochten ze naar materialen waar het wel mee werkten, zoals glas en plastic. Echter, omdat glas meer premium is, kozen ze daarvoor. Kleinere spelers volgden.

Dus, iets wat ik al de hele tijd zeg: bedrijven kozen ervoor om van materiaal te veranderen (glas) omdat het met draadloos opladen werkte maar de keuze voor glas specifiek was omdat het meer premium was (design, wat jij wilt) dan andere opties die draadloos opladen supporten.
De logica is dat je met een hoesje schade voorkomt aan de telefoon, juist omdat hij zo kwetsbaar is. Ja zou mij niet uitmaken of de achterkant van Carbon of iets dergelijks is.
Eens. Ik ook, een glazen s9+, zo dun, belachelijk glad, en gewoon fragiel, zit er nog een dikke rubber bumperhoes omheen. Ik zeg maak de telefoons van hoogwaardig plastic. Stroef en stevig. Heb je ook nog een draadloos laden. Maarja zullen de meesten wel niet instagram waardig genoeg vinden, zal je imago wel aantasten, een plastic telefoon.
Ik heb nog steeds mijn Lumia 1520, die ligt dan nu in de kast voor een poos inmiddels, die is gemaakt van polycarbonaat en dat vind ik nog steeds een "premium" telefoon ondanks dat hij van kunststof is.
Vele malen laten stuiteren en geen krasje of deukje te zien?? Volgens mij heb je een neppe van plastic dan.. Want geen iPhone op de wereld overleeft een val zonder dan ook maar enige schade te hebben.
Krasjes wel en deukjes ik zeg toch ook niet van niet ????

Alleen glas voor en achter nog nooit kapot gehad !
Mijn S7 edge is best vaak gevallen en is nog nooit kapot gegaan. Ook op straat, ook op basalt etc. e moet ook een beetje mazzel hebben hoe het ding terecht komt.
Hoesje vind ik nergens op slaan. Alsof je een ferrari koopt en dan helemaal in rubber inpakken dat er geen krasje op komt.
Krasjes ? boeien. Het is een gebruiksvoorwerp. Zelfs al is het een Bugatti veyron.
Voor de rest is het natuurlijk allemaal spiegeltjes en kraaltjes. Het is primitief om zoveel waarde te hechten aan gebruiksvoorwerpen. Vind ik dan. Primitief en een beetje jammer.
De 5c bestond enkel omdat apple zo achterlijk was geweest om de 5 niet alle 4g banden mee te geven. In nederland bijvoorbeeld had je met de 5 bij kpn geen 4g op je 700 euro telefoon. De 5 is na een jaar uit de winkel gehaald, en de 5c heeft die vervangen. De 5c was een 5 maar dan met 4g, een andere achterkant, en naar keuze NOG minder opslag, er is een 8gb (!!!!??!!?) versie geweest. Sterkte aan de mensen die 300+ euro aan een 8gb telefoon uit hebben gegeven, ofja sterkte, misschien straf omdat ze niet na kunnen denken en zo'n telefoon kopen.

Wel heel typisch apple om zwaar achter te lopen op draadloze technieken, de iphone x, en jou iphone 8 ook, hebben ook ongeveer de helft zo snel 4g als de directe concurrenten:
reviews: Apple iPhone X - Tussen vernieuwing en verfijning

[Reactie gewijzigd door Ruw ER op 23 juli 2024 02:07]

Nog nooit last van gehad allemaal , we hebben op de zaak android geprobeerd in de vorm van oneplus . Helemaal r*k . Gewoon niet mee te werken apps als ivms ( camera’s ) die gewoon vaak crashes . Blabla stopped working

Plus gaat bij ons ook erg om imago ivm high end klanten , echt niet raar bedoeld maar onze top klanten heb ik nog nooit met een android zien lopen . Niet dat het minder goed is maar toch
Discriminatie... Apple maakt je zaak niet beter draaiende..
Je vond het ruk omdat je wist dat het toestel iets goedkoper was dan een iPhone...thats it.. Kuddedier
Nee ik vind android gewoon niet fijn werken . Sowieso het feit dat we allemaal macbooks hebben en een apple watch , imacs op de zaak etc etc

Dan is het icloud systeem zo fantastisch , er zullen vast systemen in de buurt komen maar voor ons bonnetjes systeem is het heel fijn .

Begrijp mij niet verkeerd ik heb nog een one plus thuis en prive een alienware voor games ! Windows vind ik dan personlijk weer fijner als mac os .

Alleen android is het gewoon niet voor mij , grafisch vind ik het niet mooi en een app drawer bv ook erg lelijk .

Maar goed allemaal smaak ! Laten we wel aardig blijven
Laatmaar.... niet wat ik bedoelde dus ,
1 voorbeeld : we hebben 2 jaar met alienware gelopen nooit iets gehoord behalve wat is dat voor game station?

3 maanden met een macbook pro
Al 4 keer gehoord zozo mooi laptopje hoor
@glydoscoop

Alien ware is dan ook niet het meest bekende merk onder de normale consumenten vooral een x aantal jaar terug, Apple wel dus is deze reactie niet meer dan logies lijkt mij?

En de stijlen van die twee liggen ook nogal ver van elkaar.

Maar ik snap je punt, onze verkopers sturen wij ook niet met een budget telefoon naar klanten, maar ze vervloeken allemaal die glazen achterkanten (te glad,vlekkerig/barsten) iphone of andoid.

P.S was het niet echt verstandig om als zaak een nieuwkomer qua gsm bedrijf op de markt te gaan nemen waarvan je kan weten dat er nog veel bugs tegen gekomen gaan worden en constant vernieuwing in de vorm van update uit voort vloeien.(wat uiteindelijk wel goedkomt)
Dikke plus 3 van mij
zelfs met gorilla glass krijg je heel erg snel krassen, van mijn mogen ze bij elke smartphone het glas op de achterkant weg laten, tevens denk ik dat de meerderheid een beschermhoesje gebruikt.
leuk voor als je thuis even niks te doen hebt en je hem even zonder ongemakkelijkheid kan vast houden maar niet meer dan dat, ik vind dat ook veel fabrikanten het misschien ook niet goed implanteren,bij sommige smartphone's voelt het niet aan als glas maar op een ander soort materiaal wat ik niet thuis kan brengen.bij veel smartphone's voelt het glas op de achterkant niet aan als glas.

[Reactie gewijzigd door solozakdoekje op 23 juli 2024 02:07]

Glas is minder isolerend voor mobiele signalen, vandaar.
Sony xperia xz1 compact + xz2 compact erg geschikt. Heb zelf de xz1 compact waarbij de achterkant en zijkant van plastic is. Altijd metalen telefoons gehad maar dit voelt zo stroef, stevig en is niet gevoelig voor krassen/vingervegen. Ik heb ook een hekel aan hoesjes en die hoef ik ook niet te gebruiken door het robuuste materiaal. Extra voordelen die hier aan verbonden zijn is het volledig laten zien en genieten van het bedoelde ontwerp en de compactheid die behouden blijft. Oh, en de foons zijn retesnel :)

[Reactie gewijzigd door Lexxie01 op 23 juli 2024 02:07]

Sony gebruikt al heel lang glazen ontwerp. Mn z1 had t iig al.
Tuurlijk bestaan er al langer telefoons met een glazen ontwerp. Mij gaat het er vooral om dat dit het enige is, naast een metalen body, waar je nog uit kan kiezen.

Misschien dat er nog wel telefoons worden gemaakt met een kunstof body, maar zeker niet de flagship(killer) telefoons.

Edit: typo's

[Reactie gewijzigd door DaWacko87 op 23 juli 2024 02:07]

Welke zijn dat dan? Zover ik weet hebben zij juist een metalen behuizing.
de goedkoepere modellen van vorig jaar hadden in ieder geval een plastic behuizing (Moto E en C).
Misschien dat er nog wel telefoons worden gemaakt met een kunstof body, maar zeker niet de flagship(killer) telefoons.
Naar mijn mening zijn de genoemde telefoons geen optie wanneer je enigzins prestaties verwacht...
Dat doen bedrijven dus voor het draadloos opladen. Het is nu dus alleen zo dat smartphones zonder die functie, zoals deze Asus, ook een glazen achterkant krijgen omdat het de nieuwe trend is van de duurdere telefoons.
Met een kunststof achterkant kan er ook gewoon draadloos opgeladen worden. Met een metalen behuizing gaat dit (nog) niet.
En het probleem met kunststof is dan weer dat dat door vele mensen als kwalitief minderwaardig wordt aanzien. Hoewel ik zelf geen probleem heb met kunststof op high end telefoons. Maar in een wereld waarin looks en uitstraling alles zijn, is kunststof simpelweg not done.
Vooral door de mensen bij de marketingadefeling dan, kunststof is in elk opzich superieur aan metaal en glas Kunstof heeft echt enkel voordelen:

- warmtegeleiding voelt prettiger aan
- krasvast
- kan WEL tegen een valpartij (sterk)
- licht
- makkelijk te produceren en te verwerken

Best een geinig toestel dit, maar na 5 weken zonder hoesje ziet deze er niet meer uit. Wel een showstopper, zoals bij bijna elk toestel vandaag de dag :(
- kan WEL tegen een valpartij (sterk)
Dat komt niet door de sterkte, maar door de taaiheid. Glas is immers vele malen sterker dan de meeste kunststoffen. Glas kan alleen bijna niet vervormen zonder te breken (paar procent rek en het knapt kapot), waar kunststoffen doorgaans tientallen procenten kunnen rekken zonder blijvende schade. Dat laatste is bij een val belangrijk: de energie dissiperen door vervorming (liefst tijdelijke / elastische vervorming).

Verder helemaal met je eens: kunststof is in vrijwel alle opzichten superieur aan glas. Met een leuke textuur erop zie je (ondiepe) krasjes niet eens. En ja, al die glazen toestellen verdwijnen in zo'n hoesje waardoor je alsnog kunststof vasthoudt, maar dan wat dikker 8)7
Je zou kunnen beredeneren dat het sterker is, maar dat zou een zinloze discussie zijn. Je punt is valide ;)

Ja dan loop je nog met kunststof rond, dit kan er bij mij echt niet in. Mijn huidige toestel heeft een nylon achterkant, en het ziet er nog prima uit ook nog (Moto Force X).
Ja en die hele wereld stopt de fancy telefoon vervolgens in een hoesje :+
Er. Zijn wel telefoons met een metalen achterkant geweest met draadloos laden. Maar het is wel een stuk lastiger.
Dat is toch precies wat ik zeg in mijn tweede zin. De duurdere telefoons (de trendsetters) met draadloos opladen gebruiken een glazen achterkant. De rest van de markt volgt de trend gewoon. De reden dat het begon, is echter wel vanwege het draadloos opladen.

[Reactie gewijzigd door EpPart op 23 juli 2024 02:07]

Dus volgens jou is de reden van de glazen plaat het draadloos opladen? 8)7
Ja. Dat heb ik nu al meerdere keren gezegd dat dat de reden is.

Het duurdere segment gaat voor een glazen achterkant vanwege draadloos opladen -> Men associeert een glazen achterkant met premium -> Goedkopere telefoons krijgen ook een glazen achterkant door die associatie (ookal kunnen ze niet draadloos opladen).

Hetzelfde gebeurde met aluminium destijds.

Dus ja, “volgens mij is de reden van de glazen plaat het draadloos opladen” 8)7

[Reactie gewijzigd door EpPart op 23 juli 2024 02:07]

Ik haal je gelijk uit die zelf gecreëerde droom, want die glazen plaat is niet in het leven geroepen voor draadloos laden. Tenzij jij nu ineens een dik feit kan vinden vanuit de ontwerpers of fabrieken zwart op wit maar tot die tijd is het gewoon een design dingetje.
Dan vind ik het wel erg toevallig dat de glazen achterkant weer in het leven is geroepen precies wanneer ze draadloos opladen toevoegen. De Galaxy S5 had geen glazen achterkant en geen draadloos opladen, de S6 heeft beide. De LG G5 heeft geen glazen achterkant en geen draadloos opladen, de LG G5 beide. De iPhone 7 en Plus hadden geen glazen achterkant en geen draadloos opladen, de iPhone 8, Plus en X... uhm... beide... Sony was met de XZ, Premium en XZ1 net overgestapt naar een soort metaalachtig materiaal en die konden allemaal niet draadloos opladen maar daar komt het: de XZ2... had... beide, zowel glas als draadloos opladen

Leuk feitje: de Pixel 2 heeft geen achterkant van glas en kan niet draadloos opladen, de geruchten over de Pixel 3 zeggen dat hij ze allebei heeft ;)

Ik zie hier toch echt een patroon. We kunnen er wel omheen lullen maar de reden dat de elke telefoon een achterkant van glas heeft, komt zeker wel door draadloos opladen.

Dan nog even wat linkjes:

"wireless charging can't work through a metal chassis (or at least not as easily), so manufacturers are left to choose between other materials like plastic and glass." van
https://www.androidcentra...without-wireless-charging

"It’s also a practical consideration because phones with aluminum backs aren’t compatible with wireless charging, a key feature of flagship phones now." van https://www.theverge.com/...hip-phones-glass-mwc-2018

Kiezen tussen plastic en glas is dan ook wel een makkelijke keuze om het premium gevoel te behouden.
Ow kijk... Jij ziet een patroon.. Dus geen feit. Dat is alles wat ik wilde weten.
Ben zelf enorm fan van aluminium, maar gezien de draadloos opladen hype stappen steeds meer fabrikanten daar helaas van af.
Volgens mij is dat vaak voor draadloos laden. Iets wat met metaal niet kan?

Dan kom je dus op plastic uit (mijn voorkeur) of glas.

Een plastic verwijderbare achterkand op een high end toestel. Desnoods met schoeven dat zou fijn zijn!
met redelijk zoeken vind je de Xiaomi mi8, ook met een SD 845 voor 411 euro. Stukken goedkoper dan deze jongen weer ;-)
Moet je dat wel willen natuurlijk (een Chinees toestel) :)

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 23 juli 2024 02:07]

dat zijn alle mobiels zo ongeveer, made in china
ik zie dat als een pré, met de NSA in de VS die aantoonbaar in het verleden via backdoors de iphoontjes in de gaten hield. Niet de illusie dat ze in China beter zijn, echter de VS heeft al; zoveel info over me, dat ik dat voldoende vindt zo. Liever een toestel uit china of korea dan uit de vs dus
Wauw.. Vol van je zelf.. Geloof mij maar.. Nsa weet NIKS van jou... En was dat wel het geval dan heb je een buite gewoon leven en zat je niet met accounts nu op internet openbaar te spreken.
Er zit wel een groot verschil tussen niks weten en niks kunnen weten ;-).
Staat duidelijk dat hij denkt dat ze genoeg van hem weten toch? En dat dat wel genoeg is voor hem.
Oh ja en met jou informatie gaan ze de wereld overnemen en een soort ww3 beginnen. Koop gewoon een telefoon, je bent (meestal) toch niet belangrijk genoeg om te traceren.
Is ooit anders geweest.
Meer vertrouwen in dan Asus, Asus heeft de laatste jaren teveel matig tot slechte producten uitgebracht kwa laptops en tablets, dat geeft me weinig vertrouwen in hun telefoons.

[Reactie gewijzigd door Finger op 23 juli 2024 02:07]

Die heeft geen dedicated SD card slot, dus dat maakt m direct al veel minder interessant.
die van 411 euro heeft al 128 GB aan geheugen dus is voor mij niet nodig. 256 GB kan ook voor kleine meerprijs
Waarom is de "bouwkwaliteit" goed als ie niet waterdicht is en de achterkant kwetsbaarder dan nodig?
Of bedoelt de reviewer met "bouwkwaliteit" iets als "voelt robuust aan, de knopjes klikken lekker, de simkaartlade ziet er uit alsof ie van metaal is gemaakt"?
Onder bouwkwaliteit verstaan we inderdaad dat laatste. We hebben het toestel bijvoorbeeld proberen te buigen en torderen.
Dan heb je het dus niet over bouwkwaliteit. Dan heb je het over kwaliteits"gevoel". En dat is toch heel iets anders.
Het geeft mij in ieder geval te denken over kwaliteit dat de lak al na een week begint af te bladderen...
En vergeet niet: "Na een week was een deel van het metaal van de volumeknop al ontbloot, zonder dat we er gekke dingen mee hebben gedaan". Absurd.
Dan is het dus meer 'voelt goed en robuust aan in de hand'. Nah ja, ze kunnen ook geen 10 toestellen laten vallen. Die dingen moeten terug na getest te zijn.
(...)"De Zenfone 5Z heeft plek voor een tweede simkaart en een micro-sd-kaart."(...)

Dat moet toch echt "of" zijn... Helaas niet meer zoals mijn Zenfone 2 waar je dus idd 2 sims én een micro-sd-kaart in kwijt kon...
Echt? Wat zonde, dit zou 'm direct een stuk interessanter maken. Weer een gemiste kans van Asus, waarom toch? Veel meer dan een paar cent zal het niet schelen qua fabrikage. Telefoons met aparte SD card slot komen zo nu en dan nog uit (Samsung bv), maar het zijn er helaas maar weinig. Toch gek, ik zou zonder problemen tien euro extra betalen voor een telefoon met dedicated SD cardslot, en ik schat zo dat bijna elke dualsim gebruiker er zo over denkt.

[Reactie gewijzigd door Dreamvoid op 23 juli 2024 02:07]

Klopt, ik heb nu nog een OnePlus 3T en gebruik dus dual sim. Ik ben aan het kijken naar een nieuwe telefoon die zowel in Europa als de VS werkt, want helaas mist de EU versie van de 3T net een paar cruciale LTE banden. Mijn Zenfone 2 had dat probleem dus totaal niet. Maar ook de Zenfon 5z heeft dat euvel zo te zien weer wel...
Overigens heb ik nog nooit een probleem gehad dat 64gb opslag voor mij niet voldoende was, ook al heb ik een 14gb aan muziek op mijn telefoon.
Huawei is een goede keus als je veel het buitenland bezoekt.. Ben meerdere malen per jaar zowel in de USA als in Australië en heb altijd dik bereik en snel internet op me telefoon.
Hmm, ik heb een oude Huawei Ascend Mate 7, maar ben geen fan van de Kirin soc. Ook het update beleid was (heb geen recente ervaring) een lachertje...
Welke Huawei heb je?
Heb zelf de mate 7 ook gehad en moet zeggen dat dat 1 van mijn fijnste en snelste telefoon ooit was toen die tijd..
Nu heb ik de p20 lite En pro en beide werken perfect in het buitenland.
Updates zijn tegenwoordig vrij vaak en goed.
Heb ook de iPhone x bij tegenwoordig en moet zeggen dat als het niet hoefde die Apple van mij keihard werd ontslagen uit mijn telefoon line up.
Huawei stoot niet voor niets Apple en Samsung Constant aan de kant. Apple staat zelfs op 3 op dit moment met Huawei op 2 en Samsung onverslaanbaar op 1.
Klopt, bedankt voor de tip, ik heb het verbeterd. Staat op de scorekaart iig wel goed.
Erg onprettig te lezen review... Ik ben daardoor helaas afgehaakt met lezen.
  • Veel bijzinnen die lang niet altijd nuttig zijn
  • vage waarde oordelen (alles is 'iets beter', 'net niet', 'duidelijk wat je krijgt')
  • Hak op de tak over mankementen en daarna "maar toch is X wel goed"
  • Rare conclusie met vreemde minpunten
  • Heel veel onzinnige inhoud
Paar voorbeelden van de laatste 2 punten:
"Om te kijken of we verder nog iets konden vinden om over te zeuren, hebben we onze schermtests ten uitvoer gebracht, met onze SpectraCal C6-colorimeter en CalMAN 5-software" - Wat is er in godsnaam op tegen om gewoon te zeggen dat je het scherm hebt getest? Wat joligheid in een goed geschreven artikel is prima maar dit is haast sneu? Ik wil niet flamen maar waarom doe je het hier bijna jezelf aan?
• Bedankt voor het vertellen dat het scherm 1080 pixels in de breedte heeft. Unieke feature van een full HD telefoon, dus dat mag extra belicht worden. :)
• De benoemde minpunten zijn onbegrijpelijk gezien de anderen minpunten die je noemt. Voorbeeld: "We kwamen erachter dat de coating van de knoppen sneller loslaat dan bij een gemiddelde high-end telefoon. Na een week ..." - Niks hiervan terug te lezen, je zegt zelfs dat de telefoon op geen enkel gebied écht teleurstelt. Ik zou dit toch scharen onder bouwkwaliteit?
"Hoewel wij natuurlijk nooit kunnen zeggen welk toestel jij moet kiezen, omdat wensen per persoon verschillen, denken we dat de keuze niet zo moeilijk is. De verschillen zijn niet enorm tussen deze drie modellen en als je net wat meer uitgeeft is het vrij duidelijk wat je daarvoor terug krijgt." - Tja.. wat moet ik hiermee? Waarom niet "voor 29 euro meer krijg je een OnePlus6 met betere Y, Z. Als alternatief kan je een €20 duurdere Y kopen, die over een beter Z en X beschikt. Wel lever je dan in op BLA en BLA."

Misschien ligt het aan mij (met het slechte been uit bed? ;) ) maar dit leest als een transcript van een Zenfone 5Z vs OnePlus video en niet als een geschreven review van een telefoon.

[Reactie gewijzigd door uNoTopia op 23 juli 2024 02:07]

Je kritieken zijn terecht. Dit is zeker niet de best geschreven telefoonreview die ik op Tweakers ben tegengekomen. Veel onnodige bijzinnen en te weinig argumentatie. Met 'iets beter' kun je als lezer helemaal niks, zonder te weten waarom dat dan zo is. "Bovendien is het toestel waterdichter, hoewel het niet duidelijk is hoe waterdicht de OnePlus 6 precies is. " Dit is ook een heel ongelukkige passage. De reviewer veronderstelt dat de OnePlus 6 'waterdichter' is dan de Zenfone 5Z, terwijl eigenlijk helemaal niet bekend is hoeveel water eerstgenoemde kan verdragen? Misschien had Chris een kleine offday, want dit ben ik niet gewend van Tweakers.

[Reactie gewijzigd door hershel op 23 juli 2024 02:07]

Ben dit inderdaad ook niet gewoon van tweakers. Doet me de reviews van Arnoud Wokke missen, die naar mijn aanvoelen vroeger meer voorkwamen en completer en beter beredeneerd waren. Dit is natuurlijk allemaal persoonlijk.

[Reactie gewijzigd door ThmsKetls op 23 juli 2024 02:07]

Ik weet hoe waterdicht de op6 is, niet want ik heb een nieuwe moeten kopen toen de mijne in het water viel.
Misschien heb ik erover heen gelezen, maar zit de accu vast of is die eenvoudig te vervangen? Ik heb momenteel een Zenfone 2 met ingebouwde accu en in tegenstelling tot mijn vorige "smart"phone die na drie jaar nauwelijks meer meekon, op basis waarvan ik toch maar heb besloten niet om die accu te geven, heb ik het idee dat ik m'n huidige "smart"phone na pakweg vier jaar dienst (volgend jaar dus) zal moeten vervangen vanwege die ingebouwde accu.

Ook als je de batterij eenvoudig kunt vervangen is dat altijd een partij afwegen qua kosten batterij vs. kosten nieuw, maar aangezien die krengen dus verder eindelijk een beetje normaal meekunnen is zo'n ingebouwde killswitch niet direct iets waar ik op zit te wachten.

[Reactie gewijzigd door Frenziefrenz op 23 juli 2024 02:07]

Helaas is er bijna geen telefoon meer te vinden met eenvoudig uitneembare accu.
Ideetje voor een pluspunt waar van toepassing, indien dat nog niet wordt gedaan? :)
Dat deden we wel toen we nog telefoons reviewden die een uitneembare accu hadden, maar de laatste jaren zijn we die niet meer tegengekomen.
Ah dat is ergens goed nieuws. Hopelijk houdt dat gedoe mbt afwezigheid 3.5mm jack als nadeel (punt aftrek/minpunt) zien, wat echt bij vrijwel elke review tegenwoordig wel ergens wordt genoemd, dan ook met een a twee jaar eindelijk op als (vrijwel) alle fabrikanten over zijn op draadloos of adapters :P Vergeleken met verwisselbare accu’s is dat al helemaal een non-issue, dus dat geeft hoop. :)
Het is belangrijk om de plus- en minpunten te noemen die precies dat zijn voor mensen. Zo is de 3,5mm-poort bijzonder belangrijk voor velen en zijn er nog altijd meer dan genoeg toestellen met de poort, zelfs als je high-end specs wilt (S9, OnePlus 6, Zenfone 5Z etc.). Als er veel minder toestellen zijn zonder de poort, is het juist weer een potentieel pluspunt als een toestel het wel heeft.
Maar dat is dus subjectief, ze hebben allemaal een klein verloopje die prima werkt. Of ie fysiek in t toestel zit maakt weinig uit. Doe mij maar de extra accuduur bijvoorbeeld of een extra speakertje op het toestel, dat vind ik een groot voordeel ten opzichte van een 3.5mm poort.

Het benoemen van het wel of niet aanwezig zijn snap ik en is terecht, dat is belangrijk voor t vergelijken als je perse een ingebouwde poort wil. Maar dat het een minpunt oplevert en de score verlaagt: dat vind ik heel raar, zeker nu er steeds meer en meer toestellen overgaan op USB-C + Dongle of Lightning + Dongle in t geval van Apple; en Bluetooth.
Dus als je twee identieke toestellen hebt die beide geniaal zijn, dan krijgt enkel vanwege een dongle meteen een punt aftrek. Dat is toch overdreven? :)

Voor ieder wat wils dus, daarom snap ik niet dat er nu nog altijd zo fel wordt gereageerd op t ontbreken van die poort direct in het toestel. Wil je t hebben: hang die dongle aan je oordopjes en klaar. ;)

Ik vind t overdreven om t als plus of minpunt te zien. Uiteraard zullen de meningen daarover verschillen, maar dacht dat we nu toch wel de conclusie hadden kunnen bereiken dat t richting 50/50 gaat van wie t wel en niet direct hebben. :)

[Reactie gewijzigd door WhatsappHack op 23 juli 2024 02:07]

Een punt aftrek lijkt me inderdaad overdreven, maar er kleven nog altijd nadelen aan. Als je oordopjes bijvoorbeeld voor meerdere apparaten gebruikt, waarvan een aantal met 3,5mm-poort en bijvoorbeeld een telefoon met dongle naar usb-c, moet je continu de dongle eraf halen en erop zetten, waardoor deze kwijt kan raken. Ook gebeurt het in de praktijk nog vaak genoeg dat iemand een speakertje heeft of een ander apparaat waar je een 3,5mm-poort voor nodig hebt en dan is er een grote kans dat je de dongle net even niet bij je hebt.

Hoe dan ook, we kijken altijd naar de directe concurrentie. Het kan dus een plus- of minpunt opleveren in bepaalde gevallen.
Hardware is prima zo te zien. Maar na de software support zeperd van vorig jaar met de zenwatch 3 hoef ik geen Asus product meer.
Voor de huis-tuin keuken gebruiker inderdaad jammer. Maar op XDA zijn er wel custom ROMs te vinden. Dus prima toch voor de tweaker.
Een telefoon die anno 2018 nog steeds zo veel onzekerheden heeft over zijn software hoeft echt niet hoger dan een 8 te krijgen. Dit is een telefoon waar je, door de software, in een jaar op bent uitgekeken.
De software boeit niet zo heel veel tenzij je per se een onbedwingbare behoefte hebt om het laatste van het laatste te hebben - er verandert maar heel weinig aan Android updates, en het is niet zo dat apps niet meer werken op een 2 jaar oude Android versie. Ik heb gewoon nog een Android 5 toestel in gebruik en mis de Android 8 features totaal niet. En je kan altijd nog aan de custom roms.
“Altijd” is niet waar en daarnaast moet je weten hoe en hopen dat de rom stabiel is. ;)
Security patches zijn veel belangrijker dan de nieuwste Android-versie, al vinden veel mensen t nieuwste Android-versie draaien belangrijker; ondanks dat ze zelden kunnen uitleggen waarom precies.

[Reactie gewijzigd door WhatsappHack op 23 juli 2024 02:07]

De software boeit niet zo heel veel tenzij je per se een onbedwingbare behoefte hebt om het laatste van het laatste te hebben - er verandert maar heel weinig aan Android updates, en het is niet zo dat apps niet meer werken op een 2 jaar oude Android versie. Ik heb gewoon nog een Android 5 toestel in gebruik en mis de Android 8 features totaal niet. En je kan altijd nog aan de custom roms.
Het gaat mij erom dat een mobiel supported blijft voor langere tijd, je bent er tegenwoordig redelijk afhankelijk van en los van zelf tweaken heb je settings etc. die opstapelen.
Een mobiel zonder Android One of goede update support vind ik dan ook niet interessant.
Rare opmerking. Alle fabrikanten roms veranderen niet elk jaar van stijl.
Minpunt: Weinig aansprekend ontwerp ?
Vreemd om dat als minpunt aan te voeren, lijkt me heel subjectief. Ik heb de Zenfone 5 gekocht (o.a.) juist vanwege het ontwerp.
Geheel mee eens.

Een Maserati ziet er ook maar heel eenvoudig uit, maar ondertussen... .

Ik gebruik nog een Lumia telefoon. Simpel ontwerp, plastic achterkant en geen gleuf. Gaat nu al een jaar of 4 mee, met dezelfde batterij. Doet wat ie moet doen. Meer eis ik ook niet.

Ik snap best dat mensen ook naar het uiterlijk van hun telefoon kijken, voordat ze het gaan aankopen, maar in een test hoort dit een marginaal dingetje te zijn.

Zoals hierboven en wat vrij vertaald: Over smaak/vormgeving valt niet te twisten.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.