Door Floris Bot

4 Flatpanels vergeleken

13-11-2000 • 14:09

58

Multipage-opmaak

Inleiding

Introplaatje flatpanelsZo’n vijf jaar geleden was je een hele bink als je een 15 inch scherm had, zo’n twee jaar geleden was dit nog het geval met 17 inch. Tegenwoordig is het prijsverschil tussen een 17 inch en een 19 inch monitor niet groot meer, waardoor steeds meer mensen kiezen voor het iets grotere model. De vraag naar grotere schermen heeft te maken met meerdere factoren, ten eerste de applicaties die gebruikt worden. Als de gebruiker bijvoorbeeld veel gebruik maakt van CAD/CAM of DTP toepassingen, zal de voorkeur uitgaan naar een 21 inch of groter scherm. Voor thuisgebruikers geldt dat 17 inch op dit moment normaal is, maar dat bij de duurdere systemen zelfs standaard een 19 inch monitor wordt meegeleverd.

Het probleem van zo’n groot scherm is vaak dat het ook vrij diep is, een modern 19 inch scherm is zo’n 45 tot 50cm diep, waardoor een normaal bureau van 80cm diep toch al aardig vol begint te geraken. Gelukkig is hier een oplossing voor: Het flatpanel. Dit is zoals de naam al zegt een vlak scherm. Er wordt namelijk geen gebruik gemaakt van een beeldbuis, maar van een LCD scherm als in een laptop. Afhankelijk van de fabrikant is de diepte van het scherm ongeveer 20-25cm, waarbij het gemiddelde zo rond de 22cm ligt.

Door het grote verschil in omvang van het flatpanel komt er op het bureau heel wat extra ruimte beschikbaar. Een bijkomend voordeel is ook dat de gebruiker wat verder van het scherm af kan zitten, wat het comfort ten goede komt.

Helaas zijn flatpanels nog steeds veel duurder dan de broertjes met een beeldbuis. Het voordeel qua ruimte weegt dan voor de meeste mensen ook helemaal niet op tegen de relatief hoge prijs van een flatpanel. De resoluties van het panel zijn vaak wel afdoende, maar de visuele grootte van het scherm is veel kleiner dan die van een beeldbuis monitor van de zelfde prijsklasse. Dit is dan ook gelijk het grootste nadeel van deze schermen. Een potentiële koper met niet zo veel verstand van computers zal het flatpanel alleen bekijken omdat het wel handig is om een vlak, ruimtebesparend scherm te hebben, maar zodra de prijs besproken wordt is 90% gelijk niet meer geïnteresseerd. Voor een flatpanel van enige kwaliteit betaal je al gauw meer dan ƒ3000,- wat vaak meer is dan een goed 21 inch scherm. De kans dat iemand een 15 inch flatpanel verkiest boven een 19 inch of 21 inch scherm is niet zo groot, natuurlijk door de prijs, maar ook omdat de monitoren eenvoudigweg een groter visueel oppervlak hebben.

De test

Rik Smits van Accell Automatisering benaderde mij over het schrijven van een review. Hij kon aan verschillende flatpanels komen en misschien was dit wel iets voor bij ons op de site. Ik kon deze mening zeker met hem delen en heb dan ook 3 flatpanels van zijn leverancier gekregen. De vierde heb ik zelf bij iiyama opgehaald, wat het totaal op 4 flatpanels bracht. Eerst heb ik elke monitor afzonderlijk bekeken en gebruikt om later een vergelijking te kunnen maken.

zomaar een panelDe monitoren zijn getest met het onvolprezen testprogramma van Iiyama, en nee, dit zorgt er niet voor dat het Iiyama scherm direct in een voordeelpositie verkeert. Door dit programma te gebruiken kan je onder andere de moiré van de monitor bekijken, maar ook de convergentie en nog een paar andere handige dingetjes. Tijdens de test zelf zal kort uitgelegd worden wat de gebruikte termen inhouden.

Hoe ga je nu de verschillende flatpanels tegen elkaar uitzetten? De verschillende monitoren zullen immers allemaal wel verschillende specificaties hebben en verschillen qua beeldbuis? Ja, dat klopt, daarom heb ik besloten de verschillende onderdelen van elk scherm apart te beoordelen. Al deze beoordelingen wegen dan mee in de totale beoordeling van de schermen, waarbij verschillende wegingen voor verschillende onderdelen worden toegepast. Deze wegingen zijn als volgt:

  • Beeldkwaliteit en inkijkhoek 45%
  • Specificaties en documentatie 20%
  • Uiterlijk en gebruiksgemak 20%
  • Prijs 15%

    Het is misschien wel prettig om te weten welke hardware ik gebruikt heb in deze test, daarom zal ik de belangrijkste onderdelen hieronder weergegeven:

  • Abit KT7 Socket A met VIA KT133 chipset
  • AMD Athlon (Thunderbird) 800Mhz processor
  • Hercules Riva, met nVidia TNT-1 GPU en 16MB SDRam
  • Hercules 3D Prophet 2, 32MB DDR, nVidia GeForce 2 GPU
  • Hercules 3D Prophet 2, 64MB DDR, nVidia GeForce2 GPU met DVI
  • Hercules 3D Prophet 2, 32MB SDR, nVidia GeForce 2MX GPU

    Even wat verplichte kost; de bedrijven die deze review mogelijk hebben gemaakt zijn onder andere:

  • AMOR
  • Guillemot
  • Iiyama
  • Olorin
  • TopVision
  • Accell Automatisering

  • Specs van de verschillende panels (1)

    Op de komende twee pagina's kun je de specificaties van de 4 panels bekijken.

     iiyama TXA3823MT
    Merk en type panelSamsung, a-Si TFT Active Matrix
    Grootte38cm/15inch
    Dot Pitch0,30x0,30mm
    Zichtbare inkijkhoek (Horizontaal/Verticaal)Rechts/links: beide kanten 60 graden Omhoog/omlaag beide kanten 45 graden
    Reactietijd50ms
    Beeldschermkleuren16miljoen
    Maximale verticale frequentie75Hz
    Maximale resolutie1024x768 pixels
    InvoeraansluitingenD-Sub mini 15 pins
    Maximale schermomvang304x228mm
    Stroomverbruik25Watt, 5Watt in suspend
    Afmetingen en gewicht375x389,5x210,8mm (bxhxd) 6,1kg
    Kantelhoek (horizontaal en verticaal)90 graden beide zijden horizontaal, 30 graden omhoog, 5 graden omlaag
    Advies verkoopprijs (incl BTW)ƒ2899,-
     TopVision PT1503N
    Merk en type panelFujitsu, TFT Active Matrix
    Grootte38cm/15inch
    Dot Pitch0,297x0,297mm
    Zichtbare inkijkhoek (Horizontaal/Verticaal)Rechts/links 80graden, boven/beneden onbekend
    Reactietijd±20ms
    Beeldschermkleuren16miljoen
    Maximale verticale frequentie75Hz
    Maximale resolutie1024x768 pixels
    InvoeraansluitingenD-Sub mini 15 pins
    Maximale schermomvang304,1x228,1mm
    Stroomverbruik40Watt, suspend 4,5Watt
    Afmetingen en gewicht408x388x175mm, 6,9kg
    Kantelhoekonbekend
    Adviesprijs (incl BTW)ƒ3100,-

    Specs van de verschillende panels (2)

     TopVision PT1503NT
    Merk en type panelFujitsu, TFT Active Matrix
    Grootte38cm/15inch
    Dot Pitch0,297x0,297mm
    Zichtbare inkijkhoek (Horizontaal/Verticaal)Rechts/links 80graden, boven/beneden onbekend
    Reactietijd±20ms
    Beeldschermkleuren16miljoen
    Maximale verticale frequentie75Hz
    Maximale resolutie1024x768 pixels
    InvoeraansluitingenD-Sub mini 15 pins, touchscreen-aansluiting
    Maximale schermomvang304,1x228,1mm
    Stroomverbruik40Watt, suspend 4,5Watt
    Afmetingen en gewicht408x388x175mm, 6,9kg
    Kantelhoekonbekend
    Adviesprijs (incl BTW)ƒ3350,-

    Tabelpagina
     Olorin VistaLine VL150D
    Merk en type panelFujitsu, TFT Active Matrix
    Grootte38cm/15inch
    Dot Pitch0,297x0,297mm
    Zichtbare inkijkhoek (Horizontaal/Verticaal)Rechts/links 80graden, boven/beneden 80graden
    Reactietijd25ms
    Beeldschermkleuren16miljoen
    Maximale verticale frequentie75Hz
    Maximale resolutie1024x768 pixels
    InvoeraansluitingenD-Sub mini 15 pins en DVi
    Maximale schermomvang304,1x228,1mm
    Stroomverbruik<30Watt, suspend 5Watt
    Afmetingen en gewicht375x356x205mm, 5,6kg
    Kantelhoek (horizontaal en verticaal)70 graden beide zijden horizontaal, 20 graden omhoog en omlaag. Gehele scherm is pivotbaar, waardoor een staand A4 formaat verkregen wordt.
    Advies verkoopprijs (incl BTW)ƒ3259,-


    Ik gaf al aan dat ik aan de prijs een score ging toekennen, uitgedrukt in een precentage.Ik heb voor het goedkoopste panel een score van 90% genomen, geen 100% omdat de normale monitoren met een beeldbuis nog altijd goedkoper zijn en omdat er vast ook nog wel goedkopere flatpanels te vinden zijn.
    MerkPrijs en score
    iiyamaƒ2899,- 90%
    TopVisionƒ3149,- 77,5%
    TopVision Tƒ3350,- 67,5%
    Olorinƒ3249,- 72,5%

    Eerste indrukken (1)

    Toen ik de panels op ging halen, viel de grootte van de dozen mij meteen op. Deze waren ongeveer half zo groot als een doos van een 17 inch monitor. Naast de grootte was ook het gewicht van de doos natuurlijk ietwat anders dan die van dezelfde eerdergenoemde 17 inch monitor. Toch viel het me nog een beetje tegen, want een flatpanel inclusief verpakking weegt toch al gauw een kilo of acht en dat had ik niet echt verwacht.

    Topvision PT1503N

    Qua grootte van de schermen is er weinig verschil op de merken, het Olorin scherm neemt het minste ruimte in op het bureau, waar de TopVision het meeste ruimte-eisend is. Het verschil is niet zo heel groot, maar vooral voor kleinbehuisde computeraars kan dit interessant zijn. Elk scherm heeft een plastic rand om het daadwerkelijke beeld, de grootte van deze rand is per merk nogal verschillend. Het lijkt wat eentonig te worden, het is namelijk wederom de Olorin die hier gebruik maakt van de minst dikke rand, gevolgd door de iiyama en de beide TopVision schermen.

    Eerste indrukken (2)

    IIyama panelZowel de TopVision als de iiyama schermen hebben boxjes geïntegreerd in het ontwerp, waarbij het verschil vrij opmerkelijk is. iiyama heeft de boxen in de voet gemonteerd, terwijl de mensen bij TopVision juist de benedenrand om het scherm hiervoor de meest geschikte plek hebben bevonden. De kwaliteit van de gemonteerde boxjes is niet vergelijkbaar met losse boxen, waardoor het niet aan te raden is hier continu gebruik van te maken. Opmerkelijk is ook het verschil in stroomgebruik van de panels. Beide TopVision modellen gebruiken maximaal 40Watt, terwijl het schermpje van Olorin onder de 30Watt blijft.

    Helaas heeft het iiyama panel niet alleen aan de zijkanten van de voet aansluitingen, maar ook op de achterzijde. Het gevolg hiervan is dat de diepte van het scherm toch wat nadelig beïnvloed wordt en dit is natuurlijk jammer. De overige aansluitingen zijn wel in orde. Het Olorin scherm heeft alle aansluitingen achter een klepje verborgen. Het kan best een werk zijn om hier alle kabels netjes in te krijgen en het klepje te monteren, maar heb je dit eenmaal voor elkaar dan is het resultaat wel netjes. De TopVision vond ik persoonlijk qua aansluitingen het slechtst verzorgd. Bij dit scherm zijn deze op de achterzijde van het panel gemonteerd, maar zeker niet fijn toegankelijk. Als je alles goed wilt monteren is het aan te raden het panel vlak op tafel te leggen, waarna met enig “pielwerk” de meeste aansluitingen wel bereikbaar zijn.

    Componenten en documentatie

    Logo\'sHoewel ik hier drie verschillende merken heb staan maken twee van deze merken gebruik van het zelfde TFT active Matrix scherm. Het betreft hier de Olorin en de TopVision schermen, die gebruik maken van Fujitsu LCD apparatuur. Helaas is de beeldkwaliteit van beide merken niet gelijk, wat toch doet vermoeden dat er voor het aansturen van het panel zelf andere electronica gebruikt wordt. Dit heb ik maar eens nagevraagd en bleek ook het geval te zijn. Het Olorin scherm is meer een design scherm, hier is gekozen voor andere electronica die een Dvi-ingang mogelijk maakt en waarbij ook gebruik gemaakt kan worden van een USB hub. Helaas is het door de keuze voor de behuizing en electronica niet mogelijk later een Touch-screen functionaliteit toe te voegen.

    Het flatpanel van iiyama is niet uitgevoerd met een Fujitsu TFT active Matrix LCD scherm, maar met een equivalent van Samsung. Dit scherm verschilt dan ook qua specificaties van de beide eerder genoemde schermen, niet alleen is het ietsje “trager”. Ook is de dotpitch iets groter, wat ik overigens niet kan zien met het blote oog: 0,003mm verschil per pixel.

    De Documentatie
    De verschillende merken hebben ook verschillende manieren van documenteren. iiyama levert bijvoorbeeld een boekje waarin in meerdere talen wordt uitgelegd hoe de verschillende functies werken. Dit is een overzichtelijk boekje waarin de verschillende functies goed worden toegelicht. Ook de specificaties en het onderhoud worden duidelijk uitgelegd. De documentatie is overigens ook in het Nederlands.

    TopVision heeft ook een boekje, deze is iets minder verzorgd, de specificaties zijn bijvoorbeeld op een los vel geprint en het wordt allemaal net iets minder duidelijk uitgelegd. Helaas is de handleiding ook alleen in het Engels en Duits uitgevoerd, wat voor de mensen die niet zo goed Engels en Duits spreken een obstakel kan vormen.

    Als laatste de Documentatie van het Olorin scherm, helaas is het lastig hier een oordeel over vellen. De documentatie die ik heb is namelijk nog niet compleet, ik heb een "werkdocument" er zitten dus nog wat spelfoutjes in hier en daar en het geheel is nog niet ingebonden. Dit werkdocument is in het Engels uitgevoerd en goed verzorgd, de importeur van deze schermen wist mij te vertellen dat er ook gewerkt wordt aan een Nederlands document. Nog iets wat me hier op viel is dat alleen Olorin drivers meelevert, wat uiteraard de uiteindelijke score positief zal beïnvloeden.

    De scores voor de specificaties en het documentatie zijn als volgt opgebouwd: 50% voor de specificaties, 50% voor de documentatie. Voor DVi is bijvoorbeeld een hoop punten te scoren (15%), voor het ontbreken van een USB hub is er weer een hoop aftrek (10%). Het ontbreken van drivers kost ook 10%, zo kom ik op de volgende scores:

    MerkScore
    iiyama82.5%
    TopVision T77,5%
    TopVision72,5%
    Olorin82,5%

    Uitrusting en gebruiksgemak (1)

    Tegenwoordig is het bijna onmogelijk om nog een scherm te vinden zonder On Screen Display (OSD). Alledrie de geteste merken waren hier dan ook van voorzien, al was de bediening van deze schermen wel erg verschillend. Net als de uitrusting overigens. Daarom zal ik bij elk scherm een stukje schrijven over de uitrusting en het gebruiksgemak. Dit kan in mijn ogen toch een wezenlijk verschil maken en potentiële kopers ook doen beslissen om een bepaald scherm wel of niet te kopen.

    iiyama heeft met de TXA3823MT een scherm neergezet waar mijns inziens nog maar twee dingen aan ontbreken: touch screen en een DVi-ingang. Verder is zo goed als alles in dit scherm opgenomen: een USB hub, speakers en natuurlijk nog een panel . De hub werkt prima en biedt ruimte aan 4 USB-devices. Ik heb het getest en ook alle 4 de uitgangen werken daadwerkelijk, dus dat is wel in orde. Ook de speakers heb ik kort getest, en hier ben ik eigenlijk best over te spreken. Het is natuurlijk geen topkwaliteit, maar voor de personen die niet vaak spelletjes gaan spelen, films kijken of audio luisteren is het wel afdoende. Voor het volume van de boxjes zit op de zijkant van de voet een draaiknopje. Naast dit knopje is ook een koptelefoon uitgang gesitueerd.
    De bediening van het scherm is erg simpel: je drukt op de meest linker van de drie knopjes op de voorzijde van het scherm en je zit in het menu. Hier kan je vele instellingen wijzigen. Deze zullen niet allemaal besproken worden, enkel de meest belangrijke worden er uit gelicht. Contrast en helderheid zijn de meest gebruikte functies in dit menu, beide zijn goed in te stellen wat uiteraard wel prettig is. Een leuke extra is dat er een automagische instelling mogelijk is, dit is uit te voeren door 4 seconden de “menu” knop ingedrukt te houden. Het scherm stelt zich dan zo in dat er optimaal gebruik gemaakt wordt van het panel.

    TopVision heeft deze functie ook, echter verborgen in het menu. Verder zijn ook hier de instellingen vrij eenvoudig, al is het even opletten welke knopjes je gebruikt aangezien deze boven elkaar zitten en niet naast elkaar. De instellingen voor contrast en helderheid zijn ook hier goed te noemen, waarnaast ook in het menu het volume van de geïntegreerde boxen is te bedienen. Dit is dus niet door een aparte draaiknop te doen, wat ik persoonlijk wel een nadeel vind. Een groot gemis in de uitrusting van het scherm was wel de USB-hub, beide andere merken hebben hier wel gebruik van gemaakt, waardoor het toch wel opviel dat TopVision deze functie niet had geïntegreerd in het ontwerp van het scherm. De boxjes vond ik van iets mindere kwaliteit dan die van iiyama, maar zeker afdoende voor de gebruiker die hier niet veel gebruik van zal maken. De touchscreen-functie van het scherm werkt prettig, hier heb ik geen problemen mee ondervonden, zelfs met mijn pink werkte het nog prima, waardoor ook mensen met niet al te grote handen hoogstwaarschijnlijk geen problemen zullen ondervinden. Als laatste heeft TopVision toch nog een kleine extra die ik bij de andere fabrikanten niet ben tegen gekomen, het scherm is namelijk “wall-mountable” wat eenvoudigweg inhoud dat het op een muur te monteren is waar de touch screen functie ook volledig tot haar recht zou kunnen komen.

    Uitrusting en gebruiksgemak (2)

    Olorin GepivotOok voor het scherm van Olorin geldt dat de "auto-tune"-functie (zoals deze door Olorin is gedoopt) in het menu is verborgen. Dit menu wordt op een ietwat onconventionele manier bediend met een draai/druk knop. Door eenmaal op de knop te drukken kom je in het menu, vervolgens kun je door de menu's scrollen door aan de knop te draaien. Een beetje zoals Sony's Jog-Dial systeem. Dit systeem heeft als voordeel dat je maar één knop nodig hebt voor alle instellingen en werkt een stuk beter dan de multi-knop oplossingen van de andere schermen uit deze test. Wat ook heel leuk is is dat je het scherm kunt "pivotten" waardoor je een staand A4 formaat krijgt. Dit is vooral handig voor mensen die veel gebruik maken van Office programma's en dergelijke, omdat een hele Word pagina in 1 keer op het scherm past.

    Ook dit scherm is qua contrast en helderheid zeer goed in te stellen. De USB hub van dit scherm heeft 2 uitgangen, waarnaast ook een DVI-ingang is gesitueerd. De DVI-functionaliteit van dit scherm is zeer goed te noemen, beter zelfs nog dan wanneer je gebruik maakt van een normale D-sub 15 pins kabel.
    Het enige dat nog ontbreekt aan dit scherm zijn ingebouwde speakers. De ontwerper zal het echter met me eens zijn als ik zeg dat speakers het design van de monitor enigszins zouden aantasten. Bovendien zijn er hele leuke losse design speakers te krijgen met een veel betere geluidskwaliteit .

    Beeldkwaliteit

    Hier kan ik eigenlijk ook heel kort over zijn. De TopVision en Olorin schermen maken allemaal gebruik van het zelfde TFT active matrix panel, hierdoor is er dan ook weinig kwaliteitsverschil merkbaar. Het scherm met touchscreen-functie is ietsje doffer omdat er een extra laag voor het panel zit, dit is echter wel op te lossen door een beetje met de helderheid en het contrast te spelen. Het scherm van Olorin is ongeveer vergelijkbaar met dit Touch-screen, althans als je de gewone D-sub connector gebruikt. Met de DVI kabel is de beeldkwaliteit iets beter dan de TopVision schermen, maar dan moet je natuurlijk wel een videokaart met DVI uitgang hebben.

    iiyama maakt gebruik van een ander merk panel, wat in mijn ogen een goede keuze is geweest. Misschien zijn de specificaties hiervan iets minder, maar de beeldweergave is gewoon heel erg goed. De iiyama is een heel fijn scherm om mee te werken, waar alleen het Olorin scherm met gebruik van DVi roet in het eten wist te gooien.

    Kijkhoek

    De kijkhoek is vrij belangrijk bij TFT schermen: ook als je van de zijkant kijkt moet het beeld nog helder en scherp zijn. De maximale hoek waaronder je nog kunt kijken wordt uitgedrukt in graden en bij elkaar opgeteld. Een kijkhoek van 120 graden houdt dus in dat het scherm nog goed leesbaar is als je onder een hoek van 60 graden ernaar kijkt.

    Omdat zowel de TopVision schermen als het Olorin scherm gebruik maken van hetzelfde Panel, hebben al deze schermen de zelfde kijkhoek. Deze is overigens extreem groot voor een panel: 80 graden vanuit alle hoeken (dus 160 graden totaal) Je kunt dus bijna onder een rechte hoek naar het panel kijken en nog een scherp beeld zien. iiyama doet het wat dat betreft iets minder goed, de inkijkhoek is hier 60 graden vanuit de zijkanten en 45 graden vanuit de boven en onderzijde.

    Om uiteindelijk tot een goede beoordeling te kunnen komen geef ik ook hier elk scherm een score. Hier volgt dus de score voor uitrusting en gebruiksgemak:

    MerkScore
    iiyama85%
    TopVision75%
    TopVision T82,5%
    Olorin85%

    De tests

    Ik heb met het beeldschermtestprogramma van iiyama gewerkt, welke eigenlijk precies het zelfde is als Daniel al eerder heeft gebruikt in een review. Toen was het programma nog van Nokia overigens.
    Daniel heeft in zijn review al uitleg gegeven over de gebruikte termen, dat kan je hier nog eens nalezen. Ik heb voor de tests de fabrieksinstellingen van de schermen gebruikt, dat wil zeggen: 1042x768pixels bij 75Hz en geen wijzigingen verder aan positie, helderheid of contrast.

    Moiré
    Geen van de schermen had last van moiré, niet in het menu waarmee je moiré test, maar ook niet in het stukje waar je de maximale resolutie test. Deze laatste test is opgebouwd uit een vergelijkbaar beeld als de moiré-test, maar dan op de hoogste resolutie die het scherm aan kan. Ook de convergentie van alle schermen was vergelijkbaar, waarbij ik wel moet opmerken dat bij het gebruik van verschillende videokaarten er wat verschil merkbaar was. Ik heb bijvoorbeeld de Olorin en TopVision ook kunnen testen met een Ati Radeon, waarbij de beeldkwaliteit nog net iets beter was dan bij de videokaarten gebaseerd op nVidia GPU’s.

    Olorin

    Als we een conclusie hieruit willen trekken moet je eigenlijk ook rekening houden met de inkijkhoeken. Welnu, dat heb ik gedaan, en dit is dan ook mijn conclusie geworden:

    MerkScore
    iiyama85%
    TopVision80%
    TopVision T75%
    Olorin (DVi)75% (90%)

    Voor en nadelen vergeleken

    De titel van de pagina geeft het al aan, op deze pagina zal ik de voor- en nadelen van elke monitor op een rijtje zetten. Zo kun je gemakkelijk zien wat ik van elk panel vond en wat de voor- en nadelen per panel zijn.

    *Het iiyama panel:

    VoordelenNadelen
    Erg goede beeldkwaliteitGeen DVi
    USB hubAansluitingen op achterzijde voet
    Goede documentatie
    Prettig, goed functionerend Menu
    Laagste prijs van de geteste modellen

    *De TopVision Panels

    VoordelenNadelen
    Goede/redelijke BeeldkwaliteitGeen USB-hub
    Goed in te stellenGeen DVi
    Touch-screen mogelijkheidAansluitingen iets minder vezorgd
    Wall MountableMinder mooi design
    Grote inkijkhoek
    Redelijke prijs

    *Het Olorin panel

    VoordelenNadelen
    DVi functionaliteitPrijs
    DesignGeen boxjes
    1 KnopsmenuPivotsoftware is optie
    Scherm is pivotbaar
    Meegeleverde drivers
    Goede beeldkwaliteit

    Alle scores nog eens op een rijtje

    Als het goed is heb je na het doorworstelen van de afgelopen elf pagina’s zelf wel een redelijke conclusie kunnen trekken. Maar misschien ben je door de grote hoeveelheid informatie ook wel een beetje de weg kwijtgeraakt, daarom zet ik op deze pagina nog maar eens alle scores onder elkaar, misschien dat dat het geheugen wat kan verfrissen.

     PrijsSpecificaties en documentatieDesign en gebruiksgemakBeeldkwaliteit en inkijkhoekTotaal
    iiyama90%82,5%85%85%85%
    TopVision77,5%77,5%75%84%82%
    TopVision T67,5%77,5%82,5%75%76%
    Olorin72,5%82,5%85%80% (90%)81% (85%)

    Conclusie

    Als je nu toch al twaalf pagina’s achter de rug hebt, kun je de dertiende ook nog wel hebben he? Dit is in mijn ogen wel zo’n beetje de belangrijkste, als afsluiter wil je de lezer toch vertellen hoe je tot bepaalde keuzes bent gekomen en wat je zelf zou doen.

    Welnu, aangezien ik twee winnaars heb in dit verhaal (zie de totaalscores op pagina 12) lijkt het misschien dat ik geen keuze heb kunnen maken tussen de beide modellen. Gelukkig is dat maar schijn, op bepaalde vlakken is er wel een flink verschil tussen de beide merken. Ze zijn er eigenlijk drie dingen die er uitspringen, te weten; het design, de DVi functionaliteit en de pivotbaarheid
    Deze laatste twee vind ik in het voordeel van Olorin werken, de eerste is een kwestie van smaak en zal dus per persoon verschillen. Het grote nadeel van het Olorin scherm is echter de hogere prijs.

    iiyama kiest designmatig voor een andere aanpak. De vorm waarin de TXA3823MT op je bureau staat wordt al langer gebruikt, dat is dus niet nieuw. Wat echter wel nieuw is, is het panel zelf, het gebruik van boxjes en de prijs van dit panel.

    Als je zou moeten kiezen puur uitgaande van de prijs lijkt de keuze dus eenvoudig, iiyama heeft een goed product dat mede door de voordelige prijs zo goed weet te scoren. Olorin heeft een hogere prijs, maar levert hiervoor een aantal interessante opties. Dan is er nog TopVision, deze schermen zijn op zich helemaal niet verkeerd, maar het missen van de USB hub en de relatief hoge prijs voor deze schermen maakt het dat deze in mijn test niet hoog eindigen.

    Vandaar dat ik aan iiyama en Olorin de volgende awards mag uitreiken:

    Award Olorin Award iiyama

    Reacties (58)

    58
    58
    13
    1
    0
    40
    Wijzig sortering
    Het was leuk geweest als bij de beeldkwaliteit een vergelijking gemaakt zou zijn met een CRT monitor. Verder puik artikel. Alleen is vergeten uit te leggen dat bij gebruik van de DVI poort, geen convergentie problemen en moire kan op treden en hoe dat dus wel kan optreden bij gebruik van de analoge ingang.
    Euh bij gebruik van de DVi poort kan zeker _wel_ moiré optreden, ik heb echter bij geen van de panels moiré kunnen ontdekken, dus ach... Convergentie was er ook nauwelijks, ik weet niet precies waar dat aan ligt, maar het zijn gewoon erg fijne schermpjes om mee te werken. Ik vind het jammer dat ik er zodadelijk alweer drie moet inleveren... ;)

    Euh wat 3D games betreft: ik heb zo'n beetje alles er op gespeeld en gedraaid, benchmarks, DivX's mpg's games, you name it. Nergens last van gehad, ja het scherm wil niet meer dan 1024x768 doen bij 75Hz en 16M kleurtjes, dus die 64MB-er GeForce2 (met DVi) had absoluut geen moeite dit te vullen. :)
    Leg dan eens uit wat je onder Moire verstaat. Een digitaal signaal op een digitaal raster afbeelden kan volgens mij geen moire opleveren. Moire ontstaat nl. doordat je een raster op een ander raster legt met verschillende afmetingen. Daardoor worden sommige pixels wat afgezwakt (omdat ze gedeeltelijk op de 'tralies' van het andere raster liggen) en daardoor krijg je die moire effecten. Een digitaal signaal zal altijd 1 pixel perfect aansturen => geen moire. Misschien zit ik er compleet naast, maar dat verneem ik dan graag.

    Idem met convergentie. In een LCD scherm zit nl. geen eens een kleuren kanon, dus hoe wil je dan convergentie afwijkingen krijgen? Elke LCD 'pixel' bestaat uit een rode, groene en blauwe subpixel, waardoor de convergentie eigenlijk altijd aanwezig is, maar een grootte heeft van 1/3 van de pixel size (of iets dergelijks).
    Het treedt vooral op wanneer de gebruikte resolutie veel groter is dan de resolutie van het "shadow mask" (normaal) of de "aperture grill" (Trinitron) in de monitor Deze onderdelen zitten tussen elektronenkanon en scherm en zorgen ervoor dat de elektronen steeds op (ongeveer) dezelfde plek op het scherm terechtkomen.
    Dit is moiré volgens het testprogramma dat ik heb gebruikt. Het kan dus volgens mij niet optreden bij een flatpanel omdat deze:
    1. Maar 1024x768 kan weergeven
    2. Echt niet meer dan 1024x768 zal weergeven
    3. 1024x768 pixels heeft.

    Convergentie:
    De convergentie is zoals je zelf al aangeeft maximaal 1/3 van een pixel. Dat is dus heel goed te doen. Als je op een normale afstand zit van je monitor (dat is dus minimaal 40cm) zie je dat dus niet. (Of je moet een verrekijker gebruiken, maarja daar gaan we niet van uit) ;)
    Er zijn dus wel afwijkingen mogelijk bijvoorbeeld als de videokaart niet helemaal jofel is, maar ook als er gebruik is gemaakt van (te) goedkope electronica. Ik heb het wel eens gezien bij een ouder schermpje van Philips (kan ook een ander merk zijn hoor), daar versprong de kleur een hele pixel, dat zie je dus weer duidelijk wel.
    Ik hoop dat ik het zo een beetje duidelijk voor je heb uitgelegd.
    Floris, mag je mij uitleggen waarom ik moire heb op 'n Sun SparcStation 20 dat op 'n Sun (Sony) flatpanel is aangesloten?

    Gegevens:
    1) Sun flatpanel is 1280x1024 @ 60 Hz
    2) Sun SparcStation 20 is 1184x896 of zoiets.
    3) aansturing is analoog

    zoals zonoskar al aangaf, treedt moire op in ALLE gevallen waarbij je aanstuurd met 'n andere resolutie dan waarmee wordt afgebeeld! (Ter vergelijking, m'n Sun Ultra 60 die onder m'n bureau staat geeft 1280x1024 uit en dat geeft geen problemen op m'n flatpanel die op m'n bureau staat!)

    Als 'n flatpanel monitor met DVI wordt aangestuurd, is convergentie niet mogelijk omdat er in wezen pixel coordinaten en pixel kleuren worden verzonden. Moire wordt ook 'n ander probleem omdat de monitor veel beter weet waarmee hij wordt aangestuurd!
    waar je over praat is niet een moire effect... maar een interpolatie/extrapolatie effect. dit bet. dat er pixels vermeerderd of verminderd worden in de software v/h scherm.. bekend bij laptops...
    3 inleveren? mag ik hieruit concluderen dat de 4 in jouw bezig blijft??

    Verder wel een coole review. Die percentages, gaat dat nu ook bij andere monitor reviews gebruikt worden? en waarom is het niet gebruikt bij de review over die 19" iiyama?? Volgens mij moeten je eens een soort testmethode opstellen voor diverse type hardware. Dan blijft het constant. Anandtech doet dit ook volgens mij.
    Die 4e mag ik later deze week inleveren...
    Verder euh ja met die percentages, dat had ik een beetje afgekeken van een oudere review van Daniel, het maken van die percentages kost wel een hele hoop extra tijd, maar is wel grappig. De reden dat ze niet gebruikt zijn in de review van Hielko is dat hij zijn eigen methode heeft om te reviewen en dat hij heel kort de tijd had (hij heeft woensdag avond dit scherm gehad). Ik had bijna twee weken langer de tijd. (Hoewel ik wel weer andere dingen tussendoor moest doen, maar dat terzijde)
    Floris,

    Ik vind wel jammer dat in deze review nergens de voordelen van LCD schermen worden uitgelegd t.o.v. CRT scherm.
    Dat LCD schermen stralingvrij en minder vermoeiend zijn weet iedereen, maar toch erbij zetten waarom mensen LCD aanschaffen. Niet alleen al vanwege ruimte, maar vanwege geen straling. De ogen raken minder geirriteerd. Iemand die veel werkt achter computer werkt zal plezier hebben aan LCD schermen. De aanschaf is dan zinvoller. Op bedrijfsleven is LCD daarom meer in trek dan thuis als je games ook mee speelt.

    Een andere punt is de simulatie van pixels op LCD scherm op andere resoluties en in textmode DOS scherm. Dat las ik hier ook niet. Dat vind ik ook jammer. Zo kun je beoordelen of electronica goed werkt of niet op afwijkende beeldresoluties.
    Ja en LCD schermen blijven scherp; een normaal scherm is al snel waziger. Een LCD is in aanschaf duurder, maar gaat ook langer mee (en dus valt de prijs ook wel mee als ie in x jaar afgeschreven word door een bedrijf, ipv in y jaar voor een normale monitor).
    Ik heb hier een tijd lang op een LCD schermpje van Philips gewerkt; het is best wennen maar heb hem daarna toch omgeruild voor een normaal scherm. Kwam meer door de kleuren die er op het LCD schermpje anders uitzagen dan op een normaal scherm.

    En tja; ik werk hier als webdesigner dus als je een site maakt die er in plaats van blauw, meer paarsachtig uitziet dan heb je toch een probleem. Het is moeilijk om de kleuren echt gelijk te krijgen.

    Maar ik geef toe; als je veel internet en zo'n Office-gast bent die veel teksten typt is een LCD errug relax. Lekker scherp en helder. Ben je ontwerper en moet je op kleur letten; dan kun je beter een goede 21"inch monitor kopen vind ik, of een LCD en een normale erlangs zetten.
    Ja Tom, jij noemt Philips. Ik vind het jammer dat er geen flat-panels van flipsen bij zitten. Voor de gewone consument zijn deze schermen samen met de piama's toch de meest gangbare. Van de vier geteste schermen kende ik er maar twee van. Als je naar de gemiddelde compu-shop loopt kun je piama's en Philipsen kopen, dus jammer dat deze niet getest zijn. Ben wel benieuwd of de Philips schermen beter of slechter presteren???
    :)
    [o wat zou het toch mooi zijn modus als...]
    Ik begin mij toch af te vragen waarom op een laptop wel een mooi slank schermpje kan hebben (nog geen centimeter diep, nauwelijks een rand) maar dit toch weer flinke knapen zijn. Het zal wel te maken hebben met dat een laptopscherm gewoon geen 15" is en natuurlijk moet er een voet bij, terwijl de notebook zelf de voet al vormt, maar zoals de auteur zelf al aangaf zijn het toch nog grote en zware dozen :( 6Kg terwijl een complete laptop maar zo'n 3Kg weegt... Als ze de voet onderaan zouden bevestigen (niet achterop in het midden) zou een voet van zeg 1 Kg toch al wel genoeg zijn om een scherm niet te laten omwaaien?? (ik moet wel even opmerken dat ik geen flatscreenfabrikant ben ;))
    Het zou helemaal leuk worden als ze zo'n scherm zo konden maken dat ie genoeg zou hebben aan de spanning op de usb aansluiting :P (15 watt?) en als ik het dan toch over usb heb... waarom niet het display configureren via usb? Een windows-programma is toch veel handiger dan een menu dat met 3 knopjes bediend moet worden?
    Lijkt me trouwens wel een stuk idealer om zo'n apparaatje mee te slepen naar de wekelijkse netwerkparty dan mijn huidige zware 17 incher waar ik ook nog eens een grote auto voor moet hebben :(
    [/o-modus]

    Vraagje over de review: Die touchscreenfunctionalteit, is die alleen voor het on-screen-display of kan ik mijn muis in de kast leggen?
    En ten slotte die (horizontale) kijkhoek, waarom is die nou zo belangrijk :? Iedereen heeft zijn scherm toch naar zich toe gedraaid staan, niemand zal met zijn scherm werken onder een hoek van 45 graden, laat staan 80 :+
    Die touch-screen functie heb ik niet eens getest op de OSD, dat kwam niet in me op. Het is dus juist dat je je muis in de prullenmand kunt gooien en met je vingers verder kunt gaan. :)
    Deze toepassing is vooral in de industriële wereld handig, de bediening van machinesbijvoorbeeld is hiermee zeker te vergemakkelijken.

    De inkijkhoek is juist wel erg belangrijk, je zit niet altijd alleen achter je systeem. Voor de tweede persoon is het dus ook handig dat hij wat kan zien. Verder is zijn er nog legio redenen te verzinnen dat het zo belangrijk is.

    Wat die rand betreft: tjsah daar kan ik ook niet echt iets voor verzinnen, misschien dat het zo meer op een "echte" monitor lijkt ofzo? De voet is zo zwaar omdat je bij het draaien en pivotten de schermen gemakkelijk omduwd als er een lichte voet onder is gemonteerd.
    (8>Moet toch zeggen dat het me erg tegen valt dat er niet een complete test is gedaan met de bekende merken, zoals Philips, Sony, Compaq, Apple, Panasonic en Barco. Er zijn namelijk ook mensen die best graag merken willen kopen vanwege de service en het design. "kijk eens bijvoorbeeld naar de Apple of Sony schermen. Ook zou een overzicht van de verschillende maten zoals bv 18 of 22 inch TFT het overzicht compleet maken. Ik denk namelijk dat voor veel mensen het bedrag niet belangrijk is maar de kwaliteit veel meer. Het gaat namelijk toch goed in nederland, Toch!!. De markt van de zelfbouw goedkope Kloon tijd is namelijk toch al een stuk minder. succes verder.
    Had één van de monitoren nog afwijkende pixels?
    En hoeveel afwijkende pixels valt binnen de specificaties van de monitoren?
    Ja, dat is een goed punt wat je daar aandraagt....

    Wat zo'n beetje de standaard-specs zijn waar de fabrikant zich aan houdt (of als richtlijn gebruikt) zijn deze :

    - Niet meer dan 10 stukke pixels over het hele scherm verdeelt.

    - Niet meer dan 5 stukke pixels in een radius van 1 Cm.

    En geloof me, je bent niet blij met die stukke pixels, want die kunnen blijven hangen op een willekeurige kleur... (dus niet perse alleen zwart of wit)

    Zo heb ik eens een Compaq scherm gehad met 6 paarse pixels, verdeeld over het scherm, en ja, dat is dan dus geen garantie, maar gewoon balen.... :(


    * 786562 GaMeOvEr
    De geteste schermen zijn pixelperfect, dus geen dode pixels. Dat is tegenwoordig toch wel standaard eigenlijk, hoewel die goedkopere samsungs die genoemd worden niet pixelperfect zijn heb ik me laten vertellen.
    Verder verwijs ik je door naar het bovenstaande stukje :)
    Duidelijke en informatieve review.Het is me alleen niet duidelijk hoe nou zo'n 1024X768 LCD scherm 640x480 kan weergeven. Wordt dan gewoon simpelweg het zichtbare gedeelte van het scherm kleiner, of blijft ie dan fullscreen?
    Dankje, als je met een fp 640x480 wilt weergeven, gebruikt hij gewoon meerdere pixels als eentje.
    Het gaat niet helemaal netjes lukken, maar daar zie je bijna niets van. (640x2=1280 480x2=960 wat meer is dan 1024x768). Maar zoals ik al zei: hier merk je weinig van.

    Het zichtbare deel van je scherm wordt dan zeker niet kleiner.
    Dit gebeurt inderdaad bij de meeste huidige schermen. Er zijn echter ook wel schermen waar het zichtbare gedeelte gewoon kleiner wordt.

    En misschien zijn er ook nog wel schermen waar je het kunt kiezen.

    (het probleem is/was dat dat herschalen in het begin niet echt goed ging en de kwaliteit erg slecht werd, tegenwoordig gebeurt het een stuk beter en schijn je het amper meer te zien).


    * 786562 CubicQ
    Marcel vdM heeft gelukkig wel een 18.1" TFT voor zijn neus staan en kan e.e.a. wel bevestigen. Mijn scherm (HP L1800) geeft je gewoon de keuze mogelijkheid, mijn laptopscherm en mij test-DVDI scherm niet (wordt klein scherm).

    Overigens is de beeldkwaliteit van een niet-native resolutie zwaar naadje. Dat ziet er dus echt niet uit. :r :r :r
    We hebben zelf een IIyama TXA3813MT (dus niet de TXA3823MT) en mijn vader gebruikt hem met veel plezier (zelf toch maar een IIyama A901HT staan). Verder wordt hij regelmatig gebruikt als we hier aan't lannen zijn :P en dat bevalt heel goed. Misschien wel beter dan m'n eigen CRT buis.

    Oh ja, Floris, uit de specificaties van de TXA3823MT lees ik:
    Response time Rise: 20ms, Fall: 30ms
    Jij zei 50 ms... :?
    Jups, dat klopt, het is rise+fall+rise.

    Die response time wordt namelijk gebruikt in de handleiding van de TXA3823MT.
    Voor de TopVision was dit: fall+rise overigens, ik heb flink wat onderzoek moeten doen om dit rise+fall+rise te maken. Voor Olorin was het toen wel makkelijk aangezien dit exact hetzelfde panel is...
    Hmm, begrijp ik het nou niet, rise + fall + rise = response time? OK, warom is het dan niet 20 + 30 + 20 = 70ms voor die TXA3823MT ???

    Maar nogmaals: ik kan het ook verkeerd hebben begrepen... Puike review overigens, viel me 100% mee dat die flat panels ook nog een beetje geschikt waren voor games/movies... Nee ik ga er nu niet direct een kopen, ben tevreden met mijn 19" CTX
    2 dingen:
    * Waarom heb je niet eventjes 4 fotootjes naast mekaar gezet met de naam van het beeldscherm erbij, nu weet ik niet hoe de iiyama eruitziet bijvoorbeeld.

    * Waarom hebben niet al die dingen een DVI aansluiting? belachelijk. Ik zou er NOOIT eentje kopen zonder DVI, zo'n digitale link is ALTIJD beter dan een analoge.
    Antwoord op je eerste vraag: www.tweakers.net/reacties.dsp?Action=Posting&ParentID=214609
    (Euh ja ik dacht dat het wel duidelijk was eigenlijk, bij zo'n beetje elke foto staat er toch wel onder welke monitor het is dacht ik zo. Ik zal echter de volgende keer mijn 1337 fotosjop skills eens laten zien :9 -=> Ik kan niet fotoskoppen :+ )

    Antwoord op je tweede vraag is vrij lastig, hoewel... De DVi functionaliteit kost eenvoudigweg veel geld. iiyama bijvoorbeeld heeft er voor gekozen om speciale monitoren uit te brengen met deze functionaliteit, zo kan je de monitor die Hielko gereviewed heeft, met een DVi ingang kopen, hier krijg je dan ook nog een mooie kabel bij ;)
    Het grootste probleem is alleen dat de videokaarten met DVi uitgang vrij moeilijk te vinden zijn, ik heb er eentje van Hercules geleend, een 64Mb Geforce 2 GTS DVi. Een 32MB-er is niet te krijgen, het lijkt dus vooralsnog dat ook de videokaart een heel stuk duurder is dan een "normale D-sub" videokaart. Het is dus niet alleen een kwstie van geld, maar ook van beschikbaarheid en bereikbaarheid. Er zullen eenvoudigweg minder mensen een DVi videokaart aanschaffen omdat deze duurder zijn.
    Het grootste probleem met die digitale ingangen (en uitgangen) is dat er nog steeds geen standaard is afgesproken. Ja, DVI vindt je op de meeste kaarten (van diegene die een digital-out hebben), maar er zijn vele andere typen. Het probleem met DVI is ook dat het gelimiteerd is tot 1280x1024 meen ik. Dus hogere resoluties kunnen niet. Dus dan maar hopen dat de toekomstige standaarden backward compatible is met DVI, anders zit je vast aan je video kaart (die steeds langzamer wordt), of je moet een nieu LCD scherm kopen (au).
    Digitaal is inmiddels wel een standaard (DVI-D). :) :)

    Hercules, ASUS en vele anderen zijn inmiddels al DVI-kaarten aan het leveren o.b.v. GeForce MX'en e.d.

    Ook in het professionele segment zijn t.b.v. multi-monitor toepassingen (in de financiele wereld zeer gebruikelijk, dat is selfs nr.1 afnemer van 18" TFT's), nu de eerste dual/quad DVI kaarten leverbaar. :9 :9

    Al deze kaarten zijn nauwelijks duurder van VGA-only kaarten (+- 10%) en worden meestal met een DVI-I uitgang geleverd, zodat ze met een verloopkabeltje ook gewoon nog VGA aan kunnen sturen.
    Hmm, kost een Asus V7100 DVi dan ook zoveel? Die is er toch ook in DVi uitvoering? Is niet zo belachelijk duur als de Geforce2. Maar ok, die flatpanel blijft dan toch de kostenmaker... :(
    Leuke review, maaruh heb je ook nog wat getest met 3d games :?

    Leuk paddo wallpapertje btw, zelf gemaakt :? ;-)
    De wallpaper is te downloaden bij www.digitalblasphemy.com ik heb hem dus niet zelf gemaakt.

    Verder euh ja die 3D games, daar heb ik mee getest inderdaad en dat ging prima (zie mijn reaktie op "zonoskar" hierboven)

    Op dit item kan niet meer gereageerd worden.