Advertorial

Door Tweakers Partners

Zo zetten Boels, RTL en Funda agentic AI in: recap Agentforce World Tour-event

16-06-2025 • 08:00

8

Onlangs vond in Amsterdam de Agentforce World Tour plaats, een grootschalig evenement van Salesforce met een inspirerende keynote, diverse workshops en uiteenlopende sessies. De rode draad door het programma? Het werken met een geïntegreerd platform dat AI, data, processen en mensen met elkaar verbindt. Tweakers Partners was aanwezig en doet verslag.

Ruim 3000 mensen waren afgereisd naar EXPO Greater Amsterdam. Niet zo vreemd, want Salesforce zet vol in op agentic AI en had veel te melden tijdens zijn World Tour. Direct bij binnenkomst werden bezoekers verwelkomd in de Agentforce Zone, waar een interactieve activatie plaatsvond. Hier konden deelnemers zelf AI-agents bouwen.​

Vervolgens was het dringen voor een plekje in de grote zaal, waar de openingskeynote het officiële startsein voor de dag betekende. General Manager Remko Reinders beet het spits af, en tijdens zijn talk riep hij verschillende gasten en collega’s op het podium. Zijn boodschap? Een vurig pleidooi voor agentic AI waarbij mensen en AI-agents samen tot heel veel in staat moeten zijn. Agentic AI gaat verder dan het genereren van antwoorden of het bieden van ondersteuning. Het draait om autonome AI-agents die zelfstandig acties ondernemen binnen bedrijfsprocessen – niet als losstaande tools, maar als integraal onderdeel van die processen. Precies dat is waar Salesforce met zijn Agentforce-platform op inzet.

Atlas Reasoning Engine: het denkende brein achter Agentforce

​Olfa Kharrat is Director of Product Management voor AI en Agentforce bij Salesforce. Haar talk - als onderdeel van de openingskeynote - maakte indruk. Kharrat opende haar verhaal met een kritische blik op een hardnekkige misvatting: dat bedrijven hun eigen large language model (llm) moeten trainen om AI effectief in te zetten. Volgens haar is dat niet alleen onnodig, maar ook inefficiënt. Modeltraining is vaak duur, technisch complex en onhaalbaar. In plaats daarvan stelt ze dat bedrijven zich beter kunnen richten op het benutten van bestaande modellen, via krachtige prompts. Dit stelt AI in staat om antwoorden te geven die aansluiten op de bedrijfscontext. Daarbij hoeven de prompts niet lang te zijn; het gaat om de juiste context bij de juiste vraag.

Om AI bruikbaar te maken in complexe omgevingen, maakt Salesforce gebruik van retrieval-augmented generation (rag) in Data Cloud. Kharrat legde uit dat rag fungeert als brug tussen bedrijfsdata en het taalmodel: het haalt zo relevante gestructureerde en ongestructureerde gegevens op, en verrijkt daarmee de prompt, en daarmee tevens het antwoord. Dankzij rag kan AI werken met actuele bedrijfsinformatie zonder hertraining. Hiermee wordt AI een concreet, contextueel hulpmiddel in plaats van een abstracte belofte, aldus Kharrat. Verder benoemde ze de uitdaging van gefragmenteerde data, waarbij bedrijven honderden losstaande applicaties gebruiken die zelden verbonden zijn. Hierdoor blijft veel waardevolle informatie opgesloten in ‘data-eilanden’. Dit belemmert AI-toepassingen. Salesforce biedt als oplossing Data Cloud, een schaalbare engine die databronnen verbindt zonder ze te dupliceren. Zo ontstaat een centrale, toegankelijke en betrouwbare data-omgeving. Volgens Kharrat vormt Data Cloud dan ook het hart van Agentforce, Salesforce’s AI-oplossing. Het platform stelt bedrijven in staat om realtime data - gestructureerd en ongestructureerd - op een veilige, transparante manier te gebruiken. Dankzij zero copy architecture hoeft data niet fysiek verplaatst te worden. Zo krijgt AI toegang tot een rijk, betrouwbaar beeld van de organisatie, zonder in te boeten op efficiency of veiligheid.

Tegen het einde van haar talk was er de introductie van de Atlas Reasoning Engine, volgens Kharrat het denkende brein achter Agentforce. Atlas gaat verder dan simpel reageren: het haalt relevante data uit Data Cloud, analyseert die, vormt een context en maakt een plan van aanpak. Atlas evalueert voortdurend de uitkomst en simuleert daarmee menselijk denkvermogen: met nuance, logica en doelgerichtheid.

Zo stelt deze aanpak organisaties in staat om agents in te zetten die niet alleen uitvoeren, maar ook begrijpen waarom ze iets doen. Dat maakt ze slimmer en betrouwbaarder. Kharrat sloot af met de boodschap dat dit leidt tot meer persoonlijke en effectieve klantinteracties waarin AI dienstbaar wordt aan mens én bedrijf.

Atlas Reasoning Engine

De Atlas Reasoning Engine van Salesforce is gebouwd op large language models (llm's). Waar deze modellen al bekendstonden om hun vermogen om teksten te genereren, samen te vatten of e-mails te schrijven, benut Atlas nog een andere eigenschap: hun vermogen om plannen te maken. In plaats van dat het model direct aan de slag gaat met het oplossen van een probleem, stelt het eerst een plan op om dat probleem gestructureerd aan te pakken, zodat het via redenering doelgericht tot een oplossing kan komen.

Deze manier van werken is gebaseerd op het zogeheten ReAct-principe, wat staat voor Reason and Acting. In plaats van een rechtlijnige aanpak werkt de Atlas Reasoning Engine met een herhalende lus van redeneren, handelen en observeren. Dat betekent dat het systeem telkens opnieuw reflecteert op wat er tot dan toe is gedaan: is er voldoende informatie, moet er iets worden aangepast, moet er aanvullende data worden opgehaald, of is er misschien interactie nodig met een ander systeem of de gebruiker zelf? Op basis van deze evaluatie stelt het model telkens een nieuw plan op, totdat aan de gebruikersvraag is voldaan. Deze aanpak zorgt voor meer flexibiliteit en intelligentie in de interactie met complexe vraagstukken.

De gegenereerde plannen worden niet los uitgevoerd, maar zijn geïntegreerd met bestaande functies binnen Salesforce. Denk aan het aanroepen van bestaande flows, het uitvoeren van api-calls of het inzetten van standaard prompt-templates. Hierdoor vormt de reasoning engine geen losstaand systeem, maar werkt hij juist versterkend binnen het Salesforce-ecosysteem. De kracht zit hem dus niet alleen in de intelligentie van het model, maar ook in de manier waarop het direct bestaande bouwstenen kan aansturen.

Wat de Atlas Reasoning Engine volgens Salesforce bovendien bijzonder gebruiksvriendelijk maakt, is dat de configuratie volledig in natuurlijke taal gebeurt. Gebruikers kunnen in gewone taal aangeven wat ze willen dat het systeem doet. Daarmee wordt een barrière weggenomen die bij traditionele programmeermodellen nog vaak aanwezig is. Dit moet de deur voor een veel breder publiek openen dat niet per se technische expertise in huis heeft, maar wel processen wil automatiseren of optimaliseren.

Op het gebied van beveiliging bouwt Atlas voort op de vertrouwde Hyperforce-infrastructuur van Salesforce. Door middel van authenticatie en autorisatie wordt gecontroleerd wie toegang krijgt tot welke agentcapaciteiten. Containerisatie zorgt ervoor dat elke agent geïsoleerd draait, wat zowel de veiligheid als de schaalbaarheid ten goede komt. Tegelijkertijd voldoet Atlas aan strikte compliance-eisen, waardoor het geschikt is voor gebruik in sterk gereguleerde sectoren.

De eerste implementaties geven de volgende resultaten: klanten zagen een verdubbeling in de relevantie van gegenereerde antwoorden, een 33 procent hogere nauwkeurigheid in output, en merkbaar snellere responstijden dankzij de asynchrone verwerkingsstructuur.

Broodjes, workshops en break-outsessies

Na de keynote was het tijd voor de lunch en kon de rest van de dag naar eigen invulling worden besteed. Zo hadden bezoekers de mogelijkheid tot persoonlijke één-op-één-consulten om specifieke vragen over de implementatie van AI-agents in hun organisatie te bespreken en gericht advies te ontvangen. Tegelijkertijd vonden in het auditorium doorlopend praktische workshops plaats. In deze sessies konden deelnemers dieper ingaan op relevante onderwerpen, en zelf aan de slag met de nieuwste AI-tools en technieken.

Ook op de rest van het terrein was er veel te ontdekken. In de Productivity Booth maakten bezoekers kennis met de nieuwste innovaties van Tableau en Slack, met demonstraties van hoe deze oplossingen samen met AI-agents kunnen worden ingezet om productiviteit te verhogen. Verder bood de bredere campground een overzicht van de volledige Customer 360-apps van Salesforce. Hier werd duidelijk hoe diverse tools en platforms binnen het ecosysteem samenwerken om organisaties te ondersteunen in hun digitale transformatie.

Drie user cases met agentic AI: Boels, Funda en RTL

Op het event waren verschillende bekende bedrijven aanwezig. Wij spraken er drie om te kijken hoe en of zij agentic AI inzetten.

Dave Lardinois (Boels): ‘Zorg dat je fundament klopt’
Bij Boels is technologie allang geen bijzaak meer. Dave Lardinois, Head of Data & Integrations bij Boels Rental, is verantwoordelijk voor het datalandschap van het verhuurbedrijf, en laat zien hoe hij Salesforce, AI en agenttechnologie inzet. “We gebruiken veel van het Salesforce portfolio: Sales, Service en Marketing Cloud”, vertelt Lardinois. “En we hebben ook MuleSoft en Data Cloud.” Hij waardeert de architectuur van het ecosysteem: “Alles is goed doordacht, ook binnen een eenheid qua producten. Daar ben ik blij mee.” Toch is het geen one-size-fits-all. “Ik zeg niet dat ik alles met Salesforce doe. Maar het integreert zó makkelijk met andere pakketten dat we het beste van meerdere werelden kunnen benutten.”

Boels onderzoekt nu actief hoe agents kunnen bijdragen aan klantinteracties. “We werken aan een touchless journey voor het verhuren van aanhangwagens, waarbij een agent de klant begeleidt. Een klant belt bij een aanhangwagen met de vraag ‘Ik sta hier, wat moet ik doen?’ Die agent helpt dan stap voor stap.”

Maar Lardinois waarschuwt ook voor valkuilen. “Agents hate spaghetti”, zegt hij lachend. “Als je data verspreid is en je integraties niet kloppen, kun je geen agent goed laten functioneren. Dan begin je altijd met een valse start.”

Lardinois gelooft sterk in de rol van AI in softwareontwikkeling: “We hebben geëxperimenteerd met automated testing en geloven ook in AI-gegenereerde code. Ik geloof echt dat dat normaal wordt over een paar jaar.” Toch houdt hij afstand van hypegedreven beslissingen. “We gaan niet all-in zonder de waarde zeker te stellen. Maar we experimenteren wél, want toekijken en achterblijven is geen optie.” Zijn vooruitblik is duidelijk: “Elke vorm van development gaat llm-gedreven worden.” Zijn belangrijkste advies? “Zorg dat je je data- en integratiearchitectuur op orde hebt. Anders gaan al die mooie AI-toepassingen niet goed werken.”

Daan Oudijk (RTL): ‘Wat als iedereen een persoonlijke data-analist had?’
Daan Oudijk leidt het datascience & AI-team bij RTL en is al jaren actief met kunstmatige intelligentie in de mediawereld. Op het Salesforce-evenement sprak hij onder meer over ethiek en AI, maar ook over praktische toepassingen. Zijn visie: technologie moet toegankelijk zijn, verantwoord blijven én creativiteit ondersteunen.

“Vertrouwen in ons merk is het belangrijkste dat we hebben”, benadrukt Oudijk. “Zeker bij RTL Nieuws moeten we uiterst zorgvuldig omgaan met data en AI.” Dat is ook een reden waarom RTL met platforms als Salesforce werkt: “Zonder een solide datalaag en vertrouwen erin, zouden we daar niet voor kiezen.”
De ethische discussie over AI ziet hij niet als belemmering, maar als versneller. “We hebben samen met onze juristen richtlijnen opgesteld die juist snelheid mogelijk maken. Als mensen de kaders kennen, kunnen ze daarin tempo maken.”

RTL past AI breed toe: van kijkcijferanalyses tot geautomatiseerde videobreaks. “We gebruiken al jaren AI in onze productie, bijvoorbeeld om automatisch het juiste moment voor een pauze in een video te kiezen”, vertelt Oudijk. “En onze klantenservice werkt al met agents die de eerste vragen opvangen.”
Steeds vaker komen daar generatieve toepassingen bij. Een voorbeeld: creatieve visuals voor adverteerders. “We hebben een agent ontwikkeld die logo’s en programmastijlen combineert tot een beeld dat past bij de campagne van een adverteerder. Niet ter vervanging van creativiteit, maar als inspiratiebron.”

Wat Oudijk vooral ziet, is de kracht van agents als democratiserende technologie. “Je stelt mensen in staat zelf AI-oplossingen te bouwen. Misschien lossen ze niet meteen een heel businessprobleem op, maar je opent wel nieuwe denkrichtingen.”

Zijn favoriete what if-scenario? “Wat als iedereen bij RTL een persoonlijke data-analist zou hebben? Iemand die je kunt vragen: hoe gaat het met de subscriptions? Wat deed dit programma? En die op basis van echte data antwoord geeft.”

Oudijk ziet AI niet als vervanger van mensen, maar als een krachtvermenigvuldiger. “We willen naar een organisatie waarin creatieve mensen worden geholpen te schalen met goede applicaties. Dan wordt AI pas écht strategisch.” Bij RTL is AI dus geen toekomstmuziek, het is dagelijkse praktijk. Maar dan wel met oog voor vertrouwen, ethiek en echte meerwaarde. “Je kan het maar één keer goed doen.”

Stefan Fischer (Funda): “We focussen ons scherp op de toegevoegde waarde. Het moet geen gimmick zijn,”
Hoewel Funda al jaren werkt met predictive machinelearning, staat generatieve AI nu in de spotlight. “We onderzoeken actief hoe AI onze dienstverlening kan versterken en gebruikerservaringen kan verbeteren; het is geen doel op zich. Voor customer support zijn we volop de kansen van Agentforce aan het ontdekken, maar we focussen scherp op waarde. Het moet geen gimmick zijn”, aldus Stefan Fischer, Commercial Operations And Applications Manager bij Funda. “We zijn gestart met een interne agent voor onze klantenservice, gericht op het samenvatten van voice calls en het verbeteren van kennisartikelen. Het is repetitief werk, maar met een duidelijke kennisbasis. Ideaal voor AI.”

De volgende stap: een agent voor consumenten in het helpcentrum. “We testen nu of een taalmodel klanten beter kan helpen vragen te formuleren - en vooral: hoe betrouwbaar is dat?” Ook aan de makelaarskant ziet Fischer kansen. “Elke woning is uniek. Als we data goed ontsluiten, kan Agentforce een assistent voor de makelaar worden. Die weet: dit huis, deze buurt, dit type koper, en geeft direct relevante antwoorden.”

Funda’s organisatie is technisch ingesteld, maar AI mag niet beperkt blijven tot IT. “We zien dat accountmanagers en marketeers nu al met ideeën komen. Als je snel iets kunt prototypen, maak je het tastbaar. Dat is hoe we AI willen toepassen.” De inzet van Salesforce Agentforce past in die lijn. “We zijn klein begonnen, met een paar mensen. Maar als we een agent opzetten die echt waarde toevoegt, dan schalen we op.”

Funda ontwikkelde onlangs een AI-beleid. “We hebben een duidelijk framework: dit is je playground. Experimenteer, maar het moet wel iets opleveren. Een AI-feature moet getest worden zoals elk ander product.” Ook voor advertenties onderzoekt Funda AI-toepassingen. Denk daarbij aan contextuele advertenties op basis van woningdata.

Klantcases

Ben jij benieuwd naar klantcases van Agentforce? Kijk dan hier hoe meerdere klanten dit ervaren.

Fischer benadrukt: begin klein. “We willen eerst simpele use cases live krijgen - liever drie kleine dingen die werken dan één groot project dat strandt.”

En over de toekomst? “De hype zal afvlakken. Maar de dingen die echt waarde leveren, zoals klanttevredenheid verhogen en conversie verbeteren, die blijven. En op termijn verwacht de gebruiker gewoon dat er AI-ondersteuning is, net zoals nu bij zoekmachines.” Bij Funda krijgen AI-agents dus zeker een plek, maar dan wel met de nuchtere vraag: “Lost het een echt probleem op en voegt het waarde toe?”

Dit artikel is geen redactioneel artikel, maar gesponsord en tot stand gekomen dankzij Salesforce en Tweakers Partners. Tweakers Partners is de afdeling binnen Tweakers die verantwoordelijk is voor commerciële samenwerkingen, winacties en Tweakers events zoals meet-ups, Developers Summit, Testfest en meer. Bekijk hier het overzicht van alle acties en events. Mocht je ideeën met ons willen delen over deze vorm van adverteren, dan horen wij dat graag. Hierover kun je met ons in gesprek via [Discussie] Reclame algemeen].

Reacties (8)

8
8
7
0
0
1
Wijzig sortering
Buzzwords in het algemeen vind ik al verschrikkelijk irritant, maar de hoeveelheid nonsenstermen die sinds de opkomst van machine learning aan bod komt is bizar. Gadver.
ik ben bij veel van dit soort bijeenkomsten geweest, merendeel weet niet waar ze het over hebben, of hoe ze nieuwe tech gaan inzetten, ze willen gewoon even laten zien dat ze er ook mee bezig zijn
Agentic AI inzetten klinkt eigenlijk niet als een goede reclame. We zijn slimme mensen hier. We krijgen niet automatische een erectie (m/v) van het woord 'AI'.

Uiteindelijk zijn bedrijven niets meer dan samenwerkende groepen mensen. Als je als bijvoorbeeld potentiële klant of als leverancier met een bedrijf interactie aangaat, hoop je één van die mensen te spreken, en niet een stuk software. Als ik eerst door software heen moet bijten, zoek ik wel verder.
Fijn. Gaat Funda dan AI ook inzetten om potentiele kopers bij huizen te laten weten of die (te) hoog in de markt zijn gezet en waar veel/weinig/geen interesse in is?
Je snapt dat als Funda die informatie gaat verstrekken, verkoop(makelaars) een ander platform gaan kiezen.

Die willen het idee wekken dat er veel anderen zijn die nog veel meer willen bieden.
RTL past AI breed toe: van kijkcijferanalyses tot geautomatiseerde videobreaks. “We gebruiken al jaren AI in onze productie, bijvoorbeeld om automatisch het juiste moment voor een pauze in een video te kiezen”, vertelt Oudijk. “En onze klantenservice werkt al met agents die de eerste vragen opvangen.”
Dat is overduidelijk ja, en helaas ook bij veel andere bedrijven. Breaks zijn structureel op de verkeerde momenten en de klantenservice geeft nooit het juiste antwoord en maakt het alleen maar lastiger een mens te spreken.
Heerlijke advertorial tekst... Veel bla bla en met termen smijten maar waar het hele verhaal concreet over gaat word mij nou niet duidelijk. Komt meer over als zien eens tadaaa wij doen ook iets in een bepaalde richting. Maar wat? We hebben zelf niet echt een idee.
Maar wellicht is dit niet mijn wereld en snap ik het niet :)
“We focussen ons scherp op de toegevoegde waarde. Het moet geen gimmick zijn"
En vervolgens alleen maar gimmicks noemen :Y)

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.