Door Tweakers Partners

December Prijzenparade - dag 3: Imou

18-12-2024 • 08:00

174

Voor het tiende jaar op rij organiseert Tweakers de December Prijzenparade! Dé parade die volop in het teken staat van het weggeven van mooie tech cadeaus aan de community. Tweakers doet dit elk jaar in samenwerking met een aantal partners. Ben jij wel toe aan een nieuw tech product en wil je als trouw community-lid kans maken? Meld je dan aan via de polls onder het artikel. Mocht je de gelukkige winnaar zijn en vind je het leuk om te laten weten wat je van het product vindt, laat dan je review achter in de Pricewatch van Tweakers.

DPP24-3

IMOU geeft vandaag een RV1 Pro Max Robotstofzuiger weg

De RV1 Pro Max robotstofzuiger maakt het huis effectief en grondig schoon. Deze robotstofzuiger beschikt over een sterke zuigkracht van 6500 Pa. De mapping functie brengt door middel van de lidar sensor de woning compleet in beeld in de app. Sla tot 3 plattegronden op, waardoor er meerdere verdiepingen kunnen worden beheerd. Naast stofzuigen is het mogelijk om te dweilen met deze Imou robotstofzuiger. De RV1 Pro Max robotstofzuiger beschikt over een batterij met hoge 6.400 mAh capaciteit en laadt zich automatisch op via het basisstation. Verder ledigt deze robotstofzuiger zichzelf en beschikt de RV1 Pro Max over een tapijtboost-functie.

IMOU RV1 Pro Max Robotstofzuiger
Navigatie: lidar
Muursensor: dToF-sensor
Schoonmaakroute: Planning
Zuigkracht: Tot 6500Pa
Batterij: 6400mAh
Werkgeluid: 65dB
Hoogte van obstakeloverbrugging: 2cm
Stofreservoircapaciteit: 3 liter
Watertankcapaciteit: 250ml
Duur: Max 180 minuten
Bekijk in de Pricewatch

December Prijzenparade - dag 3 - IMOU

Poll

De opties zijn uitgeschakeld omdat de deelname gesloten is

Voorwaarden

  • Je Tweakers-account moet voor 15 december 2024 geactiveerd zijn.
  • Meedoen kan tot 19 december 2024, 07:59 uur, alleen via de poll.
  • Alleen ingelogde bezoekers kunnen deelnemen.
  • Je kunt één keer per poll van vandaag deelnemen.
  • Deelnemers gaan akkoord met het ontvangen van maximaal één mail namens de partners.
  • Winnaar krijgt uiterlijk 5 januari 2025 bericht via e-mail (niet-winnaars ontvangen geen bericht).
  • Tweakers draagt zorg voor de afdracht van eventuele kansspelbelasting.
  • Winnaar wordt at random geselecteerd. Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd.
  • Minderjarigen mogen pas meedoen na voorafgaande toestemming van hun ouders of verzorgers.
  • Medewerkers van Tweakers en de partners van vandaag zijn uitgesloten van deelname.
  • Deelnemers die niet voldoen aan bovengenoemde voorwaarden, worden uitgesloten van deelname.
  • Klachten kunnen via klachten@tweakers.net ingediend worden.
  • Prijzen zijn niet inwisselbaar voor geld of andere goederen.

DPP footer

Dit artikel is geen redactioneel artikel, maar gesponsord en tot stand gekomen dankzij IMOU en Tweakers Partners. Tweakers Partners is de afdeling binnen Tweakers die verantwoordelijk is voor commerciële samenwerkingen, winacties en Tweakers events zoals meet-ups, Developers Summit, Testfest en meer. Bekijk hier het overzicht van alle acties en events. Mocht je ideeën met ons willen delen over deze vorm van adverteren, dan horen wij dat graag. Hierover kun je met ons in gesprek via [Discussie] Reclame algemeen].

Reacties (174)

174
169
144
3
0
2
Wijzig sortering
Ik neem aan dat dit een veilige robotstofzuiger is die Tweakers aanbiedt? Dus e2e versleutelde communicatie, geen opslag van gegevens in een land buiten Europa, pentesten op de app en achterliggende infra, enzovoorts?

Zeker met de aankomende Cyber Resilience Act zou het niet netjes van Tweakers zijn als zij iets weggeven waardoor ze niet aan de wet kunnen voldoen.
Interessant dat je er al vanuit gaat dat een apparaat dat 'in huis' is en blijft, per se online moet gaan. Heel die aanname is natuurlijk al te idioot voor woorden als we er over nadenken.
Het moet helemaal niet zo vanzelfsprekend zijn dat een (huishoudelijk) apparaat per se het internet op moet en daar überhaupt dingen opslaat. (hooguit om is een firmware-update op te halen, maar laat dat lekker via de telefoon gebeuren (dus app haalt data op en pushed het naar het apparaat.)

https://static-website.im...4fd-af91-3259b9e32fda.pdf
De handleiding heeft het überhaupt niet over wat voor beveiliging dan ook. Daar wordt alleen benoemd dat het apparaat 'wifi' nodig heeft om 'volwaardig' te kunnen gebruiken.

https://www.imou.com/en/product/detail/rv1l-pro
De website suggereert echter dat het apparaat ook met Bluetooth te bedienen is, al wordt daar in de handleiding niet over gesproken.
RV1L Pro supports faster Bluetooth networking and can automatically scan for IMOU devices around you without the hassle of connecting to a router, greatly increasing the success rate of networking.
Maar dit kan mogelijk ook de verbinding tussen het basisstation en de zuiger zelf zijn.

De software op het apparaat lijkt in elk geval niet heel indrukwekkend. Zo mag je wifi-wachtwoord geen spatie bevatten (ook al laat 'de standaard' dit wel toe). Ik zou er dus niet al teveel vanuit gaan dat de fabrikant veel aandacht aan de beveiliging heeft gegeven. (al verkopen ze ook heel veel soorten beveiligingscamera's)

De iOS-app heeft een aantal zaken benoemd in het privacy-statement.
De app gebruikt cloud-services van Amazon (VS), Alibaba Cloud (China) en Azure (VS). Ze claimen geen data te delen met derden, tenzij je dit expliciet toestaat. Het hoofdkantoor is in China, en ze hebben ondersteuningsvestigingen in Duitslands, de VS en Singapore.
Ze claimen geen data te delen met derden, tenzij je dit expliciet toestaat. Het hoofdkantoor is in China, en ze hebben ondersteuningsvestigingen in Duitslands, de VS en Singapore.
..en daar geloof ik in geval van een Chinees bedrijf geen drol van, om de doodsimpele reden dat 1) het geld oplevert en 2) in geval van een juridische procedure er geen consequenties zijn. Mijn ervaring met Chinees spul is dat het vol zit met (al dan niet expres of door middel van bijzonder laks updatebeleid) malware/spyware en als het wordt ontdekt slopen ze het na de commotie eruit, of niet.

Is het spul dan compleet nutteloos? Niet per definitie. Want er is Valetudo en je kunt spul ook gewoon offline draaien, met HASS als brug, of in een DMZ zetten. Aan de andere kant, deze krengen zijn relatief duur, en dan is een goedkope Chinese die je vervolgens jailbreakt en open source firmware op zet mogelijk een alternatief voor een dure Westerse (voor zover die bestaan). Leuk is anders, al kun je het ook zien als een hobbymatige uitdaging. Tja, ik heb zo'n ding gekocht voor mijn moeder (COPD) en ik moet dan solderen om hem te jailbreaken. Ben er nog niet aan toe gekomen...
Hoofdkantoor in China betekent al dat ze data delen met "derden" maar zo zullen ze het wel niet noemen, de chinese overheid is geen "derde" maar "deel van het bedrijf"
Interessant dat je er al vanuit gaat dat een apparaat dat 'in huis' is en blijft, per se online moet gaan. Heel die aanname is natuurlijk al te idioot voor woorden als we er over nadenken.
Dat is een redelijke aanname. Ik ken dit apparaat niet, maar er zit hoogstwaarschijnlijk een app bij.
Ik geef het een 100% kans dat die app via via verbinding maakt en niet alleen maar binnenshuis blijft.
Ik bedoel het anders.
Het is te bezopen voor woorden dat een apparaat in je huis, binnen je huis, via internet bestuurd moet worden. Zeker als het aannemelijk is, dat het apparaat nooit je huis zal verlaten.
Ook een app kan prima 'lokaal' werken.

Maar men gaat er al vanuit dat het anders is. Dit betekend dus, dat het 'normaal/gebruikelijk' is, dat het zo werkt. En dat is gewoon 'stom'.
Daar heb je gelijk in.
Helaas geldt dat voor alle "smart"-devices.
...en ai ai ai, het wordt aleen maar erger.
Nou ja. Vrijwel alle slimme apparaten met een ip-adres inderdaad.

Mijn Dyson luchtreinigers gaven niet meer op internet. Die gaan rechtstreeks via Home Assistant.TUYA-apparaten kun je ook lokaal bedienen via Home Assistant.

Maar veel ook niet, en dat is erg jammer.

Ik probeer persoonlijk zo veel mogelijk met Zigbee/Zwave te doen. Scheelt ook weer extra apparaten op een toch al druk wifi netwerk.
Ieder z'n ding.

Ik heb tot nu toe geen toegevoegde waarde kunnen vinden in het automatiseren/intergreren van allerhande producten.

Als ik wil stofzuigen dan pak ik de stofzuiger.
Als ik water wil koken zet ik de ketel aan.
Als ik thuis kom kan ik de verwarming hoger zetten.

Automatisering werkt alleen goed als je steeds hetzelfde doet op hetzelfde moment.
Wanneer je een afwijkend patroon hebt of met meerdere mensen in één huis woont dan functioneerd het voor geen meter.

Je kan net zo goed opstaan om het merendeel van de handelingen te verrichten.

Je zal toch water in je ketel moeten stoppen.
Dan kan je hem net zo gooed handmatig aanzetten terwijl je je kopjes/beker pakt.

De stofzuiger zal toch geleegd moeten worden en die robotzuiger doet echt niet wat een goede zuiger doet...want goed zuigen is een kunst!

Ik ga echt niet naar een schermpje kijken of ik nu wel of niet de TV aan kan zetten of anderhalf uur wachten om een kop koffie te drinken, omdat dat goedkoper zou zijn.

Een koelkast die automatisch mijn boodschappen besteld?
Een sensor die controleerd of mijn garagedeur goed dicht zit?

Ik kan nog wel zes A4tjes doorgaan met mijn rant.

Ik zie het nut er niet van in en de voordelen wegen mijns inziens niet op tegen de risicos.
Het is natuurlijk wel leuk om mee te spelen, dat snap ik :)

Misschien ...ooit ...als ik een volwaardige zelfstandig opererende robot/android water kan laten zetten, kan laten zuigen en boodschappen kan laten doen.

...nah... dat gaat nooit gebeuren.

edit: woordje vergeten :/

[Reactie gewijzigd door 0x0 op 18 december 2024 22:58]

Grappig, ik heb een extreem onregelmatig leven en vind een (met het internet verbonden) robotstofzuiger juist een verademing. Nee, het is geen volwaardige vervanging voor een goede reguliere stofzuiger, maar op dezelfde manier dat een vaatwasser geen borstel+zeep vervangt. De twee vullen elkaar goed aan en de automatische editie bespaart flink wat handwerk.

Het komt ook geregeld voor dat ik een week niet thuis ben of enkel op ongelukkige tijden, waardoor stofzuigen er soms niet in zit. Mijn robotstofzuiger draait daarom twee keer per week en ik besteed één keer per week een paar minuten om hem te legen. De gewone stofzuiger pak ik wanneer het nodig lijkt, wat neer komt op één à twee keer maand de hoekjes en onbereikbare plekken. Daarnaast moet ik vaak last-minute naar het buitenland en dan is het fijn om bijvoorbeeld vanuit het vliegtuig nog snel even de robotstofzuiger aan te zetten omdat ik na thuiskomst bezoek verwacht.

In theorie zou mijn robotstofzuiger lokaal kunnen draaien, maar dan verlies ik een boel functionaliteit die ik persoonlijk wel kan waarderen. Het zou goed kunnen dat ik daar deels voor betaal met mijn data, maar daar ben ik mij van bewust en is een potentieel kwaad dat ik heb geaccepteerd.
Ja... ik zie er écht het nut niet van in.

Waarschijnlijk ligt die robotstofzuiger binnen twee weken in stukjes op de grond wanneer ik hem heel hard tegen de muur heb geschopt omdat ik er weer over ben gestruikeld.
Het zou goed kunnen dat ik daar deels voor betaal met mijn data, maar daar ben ik mij van bewust en is een potentieel kwaad dat ik heb geaccepteerd.
Echt? Heb je enig idee hoe het je leven beïnvloed, nu en in de toekomst? Weet je welke data je apparaten delen en met hoeveel andere "partners" die gegevens worden gecombineerd?
Ik ben nog steeds op zoek naar iemand die mij concreet antwoord kan geven :)

Ik vind het prima hoor. Het is leuk speelgoed.
Ik doe inderdaad vaak hetzelfde. 😊

Ik zet een verwarming aan. Ik zet lichten aan en uit.
Ik gebruik dagelijks luchtreinigers. Ik doe de was, gebruik een wasdroger…

Dit wordt nu (deels) automatisch gedaan. Het kan ook met de hand.

Het is deels voor de leuk, maar ik heb nu per kamer verwarming. Als m’n dochter voor de variatie een lamp of televisie is vergeten uit te zetten wanneer ze een kamer verlaat, krijg ik een pushbericht en kan ik hem uitzetten vanaf daar pushbericht.
(Kan ook automatisch, maar soms zit je zo stil dat dat verstorend werkt, dus dan is een pushbericht in mijn situatie een beter idee)

Ik krijg een pushbericht wanneer m’n ‘domme’ wasmachine/wasdroger klaar is. (Op basis van stroomverbruik via een slimme stekker.)

De lichten in de gang/overloop/zolder gaan automatisch aan en uit. Handig als je met volle handen loopt of als er een peuter bang is in het donker.

Ik loop de woonkamer in, en de kerstboomverlichting gaat aan. Wanneer iedereen uit de woonkamer is, gaat hij weer uit.

Al het bovenstaande gedrag is met één druk op de knop (per item) aan- en uit te zetten, voor als er is een dooie keer een uitzondering nodig is.

Edit: ik heb het zo ingesteld dat het ‘altijd’ werkt. Ook voor/met mensen buiten m’n huishouden. Veel is op basis van aanwezigheid (bewegingssensoren), temperatuur, vocht, weer, en nog meer sensor-informatie.

De helderheid en kleurtemperatuur van m’n lampen gaan mee op de stand van de zon. Enzovoorts…

Uiteraard allemaal zaken waar je zonder kan. Maar het is wel heel handig allemaal (en leuk).
Ik snap overigens prima als iemand het allemaal onzin vindt hoor. Het is inderdaad ieder z’n ding. Ik vind het leuk. 😊

[Reactie gewijzigd door lenwar op 18 december 2024 19:34]

Ik weet het, het is zeker leuk... en ja, ieder zijn ding.
Ik heb eens geklooid met Tuya in HA maar dat was echt mega beperkt. Is dat tegenwoordig anders? 80% van de functionaliteiten ontbraken in HA
Ik heb effectief alleen een Duux-ventilator en die doet alles wat de app ook doet.
Je kunt/moet met die ‘local tuya’ zelf commando’s mappen, dus afhankelijk van waar je tegengaan loopt, zou je alles moeten kunnen mappen naar HA.
Maar hoe map je het zelf? Sorry ik ben echt een leek in HA, nooit nodig gehad, nooit in verdiept.
Ik ga in februari verhuizen en dan ga ik het wel nodig hebben.
Ik kan me vaag iets herinneren dat ik een lijstje had met dingen om uit te kiezen, hoe vind je dan andere commando's die je kunt integreren?
Er zijn HACS-modules (dat zijn onofficiële integraties/componenten) voor Home Assistant.
De kwaliteit varieert een beetje, maar wat ik over de jaren voorbij heb zien komen, is het meeste goed (genoeg).

Tijdens de installatie/configuratie van die Local Tuya-integratie (via dat HACS-mechanisme), detecteert de integratie welke ‘items’ een apparaat heeft. Mijn duux heeft items voor: Aan/uit, snelheid, horizontaal roteren, verticaal roteren, nachtstand, ‘natuurlijke stand’.
Die integratie ziet alleen ‘Item 1’, ‘Item 2’, enz. Ik moet dan zelf instellen, dat item 1 de aan/uit is, Item 2 is snelheid,
enz.
Deze mapping door je via een webinterface binnen HA.

Die mapping is deels ‘trial and error’, maar dat is prima te doen. Het zijn niet 400 items op zo’n apparaat. 😊

Deze opzet komt omdat er een ontiegelijke hoeveelheid apparaten van gigantisch veel (pseudo)merken Tuya onderwater gebruiken. Dus het is vrijwel onmogelijk voor vrijwilligers om al die apparaten bij te houden.


Edit: Dat ziet dus zo uit: https://tweakers.net/foto...B9Vhg7WwxEwY7tW4NL3Y4.jpg
Ik zeg tegen HA/Local Tuya dat het Tuya-apparaat een ventilator is, en dan even modderen met de mapping (aan/uit werd tijdens een wizard gevraagd, maar de andere items staan hier. Item 3 is snelheid, item 4 is draaien, enz.)

Het is dus niet ideaal om op te zetten, maar als het eenmaal werkt, dan is het prima en dan blijft het ook werken, aangezien die apparaten fysiek zo geconfigureerd zijn.

Mijn Duux staat nu dan ook in een VLAN zonder internet. Ik heb ook geen Duux/Tuya app op m'n telefoon/tablet (meer) staan.

[Reactie gewijzigd door lenwar op 19 december 2024 08:54]

Er is geen enkele reden waarom zo'n app+stofzuiger niet volledig lokaal zouden kunnen functioneren en communiceren. In principe is er enkel internet nodig wanneer je hem buitenshuis wilt bedienen.

De datafetish van bedrijven moet, helaas, wel gevoegd blijven worden.

[Reactie gewijzigd door Caayn op 18 december 2024 11:18]

Zodra een toestel wifi nodig heeft om te kunnen functioneren, gaan bij mij tegenwoordig toch te alarmbellen af. Zodra ze met wifi verbonden zijn kunnen ze ook gegevens doorsturen. Nu zit hier gelukkig nog geen camera op, maar zomaar de plattegrond van mijn huis delen, hoe vaak ik de vloer laat zuigen enz, daar heeft niemand iets mee te maken. Een clouddienst voor de app is daarmee eigenlijk al onzin. Een stofzuigen moet eigenlijk volledig zelfstandig kunnen werken. Eventueel nog een bluetooth verbinding en je kan hem ook via een app instellen en besturen als dat nodig is.
Al die "smart home" toestellen hebben naar mijn idee helemaal geen internet verbinding nodig. Met bluetooth en/of Zigbee zouden ze prima uit de voeten moeten kunnen. Eventueel nog met een centrale server die een deel van de aansturing overneemt.

Als iemand me kan vertellen waarom die verbinding met internet wel noodzakelijk is, dan houdt ik me aanbevolen. Firmware updates tellen wat mij betreft niet mee, want in de praktijk zijn die toch redelijk zeldzaam en kunnen ook via bluetooth vanaf de telefoon worden verzonden.
Bluetooth en zeker zigbee hebben beperkingen qua snelheid en bandbreedte.

Voor veel is het natuurlijk meer dan genoeg, hoor, maar je kunt hem audiostream via zigbee versturen. Video via Bluetooth is ook niet optimaal 😊. (Bijvoorbeeld ‘slimme camera’s’)

Maar zodra je het puur nodig hebt over aansturing of sensoren uitlezen van een apparaat zou het voldoende moeten zijn.

In het geval van een stofzuiger weet ik niet wat voor data er nodig is. Maar gevoelsmatig zou Bluetooth inderdaad voldoende moeten zijn, mits de logica lokaal afgehandeld kan worden.
Daar wordt alleen benoemd dat het apparaat 'wifi' nodig heeft om 'volwaardig' te kunnen gebruiken.
Naast onveilig by design ook leuk wanneer die server binnen een jaar of vijf offline gaat…
Als deze gewoon verkocht mag worden in Nederland, waarom moet T.net dan roomser zijn dan de Paus en hem niet aanbieden? We zijn hier Tweakers, dat zoeken we zelf wel uit / timmeren we zelf wel dicht toch?
Hmm, hoewel je een punt hebt, heeft @Orangelights23 ook zeker wel een punt. Dat iets mag, betekent niet dat je iets actief hoeft te promoten.

Er zit juist iets in een voorbeeldfunctie van Tweakers (zowel bedrijf als community) waarbij je jezelf aan hogere standaarden houdt dan de massa, als je vindt dat iets anders moet of zou kunnen. Dus niet een schimmig apparaat aanbieden van een bedrijf met discutabele standaarden maar hier tegenin gaan. Want waarom achteraf dichttimmeren als je aan de voorkant misschien juist een apparaat kan aanbieden waarbij dit niet nodig is? Waarom dan niet een apparaat aanbieden waarbij je kunt zeggen let op, deze is privacy vriendelijk en is lokaal aan te sturen, wat wij als Tweakers een belangrijk criterium vinden. We zijn op Tweakers.net niet nu.nl.
Gelukkig kunnen mensen dit zelf in overweging nemen en wel/niet deelnemen :)
Gelukkig wel. Helaas heeft echter het merendeel van de mens geen idee dat dit überhaupt relevant is.
timmeren we zelf wel dicht toch
Alle respect, maar dit is voor vele bezoekers van Tweakers niet weggelegd, en veelal niet mogelijk als je leest waar @Orangelights23 op doelt.

Als je dit apparaat gebruikt (en ik heb even gekeken, je lijkt om een één of andere reden een account nodig te hebben voor een stofzuiger), dan gaat je data naar de VS of China. Dat zijn de data centre-locaties waar Imou haar services heeft draaien. Daar valt weinig aan dicht te timmeren op je eigen netwerkje.

Ook heeft @Orangelights23 het over eindtoteindversleuteling en pentesten. Als het apparaat niet aan eindtoteindversleuteling doet, kun je daar weinig aan veranderen. Het pentesten van de app en de achterliggende infrastructuur. Ik schat persoonlijk in dat slechts ongeveer 0,0% van de bezoekers op Tweakers dit op een juiste manier kan doen.
dat zoeken we zelf wel uit
T.net heeft redacteuren in dienst. Het is geen gekke gedacht dat zij dat uitzoeken. Ik kom niet verder dan een statement van een bedrijf uit Hong Kong. Ik moet er dus maar vanuit dat ze de waarheid spreken in dat hun privacy policy.
Ik hang zulke dingen (net zoals bijv. mijn omvormer) in het gastennetwerk.

En als je je zorgen maakt, stem vooral om geen kans te maken, lijkt mij leuk om te winnen 8-)
Ik heb ook veel IoT-apparatuur in een gastennetwerk hangen. Maar dit is wel apparatuur dat Europees is, waar data sowieso lokaal blijft, en waar geen afhankelijkheid is van partijen buiten Europa als het gaat om data opslag en bescherming.

En wees gerust, ik heb gezegd dat ik het niet wil winnen :)
Heb je voorbeelden van (smart-home) apparatuur die je gebruikt die voldoet aan je genoemde eisen? Ben wel benieuwd :)
Orangelights ik zou het ook erg vinden als de buren weten hoeveel stof er in mijn huis lag de laatste 2 maanden...
en dat ik maar 5 tafelstoelen heb ipv 6... ja ach
Ok. Jammer dat je niet inhoudelijk reageert, maar zo'n kinderlijke reactie plaatst. Je weet namelijk dondersgoed wat de relevante scenario's zijn.
Zou je voor mij de relevante scenario’s eens kunnen omschrijven?
Ik ben iemand die zich niet zo druk maakt om al dat privacy geklaag, gezien ik denk dat als mensen willen weten wie jij bent en hoe jij leeft, ze daar echt wel achter komen, maar ik ben wel benieuwd wat je zorgen zijn en welke scenario’s je voor je ziet?
Mijn huis hangt vol met Tuya stekkers en sensoren, lekker goedkoop, maar ik ben ook niet achterlijk en snap heus wel dat dat via een server in China gaat. Het maakt me alleen niet zo veel uit. En HA was super beperkt in de Tuya apparaten die ik heb, dan verloor ik de helft van de functionaliteiten als ik alles lokaal wilde doen.

Nog een opmerking trouwens voor iedereen die zigbee een goede oplossing vindt, wat voor hub gebruik je? Want die hub is wel verbonden met internet als je op afstand wilt bedienen, en dan zijn al je sensoren en stekkers en data dus ook op internet…
Je kan er ook voor kiezen om hem niet te koppelen aan een netwerk.

Ik heb zelf https://valetudo.cloud/ geïnstalleerd op de mijn Dreame D9.
Dit voorkomt dat hij praat met de fabrikant.
het gaat al fout bij teakers aan bied,

Tweaker bied niks aan het zijn de partners die prijzen aanbieden en tweakers weg mag geven.
Dat is precies waarop wordt gedoeld. Tweakers kan zeggen dat dit product niet verantwoord genoeg is voor de community wegens de privacy vraagstukken. Dat is hier niet gebeurd en daar wordt over gevallen.

Het zou me overigens niet verbazen als de stofzuiger niet eens wilt werken zonder call home te kunnen doen... hoe onnodig ook.

En wat veel mensen ook niet doen is het voorkomen van internet gebruik door apps: maximale batterijbesparing aan en toegang tot wifi en mobiele gegevens uitzetten kan voor de meeste apps gewoon.
En last resort iets verzinnen om de apps door een pihole oid te halen en de call home naar de sinkhole te sturen :P
Een stofzuiger die een map van je huis maakt en dus weet hoe je het een en ander inricht. Leuk voor de marketeers. Een stofzuiger die enigzins kan weten of je thuis bent, leuk voor de criminelen.

Noem mij paranoïde, maar ik wil dat gewoon niet. Bedrijven hoeven dat niet te weten, dus ik wil niet dat ze het weten. Ik zou zelf graag een robotstofzuiger willen, maar ben nog op zoek naar een robot die ik volledig zelf kan controleren (dus geen cloud connectie) en wel een map kan maken. Hetgeen het dichtste bij komt lijkt een robot met valetudo, maar heb geen zin in gepruts.
Een stofzuiger die een map van je huis maakt en dus weet hoe je het een en ander inricht. Leuk voor de marketeers. Een stofzuiger die enigzins kan weten of je thuis bent, leuk voor de criminelen.

Noem mij paranoïde, maar ik wil dat gewoon niet. Bedrijven hoeven dat niet te weten, dus ik wil niet dat ze het weten. Ik zou zelf graag een robotstofzuiger willen, maar ben nog op zoek naar een robot die ik volledig zelf kan controleren (dus geen cloud connectie) en wel een map kan maken. Hetgeen het dichtste bij komt lijkt een robot met valetudo, maar heb geen zin in gepruts.
niet dat ik het niet met je eens bent dat we veiliger moeten zijn met onze data. maar deze wordt vaak genoemd. Maar het is toch veel makkelijker voor een crimineel om even een week te posten? daarbij komt nog dat 80% gelegheidsinbraken zijn. zien een mac book in de vensterbank liggen even snel er in en er uit. of ooh via die container kom ik nu snel en ongemerkt binnen via een klein raampje even snel die sierraden meenemen. Niet eerst een of ander masterplan op zetten en zulke gegevens kopen/stelen(van de zwarte markt) om dan hopelijjk bruikbare gegevens er uit te halen om vervolgens een ruitjes huis leeg te trekken lijkt mij geen realistisch senario waar we ons zorgen om moeten maken.
Een week posten is te doen, maar niet zo schaalbaar. Als een crimineel toegang heeft tot de database, kan die relatief makkelijk (waarschijnlijk) van (tientallen/honderd) duizenden in zien of mensen thuis zijn. Ja, dan moet je wel de kunde hebben, maar kan mij voorstellen dat een hacker dit soort gegevens makkelijk kan verkopen op een dark web site.
En dan? Zal het 9/10 keer om oude gegevens zijn. Waarbij je ook nog niet zeker bent van het juist adres.(moet je dus ook tijd aan besteden dan is snel ergens er in en eruit veel makkelijk en minder opvallend.

En de grote jongens die geld hebben om zulke gegevens te kopen gaan echt voor een imam bij je inbreken. Die regelen het betere werk en trekken een heel magazijn van iets leeg.
Een stofzuiger die enigzins kan weten of je thuis bent, leuk voor de criminelen.
Dat argument zie ik zo vaak voorbij komen, maar hoe zie je dit precies voor je? Een crimineel die handig genoeg is om de cloud van zo'n bedrijf te hacken, te achterhalen welke stofzuiger van mij is én waar ik woon én wat er te halen is, om vervolgens te monitoren of ik thuis ben, kan veel meer geld verdienen in de ICT dan in het inbreken in huizen. Dat levert ze ook veel minder risico op om in de bak te belanden.

Ik vind het extreem vergezocht. Zoals @loki504 al aangeeft, worden de meeste woninginbraken gepleegd door gelegenheidsdieven. Iemand met de skillset hierboven zou eerder hacker worden die mijn vakantiefoto's met ransomware versleutelt en tegen betaling weer beschikbaar stelt of mijn bankgegevens misbruikt voor financiële fraude. Die komt echt niet fysiek mijn 2 jaar oude laptop jatten 8)7

[Reactie gewijzigd door Grrrrrene op 18 december 2024 10:07]

Een telegram-kanaal waar je kan zien wie er een imac hebben en die al 3 dagen niet thuis zijn.
Best handig voor het dievengilde.
Dat is geen antwoord op mijn vraag. Hoe weet jij waar ik woon, met als basis de gehackte cloud van de fabrikant van mijn robotstofzuiger.
Een inbreker die eerst inbreekt op een netwerk van een bedrijf om te kijken of Henk en Ingrid op de Rozenstraat thuis zijn. Geloof je het zelf?
https://valetudo.cloud/

Alsjeblieft.
In het vervolg eerst het volledige bericht lezen.

[Reactie gewijzigd door iqcgubon op 18 december 2024 19:49]

Een stofzuiger die met je netwerk kan verbinden en zo dus kan zien wat voor apparatuur er allemaal op je netwerk zit. Ideaal om te weten als je iets op grote schaal down wilt brengen.
Eigen VLAN lijkt me n prima oplossing hiervoor.
Als men op grote schaal iets wil down brengen, gaan ze niet 1 huishouden te pakken nemen, dan pakken ze liever je provider...
Het is heel normaal om een botnet te maken van slecht beveiligde IOT devices, ik zie meerdere keren per jaar wel een nieuws rapport daarover
Als kwaadwillenden zien dat er op grote schaal routers van merk X met Vulnerability Y in het land staan dan kunnen ze ook daarmee een hoop chaos veroorzaken. Thuis zijn de spullen over het algemeen flink minder beveiligd dan bij een provider.
Dus het feit dat je als gebruiker zo onhandig bent om je iot devices in een afgeschermd netwerk te zetten met zéér beperkte toegang, vind je minder belangrijk dan de "voorbeeldfunctie" van t.net?

Beetje meten met 2 maten toch?
Een stofzuiger met een camera die elke dag rondrijdt in je huis ;)
Deze heeft geen camera
Het is een schroefje? ;)
Ik vermoed dat die lidar ook al een aardige tekening van je huis kan maken als ze daar wat AI tegenaan gooien :)

Alle gekheid op een stokje
Ieder apparaat op je netwerk kan relatief veel van je omgeving zien. Extreem veel apparaat broadcasten data en ontvangen data. (mdns/bounjour/enz.) Ieder apparaat kan dus zien wat voor andere apparaten je in huis hebt.
Afgeschermde vlans kan een ding zijn, maar menig app werkt dan niet meer omdat ze per se via mdns/bonjour willen 'detecteren'. Vaak heb je ook een app nodig. Die app kan exact hetzelfde als bovenstaande.
Wat een kinderachtige reactie. Van een Tweaker mag ik wel meer verwachten...

@Grrrrrene zie hier waarom het belangrijk is dat mensen hiervan op de hoogte zijn ;) Het gaat niet om roomser dan de paus zijn, het gaat erom dat Tweakers geen producten zou moeten aanbieden/weggeven die niet veilig zijn. En zelfs een gemiddelde IT'er heeft helaas niet altijd de kennis en skills om dit te doen.

Hoe dan ook, voor de mensen die zich wel interesseren in hun eigen privacy, kan ik Valetudo aanraden, wat ervoor zorgt dat er geen verbindingen met een externe cloud gemaakt wordt en alle data in eigen beheer blijft.. Helaas is de stofzuiger van Imou niet geschikt voor Valetudo, maar vele andere merken en modellen wel.
Nee hoor niets kinderachtige aan mijn reactie. Eerder een waarschuwing tegen het doorslaan in over paranoïde.
Je lacht er om, maar er zijn privé beelden van roomba’s gelekt die alleen voor de mapping hadden moeten zijn.

https://www.technologyrev...ce-training-data-privacy/

In een huis gebeurt een hoop dat je niet op straat wilt hebben liggen, juist thuis waar je je privé en vrij mag voelen.
Ter nuancering: Dit is een voorbeeld van data die binnen een bedrijf hoort te blijven op socials eindigt. Niet dat de stofzuiger dingen verzameld die die niet zou moeten verzamelen. De robotstofzuigers mochten deze beelden verzamelen, ik ga er vanuit dat de data niet naar buiten het bedrijf had gemogen.

Quote uit jouw link:
iRobot—the world’s largest vendor of robotic vacuums, which Amazon recently acquired for $1.7 billion in a pending deal—confirmed that these images were captured by its Roombas in 2020. All of them came from “special development robots with hardware and software modifications that are not and never were present on iRobot consumer products for purchase,” the company said in a statement. They were given to “paid collectors and employees” who signed written agreements acknowledging that they were sending data streams, including video, back to the company for training purposes. According to iRobot, the devices were labeled with a bright green sticker that read “video recording in progress,” and it was up to those paid data collectors to “remove anything they deem sensitive from any space the robot operates in, including children.”
Nee. Er is geen toestemming gegeven om de beelden opbaar te maken, in app groepen rond te sturen en er onderling grapjes over te maken.
Ik ben heel benieuwd. Ik zou zelf graag proberen om er achter te komen of het wat is.

Naar mijn idee heeft hoog gadget gehalte en ben ik bang dat ik net zoveel tijd kwijt ben aan het schoonmaken van de robot stofzuiger dan dat ik een enkele keer de stofzuiger door mijn huis jaag.
Maar ik kan het mis hebben, ik zou graag daar achter willen komen.

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 91634 op 18 december 2024 08:18]

Ik heb er nu een paar maanden een en kan je zeggen: elke cent waard!

Ik was vooral bang dat ik de hele tijd aan het opruimen ben. Dat valt reuze mee omdat je het bij moet houden. Over het schoonmaken en legen van de robot zelf, had ik dezelfde zorgen. Ook dat valt mee want hij heeft genoeg water en stofbak voor twee rondes. Bovendien is het gewoon een bakje dat je er met één handeling uit haalt en in de prullenbak leegt. Er zit ook zo weinig in dat je de kliko niet hoeft op te zoeken.

Natuurlijk is het niet zo grondig als zelf stofzuigen en dweilen, maar doordat hij meerdere keren per week gaat wordt het bijgehouden. Dat heeft voor ons meer effect dat eens per (twee) weken grondig. Ik heb er in ieder geval al complimenten over gekregen hoe netjes het in huis is 😊
precies (of nagenoeg) dit model? Zo ja, zou je eens kunnen kijken of internettoegang noodzakelijk is voor de werking? In de discussie hierboven zit namelijk nogal wat speculatie over de privacykant.
Ik heb een Dreame L10s Pro Gen 2. Standaard heeft deze wifi nodig om hem te kunnen besturen, incl account bij Dreame. Ik heb nog niet gekeken of internet noodzakelijk is na het registreren van het account.

Ook de Home Assistant integratie staat nog op mijn actielijst. Wat is zo snel heb kunnen vinden, blijven de commando’s lokaal maar gaan de kaarten via de cloud…
Dat zou een goede oplossing zijn voor alle katten haren. Misschien vinden de katten het ook nog leuk speelgoed ;)

Succes allemaal!
Het is allemaal geweldig, tot de stofzuiger braaf een plas kots door de halve kamer smeert. Licht traumatisch voor alle betrokkenen :+
Alleen maar kots?
Jij hebt zeker nog nooit een bloederig cadeautje van je kat gekregen. Wat vervolgens door het hele huis netjes uitgesmeerd is als een soort mislukte poging om de vloer rood te schilderen.....

Maar ik snap je punt :P
Goeie prijs, ik woon alleen en vecht al een tijdje met long covid klachten. Mijn huishouden versloft. Ik had ooit een goedkope robotstofzuiger, maar die had een hele slechte accu, die het inmiddels begeven heeft. Ik kan deze echt gebruiken.
Wellicht gewoon een nieuwe accu bestellen?

De reviews van deze geven aan dat deze veel geluid maakt, dus zeker als je thuis bent als de stofzuiger het werk doet, is het wellicht een criterium om rekening mee te houden.

[Reactie gewijzigd door djwice op 18 december 2024 08:15]

Veel geluid? Daar gaan de katten hier geen vriendjes mee worden... :D
En als ik daar al aan kan komen, wie gaat die accu er in zetten en wat kost me dat? Nogmaals het was een goedkope stofzuiger van een paar tientjes, reparatie kost me waarschijnlijk veel meer dan een nieuwe uit die categorie. En het feit dat de batterij kapot is gegaan geeft al aan dat hij zo beperkt was dat ik hem uiteindelijk nauwelijks gebruikte. Degene die hier verloot wordt zal dat euvel nooit hebben gezien deze na dienst terug gaat naar zijn hok. Soms is goedkoop nou eenmaal duurkoop en dat was in dit geval zo.
Oh, ik dacht je pakt een schroevendraaier en je maakt hem open. Batterijen zitten vaak vrij makkelijk in een apparaat, met een plug die je los kunt halen.

Batterij er uit en dan met Google Lens de juiste vinden die je moet bestellen.

Als je filmt terwijl je hem er uit haalt (iets als statief gebruiken) kun je met het filmpje bij de hand hem er ook weer in doen.

Bij de action hebben ze vaak vrij goedkoop het gereedschap dat je nodig hebt. Bijvoorbeeld schroevendraaiers of een schroevendraaier handvat met veel bitjes.

Of anders naar een Repair Cafe in de buurt.

[Reactie gewijzigd door djwice op 18 december 2024 18:49]

Nu nog een functie met indringerbeveiliging, geen inbreker verwacht een agressieve robotstofzuiger met rookgordijn bijvoorbeeld.
En hoe gaat die het verschil tussen bewoners, bezoekers en inbreker maken? ;)
Instellen als je uit huis bent modus of herkennen via geregistreerde mobiel van de bewoners als je thuiskomt, zal best wel kunnen. ;) Safe mode als er een bewoner thuis is. Risico alleen als er overvallers binnendringen als je thuis bent, zie Opsporing Verzocht, maar misschien met panic button te regelen, opnames maken en zo en 112 bellen via AI. ;)
Mooie prijs.
Ik laat deze aan mij voorbij gaan, m'n Ecovacs werkt nog.
Zo'n laadstation versie zou wel weer leuk zijn...
Veel succes iedereen!
Oh leuke prijs! Ik ga begin Februari op mezelf wonen dus deze komt heel goed van pas! :*)
Gave prijs.
Lijkt me een fijn apparaat om te ervaren hoe het is om een robot zuiger te hebben
Moeder de vrouw gaat hier blij mee zijn imho 🤩
Oh dat zou wel erg leuk zijn.
Daar ben ik lui genoeg voor :+

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.