Amerikaanse wetenschappers zijn erin geslaagd om stamcellen tandmateriaal te laten maken door hen te stimuleren met een laser. Met deze methode moet het op relatief simpele wijze lukken om tanden te laten regenereren bij schade.
De methode is ontwikkeld door wetenschappers van de universiteit van Harvard. Volgens David Mooney, leider van het onderzoeksproject, wordt er van relatief simpele lichtbundels gebruikgemaakt om stamcellen te stimuleren om tandmateriaal aan te maken. Daardoor verwachten de wetenschappers snel de vertaalslag te kunnen maken van laboratorium naar de kliniek.
Om tanden te laten regenereren maken de wetenschappers gebruik van stamcellen die al zijn voorgeprogrammeerd om tandmateriaal te gaan vormen. Deze cellen komen normaal gesproken voor in het binnenste deel van tanden en kiezen. Voor hun onderzoek boorden de wetenschappers gaten in de kiezen van knaagdieren om aan de cellen te komen. Het is aannemelijk dat menselijke tandstamcellen in het laboratorium gekweekt kunnen worden.
Via de laserbehandeling lukte het om de tandstamcellen aan te sporen om dentine te maken, een stof die ook wel tandbeen wordt genoemd en het belangrijkste bouwmateriaal is voor tanden en kiezen. Normaal gesproken kunnen cellen hier alleen toe worden aangezet door ze te isoleren en in een kweekbuis van signaalstoffen te voorzien. Het laserlicht zorgt voor een cascade aan reacties in de individuele cellen, waardoor uiteindelijke dentine wordt aangemaakt.
De wetenschappers hebben al plannen om het regenereren van tandmateriaal te testen in mensen. Met regelgevers worden studievoorstellen gemaakt om de effectiviteit en veiligheid te kunnen testen. Het is echter, door het vroege stadium van de ontwikkeling, nog niet te zeggen wanneer de technologie naar de kliniek kan komen.