Auditeurs vonden 353 kwetsbaarheden met een hoog risico bij Vlaamse gemeenten en gemeentelijke samenwerkingsverbanden. Ongeveer 60 procent van de gemeenten heeft geen plan voor het omgaan met cyberaanvallen.
Audit Vlaanderen, een agentschap van de Vlaamse overheid, voerde tussen 2022 en 2025 veiligheidsaudits uit bij 77 Vlaamse gemeenten en twaalf intercommunales. Dat zijn samenwerkingsverbanden tussen meerdere gemeenten.
De auditeurs vonden daarbij in totaal 1899 digitale kwetsbaarheden. Iedere gemeente had minstens één kwetsbaarheid. Daarvan zijn er 353 geclassificeerd als 'hoog risico'. 30 procent van de gemeenten gebruikte zwakke wachtwoorden. Bij 18 procent gold dat ook voor de wachtwoorden van beheerdersaccounts.
"Heel wat zinvolle beheersmaatregelen worden onvoldoende benut", stelt Audit Vlaanderen. De organisatie raadt gemeenten aan om hun IT-systemen up-to-date te houden, om de toegang tot beheerdersinterfaces te beperken en om het netwerk beter te beveiligen, bijvoorbeeld met netwerksegmentatie.
Verder meldt het agentschap dat 59 procent van de Vlaamse gemeenten niet beschikt over een ict-bedrijfscontinuïteitsplan. Daarin staat welke maatregelen de gemeente neemt bij een cyberaanval. Zonder zo'n plan duurt het langer voor gemeenten weer volledig operationeel zijn, zegt Audit Vlaanderen. Ook kan een 'adequaat herstel van de informatie na verlies, schade of diefstal' niet worden gegarandeerd.
De Vlaamse overheid kan de autonome lokale gemeenten niet dwingen om te investeren in cyberveiligheid. Wel claimt de Vlaamse minister-president Matthias Diependaele dat er bij gemeenten 'een groeiend besef' is dat ze hierop moeten inzetten. De Vereniging van Vlaamse Steden en Gemeenten zegt tegen De Tijd dat veel gemeenten hun achterstand in cyberveiligheid in hoog tempo wegwerken.
/i/2008470532.png?f=imagenormal)
:strip_exif()/u/2546470/crop6a9917d42999f.gif?f=community)
:strip_exif()/u/347735/crop58f65ba8bbb3d_cropped.gif?f=community)
:strip_icc():strip_exif()/u/765793/crop57e237b91024a_cropped.jpeg?f=community)