Ethisch hacker Sijmen Ruwhof is een crowdfundingactie gestart waarmee hij geld hoopt op te halen om het losgeld te betalen aan de hackers die Odido-data publiceren. Ruwhof wil 250.000 euro ophalen op een eigen bankrekening, in de hoop daarmee verdere datadumps te voorkomen.
Ruwhof schrijft op zijn eigen blog over de actie. De ethisch hacker, die onder andere bekend is van initiatieven zoals de stichting die kritiek had op verkiezingssoftware, heeft een aparte bankrekening geopend bij bunq waarop hij geld wil inzamelen. Ruwhof zegt samen te werken met 'andere bezorgde securityexperts', maar zegt dat die 'vanwege de kritiek die gaat komen niet met naam en toenaam genoemd willen worden'. "Ik vang de eventuele klappen op", zegt Ruwhof tegen Tweakers.
De crowdfunding gaat bewust niet via crowdfundingwebsites zoals GoFundMe, omdat die veel transactie- en verwerkingskosten rekenen. Ook een stichting oprichten wil Ruwhof niet. "Een stichting oprichten en bijbehorende bankrekening aanvragen kosten dagen tijd. Die tijd is er niet omdat nu een miljoen klantgegevens per dag lekt", schrijft hij.
Die tijd is volgens Ruwhof slechts een paar dagen. Het idee is het geld snel in te zamelen en het losgeld binnen een paar dagen te betalen, om zo de verdere schade te beperken. Shinyhunters, de hackersgroep achter de hack op Odido, heeft donderdag en vrijdag al een deel van de informatie gepubliceerd en dreigt dat verder te blijven doen zolang Odido niet betaalt. Odido heeft eerder al gezegd dat niet van plan te zijn.
"Als we pas over drie dagen genoeg geld hebben ingezameld, is misschien de helft van de gegevens uitgelekt", zegt Ruwhof tegen Tweakers. Om die reden schat hij in 250.000 euro nodig te hebben. Dat is een kwart van het losgeld dat de hackers eisen van Odido.
Contact met hackers
Ruwhof heeft nog geen contact met de hackers, dus hij weet niet zeker of die akkoord zouden gaan met dat bedrag. "We willen eventuele onderhandelingen die Odido zou kunnen voeren met de hackers niet in de weg zitten. Dat zou Odido ons kunnen verwijten." Odido zegt overigens niet te onderhandelen. Ruwhof verwacht dat Shinyhunters de media in de gaten houdt. "Ik verwacht dat ze zelf een keer contact met ons gaan opnemen in de komende dagen", zegt hij.
Geld dat uiteindelijk niet gebruikt wordt, gaat volgens Ruwhof weer terug naar de donateurs. Ruwhof zegt dat journalisten kunnen meekijken op de rekening 'om te controleren of alles zuiver en eerlijk verloopt'.
/i/2008036348.png?f=imagenormal)