Op Rust gebaseerde ide Zed van Atom-makers is beschikbaar voor Windows

De op Rust gebaseerde ide Zed is voortaan beschikbaar op Windows. Er waren voorheen alleen versies voor macOS en Linux. Zed is een opensource ide van de makers van Atom en is minimalistisch in gebruik.

De makers achter de integrated development environment Zed schrijven in een blogpost dat er voortaan ook een stabiele release voor Windows is, naast de bestaande macOS- en Linux-versies en naast een previewrelease. De Windows-release krijgt wekelijkse updates, zeggen de makers. Het gaat om een native app die DirectX 11 en DirectWrite gebruikt en niet slechts een Electron-wrapper, aldus de makers.

De ide kan ook worden geïntegreerd in WSL. De extensies die ook op de andere platformen beschikbaar zijn, werken ook in de Windows-versie.

Zed is een ide die is gemaakt door onder anderen Nathan Sobo en Antonio Scandurra, die beiden ook de oprichters waren van Atom, een populaire ide die inmiddels niet meer bestaat. Zed is opensource en geschreven in Rust, wat er volgens de makers voor moet zorgen dat de tool weinig geheugen nodig heeft.

Zed Windows

Door Tijs Hofmans

Nieuwscoördinator

17-10-2025 • 14:34

35

Submitter: Vanquish92

Reacties (35)

Sorteer op:

Weergave:

En waarom dit ipv Visual Studio Code. Het blijft mij verbazen dat er editors nog gemaakt worden. Er zijn er al zovelen. Als Visual Studio Code nog in beta was ben ik dat op Linux beginnen te gebruiken en eigenlijk buiten bij het lesgeven nog eens wat anders gebruikt (school heeft Jetbrains licenties). Enja het is allemaal wat gemakkelijker met Jetbrains (bepaalde handelingen toch), maar voor mijn doeleinden python/go/node meer dan genoeg. Kan mij nog inbeelden op een raspberry pi ofzo, of een systeem waar het geheugen echt beperkt is, maar anders zijn er genoeg editors. En uiteraard je kan altijd vi of vim gebruiken uiteraard
Omdat Visual Studio Code een Electron app is, en daardoor (relatief) traag, log, lomp en gaar. Het werkt allemaal hoor, daar niet van, maar als je een native app als deze nu eenmaal gaat gebruiken merk je hoe gigantisch het verschil is performance en gebruikservaring is.

[Reactie gewijzigd door Saven op 17 oktober 2025 15:41]

(relatief) traag, log, lomp en gaar
Nou dat valt allemaal nog reuze mee hoor. Visual Studio (de IDE, niet Code) is een heel stuk trager, logger en lomper; om over Eclipse nog maar te zwijgen. Ook andere editors zijn in mijn ervaring niet zo snappy als VSCode, of ze zijn closed source en/of minder plugins want kleinere community.

VSCode is volgens mij een heel aardig product maar natuurlijk ben ik wel benieuwd hoe het zich verhoudt tot Zed :)
Wel even er paar kanttekeningen hier.
VS Code is niet bepaald traag maar wel wat laggy, als je een knop indrukt duurt het altijd een fractie van een seconde voordat er iets gebeurt. Dat is in editors als Zed beter en voelt daardoor meer responsive.

Visual Studio is erg slecht in js/TS maar met .NET talen als C# is de IDE behoorlijk snel, vooral de nieuwe 2026 versie. Ook gebeurt er veel meer op de achtergrond, de design time intellisense in VS is echt zeer goed. En natuurlijk is het een beetje een matige vergelijking, want VS Code is een extensible editor en VS een full blown IDE.

Bij Eclipse denkt iedereen aan de nogal trage IDE die in Java is gemaakt, maar Eclipse heeft ook een VS Code lookalike die Theia heet. Deze is geschreven in TS, kan ook in browsers werken en ondersteunt de VS Code extensions. Als je Eclipse en VS Code wil vergelijken, dan zou dat de eerlijkste vergelijking zijn.
Een Electron app is niet per definitie traag. VS Code is dat naar mijn mening ook zeker niet. Om over 'log, lomp en gaar' nog maar te zwijgen.
't hangt er behoorlijk van af wat voor hardware je meebrengt. VS Code op een Raspberry Pi 5 met 8 GB RAM, NVMe SSD en Raspberry OS is niet vooruit te branden... Met en zonder GPU acceleration.

Moet wel eerlijk zeggen dat ik Zed nog niet getest heb op de Pi...
Traag, kan ik verstaan op sommige systemen, maar een ietwat moderne cpu en 16gb ram zelfs onder Windows heb ik nog nooit gemerkt dat dit traag is, en mijn laptop is 4 jaar oud met een amd cpu en die gebruik ik voor les te geven. Op mijn 3700x met 32gb ram heb ik dit ook nooit gevoeld en op mijn 7950x3d al helemaal niet. Enja een native app kan sneller zijn, maar ga je dat nog echt merken op een ietwat recente computer ?.

Ok er is nog de microsoft telemetrie waar je tegen kan zijn. Maar er bestaan ook vs code versies zonder dit dacht ik
En waarom dit ipv Visual Studio Code. Het blijft mij verbazen dat er editors nog gemaakt worden.
Als VS code het 'eindpunt' is van wat mogelijk is denk ik dat we diep gezonken zijn. VS code is veel te zwaar als je alleen een tekstbewerker nodig hebt en het gedoe met licentievoorwaarden maakt het er niet beter op (je moet kiezen tussen de Microsoft versie met plugins en niet uit te schakelen telemetrie of de open source versie).
Simpel; Visual Studio Code is niets meer dan een lege huls. De echte vulling komt uit een wildgroei aan plugins ieder gemaakt door een compleet andere groep mensen (of vaak een enkeling...) waardoor er totaal geen lijn in zit en de kwaliteit en stabiliteit sterk wisselt. Zed krijgt meer out of the box mee waardoor het per direct bonuspunten verdient.

En hoe hard mensen het willen ontkennen, Visual Studio Code voelt wel degelijk "traag" aan. Omdat bij een editor je het verschil al merkt in microseconden responstijd.
Vscode is breed inzetbaar maar heeft ook limieten. Bijv voor LaTeX is Sublime een uitstekende moderne text verwerker. Waar vscode hapert bij grote bestanden, gaat sublime makkelijk verder.

Maar ook voor microcontroller IDEs, is het vaak onmisbaar om die van de fabrikant te gebruiken (Renesas, NXP). In de IDE zit namelijk de tooling om (grafisch) je hardware in te stellen en code libraries/drivers toe te voegen. STM heeft een los pakket (cube mx), maar anderen hebben het ingebakken in het pakket en ben je dus minder flexibel (het kan wel, maar je zult toch wel af en toe de IDE van de fabrikant openen).

En notepad++ blijft een oude klassieker favoriet, het is veel sneller dan vscode en netzoals sublime heeft het niet veel moeite met grote bestanden.

[Reactie gewijzigd door FPSUsername op 18 oktober 2025 01:15]

Ik gebruik de editor nu al aantal weken. Vind het opzich prima werken. Nog wel een beetje kaal maar voor de dingen die ik moet doen werkt het prima. En dat voor veel minder RAM gebruik en de performance in het algemeen
Veel minder ram verbruik en performance.. Dat is nogal makkelijk als het ook verder nog niet veel doet....

Je kan pas wat zeggen over resource gebruik als je applicaties vergelijkt met zelfde of grotendeels hetzelfde feature pakket.

Zelf al heb jij die features niet echt nodig want die features gaan er wel komen. Vaak is het ram en zo verbruik uiteindelijk hetzelfde als alle voorgangers.
Je kan pas wat zeggen over resource gebruik als je applicaties vergelijkt met zelfde of grotendeels hetzelfde feature pakket.
Dat is niet helemaal waar. Veel tekst-gebaseerde editors zijn relatief naïef geprogrammeerd.
Probeer maar eens een logfile van 10Gb in te lezen in notepad of een andere tool die daar nooit voor geoptimaliseerd is: zelfs al heb je zoveel vrij geheugen loopt het waarschijnlijk heel snel spaak: of inlezen duurt een eeuw, of scrollen/navigeren is vrijwel onmogelijk waardoor aanpassingen doen dan ook niet gaat.
Daarom hebben we notepad++ :)

Maar deze applicatie is nog in ontwikkeling, de vraag is op deze wanneer hij feature complete is werkelijk nog steeds minder resources gebruikt. De andere populaire IDE's kunnen over het algemeen ook grote bestanden openen, die ontwikkelen ook door.
Daarom hebben we notepad++ :)
Ik zag dat daar een speciale plugin voor nodig was ("bigfiles"). De basis versie doet dat dus kennelijk niet zo goed. Sublime text was altijd de gouden standaard voor dit soort dingen.
Maar deze applicatie is nog in ontwikkeling, de vraag is op deze wanneer hij feature complete is werkelijk nog steeds minder resources gebruikt. De andere populaire IDE's kunnen over het algemeen ook grote bestanden openen, die ontwikkelen ook door.
Valt nog best tegen. Voor broncode is het vaak niet heel gangbaar om gigabytes aan tekst in een enkel bestand te hebben dus het is ook niet heel logisch er veel tijd in te steken daarvoor te optimaliseren.
Want hoe je het ook bekijkt: er is altijd een groter bestand en dus een volgende bottleneck te vinden. En een aantal eigenschappen van tekstbestanden valt gewoon niet omheen te optimaliseren: de eerste letter verwijderen gaat hoe dan ook een heel zware operatie worden als je een 1Tb file open hebt...
Nee, je kunt ook best prima 2 verschillende featuresets qua RAM gebruik met elkaar vergelijken. Temeer dat je niet constant alle features nodig hebt, en dat de meesten bij lange na grote delen van de extra features niet eens gebruiken. Als ik het niet nodig heb en het daarom ook niet mis, maar wel langere accuduur en minder RAM gebruik met bijv. Zed heb, dan is dat een mooi voordeel om over te stappen.
Je kan dat alleen stellen dat het voor jou scenario beter is. En als die features erbij komen die jij niet gebruikt gaan ze waarschijnlijk gewoon wel wat ram vreten en zo. Dus uiteindelijk wanneer het feature complete is moet je jezelf afvragen of je voordeel niet verdwenen is.
Makkelijk? Nee hoor. Alternatieven gebruiken Electron of Java als basis, en die zijn gewoon log en traag. Dit is in principe allemaal native, waardoor het maximaal geoptimaliseerd is en écht razendsnel is. Een verademing t.o.v. de alternatieven.

[Reactie gewijzigd door Saven op 17 oktober 2025 15:39]

idd. zelfs de plugins/extensions zijn native (Rust)
Veel minder RAM gebruik. Ten opzichte van welke andere IDE/editor?
bijna elke andere populaire. zelfs vscode gebruikt het dubbele of meer en start trager op

[Reactie gewijzigd door berchtold op 17 oktober 2025 16:45]

En wat doet dat nou precies?
Zed is een code-editor van de volgende generatie die is ontworpen voor hoogwaardige samenwerking tussen mensen en AI.
Een IDE (Integrated Development Environment) is een programma dat sofware developers gebruiken om hun software in te programmeren (editen), compileren, builden en debuggen. Dat in tegenstelling tot allemaal aparte software te gebruiken voor deze functies.
Andere voorbeelden van populaire IDE's onder Windows zijn oa. Visual Studio en Visual Studio code.
Op MacOS is dit al mijn main editor.

Ze hebben echt tijd in hun VIM mode gestoken, geen halfbakken versie.
idd vim mode zoek ik ook standaard naar. bij vscode al zat keren gehad dat mijn code helemaal door elkaar gaat met een undo
Hee, top! Dat is voor mij bij Codium altijd een bottleneck gebleven. Atom had een goede vi mode plugin die bijna alles deed wat ik gebruikte, maar zelfs met de Neovim plugin in Codium zijn er zoveel vi dingen, die ik echt in muscle memory heb, die niet of raar werken....
Ben benieuwd of/hoe deze werkt met PlatformIO.
Dit is zo'n wereld van verschil met al die gare IDE's die inderdaad gebruikmaken van Electron of (nog erger) Java. Erg fijn _O_

[Reactie gewijzigd door Saven op 17 oktober 2025 15:37]

Ik gebruik Zed al een tijd op MacOS en ben over het algemeen tevreden. De ondersteuning voor Python is onlangs ook flink verbeterd. Zo is basedpyright nu de default type checker en zit ruff tegenwoordig ook ingebakken, maar is er via extensies ook ondersteuning voor o.a. ty en pyrefly. De documentatie m.b.t. configuratie ervan laat nog wel erg te wensen over.
Misschien leuke kennisdeling; de makers hebben ook Atom mede gemaakt, en dat atom niet meer bestaat klopt niet helemaal, kan het nog steeds wel vinden. Maar Electron, waar VSCode op gebouwd is, werd ook gebruikt door Atom.


PS Ik weet niet waarom mensen VSCode lomp traag en log noemen, ik zou dan aanraden is Rider op te starten of VS22, of VS22 met resharper erop. Beetje gemiddelde restapi project van een half jaartje werk begint dan log en traag te worden. Imo kan je zodra je vscode traag vind worden beter even je plugin lijst opschonen of anders een hardware upgrade overwegen.
Dat is zowiezo een aanrader, zo min mogelijk plugins te gebruiken voor de taak waar je mee bezig bent. Wat ik bij Zed wel erg prettig vind is dat je gemakkelijk schermelementen in- en uit kan schakelen, vaak met 1 enkele klik op een icoontje dat al in je scherm is weergegeven.

Niet alleen is dat visueel prettig, minder informatie voor een simpel(er) taak is vaak beter en het scheelt ook in opstart-tijd.

In VSCode moet je de menus induiken om scherm-elementen in-of uit te schakelen. Dit schept bij mij het beeld dat VSCode visueel wat chaotischer is. Echt storend is het niet, maar door de manier waarop Zed dit voor elkaar krijgt ben ik Zed wel gaan waarderen.

Ook vind ik het prettig dat ook meteen oplossingen zijn ingebouwd vooor diegenen die willen/moeten werken met lokale AI, via Ollama en LM Studio (wat ik in de omgang veel prettiger vind dan de Ollama software.

De LM Studio koppeling kan echter alleen met LM Studio overweg wanneer Zed of dezelfde computer is geinstalleerd, dat is dan wel weer jammer. De Ollama koppeling, daar kun je een URL configureren, waardoor je in principe ook een Ollama server op een speciaal daarvoor ingerichtte computer kan instellen.

Natuurlijk, LM Studio en Ollama zijn interfaces die 'llama.cpp' als basis gebruiken. Parallelisatie is bij interference dus geen optie wat llama.cpp dus vrij sloom maakt (tijdens de generatie van de eerste token van het antwoord). en dat is toch echt iets dat optelt aan het eind van de dag.

vLLM heeft dit probleem niet, maar is een stuk vervelender om op te zetten en Zed heeft voor vLLM ook (nog) geen koppeling. Tabby is van TabbyML en is wel op vLLM gebaseerd. En TabbyML heeft ook een extensie gemaakt voor VSCode, waardoor deze lokale LLM vele maler responsiever is. Het moment dat TabbyML een extensie voor Zed uitbrengt, dan heb ik geen behoefte meer om VSCode nog op mijn systeem te hebben staan.

Nu heb ik weinig te doen met de Cursor AI editor, maar voor zover ik heb begrepen is dat een VSCode cloon. Het zou dan mooi zijn als Cursor door Zed vervangen zou kunnen worden. Op Reddit kom je veel verhalen tegen hoe het bedrijf achter Cursor hun gebruikers een financieel oor probeert aan te naaien.

Nogmaals, ik heb geen ervaring met Cursor en weet dat Reddit vaak een behoorlijk onbetrouwbare echo-kamer kan zijn. De visuele en bedrijfsmatige rust en kalmte van de huidige Zed editor is dan een verademing, mits Reddit gelijk heeft.
Het gaat om een native app die DirectX 11 en DirectWrite gebruikt en niet slechts een Electron-wrapper, aldus de makers.
Dat zou dan wel slecht zijn. Voor rust heb je Tauri dat de Electron alternatief is. ;)
Maar er zijn meer editors in rust, zoals Lapce en Helix.

Ik ben benieuwd hoe dit verder ontwikkelt en wanneer het vergelijkbaar met Intellij IDEA zal worden.
Hier was ik eigenlijk wel al een tijdje op aan het wachten :). Ziet er wel slick en smooth uit op het eerste zicht. Kwam deze in de tijd tegen als mogelijke IDE voor Rust programming. Dus netjes dat dit nu eindelijk ook gewoon op Windows kan gebruikt worden.


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn