Het Nederlands Forensisch Instituut heeft zijn nieuwe forensische zoekmachine gepresenteerd. De Nationale Politie gaat het systeem met de naam Hansken vanaf dinsdag gebruiken. Hansken analyseert data 48 keer zo snel als zijn voorganger.
Het zoeksysteem volgt Xiraf op, dat sinds 2010 in gebruik is. Volgens het NFI is Hansken in staat om in 30 minuten tijd dezelfde hoeveelheid werk te verrichten als waar Xiraf 24 uur voor nodig had.
De forensische zoekmachine kan ingezet worden om digitaal bewijsmateriaal te doorspitten. Hansken kan drie terabyte aan data per uur analyseren. De software identificeert daarbij zoveel mogelijk sporen. Volgens het NFI is deze snelheid nodig gezien de gemiddelde hoeveelheid data die bijvoorbeeld in kinderpornozaken wordt aangetroffen. Die is gelijk aan 'een file van vijf kilometer vrachtwagens, volgeladen met dubbelzijdig bedrukt papier'.
Het systeem kan door rechercheurs vanaf hun eigen computer benaderd worden. Alle tactisch en digitaal rechercheurs moeten op termijn Hansken in kunnen zetten voor het doorzoeken van verzamelde data. De afdeling Digitale Technologie van het NFI werkte samen met softwareontwikkelaars twee jaar aan de ontwikkeling van Hansken. Privacygevoelige informatie is volgens het persbericht 'optimaal geborgd'.
De Nationale Politie gaat als eerste partner aan de slag met Hansken. Later moeten meerdere partijen volgen. Meerdere landen zouden al interesse getoond hebben in de nieuwe forensische zoekmachine van het NFI.
Hansken is vernoemd naar een olifant die in de 17e eeuw door Nederland toerde en die Rembrandt van Rijn in 1637 schetste. Het NFI koos voor de naam, omdat olifanten bekend staan om hun goede geheugen.