Software-update: Home Assistant 2025.11.0

Home Assistant logo Versie 2025.11 van Home Assistant is uitgebracht. Dit opensourceplatform voor domotica is gemaakt in Python 3 en ondersteunt het detecteren van apparaten zoals Philips Hue, Belkin, Mr. Coffee-koffiezetapparaten, WeMo-schakelaars, de slimme schakelaars van IKEA en het MQTT-protocol. Daarnaast kan het waar mogelijk deze apparaten aansturen en automatisering toepassen. Voor meer informatie over Home Assistant verwijzen we naar deze pagina en ons eigen forum. De volledige releasenotes voor deze uitgave zijn hier te vinden. Dit is de aankondiging daaruit:

2025.11: Pick, automate, and a slice of pie

November is here, and we’ve been hard at work refining some of the main experiences that you interact with every day, and I think you’re going to love what we’ve built. My personal favorite this release? The brand new target picker. It’s one of those changes that seems simple on the surface, but makes such a huge difference in how you build automations. You can finally see exactly what you’re targeting, with full context about which device an entity belongs to and which area it’s in. No more guessing whether you’re controlling the right ceiling light when you have three of them!

But that’s just the beginning. We’re continuing with the automation editor improvements, this time with a completely redesigned dialog for adding triggers, conditions, and actions. It’s cleaner, easier to read, and sets the foundation for some really exciting stuff coming in future releases. And speaking of making things clearer, you can now control exactly how entity names appear on your dashboard cards. Want to show just the entity name? The device name? The area? Or combine them? Even if you rename things, your dashboards will stay perfectly in sync. No more manual updates needed!

Oh, and energy dashboard fans will appreciate the new pie chart view for device energy, complete with totals displayed in the corner of every energy card. Enjoy the release!

Home Assistant Core

Versienummer 2025.11.0
Releasestatus Final
Besturingssystemen Scripttaal
Website Home Assistant
Download https://home-assistant.io/getting-started/
Licentietype GPL

Door Bart van Klaveren

Downloads en Best Buy Guide

06-11-2025 • 07:30

38

Submitter: Frenck

Bron: Home Assistant

Reacties (38)

Sorteer op:

Weergave:

Mss verkeerde plaats, maar ik probeer het toch even.

Doen jullie de suggestie om een ikea hub te gebruiken of een meer generiekere zigbee2mqtt oplossing?

En welke raad je aan?
Het doel van HA is om al die andere hubs en bridges net weg te doen, dus dumpen die Ikea hub (net als al die andere). Voor mij zelfs een voorwaarde als ik iets koop, het moet gewoon werken zonder de hub van de fabrikant. Ik kan het wel aanvaarden dat er bepaalde "speciale" functies ontbreken.

Heb ergens de Aqara Ceiling Light T1M hangen en als je die direct koppelt aan HA, dan heb je wat minder controle over de led strip. Aangezien ik geen nood heb aan een soort van discobal, is dit wel te aanvaarden.
Ik gebruik zo min mogelijk hubs, maar toch vind ik die van Phillips voor mijzelf toch een must. Aller eerst ondersteun HomeAssistant de Festavia gewoon heel slecht. Of laat ik anders formulieren, vorig jaar had ik nog geen mogelijkheid om verschillende kleuren per sectie in te stellen. Daarbij vind ik die Hue app gewoon echt heel fijn werken. Het is zeker een skill issue, maar ik krijg in Homeassistant tot op heden geen dashboard die ik fijn genoeg vind werken om gewoon even een lampje aan te passen. Al mijn automations worden gedaan in Homeassistant, maar pak toch af en toe zeker de hue app nog gewoon. Ook heb ik dit overigens nodig om de lampen met de TV mee te laten kleuren. Toevallig gister de nieuwe hub besteld, ben ook wel erg benieuwd naar de bewegings sensor functionaliteit namelijk.
Ik had ook een gradient lightstrip van Philips. ZHA kan inderdaad geen verschillende kleuren doen per sectie, toch niet voor degene die ik had.

Z2M kan dat echter wel. Lijkt ook voor festavia te kunnen: https://www.zigbee2mqtt.io/devices/929003535301.html
Ligt een beetje aan je verdere hardware en vooral je vrije tijd vind ik. Ik heb een tijd met een Conbee2 stick een ZHA netwerk gedraaid op mn Pi, werkte prima. Nu al een tijdje Zigbee2mqtt met Home Assistant onder Proxmox, stuk stabieler qua netwerk maar wel meer werk om op te zetten. Raad dit wel meer aan boven de standaard hubs omdat je zo meer zigbee apparaten kunt combineren, zonder vast te zitten aan bijvoorbeeld Ikea of Hue.
edit:
Hier nu een Sonoff stick in gebruik.

[Reactie gewijzigd door Pupp3tmast3r op 6 november 2025 08:33]

Ik heb een Sonoff stick icm ZHA.

Ik ben al een tijd aan het twijfelen om naar Zigbee2MQTT over te stappen, maar had hier nog wat vragen over. Moest je het niet erg vinden, zou je hier even op kunnen antwoorden:
  • Hoe zit het met de latency tussen bvb een "knopklik" en "de reactie"? Is dat met MQTT ertussen merkbaar trager, of mogelijks juist sneller?
  • Ik heb nu soms dat devices wegvallen na een tijd of dat ze heel onlogisch aan elkaar hangen. (2 verdere nodes die connecten als er veel tussen zitten die betere connectie hebben). Is dat ook beter met Zigbee2MQTT of heeft deze software geen impact op hoe links gelegd worden?
  • Ik had begrepen dat er betere ondersteuning was voor 'meer' toestellen in Zigbee2MQTT; klopt dat?
  • Hoe is het om een toestel toe te voegen in HA als je Zigbee2MQTT draait? Is dat net zo eenvoudig als connecten en HA ziet iets nieuws? of moet je per toestel met MQTT, textbestanden etc... zitten rommelen?
Tuurlijk, geen probleem.
  • Ik ben met de overstap naar Zigbee2MQTT meteen overgestapt op een Proxmox systeem met een Sonoff stick, in plaats van mijn oude setup met een Pi en een Conbee 2. Ik merkte in die verandering inderdaad een groot snelheidsverschil in het voordeel van Z2M, maar dat kan in dit geval aan meerdere veranderingen liggen natuurlijk.
  • Persoonlijk heb ik niet het idee dat de software daar echt impact op heeft. Ik zie ook in dit netwerk soms onlogische links, maar ik merk weinig problemen dus ik laat het netwerk het zelf oplossen.
  • Check hiervoor vooral eens deze link, hier staan heel veel ondersteunde devices genoemd op alle soorten setups. Ik had specifiek wel betere support met updates van Hue lampen die ik via Zigbee2MQTT gewoon sneller binnen kreeg. Daarnaast hebben sommige devices meer instelbare opties, zoals mijn Hue bewegingssensoren die ik nu qua gevoeligheid kan instellen terwijl dat onder ZHA niet kon.
  • Eigenlijk is dat hetzelfde. Je zet je apparaten in koppelmodus en klikt in Zigbee2MQTT de knop Join toestaan aan. Standaard staat dit dicht in Zigbee2MQTT zodat er niet de hele tijd per ongeluk lampen of sensoren van buren kunnen koppelen. Na 5 minuten gaat deze koppelmodus automatisch uit.
Jouw antwoorden doen mijn tweakers-vezels kriebelen. Ik denk dat ik binnenkort eens een poging ga wagen... Bedankt voor de moeite en het mooie antwoord!
Ik wens je alvast heel veel succes! Heb me er bijzonder mee vermaakt moet ik zeggen!
Ik heb ook Home Assistant OS op een VM in Proxmox draaien. (Mede omdat ik dan ook een hele VM met 1 klik kan opslaan als snapshot etc.)

Als stickje heb ik een Sonoff Zigbee 3.0 stick, die via Proxmox geforward is (fysieke USB poort) naar de VM, zelfde voor de P1 poort. 2 USB poorten zijn nu exclusief van Home Assistant, en heb in Proxmox nog veel meer VM's draaien voor onder andere Pi-Hole (2x, voor balancing) en 2 VM's voor een grote aantal docker containers opsplitsen, en daar draai k ook MQTT in een docker container los van Home Assistant.

Bij mij werkt het nu al jaren perfect zo. Gewoon in een VM. En als het nodig is, kan ik een willekeurige PC opspinnen, Proxmox installeren, backup terug zetten vanaf mijn NAS en de hele VM boot weer op vanaf een andere machine. In de DNS alleen de IP veranderen (alles kijkt bewust naar een hostname, niet IP), en alles draait weer.
Wel even benieuwd, doet dat veel, 2x Pihole draaien?
Voor mij wel. Als 1 in het huis netwerk met veel verzoeken wat vol loopt, dan zorgt de secundaire DNS voor de tweedelijns. Dus beetje load balancing in de meest simpele zin van het woord.

Als je gaat werken met 1 pi-hole installatie en je ramt je hele 5 persoons gezin door die ene pi-hole, kan t wel wat filerijden worden soms.
Ik ga er eens over nadenken, dank!
Het is voor iedereen verschillend. Ik heb eigenlijk niets dan problemen met Zigbee2MQTT. Ik heb het al twee keer geprobeerd met verschillende coordinators. Maar het blijft rommelen. Dingen die wel in ZHA werken maar niet in Z2M. Of grote problemen met koppelen en ook dingen die steeds offline gaan.

Andere mensen zijn er weer heel tevreden over. Die zeggen dat er in Z2M zoveel meer kan dan in ZHA.

Ik heb de omgekeerde ervaring. Ik zit nu op Z2M, maar ik ga weer terug naar ZHA.


Meer ondersteuning is nauwelijks van belang. Ze ondersteunen eigenlijk alle twee de belangrijkste 2000 apparaten. En of ze er daarnaast nog 30000 of 35000 ondersteunen maakt in de praktijk niet ut

[Reactie gewijzigd door Ortep op 6 november 2025 12:16]

Dump die ikea hub en ga voor een stickje. Kijk bij z2m even voor de aanbevolen types.

Dan kun je ook veel meer spul verknopen dan die ikea hub kan.
Plus je hebt geen cloud afhankelijkheid met Ikea Home account en dat soort spul. Gewoon alles lokaal via je eigen systeem.
Sonoff dongle icm ZHA intergratie hiero.
Ik begrijp dat Nabu Casa (commerciële poot van Home Assistant) op 19 november een nieuw hardware product gaat aankondigen. Alles wijst er op dat dit een nieuwe Zigbee/Thread dongle gaat worden (in de stijl van hun recent gelanceerde Z-Wave adapter ("Home Assistant Connect ZWA-2"). Ik ga daar even op wachten.
Ben benieuwd. Heb zo'n Sonoff ZigBee 3.0 stick, maar wellicht kan ik die altijd nog als router opzetten zodat ik die strategisch op een andere plek kan plaatsen waar ik minder nodes heb maar vooral eindpoint apparaten (die dus geen data doorgeven naar andere apparaten).
Bij mij is het dat niet iedereen in huis home assistant gebruikt, dus heb beide oplossingen in gebruik: een deel via de hub en een deel zonder de hub (nieuwe lampen vereisen een nieuwe hub en ik heb de oude) en heb ook de fysieke knoppen van Ikea in gebruik.

Het komt neer op een stuk persoonlijke voorkeur.
Hier ook een gemengd systeem. Ooit begonnen met IKEA en later HA er aan toegevoegd.

Mijn partner vind HA te lastig en blijft bij IKEA. Dus hier een Dirigera hub, een NUC met HA en een ZHA coördinator en een Z2M coördinator. Maar in HA werkt dat allemaal prima samen.
Als je partner HA te lastig vindt, is het dan niet gewoon omdat het dashboard te ingewikkeld is? Zelf gebruik ik vrij uitgebreide dashboards en daar is mijn partner niet blij mee. Maar voor hem een eenvoudige opzet gedaan en hoor hem nooit meer klagen.

Moet wel toegeven dat eigenlijk alles geautomatiseerd is dus behalve een onverwachte lamp gebruiken we het sowieso weinig, en zelfs dan meestal voice activated.
Ik heb zelfs mijn Hue bridge de deur uit gedaan. Helaas wordt je gradient signe daarmee waardeloos maar ik wilde niet allerlei hubs en netwerken. En al die bulbs maken je Zigbee mesh een stuk beter verdeeld.
Mss verkeerde plaats, maar ik probeer het toch even.

Doen jullie de suggestie om een ikea hub te gebruiken of een meer generiekere zigbee2mqtt oplossing?

En welke raad je aan?
Wat ik nog mis in de andere opmerkingen, de verschillen:

Alles via ZHA of Zigbee2mqtt
Je kan en moet alles via Home Assistant laten lopen. Hierdoor ben je niet afhankelijk van het internet voor bepaalde automatiseringen. Nadeel is wel dat het via Home Assistant niet mogelijk is om de helderheid van een lamp aan te passen, zonder dat de lamp eerst aan gaat. Dit heb ik opgevangen met https://github.com/basnijholt/adaptive-lighting. Verder werken niet alle lichteffecten. Al is dat voor Ikea lampen nog het beste ondersteund.

Via hub koppelen aan Home Assistant
Het voordeel hiervan is dat je nog steeds alles via de app van Ikea kan besturen, inclusief effecten en automatiseringen. Zoals de helderheid van de lampen aanpassen zonder dat deze aan gaan. Je kan trouwens kiezen om Matter te gebruiken of https://www.home-assistant.io/integrations/tradfri/. Via matter werken je remotes wel, anders niet.

[Reactie gewijzigd door Bliksem B op 6 november 2025 13:33]

Alles via ZHA of Zigbee2mqtt
Nadeel is wel dat het via Home Assistant niet mogelijk is om de helderheid van een lamp aan te passen, zonder dat de lamp eerst uit gaat.
Hoe bedoel je dat? Ik pas met grote regelmaat de helderheid van lampen aan in HA en ok hoef ze nooit eerst uit te doen

Ik heb bv een scene die 'ontspannen' heet, die zorgt voor een wat rustige lichtsfeer in mijn kamer. Maar soms wil ik veel meer licht. Dan schakel ik scene 'helder' in dan gaan de lichten gewoon intenser branden. En daarna weer als ik dat wil naar 'ontspannen'
Sorry. Dat moest aan zijn.
Ik pas met grote regelmaat de helderheid van lampen aan in HA en ok hoef ze nooit eerst uit te doen
Zelfde ervaring hier. Ik dim bijzonder vaak lichten, helemaal met Zigbee is dat loei snel. Als ze eerst uit gingen had dat een enorme impact gehad op de vrouw-acceptatie factor. En ik gebruik ook gewoon Zigbee2mqtt waarbij deze los van de HASS server draait in een aparte docker container waar ik ook andere MQTT gerelateerde zaken in prop.

En de scenes die ik gebruik (automatisch, maar ook met shortcuts in mijn telefoon):
  • Goedemorgen
    In deze donkere ochtenden gaan dan lampjes op de muur aan en boven de eettafel gaat de dimmer aan naar 20%. Als er dan 1 kind beneden komt dan brand er al wat en zitten ze niet in het pikkedonker.
  • Avond
    Bij schemering / zonsondergang gaat deze aan, doet tafel lamp aan i.v.m. eten, lamp bij de voordeur aan op 10%, muur lampjes aan, en lamp in de gang aan (kom ik thuis met verlichting in de gang) etc.
  • Welterusten
    Knalt alles eruit. Als ik dit niet handmatig draai voor ik op bed ga, gaat ie automatisch om 01:00. Daarom denk ik eigenlijk nooit zoveel of de LED spotjes in de garage nog branden, die staan dan toch heel laag in helderheid, en alles gaat bij mij gegaranreerd uit.
In de garage heb ik ook nog 2 schemas:
  • Spots
    Zetten de spots 5% aan als ik in de garage (mijn kantoor / extra leefruimte).
  • Spots - media
    Zet van de 6 spots 4 strategisch uit zodat er 2 spots overblijven waar je geen last van hebt als je aan het gamen bent of film kijken.

[Reactie gewijzigd door xoniq op 6 november 2025 13:40]

Het ligt idd aan wat jij wilt, hoeveel apparaten je hebt en hoeveel tijd je in het project wilt steken. Ik begon met verschillende Sonoff en andere producten maar liep al snel tegen zaken als teveel apps aan. Ik heb dit in eerste instantie ondergebracht in Home Assistant os in een VM, hier ondervond ik juist veel problemen met stabiliteit mee. Uiteindelijk heb ik HA OS direct op een overgebleven Nuc geïnstalleerd en staat het systeem als een huis.

Tegenwoordig let ik wel op wat ik aanschaf zodat ik zeker weet dat het voldoet aan mijn standaard en werkt met HA. Ik gebruik een combinatie van Zigbee en wifi al moet ik zeggen dat het meer en meer Zigbee wordt, heb een enkele Zigbee 3.0 hub in m'n meterkast hangen en vooralsnog werkt dat prima voor de hele woning. HA heeft wel een steile leercurve maar gelukkig zit er een grote community omheen. Staat tegenover dat je een mooi eigen dashboard kunt vormgeven.

Alle verlichting is bij mij geautomatiseerd in HA. Al merk ik wel steeds vaker dat een fysieke knop soms wel prettig. Deze heb ik sinds kort ook via Zigbee kunnen toevoegen en geconfigureerd in HA. Hou er wel rekening mee dat het geen rocket science is maar ook niet zo simpel als bij Homey. Voor tweakers is HA fantastisch. Heb nu 2 knoppen zo geconfigureerd dat 56 verschillende apparaten in 1x aan of uit gaan, na drukken op de knop duurt het nog geen 1,5 sec voor alles uit/ aangaat.

Mijn setup is een NUC met daarop Home Assistant OS
  • Zigbee 3.0 hub
  • WLED controllers voor led strips (WLED software is echt super!)
  • ESP32 / ESP8266 boards
  • Moes scene switch
  • Sonoff dimmers
  • LSC lampen
  • P1 monitor
  • P1 Zonneplan
Succes met kiezen en vooral tweaken ;)

[Reactie gewijzigd door K!wi op 6 november 2025 14:13]

Ik heb de Sonoff Zigbee stick aan een USB verlengkabel gehangen, en deze stuurt bij mij alle Ikea en Lidl spul moeiteloos aan.

Heb ook nog de hub van Lidl liggen, die niet meer gebruikt wordt sindsdien.
Ik gebruik zelf 3 https://smlight.tech/product/slzb-06m apparaten. 1 voor elke verdieping zodat alles een goed en sterk signaal hebben.
Verder heb ik HomeAssistant OS op een Proxmox draaien en ja voornamelijk via Zigbee2mqtt, maar ik moet wel zeggen de SMLight kan zowel ZHA als Zigbee2mqtt als Thread tegelijk draaien dus ik ben wel flexibel daarin.
@RavensAngel

Ik ben ooit begonnen met Philips hue hub, daarna een usb-zigbee stick.

Maar heb nu al jaren en een SLZB-06 met zigbee2mqtt.
Half jaar geleden ook een SLZB-MRW10 erbij voor thread en z-wave.

Zijn ook super geintegreerd in Home Assistant tegenwoording. (firmware updates vanuit Home Assistant)

[Reactie gewijzigd door Merdeka1977 op 6 november 2025 08:35]

Oh, die SLZB-<*> zijn handig, zeg. Kende het concept (adapter/extender over UTP) niet.

Je schrijft dat de SLZB-MRW10 ook ZWave spreekt, maar ik lees alleen over zigbee en matter. Kun je bevestigen dat dit apparaat ook ZWave aankan?

Thx
De ontwikkelingen gaan zo ontzettend snel... ik merk daardoor overigens wel dat er veel inconsistentie is in Home Assistant, dat vind ik wel jammer.

Voor mij zelf hoop ik dat de standaard cards meer template mogelijkheden krijgen. Daarmee is zo veel te doen...
Ontwikkeligen zo snel? Er is maandelijks een update (hence het versie nummer: 2025.11: november 2025)
Knap dat ze elke maand weer met updates komen, maar het zou inderdaad fijn zijn als er minder break-changes zijn.

Maar inconsistenties? Hoe hangt dat met de snelheid van de ontwikkelingen samen? Bedoel je dat wijzigingen beter geïntegreerd zouden kunnen worden ingevoerd? Meer tijd, zodat een type wijziging direct overal consistent doorgevoerd wordt?

Overigens:
Feature requests kan je bij HomeAssistant zelf indienden -> https://github.com/orgs/home-assistant/discussions.
Bedenk dit bvb: een tijd geleden is een location [x,y] veranderd naar Latitude: x en Longitude: y en nadien aangepast naar latitude: x en longitude: y.
Maar de mobiele app geeft nog steeds geolocation door die niet door HA kan gelezen worden zonder dat je zelf een sensor maakt in de trent van
- sensor:
- name: Geocode App
state: "{{ states('sensor.app_geocoded_location') }}"
attributes:
latitude: "{{ state_attr('sensor.app_geocoded_location', 'location')[0] }}"
longitude: "{{ state_attr('sensor.app_geocoded_location', 'location')[1] }}"
Tja, dat is echt zonde natuurlijk, dat de eigen App niet direct ook wordt aangepast.

HomeAssistant is in mijn beleving wel echt hét stuk software dat steeds weer dingen stuk maakt (ESPHome) en waarvan ik tegenwoordig goed de release notes lees. Niet dat andere software nooit dingen stuk maakt, (VMWare, Office) maar hier in huis opvallend vaak HA...

Het hobby-niveau ontstijgen kan denk ik alleen maar als je het veel strakker en dichtgetimmerder maakt. Zie HomeWizard: Werkt (meestal), maar wil je écht configureren, dan heb je toch HomeAssistant nodig.
Ik verwacht niet dat er veel meer (jinja) template functionaliteit naar de core cards komt. Jinja templates zijn niet zo resource vriendelijk voor de frontend.

Je ziet het bijvoorbeeld ook met de Mushroom cards. De developer daarvan is ook werkzaam voor de OHF en is zo veel mogelijk functionaliteit in de tile card aan het stoppen. Uiteindelijk zal Mushroom card alleen nodig zijn voor de Mushroom template card.
Ik ben juist blij dat ze iedere maand een update uitbrengen. Ja, dan is het iets minder consistent, maar als je alles overal consistent wil doen, zit er meer tijd tussen de releases = grotere releases = meer kans op breaking changes.

Juist door iedere maand te updaten heb je minder last van breaking changes.


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn