Steeds meer overheidsinstellingen kampen met het nieuwe virus dat deze week is opgedoken. De provincies Noord-Holland en Noord-Brabant en twee universiteiten zijn getroffen. Of de Rijksoverheid is getroffen, is onbekend.
De provincies Noord-Holland en Noord-Brabant zijn de enige twee provincies die bekend hebben gemaakt met het nieuwe virus te zijn besmet. De provincie Brabant schrijft dat het 'interne computernetwerk van de provincie Noord-Brabant' te maken heeft met een virus. "Om verdere verspreiding te voorkomen is het netwerk van de provincie afgesloten", schrijft de provincie.
Ook is de provincie niet via e-mail bereikbaar. Hetzelfde geldt voor de provincie Noord-Holland, al is niet duidelijk of ook die provincie zijn netwerk heeft afgesloten. Een woordvoerder van de provincie kon geen antwoord geven op die vraag. Ook de universiteiten van Utrecht en Amsterdam zijn getroffen door het virus.
In beide gevallen gaat het om het XDocCrypt/Dorifel-virus, waar eerder op donderdag al de nodige ophef over ontstond. Het virus is opgedoken bij een groot aantal Nederlandse instellingen, waaronder ook diverse gemeentes, zoals Tilburg, Almere, Venlo en Den Bosch. Het virus lijkt vooral in Nederland schade aan te richten.
Het virus versleutelt Word- en Excel-documenten en verandert de extensie van de documenten naar '.scr', de Windows-extensie voor screensavers. XDocCrypt/Dorifel - er bestaat nog geen eensluidende naamgeving voor het virus - verspreidt zich via bestaande infecties: alle netwerken van de getroffen instellingen waren al onder de controle van een botnet. Aanvankelijk werd gedacht dat het om het virus Sasfis ging.
Het is onduidelijk welke overheidsinstellingen nog meer getroffen zijn. Woordvoerster Mary-Jo van de Velde van het NCSC zegt tegenover Tweakers.net daarover geen uitspraken te mogen doen. Daarnaast is op dit moment nog niet duidelijk waar het virus vandaan komt, maar volgens Van de Velde lijkt het er op dat het om een aanval uit de criminele hoek gaat.
Overigens is het ongedaan maken van de versleuteling redelijk simpel, aangezien het virus telkens dezelfde sleutel gebruikt. Surfright heeft een tool uitgebracht waarmee schade aan documenten wordt hersteld. Fox-IT raadt systeembeheerders aan om de ip-adressen 184.82.162.163 en 184.22.103.202 te blokkeren, om te voorkomen dat de malware wordt binnengehaald.
Update, 17:28: Ook elektricteitsnetbeheerder Westland Infra zou getroffen zijn.
Update, 18:30: Enkele systemen van het RIVM zijn besmet met de malware. De instantie zegt het probleem onder controle te hebben.