Door Bo Hurkmans / Mark Oosterveen

Reviewers

Case Master Ultracool II Digital review

14-02-2004 • 12:44

29

Multipage-opmaak

Introductie

Case Master Ultracool II Digital aankondigingspicjeAangezien het versieren van je pc met allerlei extra apparaten allang niet meer voorbehouden is aan een selecte groep met de naam Tweakers, groeit de vraag naar producten met een hoge 'plug 'n play'-factor. Dat wil zeggen: kopen, installeren, gebruiken. De mensen van Case Master proberen aan deze eisen tegemoet te komen door een fancontroller af te leveren die handig te installeren zou moeten zijn. Daarnaast heeft Case Master deze fancontroller uitgerust met een functie waarmee dit apparaat zich onderscheidt van de rest: het volautomatisch regelen van de snelheid van één casefan, de CPU-fan en één HDD-fan. In de praktijk zou dit tot een systeem moeten leiden waarin deze drie fans alleen op volle snelheid gaan draaien wanneer de bijgeleverde temperatuursensoren aangeven dat een (voor iedere van aparte) van te voren ingestelde temperatuur is bereikt, iets wat onder een normale load tot een geluidsarmere pc zou moeten leiden.

Ultracool II Digital
De Ultracool II Digital in actie

* De inhoud van de doos

Wanneer wij de doos van de Ultracool II Digital openen zien wij allereerst dat de fancontroller netjes is verpakt. We halen de doos verder uit elkaar en constateren dat er naast de fancontroller ook drie temperatuursensoren zijn meegeleverd en drie kabels voor de stroomaansluiting naar de casefans. De kabeltjes zijn allemaal voorzien zijn van een labeltje waarop staat of het kabeltje bij de CPU-fan, de HDD-fan of de systeemfan hoort. Ook is er een (veel langere dan normaal) kabel aanwezig om de fancontroller te linken aan het moederbord om zo de HDD-activiteit te kunnen meten. Verder vinden wij een molex-aansluiting (met splitter zodat je in principe geen voedingsstekker kwijt bent aan dit apparaat), de nodige bevestigingsschroefjes en een duidelijke handleiding, waarin kort en bondig wordt uitgelegd op welke punten je de temperatuursensor dient te installeren, hoe de plakstrips werken waarmee je de temperatuursensors kunt aanbrengen en hoe je de fancontroller kunt aansturen.

Ultracool II Digital, inhoud van de doos (excl. fancontroller)

De Ultracool II Digital in de praktijk

*De installatie

Nadat je de verschillende kabels hebt bevestigd, iets wat uitermate simpel is, aangezien je met de bijgeleverde handleiding absoluut niet de mist in kan gaan is het tijd om de temperatuursensoren aan te brengen. Deze sensoren breng je aan door een plakstrip, die wordt meegeleverd, gedeeltelijk over het uiteinde van de sensor te plakken, om deze vervolgens in het systeem te bevestigen. De bevestigingspunten zijn van groot belang, dit wordt dan ook extra benadrukt in de handleiding. Zo dien je de sensor voor de HDD-temperatuur aan de onderzijde van je harde schijf te bevestigen, dit om de werkelijke temperatuur van de harde schijf zo dicht mogelijk te benaderen. De sensor voor de CPU-temperatuur zou in principe op de core van de processorunit aangebracht moeten worden, maar aangezien dit niet kan in verband met het doorbranden van de plakstrip en daarnaast de negatieve consequenties voor de afvoer van warmte van je core naar de omgeving word je in de handleiding op het hart gedrukt om de sensor op het keramische omhulsel van je processor te bevestigen. De sensor voor de kast-temperatuur dien je bij voorkeur te bevestingen aan het uiteinde van een HDD-bracket, om zo de temperatuur middenin je kast zo dicht mogelijk te benaderen.

Ultracool II Digital van de voorkant gezien
De Ultracool II Digital van de voorkant gezien

*Het instellen van de fancontroller

Nadat je al het draad- en kabelwerk hebt geïnstalleerd is het tijd om de fancontroller zelf af te stellen. Dit is zeer eenvoudig: het enige wat je dient te doen is omstebeurt een fan te selecteren (met, hoe kan het ook anders, de "select"-knop", om daarna met behulp van de "up"- en "down"-knopjes de temperatuur van de betreffende onderdelen in te stellen, dit kun je doen met een nauwkeurigheid van hele graden. Verder is er een mogelijkheid om alarmpiepjes in te schakelen. In principe zijn dit echter ook de enige handelingen waarmee je enige sturing kan geven aan de fancontroller. Het instellen van een minimale, maximale of gemiddelde fancontrollersnelheid is niet mogelijk.

*De werking van de fancontroller

De werking van de fancontroller is in principe heel erg simpel: het apparaat meet de temperatuur via de verschillende sensoren en geeft dit door via het ingebouwde LCD-scherm. Naast de informatie over de temperaturen van de sensorpunten wordt ook het actuele rpm-getal van de harde schijf-fan en de CPU-fan doorgegeven. Daarnaast is op de LCD een pictogram in de vorm van een batterij met streepjes erin zichtbaar, waarbij het aantal streepjes groter wordt wanneer er meer HDD-activiteit is.

Wanneer de ingestelde temperatuur is bereikt, verschijnt er een alarm-icoontje op het LCD, begint (als je dit hebt ingesteld) een alarmpiepje te klinken, direct gevolgd door het zoemende lawaai van een casefan die harder begint te draaien. De temperatuursensor en casefans reageren bijna direct op extreme temperatuursschommelingen (meer dan tien graden). Tegen tussentijdse, langdurige verhogingen van de temperatuur (bijvoorbeeld bij het spelen van een spelletje) zien we echter maar weinig interactie van de fancontroller, het lijkt erop dat hij het temperatuurverloop niet analyseert, maar puur ingrijpt wanneer de maximale temperatuur is bereikt. Wanneer dit het geval is hoor je de casefan echter ook op zijn maximale toerental draaien, het lijkt er dus op dat dit een apparaat met weinig compromissen is: óf hij grijpt in, óf hij laat de casefan op het minimale toerental draaien. Wanneer de temperatuur weer zakt tot onder de eerder ingestelde limiet, dan schakelt de fancontroller de fan weer terug naar een lager aantal rondjes per minuut.

Ultracool II Digital van de achterkant gezien
De Ultracool II Digital van de achterkant gezien

Conclusie

Het resultaat van het gebruik van de fancontroller zou een stiller systeem moeten zijn en we kunnen concluderen dat wat dat betreft de Ultracool II Digital zijn werk goed doet. De Case Master is in staat om de fans uit zich zelf te beheren, en af te gaan op de temperatuur van de sensor die bij elke fan geplaatst is. Zodoende kan hij als het systeem niet honderd procent belast is (en de opgegeven maximum temperaturen niet bereikt worden) de fans langzamer laten draaien, hetgeen resulteert in een stiller systeem. In de situaties waarin het wél nodig is laat de fancontroller volautomatisch de fans harder draaien totdat de zelf in te stellen 'veilige' temperaturen per sensor weer bereikt zijn. Al met al heb je dus zelf geen omkijken meer naar het regelen van je fans maar kan je wel genieten van een stille pc wanneer dit mogelijk is.

Een minpunt van de controller is echter wel dat je, eenmaal ingesteld, alles aan de Case Master moet overlaten omdat de fans verder niet handmatig bij te regelen zijn. Verder is het jammer dat er maar één temperatuur op te geven is waarop de fan moet reageren, want terwijl de tussenliggende temperaturen flink kunnen oplopen, zal de Ultracool II Digital dus alleen maar bij de vooraf ingegeven temperatuur ingrijpen. Als je echter de 'actie'-temperatuur omlaag zou brengen zal je nog een groot gedeelte van de tijd met een luidruchtige pc zitten. Op dit gebied zullen dus concessies gedaan moeten worden. Ook is het niet mogelijk om een minimum rpm-getal voor een fan op te geven, dit zou tot geluidshinder kunnen leiden bij zeer grote fans.

Het niet kunnen aansturen van de rpm van de fans zien wij als een groot gemis, zeker gezien het feit dat deze optie toevoegen aan het bestaande apparaat geen grote gevolgen met zich mee had gebracht (zowel qua prijs als design), maar het apparaat zeer compleet had gemaakt. De huidige fancontroller "denkt" in principe maar zeer beperkt mee met de gebruiker, hij reageert niet op heftige temperatuurschommelingen die binnen de ingestelde limiet blijven, er is geen verloop van de toename van de fancontrollersnelheid in te stellen wanneer de limiet bereikt wordt, tevens is er geen afname in fancontrollersnelheid in te stellen. Dit zorgt ervoor dat je juist een heel lawaaiige pc hebt wanneer de limiet is bereikt, gezien het feit dat dan de casefans zonder een mogelijke tussenkomt van de gebruiker op de maximale rpm-hoeveelheid gaan draaien, waarna de fans meteen weer heel heftig in lawaai afzakken wanneer de temperatuur weer onder de limiet is gekomen. Dit maakt deze fancontroller met name geschikt in pc's waarbij tijdens het gebruik de nadruk ligt op surfen en tekstverwerken.

Hiermee beperkt Case Master zichzelf echter behoorlijk, doordat nu maar een bepaalde groep computergebruikers de Ultracool II Digital zullen willen gebruiken. Deze gebruikers zijn te kenmerken aan de hand van het feit dat ze genoeg kaas hebben gegeten van koeling in het algemeen om iets te willen doen met variabele fansnelheden, maar de handigheid of tijd ontberen om zelf goedkoop (en net afgewerkt) een babybus in elkaar te zetten en geen omkijken willen hebben naar de fansnelheden. De eerste twee eigenschappen zullen veelvuldig te combineren zijn, de derde eigenschap is eigenlijk niet samen te voegen met de twee voorgaande. Qua prijs is de Ultracool II Digital zeker competitief met aanbieders van soortgelijke producten. Ter vergelijking: een DigiDoc5 (die weliswaar veel meer functies heeft) kost rond de € 80, waar een gewone fancontroller rond de € 20 á € 30 zit. De fancontroller van Case Master zweeft daar met ongeveer € 40 een beetje tussen in. De fancontroller wordt dus in feite tussen de 'gewone' modellen en 'high-end' modellen in gepositioneerd.

Ultracool II Digital in doos (zwart)
De zwarte versie van de Ultracool II Digital

Bij deze willen wij graag CPV International bedanken voor het beschikbaar stellen van de Case Master Ultracool II Digital aan Tweakers.net.

Reacties (29)

29
29
16
1
0
7
Wijzig sortering
Anoniem: 106019 15 februari 2004 11:42
Ik snap niet wat deze controller nou zo speciaal maakt
ik heb zelf een coolermaster aerogate II
en die doet ze werk prima en heeft 4 kanalen
alleen de hd activiteit laat hij dan niet zien maar dat kan je dan weer zien aan de temperatuur van je hd
Je moet het zien als een airco in een auto...
Airco
Spuwt koude lucht naar binnen

Automatische airco
Spuwt koude lucht naar binnen totdat je opgegeven temperatuur is bereikt ..

Dat is dus hier ook het geval....je kan een temperatuur opgegeven waardoor deze fancontroller je fans harder laat draaien tot temp. x is bereikt..
Een nadeel van deze fancontroller lijkt me wel de voeding. Dit is namelijk geen normale molex, maar hij wordt gevoed dmv een diskette aansluiting. Nu hebben veel voedingen tegenwoordig 1, hoogstens 2 aansluitingen.

Met mijn 9500Pro en diskette station ben ik die dus al kwijt. Waardoor je weer een extra kabeltje moet kopen. Toch weer extra uitgaven.

Ik zou deze fancontroller rechts laten liggen,Zalman en Enermax hebben ook zeer mooie fancontrollers. Bijv. Enermax: 6 fans aan te sturen, temperatuur weergave, RPM weergave. En ook voor een prijs rond de 40 Euro.
Anoniem: 99049 @Heiden16 februari 2004 01:23
Je kunt ook gewoon ff een splittertje of een verloopstekkertje halen...
Verder vinden wij een molex-aansluiting (met splitter zodat je in principe geen voedingsstekker kwijt bent aan dit apparaat)
;)
Ik zag wel een paar kabels die overeenkomen met de stroom kabels voor IDE apparaten...

Misschien kun je zelf kiezen wat voor voeding je wilt gebruiken ?
Kan iemand mij eigenlijk vertellen wat zo'n beetje de temperaturen mogen zijn van een CPU, VGA, CASE, HDD?
Ligt helemaal aan je hardware natuurlijk.

Ter indicatie: ik draai mn XP1800+ op 44C idle, 50C stressed, maar da's met simpele fan, en extra casefans uit. (die gaan alleen aan op LANs :9). Case temp hangt bij mij (afhankelijk van het weer) rond de 35-40C. GPU weet ik stiekem niet.

Er zijn vast mensen die diezelfde harde waren naar 30C jagen, of juist laten pruttelen op 65C. Vuistregel: zolang er geen rook uitkomt is het goed :)
Persoonlijk probeer ik d'r altijd onder de 38C te houden, maar als je dit alles te veel gedoe vind, probeer een thermaltake case. Ik zou haar btw wel laten assembleren want ze zijn wat ingewikkelder dan de meeste cases.
Deze lijkt op de fancontroller van Kingwin. Echter deze controller regelt echter wel de ventilatoren gebaseerd op temperatuur. Dus niet alleen op 1 in te stellen punt maar op een volledige curve.
Qua uiterlijk (frontje + LCD) is het zelfs precies de Kingwin fancontroller..
Een maandje geleden was ik helemaal in de fancontroller-wereld gedoken en heb uiteindelijk gekozen voor de Zalman. Deze heeft dan geen enkele 'auto-instellingen', maar m.b.v. de bijgeleverde kabeltjes worden de rpm's van de fans wel doorgegeven aan je mobo en dat is weer in MBM mooi af te lezen. En ik kan 4 fans aansturen..... gelukkig 8-)
ziet er wel leuk uit ik heb zelf een aerogate II die vind ik zelf wat mooier.

Maar ik weet nogsteed niet hoe ik al die temp. sensoren moet bevestigen:S
Ook te koop van Kingwin

http://www.kingwin.nl/index.php?action=products&product=tc02bk

http://www.kingwin.nl/index.php?action=products&product=tc02s

Maar als de fans inderdaad niet handmatig te besturen zijn ga ik toch voor wat anders kijken :)
Anoniem: 104622 8 april 2004 00:57
Ik vind het in een woord een klote ding zit er 1 uur in gaat er gauw uit, het slechste wat ik ooit heb gekocht.
|:(
Weet iemand toevallig waar ik dit kan kopen / bestellen in nederland? (Of ik ben scheel geweest dat ik er een paar keer overheen gelezen heb.) :P
Ik denk dat maxpert.nl dit wel op voorraad heeft
hij is te koop bij wallabie voor 44 euro, verzendkosten zijn 7 euro: http://www.wallabie.com/main/hardware_OC_bus_devices.asp
Ik vind het altijd jammer dat er geen 3 pin -> 4 molex kabeltje er bij wordt geleverd.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.