Abit TH7-II moederbord
Het Abit TH7-II moederbord is het nieuwste Pentium 4 moederbord van Abit en gebouwd voor de socket 478 Pentium 4. Zoals bijna alle Pentium 4 moederborden in deze vergelijking is hij uitgerust met de i850 chipset waarmee hij maximaal 2GB aan RDRAM kan aansturen. De layout van de plank is vrij standaard; er zijn 5 PCI, 1 AGP en 1 CNR sloten aanwezig.
Qua features is er één grote stap voorwaarts gemaakt van de TH7 naar de TH7-II, in plaats van het oude Softmenu II zit op dit moederbord Softmenu III. Goed nieuws voor tweakers want hiermee kan de FSB van 100MHz naar 255MHz gezet worden in stapjes van 1MHz. De spanning voor de CPU verhogen is ook mogelijk; van 1,1V tot 1,9V kan dit gebeuren in stapjes van 0,025V en van 1,9V tot en met 2,2V zijn iets grotere stapjes beschikbaar van 0,05V.
![]() ![]() ![]() |
Laatste wat me opviel aan beide Abit plankjes dat er in de rechterhoek een aantal DIP switches en jumpers zitten. Gelukkig zijn deze stuk voor stuk voor opties die je praktisch nooit hoeft te wijzigen. Met de switches kunnen bijvoorbeeld “Enable/Disable CPU Frequentie Auto Setting” of “Enable/Disable Softmenu” ingesteld worden.
Gigabyte GA-8IDX
Het enige moederbord die niet gebaseerd is op de i850 chipset in deze test is de Gigabyte GA-8IDX. In plaats van de i850 chipset is deze uitgerust met de i845 chipset die ervoor zocht dat er geen RDRAM in de plank geprikt moet worden, maar het oude vertrouwde SDRAM. Handig voor de mensen die nog een paar GB aan SDRAM hebben liggen, of voor de mensen met een dunne portemonnee.
![]() ![]() |
De layout van de plank is weinig schokkend, maar vergeleken met alle andere moederborden zijn er wel een paar leuke punten te ontdekken. De GA-8IDX is het enige moederbord met 6 PCI sloten en heeft daarnaast ook een gunstige plaatsing van de Pentium 4 voedingconnector: links boven op de plank.
Wat overclock mogelijkheden betreft weet het moederbord niet op te vallen. De FSB kan in stapjes van 1MHz omhoog gezet worden tot 200MHz, maar het ontbreken van de mogelijkheid om het core voltage te verhogen maakt de plank weinig aantrekkelijk. Daarentegen is dit wel de enige plank die de mogelijkheid heeft om het SDRAM en AGP voltage te verhogen.