Inleiding
Mobiel internet heeft de afgelopen jaren een enorme vlucht genomen. Providers zagen binnen een paar jaar het dataverkeer over het netwerk met duizenden procenten groeien.
Die groei is deels aan laptops, deels aan smartphones te danken. De groei op smartphonegebied heeft weer voor een groot deel te maken met de aansprekende modellen die de afgelopen jaren op de markt kwamen. Onder meer HTC, Apple, Nokia en Samsung hebben met innovatieve toestellen gezorgd voor een fikse groei van de smartphoneverkoop in Nederland.
Een andere reden ligt bij de providers zelf: zij bieden sinds een paar jaar flatfee-abonnementen aan. Waar je lange tijd per megabyte moest afrekenen, werd het enkele jaren geleden mogelijk om voor een redelijk bedrag, meestal een tientje per maand, een abonnement voor 'onbeperkt' internet af te sluiten.
De crux zit in het woord 'onbeperkt'. Want mag je bijvoorbeeld de internetverbinding van je smartphone delen met een laptop, het zogenoemde tethering? Is er echt geen limiet? Tweakers.net zocht het uit.
Omwille van de overzichtelijkheid ontbreken in dit overzicht de aparte Blackberry-abonnementen die diverse providers aanbieden. Alleen de flatfee-abonnementen voor smartphones zijn opgenomen. Tijdelijke aanbiedingen zijn eveneens buiten beschouwing gelaten.
KPN
KPN heeft twee internetabonnementen voor smartphones: Surf&Mail Totaal en Surf&Mail Extra Snel. Bij KPN-dochter Hi zijn dezelfde abonnementen af te sluiten onder de naam Eindeloos Online en Eindeloos Online XtraSnel. Voor beide providers gelden dezelfde voorwaarden.
KPN hanteert een fair use policy: elke maand berekent de provider het gemiddelde gebruik van klanten met een internetabonnement. Klanten mogen maximaal tien keer het gemiddelde gebruik verbruiken in een maand. Momenteel ligt dat gemiddelde verbruik rond 25MB, wat op een limiet neerkomt van 250MB per maand.
Dat is voor de meeste klanten ruim genoeg, zegt KPN-woordvoerder Steve Hufton tegen Tweakers.net. "Vooralsnog overschrijdt slechts een relatief kleine groep - minder dan vijf procent van de klanten - de fup. Deze klanten raden wij de Extra Snel-abonnementen aan. De fup ligt daar vanzelfsprekend hoger omdat het gemiddeld verbruik hoger is. En de snelheid die de klant krijgt bij Eindeloos Online XtraSnel en Surf&Mail Extra Snel is 1Mbps down en 384kbps up."
De grens is echter niet voor iedereen zo hard, zo laat KPN aan Tweakers.net weten. "Wie voor 1 juli een Eindeloos Online of Surf&Mail-bundel heeft afgesloten, heeft een zachte grens. Als de fup voor de derde keer wordt overschreden, krijgt diegene een aanbieding voor een duurder abonnement." Abonnees van na 1 juli hebben een harde grens: als het dataverbruik boven 250MB komt, gaat de snelheid omlaag van 384Kbps naar 64Kbps. In geval van het duurdere Xtra Snel-abonnement gaat de snelheid van 1Mbps naar 384Kbps. Op de eerste dag van de volgende maand kan de gebruiker weer op normale snelheid gebruikmaken van mobiel internet.
KPN past de datalimiet per maand aan: het gemiddelde verbruik in maand één is de maatstaf voor de fup in maand drie. Dus als klanten in januari gemiddeld 25MB per maand verbruiken, geldt voor maart een fup van 250MB.
Overigens biedt KPN, in tegenstelling tot Vodafone en T-Mobile, geen tv-dienst via het 3g-netwerk aan. KPN heeft een dvb-h-netwerk voor mobiele tv. Het abonnement daarvoor kost rond 9 euro per maand. Er zijn overigens maar weinig toestellen die dvb-h ondersteunen. Voor toestellen die dat niet ondersteunen, zijn accessoires verkrijgbaar.
KPN | Standaard | Duurder |
Naam |
Surf&Mail Totaal |
Surf&Mail Extra Snel |
Prijs |
10,00 per maand |
15,00 per maand |
Snelheid |
384/128 Kpbs |
1024/384Kbps |
Limiet |
Fup, 10x gemiddelde |
Fup, 10x gemiddelde |
Consequentie |
Snelheid naar 64/32Kpbs |
Snelheid naar 384/128Kbps |
Voip |
Nee |
Nee |
Tethering |
Nee |
Nee |
Streaming |
Ja |
Ja |
Hi | Standaard | Duurder |
Naam |
Eindeloos Online |
Eindeloos Online XtraSnel |
Prijs |
9,95 per maand |
14,95 per maand |
Snelheid |
384/128Kbps |
1024/128Kbps |
Limiet |
Fup, 10x gemiddelde |
Fup, 10x gemiddelde |
Consequentie |
Snelheid naar 64/32Kbps |
Snelheid naar 384/128Kbps |
Voip |
Nee |
Nee |
Tethering |
Nee |
Nee |
Streaming |
Ja |
Ja |
Vodafone
Vodafone heeft in Nederland al sinds jaar en dag het snelste internet voor smartphones in de aanbieding: 3,6Mbps down en 1,4Mbps up. Dit zijn theoretische snelheden, die in de praktijk lang niet altijd worden gehaald - maar een downloadsnelheid van 2Mbps is over het Vodafone-netwerk goed haalbaar.
De provider heeft onlangs een nieuwe tariefstructuur ingevoerd: klanten hebben nu de keuze uit de abonnementsvormen Bellen, Bel+SMS en Bel+SMS+Web. Waar eerst tegen een meerprijs een internet-'Blox' bij een abonnement afgenomen kon worden, is internet op de telefoon nu inbegrepen in het Bel+SMS+Web-abonnement. De voorwaarden zijn grotendeels hetzelfde gebleven. Wel krijgen klanten bij het nieuwe abonnement gratis toegang tot Mobile TV, waarmee live naar diverse Nederlandse televisiezenders gekeken kan worden.
Ook Vodafone hanteert een fup van tien keer het gemiddelde verbruik. Het is een zachte grens, zegt woordvoerder Joost Galema: klanten mogen er best een keertje overheen. Na een eerste overschrijding krijgt de klant een brief, bij de tweede overschrijding volgt een sms. De derde keer onderneemt de provider directere actie en belt de klant op, zo zegt Galema. "Dan heeft een klant kennelijk behoefte aan meer dataverbruik en doen we hem of haar een aanbieding voor een ander abonnement."
Vodafone wil niet zeggen wat het gemiddelde verbruik per klant is. "Dat doen we niet, omdat mensen hun verbruik dan aanpassen aan de fup die nu geldt. We passen de fup echter maandelijks aan en de trend is dat het gemiddelde omhoog gaat."
Vodafone is de enige provider die een specifieke abonnementsvorm voor voice over ip heeft: voor 5 euro per maand kan onbeperkt voip worden toegevoegd. Bij de oude abonnementen was dat mogelijk met een Internetblox van 15 euro per maand. Verder is tethering bij deze provider niet toegestaan, al zijn er geen aanwijzingen dat Vodafone daar op controleert.
Veel klanten hebben nog een ouder abonnement met Zorgeloos Internet Blox. Voor de volledigheid is dat ook meegenomen in de tabel hieronder, maar voor nieuwe abonnees is dat niet meer van toepassing.
Vodafone | Nieuw abonnement | Oud abonnement |
Naam |
Bel+SMS+Web |
Zorgeloos Internet Blox |
Prijs |
In bundel, rond 8,00 per maand |
9,50 per maand |
Snelheid |
3,6Mbps down, 1,4Mbps up |
3,6Mbps down, 1,4Mbps up |
Limiet |
Fup, 10x gemiddelde |
Fup, 10x gemiddelde |
Consequentie |
2x, daarna overleg |
2x, daarna overleg |
Voip |
Optioneel, 5 euro p/maand extra |
Duurder blox, 15 euro p/maand extra |
Tethering |
Nee |
Nee |
Streaming |
Ja, en Mobile TV
|
Ja |
T-Mobile
Bij T-Mobile zijn twee soorten internetabonnementen te krijgen: de iPhone-abonnementen en de Web 'n Walk-abonnementen. De abonnementen voor de iPhone bieden standaard internettoegang met een snelheid van 2Mbps down en 384Kbps up. De downloadsnelheid is tweemaal zo hoog als het snelste abonnement voor andere smartphones. Dat is vermoedelijk een eis van Apple waaraan T-Mobile moest voldoen om de iPhone te mogen verkopen.
Waar internettoegang bij de iPhone-abonnementen in de bundel zit, geldt dat niet voor de Web 'n Walk-abonnementen. Een ander verschil is dat iPhone-abonnees gratis toegang hebben tot wifi-hotspots van T-Mobile.
T-Mobile heeft, in tegenstelling tot de andere providers, geen fup. "Wij hanteren het principe dat onbeperkt echt onbeperkt is", aldus woordvoerster Priscilla Tomasoa. "Je mag niet alles met je internetabonnement, maar het maakt ons niet uit hoeveel data je verbruikt door dingen te doen die je wel volgens de voorwaarden mag doen."
Dat compleet onbeperkte geldt volgens de voorwaarden overigens alleen voor het Web 'n Walk Standaard-abonnement. Het duurdere abonnement, dat een hogere snelheid biedt, heeft een datalimiet van 2GB per maand. Daarna wordt de snelheid teruggeschroefd van 1Mbps naar 384Kbps. Bij het duurdere abonnement zit wel het kijken van tv via umts inbegrepen, net als bij het standaardabonnement van Vodafone.
T-Mobile controleert niet actief of klanten de voorwaarden overtreden. "We zitten hier niet alles te analyseren, maar als we merken dat er onrechtmatig gebruik van de internetverbinding wordt gemaakt, staat het ons uiteraard vrij om daarop actie te ondernemen."
De provider heeft afgelopen jaren veel nieuwe klanten met internetabonnementen mogen begroeten. De keerzijde daarvan is dat T-Mobile de afgelopen tijd veel problemen heeft gekend met de capaciteit op het netwerk. De provider zegt dag en nacht te werken om de capaciteit op te krikken.
T-Mobile | Standaard
| Duurder
|
Naam |
Web 'n Walk Standaard |
Web 'n Walk Plus |
Prijs |
9,95 per maand |
14,95 per maand |
Snelheid |
384Kbps down, 64Kbps up |
1Mbps down, 384Kbps up |
Limiet |
Nee |
Vaste limiet van 2GB |
Consequentie |
nvt |
Snelheid naar 384Kbps |
Voip |
Nee |
Nee |
Tethering |
Ja |
Ja |
Streaming |
Ja |
Ja, en Mobile TV |
Andere aanbieders
Naast de providers met een eigen netwerk hebben nog diverse andere aanbieders flatfee-abonnementen voor mobiel internet. Deze virtuele providers maken altijd gebruik van de netwerken van KPN, Vodafone en T-Mobile.
Telfort had lang zelf een netwerk, maar is enkele jaren geleden overgenomen door KPN. Toch is Telfort nog grotendeels zelfstandig, in tegenstelling tot Hi, dat in feite alleen een merknaam van KPN is. Telfort is een van de goedkoopste aanbieders van flatfee-abonnementen en biedt daarnaast een snelheid die hoger is dan die van de meeste concurrenten.
De nieuwste speler is MTV Mobile, een joint-venture van het bedrijf achter muziekzenders TMF en MTV, en KPN-dochter Hi. MTV verkoopt alleen abonnementen met Always Online, een standaard internetabonnement.
Tringg is een relatief nieuwe virtuele provider die de markt probeert open te breken door zowel bellen, sms'en als internetten vrijwel onbeperkt aan te bieden: klanten kunnen 2250 'units' kopen. Die units bestaan uit een belminuut of twee sms'jes of een eenheid dataverkeer.
Hoewel Tringg claimt dat de maximale snelheid van het netwerk de maximale snelheid is van het abonnement, halen veel gebruikers snelheden tot 1Mbps. Daarom staat in de tabel hieronder 7,2Mbps, maar zal het in de praktijk vaak nog niet eens 1Mbps halen. Het lijkt erop dat KPN de Tringg-klanten niet op maximale snelheid laat internetten.
Tele2 heeft twee databundels: net als veel andere providers beschikt de provider over een sneller abonnement van 15 euro per maand. Het enige verschil is de downloadsnelheid: die is bij het duurdere abonnement verdubbeld naar 2Mbps. Opvallend is ook dat Tele2 in de voorwaarden het downloaden vanuit nieuwsgroepen en via p2p expliciet toestaat.
Providers | Telfort | MTV Mobile | Tringg | Tele2 |
Naam |
Surf&Mail |
Always Online |
Tringg 3G |
Databundel Basis |
Prijs |
10,00 pm |
in bundel |
in bundel |
10,00 pm |
Snelheid |
768Kbps down 384Kbps up |
768Kbps down 128Kbps up |
7,2Mbps down 1,4Mbps up |
1Mbps down 384Kbps up |
Fup |
10x gemiddelde |
10x gemiddelde |
Limiet 1GB |
10x gemiddelde |
Consequentie |
Contact, daarna harde limiet |
Snelheid omlaag |
Bijbetalen |
Sms, daarna snelheid omlaag |
Voip |
Nee |
Nee |
Nee |
Nee |
Tethering |
Nee |
Nee |
Nee |
Nee |
Streaming |
Ja |
Ja |
Ja |
Ja |
Overzicht
Hieronder vind je een overzicht van details van de internetabonnementen bij verschillende aanbieders. In de eerste tabel zijn de standaardabonnementen van de diverse providers terug te vinden.
Bij de snelheden van het abonnement staat het eerste getal voor de downloadsnelheid, het tweede is de uploadsnelheid. Bij limiet staat of er een fup of een harde limiet van toepassing is. Onder conseq. staan de consequenties van het overschrijden van een fup of limiet: bij een cap wordt de snelheid teruggebracht, bij contact neemt een provider contact op met de klant over welke oplossingen er mogelijk zijn.
Hi is niet in het overzicht opgenomen, omdat het dezelfde voorwaarden kent als Surf&Mail van KPN. Alleen bij de duurdere, XtraSnel-abonnementen is een verschil: de uploadsnelheid daarvan ligt bij Hi lager. Ook Tele2 is niet opgenomen in onderstaand overzicht, omdat de tabel daarmee te breed zou worden. Tele2 is anderhalve maand na publicatie in dit artikel opgenomen.
| KPN | Vodafone | T-Mobile | Telfort | MTV Mobile | Tringg |
Naam |
Surf& Mail |
Bel+SMS +Web |
Web 'n Walk |
Surf& Mail |
Always Online |
Tringg 3G |
Prijs |
10,00 |
Bundel |
9,95 |
10,00 |
Bundel |
Bundel |
Snelheid |
384Kbps, 128Kbps
|
3,6Mbps, 1,4Mbps |
384Kbps, 64Kbps |
768Kbps, 384Kbps
|
768Kbps, 128Kbps |
7,2Mbps, 1,4Mbps |
Limiet |
10xgem. |
10xgem. |
Nee |
10xgem. |
10xgem. |
1GB |
Conseq. |
Cap |
Contact |
Cap |
Contact |
Cap |
Bijbetalen |
Voip |
Nee |
Nee |
Nee |
Nee |
Nee |
Nee |
Tether |
Nee |
Nee |
Ja |
Nee |
Nee |
Nee |
Stream |
Ja |
Ja en Mobile TV |
Ja, geen Mobile TV
|
Ja |
Ja |
Ja |
Hieronder staat een tabel met aanvullende abonnementen van providers: die duurdere abonnementen zijn alleen verkrijgbaar bij KPN, Vodafone, Tele2 en T-Mobile.
| KPN | Vodafone | T-Mobile | Tele2 |
Naam |
Surf&Mail Extra Snel |
Zorgeloos Internet Totaal |
Web 'n Walk Plus |
Databundel Plus |
Prijs |
5 euro per maand extra |
5 euro per maand extra |
5 euro per maand extra |
5 euro per maand extra |
Snelheid |
1Mbps, 384Kbps |
3,6Mbps, 1,4Mbps |
1Mbps, 384Kbps |
2Mbps, 384Kbps |
Limiet |
10x gemiddelde
|
10x gemiddelde
|
2GB |
10x gemiddelde |
Conseq. |
Cap |
Contact |
Geen |
Sms, cap |
Voip |
Nee |
Ja |
Nee |
Nee |
Tether |
Nee |
Nee |
Ja |
Nee |
Stream |
Ja
|
Ja, en Mobile TV
|
Ja, en Mobile TV
|
Ja
|