Intro
Dankzij CompTech World kreeg ik de kans om een tijdje te spelen met de Coolermaster ATC-200. Deze 'koelkast' is bijna volledig uit aluminium vervaardigd en is - zoals we van Coolermaster mogen verwachten - van de nodige koeling voorzien. De ATC-200 wordt door Coolermaster als 'value server' kast aangeprezen en hoewel de kast een simpel miditowertje lijkt te zijn, heeft de kast meer te bieden dan je op het eerste gezicht zou verwachten. In veel opzichten is dit een speciale kast, en ik heb het dan niet alleen over de extreem hoge prijs van rond de 1000 gulden (slik!).
Specificaties
Materiaal | Aluminium | Drive bays | 3 * 5,25" extern 2 * 3,5" extern 6 * 3,5" intern | Slot brackets | 7 | Mobo layout | ATX | I/O bracket | ATX | Power Supply | 320W | Cooling | 2 * 8cm fan in front panel 8cm fan in back panel 8cm fan in top panel | Gewicht | Kast: 7Kg Power supply: 0,8Kg | Afmetingen | 497 * 196 * 452mm |
|
Dankzij het gebruik van aluminium is de ATC-200 vederlicht. Je tilt het ding met één vinger op en pleurt 'm vervolgens meters te diepte in. Ideaal oefenmateriaal voor jeugdige iMac-werpers. Het gebruik van aluminium heeft helaas wel tot gevolg dat de kast gevoeliger is voor beschadigingen.
De aluminium behuizing is vormgegeven in een afwijkend, stijlvol design. Hoewel naar mijn mening niet echt wonderschoon, is het in ieder geval way beter dan de gruwelijk lelijke iMac rip-offs waarmee Taiwan de markt terroriseert. Het is prettig om te zien dat er nog fabrikanten zijn die zich zonder het gebruik van doorzichtig plastic van de beige massa onderscheiden.
Helaas wordt het design van de ATC-200 danig vernaggelt zodra de drie 5,25" of twee 3,5" bays gevuld worden met ordinaire beige-gekleurde drives. Het spuiten van je de plastic drive frontjes zou een oplossing kunnen zijn, maar bij CD of DVD drives met een lade is dit vaak wat lastiger.
Ingewanden
Echte liefde komt van binnenuit, zo ook bij dit Coolermaster kastje. Nadat ik de kap elegant heb verwijderd middels de draaischroeven (geen schroevendraaier nodig!), verschijnt een net afgewerkt frame. Mijn aandacht richt zich op de goddelijk grote hoeveelheid 3,5" drive bays, die ruimte bieden aan maximaal 8 harddisks. Jammie! Het verbaast mij waarom er in grote bigtowers (zoals m'n eigen SuperMicro SC760-A) zo nutteloos wordt omgesprongen met de ruimte in het 'voorschip'. Gelukkig is er bij Coolermaster eindelijk iemand op het zaligmakende idee gekomen om deze onontgonnen ruimte tot harddisk parking te transformeren. Om de pret compleet te maken zijn er twee 8cm intake fans gemonteerd. Naast een flinke airflow krijg je meteen gratis koeling voor je vier keer 15.000rpm Seagate Cheetah RAID array.
Coolermaster zou Coolermaster niet zijn als er geen ruime aandacht aan koeling zou zijn besteed. Naast de twee intake fans is er onder de voeding een 8cm outtake fan gemonteerd. Deze fan komt uitstekend van pas bij het wegvoeren van hitte die door de nabij gelegen processor(s) wordt gegenereerd. CD toasters worden op temperatuur gehouden door een extra 8cm die bovenin de kast is aangebracht. Een optelsom leert ons dat de Coolermaster kast out-of-the-doos met vijf 8cm ventilators wordt geleverd. Da's toch mooi (hoewel geen 1000 pieken waard).
De voeding is een 320 Watt exemplaar van Yuan Kee Technology. Helaas zijn er maar zes grote en drie kleine (floppy/tape drive) stroomconnectors, waardoor je in een druk bevolkt systeem al snel van splitters gebruik moeten maken. De stroomconnectors van de vier extra 8 centimeters worden overigens allemaal doorgelust, dus door het gebruik van deze fans verlies je geen stroomconnectors.
De gebruikte 8cm fans zijn afkomstig van Y.S. Tech en zijn helaas ongelagerd. Dit betekent meer herrie en een kortere levensduur.
Montage
De kast laat zich openen door de zijplaten met de hand los te schroeven. Het gebruik van een schroevendraaier is niet nodig bij het openen van de kast, het verwijderen van de slot brackers en het plaatsen van uitbreidingskaarten. De zijpanelen hoeven slechts enkele centimeters naar achteren geschoven te worden om ze te kunnen verwijderen. Hierdoor hoef je zowel aan de zij- als achterkant geen troep van je bureau of vloer te verwijderen om de kast te kunnen openen.
Het monteren van de moederplank wordt vereenvoudigd door het uitschuifbaar chassis. Uiteraard heb je wel een schroevendraaier nodig om de plank te bevestigen.
De interne 3,5" bays zijn vrij kort waardoor harde schijven die in deze bays worden gemonteerd ver uitsteken en pal tegen de ventilators geplaatst moeten worden. Dit is helaas wat minder bevorderlijk voor de airflow. Bij gebruik van een grote server tafelplank komen de drives boven de moederplank te hangen, wat lastig kan zijn bij het aansluiten van SCSI, IDE en floppy kabels die zich gewoonlijk aan de buitenkant van de plank bevinden. Het uitneembare mobo chassis is overigens toch al te klein om grote dual Slot 2 borden te kunnen herbergen.
Omdat de plaat onder het moederbord niet doorloopt tot achter de drive bays, kun je de drive bays goed van de achterkant benaderen als het rechter zijpaneel van de kast is geopend. Bij veel kasten is het nog wel eens een zwaar gepiel om de 3,5" bays van de achterkant te bereiken. Vaak moet de drive cage dan weggesloopt worden, wat weer kostbare tijd vergt.
Conclusie
De Coolermaster ATC-200 is weer eens wat anders dat de std beige gekleurde el cheapo FL 89,- bigtowers die bij harrie's handel op de hoek in de etalage staan te verkleuren. De tweakers die zich op LAN parties willen onderscheiden van de grijze massa doen een uitstekende koop met deze kast. Uiteraard moet je dan wel bereid zijn om het respectabele bedrag van FL 1000,- voor dit stuk lichtmetaal neer te leggen.
Naast een opvallend design krijg je een kast die uitermate vriendelijk in de omgang is. Het gebruik van aluminium maakt 'm erg licht, wat handig is bij het heen en weer sjouwen tijdens LAN en demo parties. Schroevendraaiers zijn niet nodig om te kast open te krijgen (maar een beetje tweaker schroeft de klep sowieso niet dicht, lijkt me). Verder biedt de kast dankzij de ruimte aanwezigheid van interne drive bays voldoende perspectief voor de toekomst. Het gebruik van ruimte vretende harddisk coolers is niet nodig omdat de harddisk bays door de 8cm fans van voldoende koeling worden voorzien. De derde drive bay blijft hierdoor vrij voor een Livedrive!, tapestreamer of derde CD/DVD drive.
Voor een server zou ik eerder een grote tower of een 19" rack nemen. Ik kan me ook moeilijk voorstellen wat de meerwaarde is van een mooi design en het gebruik van alumimium voor een server. Die kasten zie je normaal gesproken niet en verplaatsen is ook niet aan de orde van de dag.
Voor de thuistweaker zal de belachelijk hoge prijs van deze kast een onoverkomelijk obstakel blijven. Voor veel minder poen heb je betere towers met meer mogelijkheden. Ik noem als voorbeelden de SuperMicro SC760-A server tower (altijd nog minimaal FL 400,-) of de erg populaire AOpen HQ08 en HX08 bigtowers.
De Coolermaster ATC-200 is voor FL 999,- verkrijgbaar bij CompTech World.