De veeleisende shooter Crysis is eindelijk uit, tijd voor een upgrade-ronde?

Nee, dit spel interesseert me niet
34,7%
Nee, ze moeten maar wat efficiënter leren programmeren
28,5%
Nee, ik heb al een razendsnelle machine
16,2%
Ja, hoog tijd voor een nieuwe grafische kaart
6,7%
Ja, ik ga mijn pc in zijn geheel upgraden
6,1%
Ja, voor Crysis koop ik een geheel nieuw systeem
6,0%
Ja, eindelijk een goede aanleiding voor een snellere cpu
1,2%
Ja, ik heb meer werkgeheugen nodig
0,7%

Aantal stemmen: 16.385. Deelname gesloten op 10-12-2007 16:21. Stemmen is niet meer mogelijk.

Reacties (91)

Sorteer op:

Weergave:

Wie deze optie: "Nee, ze moeten maar wat efficiënter leren programmeren" hebben geselecteerd hebben Crysis volgens mij niet in vol ornaat zien draaien.

Als je ziet wat er allemaal op het scherm wordt getoverd, dan wordt al snel duidelijk waarom het zo zwaar is voor je systeem.

Met andere grafische kanonnen waaronder Bioshock had ik hier nog geen last van, maar Crysis laat mijn 8800GTS zo hard werken dat ik nu oververhittingsproblemen krijg. Zelfs als ik de gpu fan op het maximum zet.

Maar eens kijken of er een andere fan op kan, want dit is wel een beetje zonde natuurlijk :)
Beetje jammer dat zelfs op vol ornaat het spel nog niet goed draait, zelfs niet op een pc met 2x 8800gtx in SLI. Bekijk deze special van GameKings maar eens.

Nu kun je twee dingen zeggen: Of het spel is gewoonweg te mooi voor deze huidige generatie videokaarten. Of het spel is niet goed geprogrammeerd en had veel efficienter kunnen zijn. Hoe dan ook is dat erg jammer want niemand lijkt nu echt te kunnen genieten van het spel zoals het bedoeld is en dat is spijtig.
Crysis is net als Far Cry was toen het gereleased werd, allerlei nieuwe manieren van rendering (en slechte communicatie tussen nvidia en microsoft over DX10),
en omdat niet iedereen 1200 euro wil dokken voor 2x een GTX snap ik,
maar over een jaar zijn deze ook weer norma(a)l(er) geprijsd en kan iedereen Crysis full detail full AA en hoogste filtering met DX10 (evt op XP) spelen.
Far Cry kon ook niet meteen perfect soepel gespeeld worden toen deze uitgebracht werd, dat was ook pas wat later!!
ook moeten de drivers ed nog geoptimaliseerd worden, pas als dat gedaan is heeft men recht van klagen als het nog niet soepel speelt op een monsterpc!!

[Reactie gewijzigd door Wiethoofd op 22 juli 2024 13:30]

Klinkt als een spel dat nog gewoon Beta is imho.
Als je het over een jaar pas kan spelen hadden ze maar even moeten wachten met releasen. Over een jaar koopt niemand meer dat spel.
ik had toen een 9800pro en ik kon hem toch aardig op highdetails spelen van wat ik me kon herrineren.
TJa aan de ene kant, het is misschien markttechnisch niet echt slim om als bedrijf een spel op de markt te brengen dat niemand kan spelen omdat de systeemeisen zo hoog zijn.

Aan de andere kant; het is ook weer belachelijk in mijn ogen om te zeggen dat spellenmakers zich persé moeten houden aan de hardware die op dat moment betaalbaar is. Als alle spellenmakers zo´n instelling had kwamen er nooit vernieuwende spellen op de markt.
Je kunt net zo goed zeggen: hardware fabrikanten moeten maar dingen maken waar de nieuwste spellen om vragen.

Het is naar mijn idee een gulden middenweg: zowel makers van hardware als makers van games blijven de grenzen opzoeken, en vragen daardoor het uiterste van elkaar. Dat is alleen maar goed, want zo wordt vooruitgang gestimuleerd en versneld. De eerste die een goede en betaalbare kaart op de markt brengt waar Crysis op draait heeft natuurlijk een gigantisch goede positie. En omgekeerd maakt die weer de weg vrij voor andere spellenmakers om daar waanzinnig mooie en veeleisende dingen voor te maken.

Dingetje blijft natuurlijk altijd van hoe efficient is er geprogrammeerd. Het zou kunnen dat bepaalde spellen de traag zijn voor wat ze leveren. Maar goed daar heb ik totaal geen verstand van, dus daar ga ik geen uitspraken over doen. Ik ga er maar blissfully ignorant vanuit dat Crysis niet voor niets zo´n veeleisend spel is, en dat de makers geen loze bytes in de code hebben zitten duwen.
Ik vind het spel er anders helemaal niet mooi uitzien op high, zelfs niet op ultra high. Alliasing overal waar je kunt kijken, vaak lelijke textures, verder niet zoveel bijzonders imho. Ik snap niet dat iedereen hier loopt te zeggen dat de graphics zo fantastisch en revolutionair zijn, dat zijn ze helemaal niet :S Ik heb genoeg games gespeeld die er even mooi uitzagen, op sommige vlakken zelfs mooier...

Nee, het is gewoon bagger programmeerwerk. Crysis op medium/high ziet er uit als FarCry op highest, maar draait gewoon 5~10x slechter. Kijk eens hoe OpenGL games kunnen draaien onder Linux, en vergelijk dat eens met die bagger performance die je in Crysis hebt...

Of kijk eens naar CoD4, dat ziet er in sommige levels/stukken even mooi uit als Crysis, maar je hebt er wel een 5x hogere FPS.
.oisyn Moderator Devschuur® @Avalaxy20 november 2007 00:44
Ach ja, programmeerwerk kun je idd perfect oordelen op hoe iets eruit ziet. Echt weer zo'n typisch standaard reactie. "Het ziet er niet uit. Ik vind game X mooier. De engine zal wel kut zijn, want game X heeft minder sterkere hardware nodig", terwijl je echt geen zak begrepen hebt van wat er nou achter de schermen gebeurt.

[Reactie gewijzigd door .oisyn op 22 juli 2024 13:30]

Je kan wel oordelen over of het proces dat achter de schermen plaats vindt te traag is of niet. De graphics zijn inderdaad niet extreem mooi en het spel draait echt als bagger op een gemiddelde game PC.

Spellen als Nethack zijn gewoon erg geoptimaliseerd. De graphics zijn ook een stuk realistischer dan in dit spel (je eigen gedachten over hoe iets eruit kan zien kan beangstigend zijn) en het speelt zo snel als dat jij wilt. :)
.oisyn Moderator Devschuur® @The Zep Man20 november 2007 12:24
Nee dat kun je niet, want je weet niet wat er achter de schermen plaats vindt. Misschien is het wel de schuld van de artists, die complexe shaders bij elkaar slepen voor effecten die je toch niet kan zien, wat zorgt voor dure pixelshaders en een lage framerate. Ik kan met de nieuwe Unreal engine ook een game maken die er crap uitziet en toch heel langzaam loopt. Mensen als jij roepen dan meteen dat de engine kut is. Nou sorry hoor, maar die engine is nou niet echt bepaald het toonbeeld van kut.

Ik wil alleen maar aangeven dat er meer dingen zijn waar rekening mee gehouden moet worden, en dat het niet allemaal de schuld van de luie programmeur is als het een keer niet goed lijkt te werken. Bedenk dat de volgende keer als je weer met je oordeel klaar staat. De mensen van Crysis zijn allesbehalve incompetent, en jij als leek hebt geen enkel recht van spreken om hun werk te oordelen alleen aan het plaatje dat jij op je scherm ziet. Een goed oordeel is gebaseerd op feiten, niet op wat jij "denkt" wat er aan de hand is.
Ok dan, om anders te verwoorden:

De engine mag dan wel bloedmooi zijn, het gebruik ervan laat te wensen over. Dat games van vroeger mooier uitvallen met een minder geavanceerde engine laat zien dat de ontwikkelaars niet alles gebruiken wat er uit de engine te halen valt. Net zoals met de source-engine zeker? Als je bekijkt wat het verschil is tussen HL² en episode 2 qua grafische hoogstandjes.

Dus ok, geen problemen met de engine. Wat echter wel minder goed is gedaan dan bijvoorbeeld wat valve gedaan heeft met Source is dat de engine reteslecht draait op iets tragere hardware. Tjemig, zelfs op huidige top-end hardware. En dat is iets wat we niet gehad hebben met de source engine, die zelfs gedraaid kan worden op een intel GMA 900 - zij het natuurlijk mits alle grafische settings op low staan.

Daarom: respect voor valve en hun schaalbaarheid, minder respect voor de makers can crysis en de afwezigheid van schaalbaarheid in hun engine.

[Reactie gewijzigd door RuddyMysterious op 22 juli 2024 13:30]

Daar haal je een mooi voorbeeld aan. HL2 is namelijk eigenlijk een heel erg statische game. Ze combineren enorm veel prev-gen technieken met precomputed content (lightmaps e.d.) waardoor het er grafisch heel mooi uitziet, maar de omgeving tegelijkertijd best statisch wordt. Dit is echt compleet anders in Crysis, want daar is vrijwel alles aan de omgeving dynamisch. Bomen die omvallen, gebouwen die instorten, en dat alles tegelijkertijd met een realistisch belichtingsmodel. Het is niet voor niets dat je in de DX9 multiplayer implementatie van Crysis bijvoorbeeld geen bomen om kunt schieten, al die dynamiek vereist best wat van het systeem.

Dan kun je idd zeggen dat het niet naar beneden schaalt, maar het is Crytek's intentie nooit geweest om het op langzame computers te laten draaien. Misschien ben je het niet met die keuze eens, dat is natuurlijk jouw goed recht, maar ik vind niet dat ze daardoor minder respect verdienen, want ze hebben wél een game op de markt gezet die na verloop van tijd er steeds mooier uit gaat zien, ipv een game die nooit mooier wordt ookal gaat de techniek vooruit omdat hij immers al aangepast was op het (beste) systeem dat indertijd verkrijgbaar was.
Het feit dat die shaders gebruikt worden/geprogrammeerd zijn als ze toch niet te zien zijn is natuurlijk op zichzelf al debiel van degene die daar verantwoordelijk voor is. Dus je haalt mooi je eigen puntje onderuit.
.oisyn Moderator Devschuur® @Verwijderd26 november 2007 13:20
Shaders worden doorgaans bij elkaar gesleept door artists, en niet geprogrammeerd door programmeurs (dat was vroeger nog wel zo, toen shaders hun intrede maakte. Tegenwoordig gebruiken artists doorgaans gewoon tools waarmee ze hun artistieke vrijheid volledig op de vrije loop kunnen laten, vaak ten nadele van de performance omdat ze daar doorgaans niet zoveel feeling mee hebben). Mijn punt was dat als er iets traag is dat niet per se de schuld is van programmeurs, wat veel mensen wel lijken te denken. Ik haal dus geenszins mijn eigen punt onderuit, jij bevestigt 'm juist :)

[Reactie gewijzigd door .oisyn op 22 juli 2024 13:30]

Ik heb dat ook gestemd, en ik heb ook de trailer gezien, en het spijt me zeer maar erg onder de indruk ben ik niet. Tuurlijk ziet het er best aardig uit, maar om nou te zeggen dat het revolutionair betere graphics heeft als een ouder spel, nee. Het blijft gewoon ontzettend duidelijk dat het om een game gaat, de onnatuurlijke bewegingen blijven en het water ziet er as usual onrealistisch uit.

Ik kan er niets anders van maken, maar ze moeten eerst maar eens wat efficiënter leren programmeren. Men moet eens af van die instelling van de computers zijn snel genoeg, hebben genoeg geheugen en gigantische harde schijven. Er wordt zo veel rekenkracht versplilt aan dingen die best veel beter kunnen.
Ik heb voor die optie gekozen. Want ik heb als arme student geen zak geld onder me bed liggen dat ik ff een upgrade doe. Met me Geforce 3 :'(
Ik weet dat 'ik mis die en dat optie' reacties niet erg gewaardeerd worden maar ik mis echt:
"Nee, ik ga niet upgraden maar wel spelen."
Edit: en ik heb geen monster PC

[Reactie gewijzigd door Gondor op 22 juli 2024 13:30]

Dat heb ik dus precies andersom... ik mis de optie van: ik wil wel upgraden maar niet van wege Crysis
Dat is inderdaad de optie die ik mis. Heb uiteindelijk gestemd op "Ja, ik ga mijn PC in zijn geheel upgraden" omdat dit ook waar is; het is echter niet omdat crysis er is.
Ja, inderdaad die optie mis ik ook ;) Ik ga nu Crysis lekker op low spelen ik vind het niet erg hoor. Ik denk ik over een jaar een nieuwe pc kopen.
Precies..mis ik ook. Heb dus niet mee gedaan aan de pol. Gemiste kans.
En ook nog: "ja ik wil wel, maar heb de knaken er niet voor" :'(
*hugs Leno*

Arme jongen... (gok ik zo)
Je hoeft niet te stemmen hè. Als je vind dat de vote niet op jou slaat, waarom dan wel je mening willen verkondigen? ;)
Begrijp ik nu goed dat 80% van de bezoekers van tweakers.net zich niet druk maakt over state-of-the art gaming, in ieder geval zodra het geld moet kosten (wat meestal het geval is met iets wat 'state of the art' is)?

Grappig om te zien dat zovelen zich wel druk maken om de specs van hun grafische kaart (je hoeft alleen maar de forums te bezoeken voor een indruk), terwijl gamen hun, als puntje bij paaltje komt, een stuk minder interesseert....althans, dat is wat ik opmaak uit het feit dat het gros van de tweakers zich volgens de poll niet druk maakt of ze de allerlaatste ontwikkelingen op game (grafisch!) gebied nog wel kunnen volgen.....

[Reactie gewijzigd door tofus op 22 juli 2024 13:30]

Je 80% klopt niet, vanwege de 16% kiezers voor 'Nee, ik heb al een razend snelle machine'. Die hoeven dan geen geld uit te geven aan nieuw spul. En daarbij, ik kan me indenken dat niet iedere Tweaker een gamer is.

Overigens persoonlijk heb ik 'Nee, dit spel interesseert me niet' gekozen. Grafisch zal het wel allemaal wel geweldig uit zien, maar het is de zoveelste shooter en die kunnen me al jaren niet echt meer boeien.
Wat een overhyped gedoe !

Crysis is net als Farcry...... veel grafische gedoe mara het spel heefd heeel weinig inhoud.

Wat de Specs betrefd valt het ook wel mee.
Heb een E6850 op een P35 Chipset met 4Gb DDR en draai xp x64.
nu wacht ik nog altijd op mijn pre-order van mijn Radeon HD3870.

maar wilde niet wachten en probeerde Crysis op mijn al oude 7600.
Maar kon hem vlot draaien op medium zonder te OC.

Alles is mooi om te zien, maar desondanks ik erg shooter fan ben.
gaat deze game net als Farcry snel vervelen.
en snap ik de hype niet zo.
ik ga liever voor shooters als Bioshock die ongewaardeerd mooi zijn ( hoor je niemand over ) en wel een nieuwe wereld openen kwa game en sfeer.
dat ook al eerder de kracht van HL2 was.
:)
Ik mis de optie, gamen doe je op een console die aan minimaal een 42" full HD LCD scherm hangt.

Ik ga toch geen 500 euro lappen voor een videokaart zodat ik een spelletje van 60 euro kan spelen en over een half jaar weer een nieuwe videokaart van 500 euro kan kopen.

Als ie uitkomt voor de PS3 zal ik hem misschien wel spelen.
Als ie uitkomt voor de PS3 zal ik hem misschien wel spelen.

Komt niet uit voor de PS3 en Xbox360.... het spel is te zwaar voor deze consoles, die gaan het niet trekken, er is besloten om hem niet voor die consoles uit te brengen

[Reactie gewijzigd door pluimpje2 op 22 juli 2024 13:30]

Je kan hem ook omdraaien, ik ga toch geen 1500 euro dokken voor een scherm om het op te kunnen spelen? Voor dat bedrag heb je nl een PC die deze game prima draait.
ik ga toch ook geen 2100 euro lappen voor console + HD TV zodat ik een spelletje van 60 euro kan spelen en over een half jaar weer een nieuwe console van 600 euro kan kopen.

Als ie uitkomt voor de PS3 laat ik em lekker liggen
Ik mis de optie, gamen doe je op een console die aan minimaal een 42" full HD LCD scherm hangt.

Ik ga toch geen 500 euro lappen voor een videokaart zodat ik een spelletje van 60 euro kan spelen en over een half jaar weer een nieuwe videokaart van 500 euro kan kopen.
Ik mis de optie, een spel van 60 euro??

Over een half jaar ligt dit spel voor €7,95 in de budgetbak. Of is het dan opeens geen leuk spel meer?
Zit hij niet binnen een paar weken al bij die spellen pakketten die gratis bij high end kaartjes krijgt dan? Zo heb ik te minste mijn farcry versie bemachtigd.

Pc kan ik de btw van berekenen en een console niet, HD-tv's met pc ingang slikt de belasting dienst volgens mij niet ook al gebruik ik hem voor presentaties. HD beamer lijkt me dan ook weer waarschijnlijker ;)

Ik vermoed dat splitscreen-en in combi met de performance plafon dat blijkbaar in zicht is ook niet gunstig is.
Dus jij kan een spel zoals Crysis spelen op een console?? Lopen richten schieten etc met 1 debiele controller?
Natuurlijk kan dat, weleens van de console-titel 'Halo' gehoord?
'Nee, ze moeten maar beter leren programmeren'... Wat is dat voor onzin? 'Nee, ze moeten maar minder geavanceerde features in een spel proberen te stouwen' zou nog een zinnig iets zijn, maar dit slaat echt nergens op.
Er valt altijd wel beter te programmeren. De source engine draaide bij mij op een athalon 1.3 ghz.
Had toch een nieuwe pc nodig. Of ik crysis ooit ga spelen weet ik niet. Met de komst van de performce videokaarten, 8800gt en 3870, was het een mooie tijd om wat nieuws te kopen.
Dus nee, het spel interesseert me niet :p Ik heb daar wel op gestemd ondanks dat ik binnenkort een 8800GT heb. Ik ga niet speciaal voor Crysis updaten, maar omdat ik wat nieuws wou en deze kaart érg interessant is.
Ik heb maar gevote dat mn pc al snel genoeg is, maar eigenlijk ontbreekt voor mij de optie, nee, want er is niets aantrekkelijks op de markt.

Heb vorig jaar een 7950GX2 gekocht (die 2in1 sli) voor rond de 500e, heel tevreden mee, maar vooralsnog zie ik geen reden om voor een 1280x1024 te upgraden, in crysis zal het dan als enige misschien iets meer dan 10fps schelen, maar in de gemiddelde game is het verschil op mijn res tussen 8800GTX en mijn kaart maar 10% oid, van 80 naar 90+ fps bijv. niet echt de moeite waard om daar nou 500e voor neer te tellen, en dan nog niet eens crysis op ECHT hoge fps te kunnen draaien. Beter maken ze een betere 9900 serie of komt er een goede 8850GX2 =P
ik ken mensen die echt voor crysis een nieuwe pc aan schaffen. ik heb toevallig een nieuwe pc nodig, ik zal dan wel even de demo downloaden om te kijken of het wat is.

tijdens mijn zoektocht naar grafische kaarten las ik dat met een 8800GT crysis niet lekker werkt met alle eye-candy aan. daarbij was de gebruikte dual core maar 35% bezet, dat is naar mijn idee slecht programmeren vooral als je het spel zo zwaar maakt dat een nieuwe gpu van onder de 400 euro niet alle eye-candy aankan.
Ik heb van de zomer nog een leuk systeempje gekocht, daar draait het prima op met high settings op 1600x1200 (geen aa).

Voor de geinteresseerden, het gaat om het volgende systeem:
Intel C2D E6750 2,6GHz
Intel mobo met P35 chipset
2 GB RAM
Club3d 8800GTX
Het geheel draait onder WinXP (Pro, SP2)

Op de videokaart na dus niets bijzonders, maar het trekt Crysis prima op high. Let wel, max settings zijn niet beschikbaar (ik denk door DX9, maar dat stond niet vermeld in het menu), dus dat heb ik niet kunnen testen. Vermoedelijk zou dat iets meer vragen dan mijn systeem te bieden heeft :P
Max settings zijn zo haalbaar met een tweakje in een .INI file
Crysis is overigens bijna volledig videokaart-georienteerd, mijn X1950 is behoorlijk aan het zweten in bijv het tank-level maar trekt de rest goed tot heel goed (op bijna alles high), en mijn systeempje is verder redelijk oud.

(amd64 3700+ @ 2.85, 2048 mb pc4400 & AGP X1950pro 512 mb)

De performance verandert overigens wel wanneer je veel physics in gang zet ;)
Serieus? Mijn 8800GTS 320MB en E6600 @ 3,00GHz trekken het echt niet soepel op high, nog wel speelbaar, maar voor een shooter echt niks... Een interessant filmpje van GameKings: http://www.gamekings.tv/index.php?p=3047

Edit: Ik zie dat de link al eens was gepost, sorry.

[Reactie gewijzigd door Revolvist op 22 juli 2024 13:30]

Welke resolutie staat er natuurlijk niet bij hè. Zal wel 800x600 zijn geweest.
Ik ga dit spelletje wel een keertje spelen zodra ik toevallig mijn PC vernieuwd heb.
Tot die tijd vermaak ik me met spellen die het nu al doen :)

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.