Het researchbedrijf Invisible Things Lab heeft de eerste release candidate van het beveiligde besturingssysteem Qubes uitgegeven. Dit besturingssysteem beveiligt applicaties door ze in virtuele machines te laten draaien.
De Poolse root-kit-expert Joanna Rutkowska kondigt op haar blog de eerste-releaseversie van Qubes OS aan. De oprichtster van het bedrijf Invisible Things Lab raakte in 2008 bekend door de ontwikkeling van de rootkit Blue Pill. Met deze rootkit kan een besturingssysteem verstopt worden in een virtuele machine dankzij hardwarematige virtualisatie, zodat belangrijke systeeminformatie niet-detecteerbaar onderschept kan worden. Kennis die bij het maken van de root-kit is vergaard, is gebruikt bij de ontwikkeling van het besturingssysteem.
Qubes is een besturingssysteem waarin applicaties ieder een eigen virtuele machine toegewezen krijgen. De applicatie draait dan in deze virtuele machine, zodat beveiligingslekken in de software niet gebruikt kunnen worden om bij andere delen van het systeem te komen. Ook op systeemniveau worden processen, zoals netwerkverbindingen en het bestandssysteem, gevirtualiseerd, zodat bij aanvallen het systeemonderdeel kan worden afgesloten, terwijl het systeem intact blijft.
Het besturingssysteem is gebaseerd op virtualisatiesoftware Xen binnen een Linux-omgeving. De eerste bèta werd in april 2011 vrijgegeven. Sinds maart 2012 is het mogelijk om naast Linux-applicaties ook Windows-applicaties in het besturingssysteem te draaien. Nieuw in deze versie is onder andere de grafische interface om de virtuele machines in te stellen. De virtuele machines zijn in deze versie gebaseerd op Fedora 17. Geïnteresseerde gebruikers kunnen een iso-bestand downloaden en installeren. De makers roepen gebruikers op problemen te melden via de mailinglijst, zodat deze verholpen kunnen worden voor het uitbrengen van Qubes 1.0.
/i/1343035778.png?f=imagenormal)