Something Different
Quantumcomputers werken anders dan de binaire computers die we nu gebruiken. De basisbouwsteen van een quantumcomputer is een qubit, die in tegenstelling tot een klassieke bit in een kwantumsuperpositie (een gelijktijdige combinatie) van zowel 0 als 1 kan staan.
Staan we aan de vooravond van een quantumrevolutie? Wat is quantumcomputing precies? Waarom en hoe zal het de samenleving veranderen? Wat kunnen we berekenen en hoe kan het nuttig zijn?
![]() |
Prof.dr. H.M. BuhrmanProfessor of algorithms, complexity theory, and quantum computing at the University of Amsterdam, group leader of the Quantum Computing Group at the Centrum Wiskunde & Informatica, and executive director of QuSoft, | QuSoft, the Dutch research center for quantum software. Harry Buhrman is een pionier van het quantumrekenen bij het Centrum Wiskunde & Informatica. Hij geeft leiding aan QuSoft, het onderzoekscentrum voor quantumsoftware en is hoogleraar Informatica aan Universiteit van Amsterdam. Buhrman balanceert op het raakvlak tussen informatica, wiskunde en natuurkunde en door zijn werk staan nieuwe technieken en mogelijkheden van computers en communicatienetwerken op de kaart. In 2015 richtte Buhrman het onderzoeksinstituut QuSoft op, waarmee hij de toekomstige quantumcomputers gereed wil maken voor toepassingen. Onderzoekers bij QuSoft bouwen niet een quantumcomputer, maar werken aan toepassingen en mogelijkheden van de toekomstige quantumcomputer en quantumnetwerken. Buhrman: “Zonder software kun je niks met een computer. QuSoft is het eerste instituut op dit gebied in Nederland en behoort tot de wereldtop. Maar alleen QuSoft is niet genoeg, we moeten het belang van quantumsoftware blijven communiceren.” |