Nu we weten hoe Sonoma eruit ziet rijst natuurlijk direct de vraag: wat komt hierna? Over het algemeen heeft Intel twee doelen voor de toekomst van Centrino: Het eerste is het bouwen van notebooks die een hele (werk)dag mee kunnen, en het tweede is om ervoor te zorgen dat ze altijd en overal op een of andere manier toegang hebben tot het internet. Gelukkig is er al aardig wat informatie beschikbaar over de producten die Intel de komende twee à drie jaar aan het Centrino-assortiment zal gaan toevoegen. De eerstvolgende stap is het uitbrengen van een dual-core Pentium M. Deze wordt gebakken op 65nm, is voorzien van een 667MHz FSB en krijgt 2MB gedeeld L2-cache. Deze chip draagt de codenaam Yonah. Hoewel deze processor een TDP van maar liefst 45 Watt krijgt - een flinke toename ten opzichte van de ~25 Watt van Dothan - kan het stroomverbruik ervan waar nodig sterk gereduceerd worden. Zodra de accu gespaard moet worden kan bijvoorbeeld één van de cores worden uitgeschakeld. De levensduur van de batterij zou mede hierdoor zelfs langer moeten zijn dan bij de huidige generatie.

Na Yonah volgt een compleet nieuwe architectuur, die op dit moment de codenaam Merom draagt. Deze processor wordt net als de originele Pentium M van de grond af opnieuw opgebouwd. Hoewel er erg weinig concrete informatie beschikbaar is over deze chip, denkt men onder andere aan optimalizerende pipelines en een decoder die vier instructies tegelijk klaar kan zetten, één meer dan welke x86-processors die tot nu toe is uitgebracht dan ook. Naast een hoge efficiëntie die de noodzaak voor kloksnelheid doet afnemen krijgt Merom uiteraard alle laatste technieken op het gebied van stroombesparing aan boord, en deel waarvan geleend zal worden van Montecito en zijn opvolger Montvale. In de onderstaande tabel krijgt Merom een TDP van 60 Watt toegeschreven, maar daarmee wordt gedoeld op de desktopversie, waarover meer op de volgende pagina.
Centrino roadmap - processors | |||||
---|---|---|---|---|---|
Platform | Carmel | Carmel+ | Sonoma | Napa | Santa Rosa |
Introductie | Q1 '03 | Q2 '04 | Q1 '05 | Q4 '05 | H2 '06 |
Codenaam | Banias | Dothan | Yonah | Merom | |
Procédé | 130nm | 90nm | 65nm | ||
FSB | 400MHz | 533MHz | 667MHz | 800MHz? | |
Cores | Single | Dual | Multi? | ||
L2-cache | 1MB | 2MB | 4MB? | ||
TDP | 25 Watt | 21 Watt | 27 Watt | 45 Watt | 60 Watt |
EM64T | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
LaGrande | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Vanderpool | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
XD-bit | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
SSE3 | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Chipsets zijn zoals uit dit artikel blijkt ook een belangrijk onderdeel van Centrino, maar hoewel de upgrade van Odem/Montara naar Alviso een grote stap was, zal dat voor de twee komende platforms wel meevallen. De basistechnieken zoals PCI Express, DDR2 en Serial ATA blijven voorlopig namelijk gewoon hetzelfde. Uiteraard zullen er wel iedere keer verbeteringen plaats blijven vinden op de standaardgebieden zoals snelheid en zuinigheid, en zal er steeds ondersteuning voor de nieuwste processors met hun snellere bussen en extra features moeten worden toegevoegd, maar echt ingrijpende veranderingen zoals die van vandaag hoeven we voorlopig niet meer te verwachten.
Centrino roadmap - chipsets | |||||
---|---|---|---|---|---|
Platform | Carmel | Carmel+ | Sonoma | Napa | Santa Rosa |
Introductie | Q1 '03 | Q2 '04 | Q1 '05 | Q4 '05 | H2 '06 |
Codenaam | Odem/Montara | Odem+/Montara+ | Alviso | Calistoga | Crestine |
Geheugen | DDR266 | DDR333 | DDR2-533 (DC) | DDR2-667 (DC) | DDR2-800 (DC, FB?) |
GPU-interface | AGP4x | PCI Express x16 | |||
GPU-features | DirectX 7.0 | DirectX 9.0 / WGF 1.0 | |||
Southbridge | ICH4-M | ICH6-M | ICH7-M | ICH8-M? | |
Interne bus | PCI | PCI / PCI Express | |||
Externe bus | PCMCIA | PCMCIA / ExpressCard | |||
Storage | ATA-133 | SATA-150 | SATA-300 | ||
Audio | AC'97 | HDA (Azalia) |
Het draadloze gedeelte van Centrino omvatte in den beginne alleen de IEEE 802.11 WiFi-standaard in verschillende smaken. Dit zal in de toekomst uitgebreid worden met Bluetooth, WiMAX en zelfs 3G GSM-communicatie. In sommige gevallen als optionele (slechts deels geïntegreerde) feature, maar later ongetwijfeld ook als standaard onderdeel van het pakket:
Centrino roadmap - draadloos | |||||
---|---|---|---|---|---|
Platform | Carmel | Carmel+ | Sonoma | Napa | Santa Rosa |
Introductie | Q1 '03 | Q2 '04 | Q1 '05 | Q4 '05 | H2 '06 |
Codenaam | Calexico | Calexico+ | Calexico 2 | Golan | Golan 2 |
802.11a | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
802.11b | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
802.11g | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
WiMAX | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
3G | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Bluetooth | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
802.11n | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Beveiliging | WEP | WPA | WPA2 |

