Dell en HP willen in nieuwe pc's de mogelijkheid bieden om secure boot, dat onder andere met Windows 8 kan worden gebruikt, in de uefi uit te schakelen. Daarmee zou het alsnog mogelijk worden om andere besturingssystemen te booten.
In de laatste weken is in de opensourcewereld onrust ontstaan over de mogelijkheid dat computerfabrikanten de secure boot-optie gaan afdwingen. Gevreesd werd dat er geen mogelijkheid zou komen om deze uit te schakelen in de 'bios-vervanger' uefi. Microsoft zou de secure boot-optie in Windows 8 willen benutten om het besturingssysteem minder kwetsbaar te maken voor malware-aanvallen, maar vooral Linux-gebruikers vrezen dat zij door deze optie niet langer een ander besturingssysteem kunnen draaien. Onder andere de FSF en de Linux Foundation kwamen in opstand.
Dell noch HP zou echter plannen hebben om secure boot af te dwingen bij computergebruikers, zo meldt ZDnet. Een woordvoerder van HP stelde dat het bedrijf de keuzevrijheid van zijn klanten respecteert en dat het daarom een optie in de uefi zal aanbieden om secure boot uit te schakelen. Ook Dell zal een dergelijke optie aanbieden.
Naast HP en Dell zou ook bios-fabrikant AMI hebben laten weten dat het zijn klanten zal adviseren om in de uefi een optie te bieden om secure boot uit te schakelen. Hierdoor is de kans toegenomen dat alle grote pc-fabrikanten de lijn van Dell en HP zullen volgen en het potentiële secure boot-probleem niet zal optreden. Er zijn echter nog geen initiatieven bekend die de mogelijkheid bieden om secure boot ook met andere besturingssystemen te gebruiken.