Voor de maanden maart en april heeft Tweakers.net weer een geactualiseerde Best Buy Guide samengesteld, bedoeld om de tweaker te adviseren bij het samenstellen en aanschaffen van een computersysteem. De Best Buy Guide verschijnt om de twee maanden en bestaat uit vier vaste systemen, met soms een special als 'extraatje'. De vaste systemen zijn het basissysteem, het multimediasysteem, het high-end gamesysteem en het workstation. Bij de samenstelling wordt gestreefd naar gebalanceerde configuraties die voor ieder wat wils bieden. De componenten worden geselecteerd op basis van prijs, prestaties en mogelijkheden, en dat uiteraard in relatie tot het budget. Hierbij gaan we uit van onze eigen bevindingen, de reviews van collega-hardwaresites en de ervaringen van tweakers op het forum en in de Productsurvey. Deze maand is er geen special aanwezig in de guide.
| Systeem | Budget |
|---|---|
| Basissysteem | € 600,- |
| Multimediasysteem | € 1200,- |
| High-end gamesysteem | € 2000,- |
| Workstation | € 2500,- |
Basissysteem
Het basissysteem is bedoeld als instapsysteem voor iedereen die geen specialistische taken gaat uitvoeren. We gaan er bij dit systeem vanuit dat er geen zware applicaties op worden gedraaid die veel processorkracht nodig hebben. Denk hierbij aan het uitvoeren van allerhande officetaken zoals het schrijven van een brief of een verslag, het verzenden of ontvangen van e-mails en op het internet te surfen. Gezien een soortgelijk systeem vaak op een studentenkamer of hobby/studeerkamer terecht komt, hebben we er ook rekening mee gehouden dat het systeem stil zijn werk moet doen. Daarnaast zijn computer niet alleen bedoeld voor serieuze taken, dus het afspelen van muziek, het bekijken van een film of het spelen van een spelletje moet ook met dit systeem mogelijk zijn, evenals het branden van een cd of dvd.

Voor prijsbewuste systemen blijven AMD-processors nog steeds de beste keuze. In dezelfde prijsklasse kan een Pentium E2xxx gekocht worden, maar deze presteren over het algemeen net iets minder. Daar staat echter tegenover dat de E2xxx makkelijker kan worden overgeklokt, maar daar is het basissysteem niet voor bedoeld. Omdat de 4800+ beter presteert dan de BE-2400 uit de vorige guide en iets goedkoper is, is er deze keer voor deze iets snellere, maar minder zuinige processor gekozen.
Goede moederborden voor AMD-processor zijn goed verkrijgbaar en hoeven niet duur te zijn. Het Asus M2A-VM-moederbord is hier een goed voorbeeld van getuige de moderne AMD 690G-chipset en de tien usb-poorten waarmee het moederbord is uitgerust. De 690G heeft een ingebouwde grafische processor. Wie het systeem niet voor spelletjes wil gebruiken kan de losse grafische kaart dus achterwegen laten.
De geluidsproductie van de koeler die AMD met zijn boxed processors meelevert is nauwelijks hoger dan die van een losse koeler. Daarnaast kost een boxed AMD-processor slechts enkele euro's meer dan een cpu zonder koeler. Daarom is er net als de vorige keer gekozen voor de meegeleverde koeler van AMD.
Twee gigabyte geheugen is met het oog op Microsoft Vista geen overbodige luxe. Daarnaast zijn de prijzen van geheugenreepjes de laatste maanden zo sterk gedaald, dat het eigenlijk zonde is om niet voor 2GB geheugen te kiezen. Net als in de vorige guides viel onze keuze op een setje van twee repen PC5300 CL5-geheugen van Kingston.
Naast een wat krachtigere processor hebben we deze keer ook voor een snellere grafische kaart gekozen: de Sapphire HD2600XT. Deze is een stukje sneller dan de HD2600Pro uit de vorige editie en blinkt net als andere HD2600-kaarten uit in het decoderen van videobeelden. Qua performance is de kaart net sneller dan een GeForce 8600 GT, mits antialiasing is uitgeschakeld. Gezien de framerates bij beide kaarten flink in elkaar zakken als antialiasing wordt ingeschakeld is er dan ook geen reden om voor de 8600 GT te kiezen.
De AMD 690G-chipset van het Asus-moederbord kent een ingebouwde netwerkcontroller die op snelheden van 10Mbit, 100Mbit of 1Gbit gegevens kan verzenden en ontvangen. Een losse netwerkkaart is dan ook overbodig.
De Realtek ALC883 maakt deel uit van de chipset, dus een aparte geluidskaart is niet nodig. De chip levert 6-kanaalsgeluid en ondersteunt s/pdif-out.
Hoewel de Samsung SpinPoint HD250HJ uit de vorige guide slechts één platter heeft en daardoor een hogere transfer rate heeft, is er toch gekozen voor een harde schijf met twee platters: de Samsung SpinPoint T166 met een capaciteit van 250GB. De reden is het cachegeheugen dat twee keer zo groot is als dat van de HD250HJ. Dit komt de prestaties als de schijf niet sequentieel benaderd wordt ten goede. Gezien het sequentieel benaderen van gegevens op de harde schijf eigenlijk alleen bij het bewerken van extreem grote bestanden optreedt, is de gebruiker beter gebaat bij 16MB cache geheugen dan een hogere sequentiële overdrachtssnelheid.
Een goede dvd-brander hoeft niet duur te zijn en dat bewijst Lite-On met de LH-20A1S. We kiezen ditmaal niet voor de Samsung SH-203N omdat uit tests blijkt dat de Lite-On-brander minstens net zo goed is en daarnaast een paar euro goedkoper is.
Net als de vorige keer is er gekozen voor de NSK4480B van Antec, die voorzien is van een voeding die voldoet aan de 80%-norm. Deze voeding, met een maximaal vermogen van 380W, heeft een rendement van minstens 80%. Met andere woorden: de voeding zal hoogstens 25% meer energie uit de wandcontactdoos trekken dan hij daadwerkelijk nodig heeft om alle onderdelen van stroom te voorzien. Daarnaast staat deze kast bekend voor zijn stilte. Voor deze best buy guide is er gekozen voor de zwarte uitvoering. Een versie met een wit frontje is ook verkrijgbaar, maar kost iets meer.
Bij het huidige basissysteem vonden we voldoende ruimte binnen het budget om voor een 19"-scherm te gaan met dvi-aansluiting. Een dergelijke interface zorgt voor volledig digitale doorvoer, hetgeen tot een betere weergave leidt dan via een vga-poort. De SyncMaster 940BW kent daarnaast een contrastratio van 500:1, een helderheid van 300cd/m2, een responstijd van 5ms en een resolutie van 1440 x 900. Ook met de kijkhoeken zit het wel snor: 160 graden horizontaal en 160 graden verticaal.
Hoewel de speakers bij dit systeem niet de hoofdcomponenten zijn van dit systeem, is er toch niet voor het allergoedkoopste setje luidsprekers gekozen, maar voor een setje met dat kleine beetje extra. Dit vonden we in de vorm van de Logitech S220, een 2.1-setje dat in het zwart is uitgevoerd.
Een toetsenbord aanraden is niet eenvoudig. De keuze is erg persoonlijk. Echter gezien er op het forum veel Tweakers erg weg zijn van Logitech UltraX Flat-toetsenborden, is er voor zo een toetsenbord gekozen.
Een goede muis is erg belangrijk om comfortabel met een computer te kunnen werken. Dat een de(r)gelijke muis niet duur hoeft te zijn bewijst Logitech met de RX1000. Vandaar dat we net als de vorige keer voor deze muis hebben gekozen.Actuele totaalprijs: € 507,42
| Product | Prijs | Act. Prijs | |
|---|---|---|---|
| Processor | AMD Athlon 64 X2 4800+ | € 69,95 | € 50,45 |
| Moederbord | Asus M2A-VM | € 45,09 | € 40,17 |
| Koeler | Boxed | ||
| Geheugen | Kingston PC5300 CL5 DDR2 1GB x 2 (2GB) | € 25,05 | € 29,58 |
| Videokaart | Sapphire HD2600XT | € 62,30 | € 51,79 |
| Netwerkcontroller | Geïntegreerd | ||
| Geluidskaart | Geïntegreerd | ||
| Harde schijf | Samsung SpinPoint T166, 250GB | € 50,76 | € 38,50 |
| Dvd-brander | Lite-On LH-20A1S (20x) | € 20,58 | € 17,42 |
| Behuizing | Antec NSK4480B | € 64,75 | € 64,15 |
| Monitor | Samsung SyncMaster 940BW | € 191,- | € 173,90 |
| Luidsprekers | Logitech S220 | € 15,77 | € 16,- |
| Toetsenbord | Logitech UltraX Flat Keyboard | € 9,02 | € 13,07 |
| Muis | Logitech RX1000 Laser Mouse | € 11,19 | € 12,39 |
| Totaalprijs bij opstellen BBG | € 565,46 | € 507,42 | |
Multimediasysteem
Het multimediasysteem is bedoeld voor de hele familie die de machine zal gebruiken voor een breed scala aan toepassingen, variërend van foto- en videobewerking, tekstverwerking en andere kantoortoepassingen, internetten en af en toe het computerspelletje. Ten opzichte van de vorige editie is er weer het een en het ander aangepast, waaronder de processor, het moederbord, de harde schijf en de behuizing.

Inmiddels zijn de nieuwe processoren van Intel, bekend onder de codenaam Wolfdale, leverbaar en deze bieden een zeer gunstige prijs/prestatieverhouding. We kiezen voor de dual core E8400 die onder de kap twee rekenkernen herbergt die hun werk doen op een kloksnelheid van 3,0GHz, geassisteerd door 6MB cachegeheugen. Verder hebben deze nieuwe processoren ondersteuning voor de sse4-instructieset en zijn ze dankzij het kleinere 45nm-procedé zuiniger dan hun 65nm-voorgangers.Indien het systeem wordt ingezet voor applicaties waar veel baat is bij parallelle rekenkracht, zoals het renderen van 3d-scenes of het encoden van videos, zou er gekozen kunnen worden voor de Intel Core 2 Quad Q6600 die drie tientjes meer kost.
De P35 Neo2-FIR van MSI is natuurlijk voorzien van de Intel P35-chipset en beschikt over een uitgebreide set features die interessant zijn voor een multimediasysteem. Het moederbord beschikt over ondersteuning van een 1333MHz fsb en de plank kan overweg met de 45nm-processors van Intel. Verder biedt dit moederbord met gigabit ethernet, vijf serial-ata aansluitingen, een pata-aansluiting, zes usb-aansluitingen, een firewireaansluiting en achtkanaalsgeluid een zeer complete set aansluitmogelijkheden.
Voor de cpu-koeling kiezen we voor de Arctic Cooling Freezer 7 Pro, een koeler die goede prestaties voor een gunstige prijs levert. Intel heeft op de boxed koelers van 45nm-processors bezuinigd omdat deze van nature koeler zijn dan hun voorgangers van 65nm, maar deze koelers maken over het algemeen iets meer geluid dan dit product van Arctic. Daarom kiezen we voor een kleine meerprijs een losse koeler.
Het multimediasysteem wordt voorzien van een dual-channel kit van Kingston die bestaat uit twee 1GB-modules. De modules draaien op een snelheid van 667MHz waardoor ze synchroon met de fsb van de processor draaien. Kingston geheugen biedt een relatief goede kwaliteit voor een gunstige prijs. Gebruikers die programma's draaien waarvan de honger naar geheugen niet te stillen is, kunnen ook nog de 4 gigabyte variant van dit setje geheugen kiezen.
Bij een veelzijdig multimediasysteem hoort een videokaart die grafische pracht en praal op het scherm kan toveren tegen een redelijke prijs. De Radeon HD 3850 voldoet aan deze eis en is ook nog passief gekoeld, zodat je tijdens een spelletje niet wordt afgeleid door een kleine jumbojet onder je bureau. Verder ondersteunt deze videokaart hdcp en is er de mogelijkheid om bijvoorbeeld een hdtv via hdmi aan te sluiten.
Omdat de ontwikkelingen in tv-kaartland lang niet zo snel gaan als bij de buren waar de grafische kaarten vertoeven, kiezen we wederom voor de WinTV PVR 150MCE. Hauppage biedt met deze kaart nog steeds een degelijke tv-kaart voor een redelijke prijs, waarmee in goede kwaliteit televisie kan worden gekeken en opgenomen op de computer. Aangezien digitale televisie steeds meer in opkomst is zou er eventueel gekeken kunnen worden naar de Freecom DVB-T Digital TV Receiver, indien er geen beschikking meer is over een analoog signaal.
Om een beter geluid uit het systeem te krijgen dan wordt geleverd door de achtkanaalsgeluidchip die op het moederbord is gemonteerd, nemen we de Club3D Theatron DD-geluidskaart op in het multimediasysteem. Deze geluidskaart biedt voor een zeer gunstige prijs features die niet terug te vinden zijn in de meeste onboard geluidchips. Onder andere ondersteuning voor eax, waardoor het geluid in spellen beter klinkt, en Dolby Digital Live-ondersteuning zijn zaken die de extra kosten van een losse geluidskaart rechtvaardigen.
De MSI P35 Neo2-FIR beschikt over een gigabit netwerkcontroller van Realtek die voldoende is voor dagelijks gebruik op een desktopsysteem. De netwerkcontroller is aangesloten op de pci-e-bus waardoor de reguliere pci-bus ontlast wordt.
Deze editie kiezen we voor de opvolger van de SpinPoint-serie die in vorige Best Buy Guides is gebruikt, namelijk de F1 750GB uit de stal van Samsung. De HD753LJ beschikt namelijk niet alleen over een forse opslagcapaciteit en een flink cachegeheugen van 32MB, maar weet ook in alle disciplines uitstekende prestaties neer te zetten tegen een gunstige prijs.
Voorlopig moet het multimediasysteem het nog doen met 'slechts' een dvd-brander. Blu-ray-drives zijn voorlopig nog iets te duur voor in dit systeem, hoewel dat natuurlijk wel een voor de hand liggende keuze is. Na enkele edities een uitstapje gemaakt te hebben naar Samsung is het nu weer de beurt aan Lite-On om te schitteren met hun 20x-dvd-brander. Uit tests blijkt dat de Lite-On eigenlijk minstens net zo goed zijn werk verricht als de Samsung SH-203N en nog eens een paar euro goedkoper is ook.Beoordeling: geen
Flash-lezer: Apacer Embedded Card Reader 15 in 1 - Onbekend
Een geheugenkaartlezer kan natuurlijk niet ontbreken in het multimediasysteem. Zoals inmiddels traditioneel, kiezen we ook deze keer weer voor de interne cardreader van Apacer. Voor het luttele bedrag van 8 euro biedt dit bedrijf een cardreader die dezelfde kleur heeft als de behuizing en in staat is om 15 verschillende geheugenkaarttypen te lezen.
Deze ronde kiezen we weer voor een behuizing van Antec, die wordt geleverd met een modulaire voeding van 550 watt die efficiënt te werk gaat. De kast is voorzien van een aansluitingen voor koptelefoon, microfoon, firewire en twee usb 2.0-apparaten. De kast is van binnen bekleed met geluiddempend materiaal zodat er ongestoord van de computer gebruik kan worden gemaakt.
Een goede monitor is natuurlijk een belangrijk onderdeel van elk computersysteem. Voor dit multimediasysteem kiezen we de Samsung Syncmaster 226BW. Deze monitor heeft een beelddiagonaal van 22" en een breedbeeldresolutie van 1680x1050. Een responsetime van 2ms voor grijs-naar-grijs zorgt voor een strakke weergave van bewegende beelden. Dankzij de zwart/grijze vormgeving van de monitor zal hij niet misstaan bij de rest van het systeem, waardoor hij zonder problemen in de huiskamer zal passen. De beeldkwaliteit van deze monitor is van hoog niveau gezien de gunstige prijs. Wel dient er op te worden gelet dat er verschillende panelen in deze monitor worden gebruikt, waarbij er een versie is die een iets mindere beeldkwaliteit heeft.
Voor het multimediasysteem gebruiken we een Logitech Cordless Desktop EX 110 als toetsenbord en muis. Dit eenvoudige draadloze desktopset zal voor de meeste mensen voldoende comfort bieden en heeft als bijkomend voordeel dat het niet te duur is. Het toetsenbord en de muis blijven de lastigste onderdelen om advies voor te geven, aangezien de keuze hiervoor erg afhankelijk is van hoe intensief het systeem wordt gebruikt en tevens zeer sterk afhankelijk is van de persoonlijke voorkeur.
De Logitech X-540 is een degelijke luidsprekerset voor een mooie prijs. Uiteraard is deze set niet bedoeld om een goede geluidsinstallatie te vervangen, maar voor mensen die nog niet beschikken over een speakerset is dit een prima keuze. De set bestaat uit vijf speakers en een subwoofer, waardoor het geluid van alle kanten komt. Het zwarte uiterlijk past tevens mooi bij de gekozen monitor en kast.Actuele totaalprijs: € 983,65
| Product | Prijs | Act. Prijs | |
|---|---|---|---|
| Processor | Intel Core 2 Duo E8400 | € 164,- | € 137,- |
| Moederbord | MSI P35 Neo2-FIR | € 83,95 | € 76,52 |
| Cpu-koeler | Arctic Cooling Freezer 7 Pro | € 15,85 | € 14,98 |
| Werkgeheugen | Kingston 2GB PC2-5300 | € 25,05 | € 29,58 |
| Videokaart | Sapphire Radeon HD 3850 512MB heatpipe | € 139,- | € 101,50 |
| Tv-kaart | Hauppauge WinTV PVR 150MCE | € 59,- | € 59,- |
| Geluidskaart | Club3D Theatron DD | € 39,35 | € 31,65 |
| Netwerkcontroller | Geïntegreerd | ||
| Harde schijf | Samsung SpinPoint F1 750GB | € 104,- | € 68,- |
| Dvd-brander | Lite-On LH-20A1S | € 20,69 | € 17,42 |
| Flash-lezer | Apacer Embedded Card Reader 15 in 1 | € 7,63 | Onbekend |
| Behuizing | Antec Sonata Plus 550 | € 134,95 | € 127,- |
| Monitor | Samsung Syncmaster 226BW | € 253,- | € 233,- |
| Toetsenbord en muis | Logitech Cordless Desktop EX 110 | € 25,39 | € 26,- |
| Luidsprekers | Logitech X-540 | € 59,- | € 62,- |
| Totaalprijs bij opstellen BBG | € 1.130,86 | € 983,65 | |
High-end gamesysteem
Het high-end gamesysteem is, zoals de naam al doet vermoeden, bedoeld voor de echte gamers onder ons. Met een budget van 2000 euro zijn we aan de slag gegaan om een systeem te samenstellen waarmee zo goed mogelijk gegamed kan worden. In tegenstelling tot de vorige editie zijn er deze maand wel weer enkele aanzienlijke veranderingen doorgevoerd, die de prestaties uiteraard alleen maar ten goede zullen moeten komen.

Op dit moment is er één processor die zonder twijfel het meeste waar voor zijn geld levert als het aankomt op topprestaties. Dat is uiteraard de Intel Core 2 Duo E8400. Momenteel is deze cpu nog moeilijk leverbaar, maar dat is niet zo raar als je bedenkt dat deze processor voor minder weggaat dan de E6850 en E6600 enkele maanden geleden, terwijl de E8400 weer een stap sneller is dan zijn oudere broertjes. Er is expres niet gekozen voor de E8500, die voor bijna zeventig euro meer slechts 166MHz sneller is. Deze kloksnelheid is zelfs met standaard koeling makkelijk zelf te halen door de E8400 over te klokken.
Bij een nieuwe processor hoort deze keer ook een nieuw moederbord, omdat de chipsets van de iets oudere moederborden in veel gevallen niet overweg kunnen met deze nieuwe processor, tenzij de bios wordt geflasht. Maar dat is uiteraard niet de enige reden om te kiezen voor een nieuw moederbord, zo levert de X38-chipset van de Gigabyte GA-X38-DS5 ook gewoonweg betere prestaties af en beschikt het moederbord over twee pci-e-lanes die de volledige x16-bandbreedte tot hun beschikking hebben.
Als gamer wil je een zo snel mogelijk systeem en om dat te realiseren is het ook belangrijk om te denken aan goede koeling. Daarom wordt ook deze keer gekozen voor de Scythe Infinity, die goede koelprestaties aflevert en dat combineert met een lage geluidsproductie. De Scythe Infinity wordt door sommigen zelfs bestempeld als de beste luchtkoeler in zijn prijsklasse, waardoor het geen probleem moet zijn om met deze koeler de Core 2 Duo E8400 te overklokken.
Vanwege de aanhoudende lage prijs van geheugen is het ook deze keer weer geen enkel probleem om 4GB in het gamesysteem te stoppen. Deze keer is er gekozen voor tweemaal 2GB van OCZ. Door te kiezen voor twee reepjes van 2GB blijven er nog twee geheugensloten open, waardoor de mogelijkheid open blijft om later meer geheugen erbij te stoppen. De keuze voor OCZ is simpel, OCZ is een hoogstaand geheugenmerk, voor een zeer acceptabele prijs en daarbovenop komen de geheugenreepjes met eigen passieve koeling, wat van pas kan komen indien er zal worden overgeklokt.Uiteraard moet er bij 4GB geheugen wel rekening gehouden worden met het besturingssysteem, dat 64-bit moet zijn. Bij een 32-bit OS zal er maar 3,2GB gebruikt kunnen worden.
Een ander moederbord en processor vonden we niet genoeg, dus vandaar dat er ook is gegaan voor een nieuwe videokaart, en deze keer is dat eentje van andere makelij: de Radeon HD 3870 X2. Deze nieuwste telg van ATi heeft twee Radeon HD 3870-chips op één kaart zitten, waardoor het in feite eigenlijk al in Crossfire werkt, vandaar dat we ook maar een enkele kaart op het moederbord prikken. De mogelijkheid in de toekomst bestaat echter om, indien gewenst, een tweede Radeon HD 38xx-kaart erbij te stoppen om met behulp van Crossfire X nog betere prestaties te bewerkstelligen.De keuze van de Radeon HD 3870 X2 boven twee 8800GT's in SLI of twee Radeon HD 3870's in Crossfire is vrij simpel, de HD 3870 X2 is goedkoper, in vrijwel alle gevallen goed vergelijkbaar qua prestaties met de andere twee opties en zorgt voor de mogelijkheid om vier cores (tweemaal de Radeon HD 3870 X2) te combineren op een moederbord.
Om het maximale uit games te kunnen halen is een goede bron van geluid belangrijk. Ondanks dat het huidige aanbod aan moederborden in veel gevallen beschikt over onboard geluidskaart van goede kwaliteit, is er ook deze keer weer gekozen voor een losse geluidskaart. De Creative X-Fi XtremeMusic biedt namelijk een aantal functies die niet terug te vinden zijn bij onboard geluid en ontlast daarnaast de processor.
De Gigabyte GA-X38-DS5 beschikt over een raid-controller die goed genoeg is om het systeem te voorzien van een raid 0-, 1- of 5-opstelling. Voor een optimale spelervaring is het natuurlijk van belang dat alles ook snel geladen wordt, waar raid 0 goed van pas bij zou komen.
Om online te kunnen gamen is het nog altijd aan te raden om een verbinding met een draadje te gebruiken, om een zo stabiel en snel mogelijke verbinding te realiseren. De Gigabyte GA-X38-DS5 biedt één gigabit-ethernetaansluiting aan, wat snel genoeg moet zijn voor de meest fervente gamer.
Na meerdere edities voor de T166-serie van Samsung te zijn gegaan is er deze keer weer wat vernieuwing op hardeschijf-gebied toegebracht. Ondanks dat tweemaal 500GB meer dan genoeg moet zijn om op te kunnen gamen is er nu namelijk voor de 750GB F1-schijven van Samsung gekozen. De keuze voor deze harde schijven is echter niet gemaakt vanwege de grotere opslagruimte, maar vanwege de hogere snelheid die de F1-serie met zich meebrengt, zonder daar veel voor in te hoeven boeten qua geluid en hitte ontwikkeling. Ook hebben deze harde schijven een cache van 32MB in plaats van 16MB van de 500GB T166. Mooi meegenomen is dat de 750GB-versies de beste prijs/grootte-verhouding hebben op dit moment.
Na enkele edities een uitstapje gemaakt te hebben naar Samsung is het nu weer de beurt aan Lite-On om te schitteren met hun 20x-dvd-brander. Uit tests blijkt dat de Lite-On eigenlijk minstens net zo goed zijn werk verricht als de Samsung SH-203N en nog eens een paar euro goedkoper is ook.Beoordeling: geen
Diskettestation: Apacer Embedded Card Reader 15 in 1 - Onbekend
Ook deze keer weer een interne geheugenlezer in plaats van het ouderwetse diskettestation, het gemak dat hiermee behaald wordt mag niet ontbreken voor de lage prijs die het vergt. Om raid-drivers alsnog via een floppy te installeren zou er gekozen kunnen worden voor een cardreader met floppydrive, maar deze zijn vaak een stuk duurder, terwijl de drivers tegenwoordig ook door middel van usb aangeleverd kunnen worden.
In de vorige editie werd de Gigabyte Poseidon aangeraden als een geschikte kast voor het high-end gamesysteem, helaas bleek achteraf dat deze kast zeer moeilijk leverbaar was. Daarom is er deze keer gekeken naar een kast die wél goed leverbaar is en daarnaast uitstekende koelmogelijkheden combineert met veel ruimte en een strak uiterlijk. Ons oog is daarbij gevallen op de P182 van Antec, voluit de Antec Performance One P182. Het enige nadeel aan deze kast is dat er iets meer voor betaald moet worden, maar in ruil daarvoor krijg je wel een kast van zeer degelijke kwaliteit.
De voeding is een zeer belangrijk onderdeel van de pc, zeker wanneer er gebruik wordt gemaakt van zware onderdelen. Het kiezen van een voeding van een goed merk en met voldoende vermogen is dan ook belangrijk. De Zalman ZM600-HP levert 600 watt, wat meer dan genoeg moet zijn om dit systeem stabiel van stroom te voorzien. Daarnaast is deze voeding modulair, waardoor er geen overbodige kabels in de kast blijven hangen en zitten er heatpipes in het kastje om de koeling te bevorderen.
Ondanks de iets hogere aanschafprijs blijkt de nieuwe monitorreeks van HP goed in de smaak te vallen bij iedereen. Vooral de veel vollere kleuren zijn volgens veel mensen een groot pluspunt. Verder heeft de monitor een mooi design en beschikt het over een pivotfunctie, waardoor het scherm ook gekanteld kan worden. Het enige nadeel wat meestal aangestipt wordt bij de HP W2207H is dat het scherm een glanzende bovenlaag heeft, maar veelal blijkt uit ervaringen dat daar in de praktijk weinig last van ondervonden wordt.Er moet wel rekening gehouden worden dat deze monitor enkel beschikt over een hdmi-aansluiting en dat er geen kabel meegeleverd wordt. Het is dus aan te raden om een dvi-hdmi-kabel erbij te nemen bij het aanschaffen van deze monitor.
Mocht de hogere prijs of glazende bovenlaag een te hoge drempel zijn om te overheen te komen dan kan er natuurlijk altijd nog gekozen worden voor de monitor uit voorgaande edities, de Samsung Syncmaster 226BW. Deze monitor is nog steeds bij uitstek zeer geschikt om op te gamen, mede dankzij de lage responstijd.
Was deze speakerset de vorige keer nog de enige echt grote aanpassing in dit systeem van de Best Buy Guide, deze keer is het een van de onderdelen die hetzelfde is gebleven. In plaats van de Creative Inspire T7900 is er dus ook deze keer weer gekozen voor de Logitech G51. Niet alleen heeft de Logitech G51 bijna het dubbele vermogen van de T7900 die voor de G51 maandenlang in de BBG heeft gestaan, ook heeft een 7.1-speakerset weinig voordelen ten opzichte van 5.1, aangezien er maar weinig spellen zijn die meer dan 5.1 ondersteunen.
Wanneer een speakerset niet de beste oplossing is kan een goede headset goed van pas komen. Daarnaast is in een groot aantal spellen communicatie cruciaal, wat het bezitten van een headset van groot belang maakt. De Sennheiser PC-150 is met een prijs van rond de 50 euro niet de goedkoopste headset, maar voor dat bedrag krijg je wel een headset met uitstekende specificaties.
Elk toetsenbord voelt weer anders aan, waardoor het aanschaffen van een toetsenbord voornamelijk een kwestie van smaak is en over smaak valt niet te twisten. Logitech weet met de G15 Gaming Keyboard echter wel een meerwaarde te bieden ten opzichte van andere (gamers)toetsenborden, door naast extra functietoetsen de toetsenplank ook te voorzien van een klein lcd-scherm. Op het scherm kan informatie vanuit spellen getoond worden, bijvoorbeeld hoeveel munitie er nog over is in een first person shooter of wat de stand is tijdens een potje voetbal. Inmiddels is er ook een nieuwe versie, de V2, van dit toetsenbord beschikbaar, maar wegens veel negatieve berichten hierover is er toch gekozen voor de V1.
Ook deze keer wordt er in plaats van de Logitech G5 Laser Mouse weer gekozen voor de Logitech MX18. De lasertechniek van de G5 beloofde veel goeds met onder andere een dpi-sensor van maarliefst 2000dpi - en levert vaak mooie resultaten - alleen doen de oudere Logitech MX-muizen het toch nog een tikje beter. Dit bleek onder andere uit een test van een paar maanden geleden, waarin zeventien muizen aan de tand waren gevoeld; daar kwam namelijk de Logitech MX500 als winnaar uit de bus. Aangezien de MX500 moeilijk is te verkrijgen is er voor de opvolger gekozen, de Logitech MX518, die in dezelfde test de nummer twee werd.
Muismatten zijn zo mogelijk nog meer van smaak afhankelijk dan het toetsenbord of de muis, sommige mensen maken er zelfs helemaal geen gebruik van, maar voor gamers wordt toch vaak beweerd dat een goede muismat onontbeerlijk is. Met een prijskaartje van onder de 10 euro kan er in ieder geval geen grote buil gevallen worden aan de Steelpad Qck, die genoeg aan degelijk oppervlakte te bieden heeft voor de meeste gamers.Actuele totaalprijs: € 1.659,37
| Product | Prijs | Act. Prijs | |
|---|---|---|---|
| Processor | Intel Core 2 Duo E8400 | € 164,- | € 137,- |
| Moederbord | Gigabyte GA-X38-DS5 | € 168,88 | € 164,43 |
| Koeler | Scythe Infinity SCINF-1000 | € 35,- | € 32,50 |
| Geheugen | OCZ 4GB (2x2GB) PC6400, CL4 | € 93,80 | € 88,50 |
| Videokaart | Club3D Radeon HD 3870 X2 (1GB) | € 348,- | € 249,- |
| Geluidskaart | Creative X-Fi XtremeMusic | € 61,95 | € 58,15 |
| I/O-controller | Onboard raid | ||
| Netwerkcontroller | Onboard lan | ||
| Harde schijf | 2 x Samsung Spinpoint F1 750GB | € 208,- | € 68,- (2x) |
| Dvd-brander | Lite-On LH-20A1S (20x) | € 20,58 | € 17,42 |
| Diskettestation | Apacer Embedded Card Reader 15 in 1 | € 7,63 | Onbekend |
| Behuizing | Antec Performance One P182 | € 112,- | € 107,72 |
| Voeding | Zalman ZM600-HP (600W) | € 90,95 | € 90,95 |
| Monitor | HP W2207H (22") | € 309,95 | € 290,81 |
| Luidsprekers | Logitech G51 (5.1) | € 135,05 | € 112,50 |
| Headset | Sennheiser PC-150 (Stereo) | € 60,50 | € 71,39 |
| Toetsenbord | Logitech G15 Gaming Keyboard (USB) | € 59,95 | € 70,40 |
| Muis | Logitech MX518 Optical Mouse (USB) | € 33,- | € 25,10 |
| Muismat | Steelpad Qck | € 7,49 | € 7,50 |
| Totaalprijs bij opstellen BBG | € 1.916,73 | € 1.659,37 | |
Workstation
De workstationconfiguratie is afgestemd op professionele power users die hun systeem gebruiken als het belangrijkste gereedschap voor de dagelijkse werkzaamheden. Een comfortabele werkplek is erg belangrijk en daarom hechten we ook veel waarde aan een geluidsarme werking van het systeem. Voorheen kozen we ervoor om een algemene configuratie samen te stellen, maar die voor veel toepassingen wel aangepast moest worden vanwege specifieke hardware-eisen voor verschillende workstationtoepassingen. Tegenwoordig zijn we van deze opzet afgestapt en configureren we de workstation elke maand voor een specifieke toepassing. Deze maand hebben we een workstation inelkaar gezet voor de fanatieke programmeur, een systeem geschikt voor het tikken van flinke lappen code en het compileren van grote projecten. Omdat de hardware-eisen voor dit systeem relatief, in vergelijking met andere workstationconfiguraties, laag zijn maken we geen gebruik van het volledige budget.

Zoals gebruikelijk kiezen we voor de codeklopbak voor een dualcoreprocessor aangezien de meeste taken waarmee de programmeur opgezadeld wordt weinig baat hebben bij veel parallelle rekenkracht. We kiezen ditmaal voor een processor gebaseerd op de 45nm Wolfdale-core. Deze processors verbruiken minder energie dan de 65nm-generatie, hebben meer cachegeheugen en kunnen overweg met nieuwe sse4-instructies. Onder andere dankzij deze verbetering is de cpu kloktik-voor-kloktik sneller. De E8400 doet evenals de E6850, onze keuze in de vorige guide, zijn werk op 3,0GHz. Helaas is de E8400 op moment van schrijven nog moeilijk verkrijgbaar, maar zoals uit eerdere genoemde punten blijkt is het de moeite waard om te proberen er één te bemachtigen.
Evenals in de vorige guide hebben we gekozen voor de Asus P5K-E/WiFi-AP. Dit moederbord is gebaseerd op de P35-chipset en kan overweg met 45nm-processors en een 1333MHz fsb. De Core 2 Duo E8400 kan dus uitstekend functioneren in combinatie met dit moederbord, en de oudere generatie 65nm-cpu's kunnen uiteraard ook gebruikt worden. Het Asus P5K-E-moederbord is een uitstekend P35-moederbord en biedt onder andere gigabit ethernet, wifi, onboard geluid, sata raid en pci express x16. Prettig is het feit dat het moederbord passief gekoeld wordt.
We kiezen net als de vorige keer voor een koeler van een derde partij in plaats van de boxed-koeler. Hoewel de standaard koeler niet slecht is, is hij ook niet bepaald geruisloos. Aangezien het gezoem van de computer door een grote groep mensen als storend wordt ervaren kiezen we dus voor een andere koeler. De koelprestaties en de geluidsproductie van de hier gekozen Arctic Cooling Freezer 7 Pro zijn uitstekend terwijl de prijs bijzonder laag is.
Het systeem rusten we uit met twee reepjes geheugen met een capaciteit van 2GB waarmee de totale geheugencapaciteit op 4GB komt te liggen. Voor veel progammeertaken overkill, maar als er bijvoorbeeld veel virtuele machines draaien kan het geheugen goed van pas komen. Daarnaast zijn de kosten van geheugen tegenwoordig minimaal waardoor deze keuze goed te verdedigen valt. Het is wel aan te raden om gebruik te maken van een 64-bit besturingssysteem om het geheugen maximaal te benutten. Het hier gekozen geheugen staat op de ‘Qualified Vendor List’ van het moederbord wat betekent dat het zonder problemen moet kunnen werken. Ook configuraties met vier reepjes worden ondersteund, dus de geheugencapaciteit kan in de toekomst eventueel verdubbeld worden.
Voor het tikken van code is geen zware grafische kaart nodig. Daarom hebben we gekozen voor een passief gekoelde GeForce 8600 GT-videokaart van Asus. Deze kaart is prima in staat in om een paar 3d-objecten op het scherm te toveren en ook de nieuwe grafische interface van Windows Vista zal geen probleem vormen. De kaart is uitgerust met twee dvi-aansluitingen waardoor we twee lcd-schermen in een dualscreenopstelling kunnen plaatsen. Verder is het prettig voor de werkomgeving dat de kaart passief is gekoeld.
Ook ditmaal kiezen we voor de workstation voor de goedkope onboard oplossing in plaats van een relatief dure semi-professionele geluidskaart, die is immers niet nodig voor deze workstation. De onboard oplossing van de Asus P5K is gebaseerd op de ADI AD1988B-chip die high definition geluid kan verzorgen over acht kanalen. Indien gewenst kan gebruik gemaakt worden van een elektrische of optische digitale uitgang.
Het Asus P5K-moederbord is uitgerust met een een gigabit ethernet controller van Marvell. Voor de aansluiting wordt gebruik gemaakt de pci express-bus, waardoor de gewone 32-bit 33MHz pci-bus vrij blijft voor andere apparatuur.
Het moederbord is gebaseerd op de P35-chipset die is gecombineerd met de ICH9R-southbridge. Deze beschikt over een 6-poorts serial ata-controller met ondersteuning voor 3Gb/s-poortsnelheid en native command queuing, waarmee de nieuwste sata-hardeschijven optimaal bediend worden. De ICH9R-chip ondersteunt standaard raid-levels 0, 1 en 5. Verder vinden we een JMB363-chip op het moederbord die onder andere zorgt voor twee externe serial ata-aansluitingen. Momenteel zijn er nog weinig producten op de markt die deze standaard ondersteunen, maar een externe sata-hardeschijf zou bijvoorbeeld een goede oplossing kunnen zijn voor backups.
Schijven met een capaciteit van 500GB bieden een goede prijs/capaciteitverhouding en genoeg opslagruimte voor de programmeur. Daarom hebben we ervoor gekozen om de workstation uit te rusten met twee van deze schijven. In tegenstelling tot de vorige keer kiezen we voor de Hitachi Deskstar T7K500-serie in plaats van de Samsung SpinPoint T166-familie. Qua prestaties, warmte- en geluidproductie ontlopen de schijven elkaar niet veel, maar omdat het gekozen Asus-moederborden niet altijd vlekkeloos samenwerkt met de Samsung SpinPoint T166-familie hebben we gekozen voor Hitachi.
Na enkele edities een uitstapje gemaakt te hebben naar Samsung is het nu weer de beurt aan Lite-On om te schitteren met hun 20x-dvd-brander. Uit tests blijkt dat de Lite-On eigenlijk minstens net zo goed zijn werk verricht als de Samsung SH-203N en nog eens een paar euro goedkoper is ook.
Aangezien er in de workstation gebruikgemaakt kan worden van een raid-opstelling raden wij aan om ook een diskettestation aan te schaffen om hiermee de drivers te kunnen installeren. Voor de prijs hoeft het in ieder geval niet gelaten te worden, voor nog geen 5 euro is al een diskettestation te koop.
We kiezen deze maand wederom voor de Antec LifeStyle Sonata III. De Sonata III is de verbeterde versie van de Sonata II. De behuizing is onder andere stiller en wordt standaard met een krachtige 500W-voeding geleverd. De voeding is 80Plus gecertificeerd. Dit betekent dat de efficiëntie meer dan 80 procent is wat prettig is voor de warmteproductie en de energierekening. De kast is uitgerust met siliconen afstandhouders in de drive bays om trillingen te dempen, waardoor de geluidsproductie van harde schijven geminimaliseerd wordt. Een regelbare 120mm-ventilator verzorgt de koeling van de behuizing.
Voor de workstation is het beeldscherm één van de belangrijkste componenten. We hebben ervoor gekozen om het systeem uit te rusten met twee Samsung SyncMaster 204B-schermen. Deze schermen bieden een resolutie van 1600x1200 waarmee een flinke hoeveelheid schermruimte ontstaat. De schermen zijn in het bezit van een in hoogte verstelbare voet voor een ergonomische werkplek. Verder kunnen de schermen in pivotstand geplaatst worden wat handig is voor het weergeven van een grote lap code. De schermen bevatten 6-bit tn-panels en zullen niet de beste 2d-beeldkwaliteit produceren, maar dat is minder belangrijk voor deze toepassing. Een alternatief voor twee 20”-schermen is één 24”-scherm zoals de Dell 2408WFP. Deze keuze heeft als bijkomend voordeel een betere 2d-beeldkwaliteit.
We hebben ervoor gekozen de workstation uit te rusten met een relatief goedkope speakerset: de Logitech Z-3E. Deze set neemt de plaats in van de Logitech Z-2300 die een lange tijd een plek had in onze workstationconfiguratie. De Z-3E is goedkoper, maar nog goed genoeg om een paar mooie golfvormen te kunnen produceren.
Een goede werkhouding en ergonomie is vanzelfsprekend van groot belang voor mensen die langdurig gebruikmaken van computers. Toetsenborden met een ergonomische layout kunnen een uitkomst zijn voor mensen die het tienvingerig typen beheersen. Recentelijk heeft Microsoft onder de naam Natural Ergonomic Keyboard 4000 een nieuw ergonomische toetsenbord op de markt gebracht. Dit toetsenbord mag gezien worden als de directe opvolger van de veel gewaardeerde Natural Keyboard Pro. Naast de gespleten layout zijn de aanwezigheid van een back en forward toets en een zoomknop opvallende features van de Natural Ergonomic Keyboard 4000. Uiteraard ontbreken ook de nodige multimediatoetsen niet. Microsoft heeft ervoor gekozen om de traditionele layout van het insert/page down-eiland in tact te laten. Met name software developers zullen de conventionele plek van de insertknop, die bij veel nieuwe toetsenborden naar een minder toegankelijk plek is verhuist, kunnen waarderen. Voor gebruikers die regelmatig een rekenmachine hanteren zijn de backspace en de knoppen voor het vergelijkingteken en de aanhalingstekens boven het numerieke pad een uitkomst. Het elegante design van de Natural Ergonomic Keyboard 4000 wordt afgerond met een geïntegreerde polssteun die is bekleed met een comfortabel zacht materiaal.Het moge duidelijk dat de zoektocht naar het meest ideale toetsenbord een zeer persoonlijke aangelegenheid is. Het is aan te raden om diverse toetsenborden in de winkel te testen alvorens tot aanschaf over te gaan. Langdurig gebruik is echter nodig om vast te kunnen stellen of een toetsenbord écht prettig werkt.
Voor de keuze van de muis vallen we terug op het beproefde ontwerp van de Logitech MX500. De meest geavanceerde incarnatie van dit design is de Logitech G5 Laser Mouse, die dankzij hoge resolutie lasertechnologie een zeer hoge precisie heeft. Er wordt bewust gekozen voor een muis-met-draad vanwege het lagere gewicht en de daaruit vloeiende ergonomische voordelen. Niets staat echter in de weg om het workstation te voorzien van een draadloze muis zoals de G7, MX610 en MX1000 van Logitech.Actuele totaalprijs: € 1.360,90
| Product | Prijs | Act. Prijs | |
|---|---|---|---|
| Processor | Intel Core 2 Duo E8400 | € 164,- | € 137,- |
| Moederbord | Asus P5K-E/WiFi-AP | € 106,03 | € 98,64 |
| Cpu-koeling | Arctic Cooling Freezer 7 Pro | € 15,90 | € 14,98 |
| Geheugen | 2 x Kingston KVR667D2N5/2G | € 63,92 | € 28,86 (2x) |
| Videokaart | Asus GeForce 8600 GT | € 94,06 | € 71,52 |
| Geluidskaart | Onboard ADI AD1988B-codec | ||
| Netwerkcontroller | Onboard Marvell 88E8056-ethernet | ||
| Serial ata raid-controller | Intel ICH9R & Jmicron JMB363 | ||
| Harde schijf | 2 x Hitachi Deskstar T7K500, 500GB | € 163,10 | € 55,73 (2x) |
| Dvd-brander | Lite-On LH-20A1S (20x) | € 20,58 | € 17,42 |
| Diskettestation | NEC 3,5" Diskette Drive 1,44MB (Zwart) | € 6,16 | € 5,78 |
| Behuizing | Antec LifeStyle Sonata III | € 98,95 | € 93,30 |
| Monitoren | 2 x Samsung SyncMaster 204B | € 627,- | € 309,95 (2x) |
| Luidsprekers | Logitech Z-3e | € 52,- | € 52,- |
| Toetsenbord | Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 | € 39,32 | € 37,28 |
| Muis | Logitech G5 Laser Mouse | € 43,90 | € 43,90 |
| Totaalprijs bij opstellen BBG | € 1.494,92 | € 1.360,90 | |
