Hoofdcategorieën
Device Settings

2009: Eindelijk schot in hd

Door Dimitri Reijerman, zondag 27 december 2009 09:00, views: 159.021

Hd-zenders

In Nederland besloten de publieke omroepen in juni om de drie netten in hd-kwaliteit uit te gaan zenden, ondanks dat het merendeel van de uitzendingen voorlopig nog in upscaled sd-kwaliteit zal worden uitgezonden. De grote kabelaars - UPC, Ziggo en Caiway - besloten de drie zenders bovendien in hun digitale televisiepakketten op te gaan nemen, al dan niet tegen meerprijs. Als standaard werd voor 1080i gekozen.

Bij CanalDigitaal, de aanbieder van satelliet-tv, ging de invoering van Nederlandse hd-zenders door ruimtegebrek op de Astra-transponders moeizaam. Momenteel worden alleen Nederland 1 en RTL 4 in hd doorgegeven, een situatie waar in maart 2010 een einde aan moet komen door een aantal zenders in mpeg4 te gaan uitzenden.

Ook de commerciële omroepen wagen de stap om hun programma-aanbod in hd uit te gaan zenden. RTL 7 en 8 zijn bij UPC al op de kabel en Caiway laat alle vier zenders van RTL al in hd zien. Ziggo-abonnees moeten het vooralsnog zonder RTL in hd doen, omdat de partijen het nog niet eens zijn geworden over een eventuele vergoeding. SBS heeft momenteel alleen Net 5 HD in de lucht. Ook hier verschilt het per kabelaar of de zender te ontvangen is.

Via Digitenne van KPN zal geen hd-televisie worden aangeboden, zo heeft KPN laten weten. Niet alleen is de huidige standaard - dvb-t dat gebruik maakt van mpeg2-streams - daar niet geschikt voor, ook is er onvoldoende bandbreedte beschikbaar. Iptv-aanbieders, waaronder opnieuw KPN en concurrent Tele2, zien wel mogelijkheden om via vdsl2, of in enkele gevallen glasvezel, hd-televisie aan te gaan bieden. In theorie kunnen iptv-aanbieders alle zenders in hd aanbieden, omdat zij per abonnee slechts één stream doorsturen. Toch zal het nog enige tijd gaan duren voordat deze techniek volwassen is geworden.

UPC settopbox hd

Volgende pagina (Mediaspelers - 4/4)


Inhoudsopgave

VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011