Invloed van raidcache
In ons eerdere artikel over de raid-prestaties van goedkope JMicron-ssd's hebben we al eens gekeken naar de prestatieverbeterende eigenschappen van cachegeheugen op hardware raid-adapters. Hoewel de raidcache in de benchmarks toen een enorme winst opleverde, waren de effecten tijdens praktijkgebruik minder gunstig dan gehoopt. De gemiddelde responstijd ging weliswaar met de helft omlaag, maar de uitschieters werden ook veel groter. De oorzaak was het feit dat schrijfacties in het geheugen van de raid-adapter worden opgespaard om uiteindelijk in één ruk naar de ssd te worden weggeschreven. Op harde schijven zorgt deze strategie voor betere schrijfprestaties omdat bewegingen van de koppen door het slim ordenen van i/o's beperkt kunnen worden. Bij ssd's met de inferieure JMicron-controllers zorgden de extreem hoge schrijfresponstijden voor catastrofale opstoppingen. Het voor deze ssd's kenmerkende gedrag van hollen en stilstaan werd door de raid-adapter zelfs nog verder versterkt.
De Vertex heeft gelukkig prima schrijfprestaties, zodat er niet gevreesd hoeft te worden voor een opeenstapeling van wachttijden. Hoogwaardige raid-adapters, zoals de kaarten van Areca, kunnen een sterke bijdrage leveren aan de prestaties van de Vertex doordat schrijfacties bijna direct worden uitgevoerd zolang ze in de cache passen. We trokken een Areca ARC-1220 en een door WebConnexxion beschikbaar gestelde ARC-1280ML uit het rek om de stelling te beproeven. De ARC-1220 is een inmiddels bijna vijf jaar oude kaart die regelmatig tweedehands wordt aangeboden en een 533MHz IOP333-processor aan boord heeft. De IOP333 presteert ondanks zijn leeftijd prima op relatief kleine arrays. Wel komt de maximale doorvoer van 370MBps voor lezen en 256MBps voor schrijven met de huidige harde schijven en ssd's steeds sneller in zicht.
De ARC-1280ML is voorzien van de snellere IOP341 met een kloksnelheid van 800MHz. De limiet van deze processor ligt bij ongeveer 780MBps voor lezen en schrijven. De ARC-1280ML wordt standaard geleverd met 256MB geheugen en kan voorzien worden van maximaal 2GB cache. Aangezien een ddr2-reep van 2GB tegenwoordig haast niets meer kost hebben we deze kaart geprepareerd met de maximale hoeveelheid cache.
De beperkte doorvoersnelheid van de IOP333 heeft tot gevolg dat de leestransferrate van de twee Vertexen wordt afgeknepen op 371MBps. De Areca ARC-1280ML haalt wel het maximale uit de Vertexen en komt aan bijna 500MBps, zo'n 50MBps meer dan de Intel ICH10R.
| Sequentiële transfer rate - Begin | |||
|---|---|---|---|
| # | Raid | Controller | Score (MB/s) |
| 2 | Raid 0 | Areca ARC-1280ML 2GB |
*********
496,09 |
| 2 | Raid 0 | Intel ICH10R |
********
448,24 |
| 2 | Raid 0 | Areca ARC-1220 256MB |
******
371,09 |
| 1 | Single | Intel ICH10R |
****
235,35 |
Belangrijker dan de sequentiële transferrates is het effect op de gemiddelde responstijd in praktijksituaties. De ARC-1280ML presteert tegenvallend in de workloads die deel uitmaken van de Boot & Launch StorageMark 2008 Index. Weliswaar zijn de prestaties 35 procent hoger dan die van de Intel ICH10R, maar de in theorie tragere ARC-1220 haalt er toch nog 20 procent meer performance uit. Hiermee komt de totale winst op 62 procent ten opzichte van de Intel ICH10R.
| Boot & Launch StorageMark 2008 Index | |||
|---|---|---|---|
| # | Raid | Controller | Score (StorageMarks) |
| 2 | Raid 0 | Areca ARC-1220 256MB |
*********
1.313,9 |
| 2 | Raid 0 | Areca ARC-1280ML 2GB |
*******
1.093,6 |
| 2 | Raid 0 | Intel ICH10R |
*****
809,7 |
| 1 | Single | Intel ICH10R |
****
623,2 |
In de desktop- en workstationindices bevinden de prestaties van de ARC-1220 en ARC-1280ML zich op een vergelijkbaar niveau. De extra cache en de geavanceerde raid-stack van de Areca-kaarten brengen een winst van 55 tot 64 procent ten opzichte van de onboard controller. Een raid-adapter met cache is dus absoluut een waardevolle upgrade en zal tevens de aangesloten harde schijven versnellen. Overigens moet van lang niet alle adapters zo'n grote winst verwacht worden als van de hier besproken Areca's. De Taiwanese fabrikant is al jaren heer en meester op dit gebied. Ook adapters van Adaptec, LSI Logic en HighPoint bieden zinvolle caching.
| Desktop StorageMark 2006 Index | |||
|---|---|---|---|
| # | Raid | Controller | Score (StorageMarks) |
| 2 | Raid 0 | Areca ARC-1220 256MB |
*********
1.225,5 |
| 2 | Raid 0 | Areca ARC-1280ML 2GB |
********
1.206,1 |
| 2 | Raid 0 | Intel ICH10R |
*****
746,2 |
| 1 | Single | Intel ICH10R |
***
475,8 |
| Workstation StorageMark 2006 Index | |||
|---|---|---|---|
| # | Raid | Controller | Score (StorageMarks) |
| 2 | Raid 0 | Areca ARC-1280ML 2GB |
*********
867,9 |
| 2 | Raid 0 | Areca ARC-1220 256MB |
********
856,3 |
| 2 | Raid 0 | Intel ICH10R |
*****
558,5 |
| 1 | Single | Intel ICH10R |
***
344,2 |
Volgende pagina (Firmware 1275 vs 1.10 - 6/7)
