Hoofdcategorieën
Device Settings

Komt de pc op plaats twee?

Door Jan Meijroos, vrijdag 19 december 2008 11:47, views: 26.620

Het is opmerkelijk dat veel van de grote releases van de afgelopen maanden pas nu, of begin 2009, voor de pc uitkomen. En het blijft niet bij een of twee toevalstreffers, nee, het begint een ware trend te worden. Reden voor paniek, of een storm in een glas water? Laten we eens door het volgende lijstje lopen:

1. Saints Row 2
De versies voor de PS3 en de Xbox 360 verschenen halverwege oktober, de pc-versie komt 16 januari 2009. Drie maandjes later, dat valt te overzien. THQ port veel van zijn games vroeg of laat naar de pc. Zo is ook van Red Faction: Guerrilla een pc-versie aangekondigd, maar ook die zal naar alle waarschijnlijkheid pas na de versies voor de PS3 en de Xbox 360 in de winkels liggen.

2. GTA IV
Er zat meer dan een half jaar tussen de console- en de pc-versie, maar dat is de laatste jaren standaard zo, bij GTA-titels. Kortom: geen verrassingen op dit front. Bovendien heeft de pc-versie een dikke extra gekregen, in de vorm van een movie director die de replaywaarde flink opkrikt. Dat Rockstar ook wel eens een behoorlijke steek laat vallen bewees het eind oktober van dit jaar verschenen Bully voor de pc. Twee jaar na de PS2-versie kwam het bedrijf nog even met een haperende, uitgewassen, buggy pc-variant op de proppen. Too little, too late, zou ik over deze gammele, opgewarmde kliek zeggen.

3. Mirror's Edge
Hiervan verschijnt, net als voor Saints Row 2, op 16 januari een pc-versie. Extraatjes zijn er niet, of je moet de flinke grafische upgrade meetellen. Gezien de pc-achtergrond van ontwikkelaar Dice verwacht ik weinig problemen, zeker omdat het spel ondersteuning van een gamepad kent. Met andere woorden, de pc-versie zou wel eens de beste - lees: mooiste - versie van de drie kunnen zijn.

4. Prince of Persia
De pc-versie van het handgetekende platformpareltje van Ubisoft kwam een week later dan de PS3- en de Xbox 360-versie, dat kan nauwelijks 'vertraging' worden genoemd. De pc-variant laat zich zowel met het toetsenbord als met gamepads prima besturen, en ziet er nog mooier uit dan Prince of Persia op de Xbox 360 - dat op zijn beurt weer net even wat fraaier is dan de PS3-versie.

5. MySims
Of we rouwig om deze vertraging moeten zijn is een tweede, maar feit is wel dat het koddige spelletje pas een jaar na de Wii-versie het licht op de pc zag. Ongetwijfeld om de vele Sims-spelers te verleiden een meer aaibare versie uit te proberen.

Wat wil dit alles nu zeggen? Daar is geen eenduidig antwoord op te geven, aangezien er verschillende motieven meespelen. Enerzijds is er een technische oorzaak. Ontwikkelaars maken een consoleversie en bedenken achteraf dat een eventuele pc-versie een aardig idee is om nog wat extra geld mee te verdienen.

In andere gevallen wordt de pc-versie gelijktijdig aangekondigd met de consoleversies, maar wordt de game op de pc bewust later uitgebracht. Dit laatste om de simpele reden dat men het illegaal kopiëren tegen wil gaan. Het is nog steeds veel gemakkelijker om een pc-game te kraken dan een consolegame. Tegen de tijd dat er genoeg is verdiend met de consoleversie, of wanneer de rek uit de de verkoop aan 'early buyers' is, verschijnt de game alsnog voor de pc. In sommige gevallen met de nodige extra's - zie Gears of War, GTA IV, Assassin's Creed, maar in andere gevallen gaat het om precies dezelfde game, maar dan met mooiere graphics.

De vraag luidt of deze trend erg is. Ik vind van niet. In het geval van Bully kun je je afvragen waar we ons druk over zouden maken, maar ook in andere gevallen is een vertraging van een paar maanden of, zoals in het geval van GTA IV, zelfs meer dan een half jaar, doorgaans acceptabel. Als het betekent dat pc-gamers, waar ik mezelf ook onder schaar, nog steeds toppers als Mirror's Edge en GTA IV mogen en kunnen blijven spelen, hoor je mij niet klagen. De voorrangspositie van consoles neem ik op de koop toe. Tegelijkertijd blijven er nog genoeg games over die wel simultaan met de consoleversie op de pc verschijnen, denk maar aan fijne titels als Far Cry 2, Dead Space, Left 4 Dead en het onvolprezen Fallout 3.

Uiteindelijk valt het dus wel mee met het doodverklaren van de pc als gameplatform, gedrag waar ik mij in 2008 ook schuldig aan heb gemaakt. Tegelijkertijd blijf ik waakzaam en ben ik er niet helemaal gerust op. Zeker nu torrentfreak.com onlangs zijn lijst met meest gedownloade pc-games bekend heeft gemaakt.

Spore valt de dubieuze eer toe om bovenaan te staan, met 1,7 miljoen stuks. Crysis en Assassin's Creed tekenen beide een miljoen illegaal gedownloade versies aan, Fallout 3, dat relatief kort geleden uitkwam, kent 645.000 illegale downloads en Far Cry 2 585.000. Stuk voor stuk games die mijns inziens netjes hadden moeten worden gekocht .

Volgende 11:50 Goede voornemens voor de game-industrie
Vorige 14:25 Wedstrijd Grand Theft Auto IV
Advertentie

Reacties

«  1  2  3  4  5  6  »

Ik denk dat ontwikkelaars eerst hun prio op de consoles leggen, omdat hier sneller en simpeler geld mee te pakken valt, immers elke console van een merk is exact hetzelfde.
Om voor de pc te ontwikkelen zal er meer getest moeten worden, welke graka het wel doet, wel soundcard het wel of niet doet etc etc. Daarom kiest een ontwikkelstudio eieren voor zijn geld, eerst cash met de consoles, en dan nog eens ff flinkeroverheen met de pc's.

Meestal gebruiken de spelontwikkelaars bepaalde game-engines, zodat ze niet elk facet van de pc's hoeven te testen.

Ik denk ook dat het meer zit in het feit dat de specificaties van de hardware veelal verschillend zijn. Op de console weet je met welke specs je moet ontwikkelen .

[Reactie gewijzigd door jordy5 op vrijdag 19 december 2008 12:13]


Ik denk het volgende:

Gameontwikkelaars hebben bij de PC geen toegang tot de 'hardware', tot de PC itself en dus zal het altijd onmogelijk zijn om de PC copy-proof te krijgen voor langere tijd.
Bij consoles vinden mensen het normaal dat in principe Sony of Microsoft toegang hebben tot hun hardware. Dat is zo geaccepteerd. MS of Sony patchen eigenlijk regelmatig je bios. Elke keer als een hacker een manier vind om iets te omzeilen, komt MS/Sony met een 'bios' patch en hoppa, de hack werkt niet meer.
Sterker nog, mensen accepteren het dat MS/Sony dan het recht heeft om je apparatuur waardeloos te maken door je nooit mee online te laten komen (eehmm ok wat overdreven maar toch...)
Enige manier om langere tijd gehackte Xbox/PS3 games te spelen is om offline te blijven, en dat gebeurt niet met deze generatie consoles.

Mensen accepteren securom, starforce en al die troep niet maar op de consoles heeft niemand er een probleem mee. (ok, mede doordat het gebruiksgemak op consoles 10x beter is)

Mijn gok is dat als de developers de controle kunnen krijgen over PC's dat pas dan de PC markt weer op gaat leven.

[Reactie gewijzigd door Noin op vrijdag 19 december 2008 12:14]


Aardig in de richting, zeker een van de redenen...


Daarnaast is het natuurlijk zo, dat er voor een vast hardware platform (Console) veel minder variabelen meespelen dan voor een open PC systeem.......


Het enige type games dat gemaakt lijkt voor de PC's is de MMORPG....omdat daar illegaliteit uitgespoten wordt middels abbonementsvorman.

Exactemundo.
Waarom werken MMORPG's wel?
Zelfde reden als bij de consoles.
De PC heeft continu verbinding met een server, die elke keer controleerd of jij wel legaal bent. Elke zoveel weken komt er een patch die oude hacks onmogelijk maakt. Daarnaast loop je het risico voor eeuwig (nou ja..) je character kwijt te raken als blijkt dat je een gehackte game hebt.

Volgens mij is het zo dat 95% van de echte online games op de PC legaal zijn. Dus CounterStrike, MMO's etc.., en 95% van de SinglePlayer games zijn illegaal.
Het grote verschol met een console is dat je op een console ook voor single-player online 'moet' zijn, zeker met de PS3/X360 als je ook eens een keer wel een multiplayer game wil spelen.

Ik denk dat PC gaming niet dood is, maar ik denk wel dat single-player PC gaming pas als laatste op de markt gebracht wordt, en dat het altijd een port zal zijn van een of andere console. Simpelweg omdat dan de winst al is gemaakt op de console, en via een simpele port trekken ze dan nog even de laatste centjes uit de markt.

Nja 95% is nou toch overschat. Ik ben admin op vele CS servers en de non-steamplayers zijn nog altijd goed aawezig, helaas.

iemand die het spel legaal heeft kan ook nog steeds non-steam spelen.
Oké ze zullen het minder snel doen maar er zitten vast wel een aantal tussen.

en er zijn nog altijd de mensen die met meer in een huis een spel willen spelen en het spel dan één keer legaal hebben gekocht en op twee pc met/tegen elkaar willen spelen, dat gaat via steam voor zo ver ik weet niet. want je mag maar een keer ingelogd zijn.

ik vind het sowieso slecht als je een LAN spelletje wil spelen dat iedereen dan het spel origineel moet hebben. dat er een limiet op zit, oké tot daar aan toe, maar dat er maar een iemand kan spelen dat is slecht. zet er dan een limiet op van 2 of 3 computers die het tegelijk mogen spelen binnen een LAN, het spel ziet echt wel of je via LAN wil spelen of via internet, je moet het namelijk altijd aanklikken.

Zelf heb ik dit spel bijvoorbeeld met:
Neverwinter Nights, en de opvolger met de zeer originele titel: Neverwinter Nights 2.
oké het schijnt dat het wel kan wanneer een van de twee een originele add onn heeft maar dan omzeil je nog het systeem en heb je nog een tweede aankoop gedaan.

er zijn zeker weten meer spelen die deze enorme min punten hebben.

Dat is nogal logisch. Ik gebruik mijn pc niet alleen voor spellen, en als het gaat wil ik die securom bagger niet op mijn pc hebben. Scheeld dat de huidige *kuch* aangepaste .exe bestanden het niet benutten en het dus schadeloos op mijn pc staat.

ps: ik koop de goede spellen wel allemaal trouwens! En dat zijn er best een hele berg.

[Reactie gewijzigd door CobraVE op vrijdag 19 december 2008 18:59]


Zolang developers denken dat er controle is te krijgen over de pc wedden ze op het verkeerde paard. Copy protection werkt niet en frustreerd die legale kopers die er hinder van ondervinden. Dat het anders kan zie je bij Sins of a Solar Empire, die heeft geen copy protection en is al meer dan 1 miljoen keer verkocht.

Je zit aardig in de goede richting maar slaat op het laatst de plank mis (vind ik)
Je geeft duidelijk aan dat we het accepteren dat microsoft onze hardware benaderd in de consoles, evt. bios updates uitvoert etc. etc.
De reden dat wij dit niet accepteren op de pc zijn eigenlijk maar 1 hele simpele redenen voor.
Namelijk op de xbox zit een grote sticker, met microsoft logo'tje erop, ik heb deze console gekocht van microsoft, deze console is ontwikkeld door microsoft alleen voor games (en de poespas die er evt. bij kan kopen als je genoeg verdient per maand)
Mijn pc (in mijn geval) heb ik zelf samen gesteld waarvan games spelen maar een zeer klein deel van het hele aspect is.
Ik weet het beste wat ik met mijn pc doe en wat ik ermee wil, niet microsoft...


Dus kort gezegd, de reden dat de pc niet van hun is en de console dus wel.


Ik vind het concept PC voor consumers zowiezo al zwaar achterhaald.
Alleen zónder onderbouwing hecht ik daar weinig waarde aan.
En als jij PC's voor consumenten zwaar achterhaalt vind, dan internet jij toch lekker op je PS3 en / of je Wii en / of je XBOX(360)? :)

het concept PC komt inderdaad in een nieuw dachlicht te staan. Software voor PC is volgens sommige mensen bij diffinitie gratis (legaal of illegaa, het doet er voor hen niet toe).

Dat kan je zien aan de torrentfreak cijfers. geen wonder dat de game producenten eerst eieren voor hun geld kiezen bij systemen die nog legaal betrouwbaar zijn. Ik heb nog niet zoveel mensen een xBOX, nintendo of PS game weten te kopiëren/kraken.

ik zou geen console willen zonder ernaast ook een pc

zelfs al zou ik de console kado krijgen

ik zal altijd me pc blijven gebruiken om te gamen en om dvd's af te spelen

regiocodes op de pc maak ik me niet zo druk om namelijk

voorderest, pc's kun je aanpassen met onderdelen die je zelf kiest

Tjah en dat laatste.. daar wringt nou net de schoen.

ten eerste zorgt het voor een aardige variabele in de performance in een game (wat voor graka of proc heb je etc.). en ten tweede wil je op hoge kwaliteit je PC games blijven spelen dan moet je regelmatig (1x per 2 jaar) een upgrade uitvoeren (ff wat mem erbij, graka vervangen etc.).

Een console koop je 1x nog een goeie deal ook want je koopt hem voor onder de kostprijs, en je kunt er jaren mee vooruit zonder datje hoeft te upgraden.... kijk eens naar de PS2 dat ding gaat al 8 jaar mee en er komen nog games voor uit...

Het lijkt me duidelijk dat alle systemen hun voor en nadelen hebben. de Pc heeft nou eenmaal als "nadeel" de gebrekkige beveiliging met als gevolg dat er extreem veel illegaal gegamed wordt.... frappant genoeg zijn dat vaak dezelfde mensen die klagen dat de PC-game markt benadeeld wordt door de game-industrie... tjah imho maken juist al die illegale gamers hun eigen markt kapot.

Het is in mijn ogen niet meer dan logisch dat een developer eerst tijd en geld steekt in de console waarbij hij zeker weet dat het geld opbrengt en de boel later eventueel port naar de PC.

Het enige nadeel is dat game-developers soms wat TE gemakkelijk gaan worden, zo zie je bv dat GTA en PoP er op de xbox ietsje beter uitzien op de PS3... wat eignelijk helemaal niet nodig is... sterker nog het zou er op de PS3 zelfs beter uit kunnen zien. Daarnaast zijn sommige ports van de consoles naar de PC wel erg slecht, ik snap wel dat je er als developer geen bakken geld in stampt... maar zo'n game moet wel acceptabel zijn. je meot niet met een buggy xbox-kloon komen te zitten.

'n PC is een heel veel zijdig apparaat.

Console games DVD/BR play Mutimediacenter inet.
PC alles Office workstation home computer elk met 'n zooi taken .
Kwa game komt daarbij.
Full Modden.
Game Content creatie.
Hobby Games ontwikkelen XNA voor PC én XB2.

verschillen tussen PC en console worden uiteraard steeds kleiner,

Op de PS3 kun je al linux installeren en zo als office machine gebruiken.

De eerste games met level edittors voor de consoles zijn er ook al (FC2 bv), content aanpassen zie je ook al hier en daar (dmv de webcam en LBP).

Games ontwikkelen hobby geweest gebeurd nog niet maar dat lijkt me ook op de PC een zwaar onder geschikte rol.

No offence maar op dat pc'tje worden wel jouwn xbox 360 games gemaakt. XNA is best leuk om mee te spelen als normale consument.

Het enige wat achterhaald is zijn consoles, alleen door zinnig programeer werk en low-res textures/resolutie gaan de console-generaties zo lang mee in verhouding. Anders was het concept al lang overleden.

En nee, consoles zijn niet sneller dan de huidige generatie pc's, alleen de halfgare console ports van spellen zijn bagger geoptimaliseerd voor de pc. *kuch* GTA 4 *kuch*.

[Reactie gewijzigd door CobraVE op vrijdag 19 december 2008 19:01]


zijn ze ook niet nee... consoles zijn verhoudings gewijs wel veel goedkoper, gemakkelijker en ze worden steeds veelzijdiger.

en consoles worden steeds populairder, in bijna elke woonkamer staad er tegenwoordig eentje... soms niet als game-medium maar als mediacenter maar dat doet er niet toe.

waar het heen gaat? ach de pc en console zullen altijd beide blijven bestaan... denk wel dat de pc steeds minder populair als game platform gaat worden... mede door het feit dat game ontwikkelaars zich steeds meer (en terecht) op de consoles gaan richten.

En daar zit hem nou juist de foute redenatie.
De pc wordt niet minder populair en de ontwikkelaars richten zich niet steeds meer op de console. Ze brengen nog steeds alles ook uit op de pc, alleen later.

Dit is puur en alleen omdat consolegames grote uitmelkerij zijn qua prijs, en als ze het spel tegenlijk op de pc uit zouden brengen geen persoon het meer zou kopen.
Punt een omdat pc spellen goedkoper (moeten) zijn, en punt twee vanwege de ontstane "try before you buy" cultuur op de pc (en terecht)

Dit is voor veel mensen namelijk niet te doen op de console. Dit wil echter niet zeggen dat de pc een zwakker platform is op welk gebied dan ook zoals gesuggereerd wordt.

De console zal altijd technisch ondergeschikt blijven aan de pc, en heeft over het algemeen ook op AI vlak een berg inhaal werk voor de boeg.

Ben het opzich eens met de stelling dat de PC zoals wij tweakers ermee zijn opgegroeid eigenlijk achterhaald is voor de gemiddelde thuis consument. Mensen willen niet apparaten hebben die hun leven moeilijker maken, maar juist gemakkelijker. Laat me alsjeblieft niet nadenken, maar gewoon weg doen wat ik ermee wil doen.

PC's zijn niet echt userfriendly. Nooit geweest en zelfs nu nog steeds niet zo simpel in het gebruik dat een gemiddeld mens er foutloos mee kan werken. Drivers, patches, processors wij snappen het wel, maar de grote massa gaat het vaak een compleet over het hoofd. Die zouden baat hebben bij een simpler semi gesloten systeem dat kan doen wat zij willen en de "standaard" is. Soort defaultstandardPC achtig iets. Simpel in gebruik en sterk genoeg om alles te doen wat mensen nodig hebben.

Tuurlijk zul je altijd een groep hebben die wel PC's nodig hebben en ik zie de wereld eigenlijk niet zo snel veranderen. Misschien ook wel, als je bijvoorbeeld kijkt naar Japan, daar gebruikt de massa toch echt mobile devices voor al hun prive dingentjes. Geef Steve Jobs nog een paar jaar en straks zit 90% van Nederland op z'n iPhone to Hyvesen en te MSN'en. PC games blijven sowieso een PC nodig hebben ;)

[Reactie gewijzigd door Yellow op vrijdag 19 december 2008 19:41]


Ach, ik denk dat het mee valt en dat je het meer moet zoeken in dat bepaalde ontwikkelaars gewoon voor consoles ontwikkelen en de pc meepikken. Mario heb/had je ook niet op de pc, dat idee. Je lijstje is ook zeer kort met oninteressante games voor de pc. Als je kijkt wat er de laatste tijd op de pc tegelijk met de consoles is uitgekomen (waarbij de pc versie vaak nog beter is ook...):
fallout 3
FC2
RA3
L4D
etc etc etc.

Game ontwikkellen wordt vaak gedaan op 'n PC workstation met een console developers kit.

PC is dan het eerste wat gemaakt kan worden maar opzij wordt gezet voor console focus.

Game ontwikkellen wordt vaak gedaan op 'n PC workstation met een console developers kit.

PC is dan het eerste wat gemaakt kan worden maar opzij wordt gezet voor console focus.
Mja: kip of het ei verhaal dus... :)

Vergeet je FAble2 ook niet, we weten nog niet eens of het wel uit komt voor PC :(

Volgens mij kwam Fable: The Lost Chapters pas na een jaar na de release van de Xbox versie op de pc uit.

Inderdaad, en dat is de speculatie nu ook, maar het enige dat er officieel is mede gedeeld is dat ze niet zeggen dat het nooit zal uit komen op pc...

Officieel inderdaad, maar als je tussen de regels door leest in recente interviews met Peter Molyneux dan is het overduidelijk dat er een PC versie komt. Hij is sowieso nooit goed met zijn mond dicht houden (zie Black & White wat uitkwam met 1/4e van de beloofde features) en maakt het dan ook wel erg duidelijk, zonder het direct te zeggen.

Fable is ook gewoon een voorbeeld van een spel specifiek voor de console. Waarom zou iedere game op elk platform uit moeten komen? Wij liepen vroeger (:D) ook niet te mieren dat je sonic alleen op de sega kon spelen. Er zijn alternatieven genoeg en anders koop je gewoon een xboxje voor 150 euri's

[Reactie gewijzigd door Tank80 op vrijdag 19 december 2008 12:06]


Fable is ook gewoon een voorbeeld van een spel specifiek voor de console. Waarom zou iedere game op elk platform uit moeten komen? Wij liepen vroeger (:D) ook niet te mieren dat je sonic alleen op de sega kon spelen. Er zijn alternatieven genoeg en anders koop je gewoon een xboxje voor 150 euri's
Fable specifiek voor consoles? :? Verklaar je nader. Fable: The Lost Chapters is gewoon de PC versie van deze meesterlijke game! :)

Overigens moet je dan ook nog het spel kopen, dus zit je alsnog rond de 200 a 210 euro.
Euri's bestaat niet, je zegt ook geen foti's tegen de meervoudsvorm van foto. ;)

Ik heb volgens mij ergens wel iets gelezen over een gerucht, dat Fable 2 in Februari op de PC komt, maar ja, dat is 'slechts' een gerucht, al geeft het wel hoop.

[Reactie gewijzigd door CptChaos op vrijdag 19 december 2008 13:32]


De oorzaak hiervan is heel simpel. Een paar jaar geleden kwamen de XBox 360 en Playstation 3 beschikbaar voor developers. De specificaties waren toen zeer hoog, terwijl in de PC-markt het steeds moeilijker werd een game te schrijven die én mooie graphics heeft op de nieuwste hardware én vlot draait op oudere hardware. Nu zijn die games allemaal bijna gelijktijdig klaar en hebben we dus een overvloed van consolegames die pas later eventueel naar PC overgezet worden.

De gemiddelde PC heeft intussen wel al betere hardware dan een console, en in de toekomst zal ook DirectX 10 verder bijdragen aan het creëren van een stabiel platform voor games. Je kan dus verwachten dat gamedevelopers die vandaag aan een nieuwe game beginnen net iets eerder voor de PC kiezen als focus dan een console (binnen drie jaar kan een game voor XBox 360 of Playstation 3 immers weinig revolutionair nieuws meer brengen).

[Reactie gewijzigd door c0d1f1ed op vrijdag 19 december 2008 12:08]


(binnen drie jaar kan een game voor XBox 360 of Playstation 3 immers weinig revolutionair nieuws meer brengen).
Jij verwacht echt dat de huidige generatie consoles zo lang nog mee gaat? Zeker Microsoft zal zo lang niet gaan wachten met een nieuwe console uit te brengen. Waardoor Sony ook weer mee moet. Juist door bijvoorbeeld nieuwe DirectX versies zullen ze met een nieuwe console op de proppen willen komen. De 360 zit op DX9. Microsoft zit alweer op 10.1, 11 en verder zitten er alweer aan te komen.

Juist omdat een game op de huidige consoles over 3 jaar weinig revolutionair kan zijn zal er tegen die tijd weer een nieuwe console gesleten moeten worden. Let wel: dat betreft dan vooral pracht en praal in graphics, physics, etc. Voor revolutionaire gameplay heb niet persee supermoderne hardware nodig. Maar pracht en praal zijn makkelijk te marketen. En consoles zijn producten die drijven op marketing.

[edit.]
typo

[Reactie gewijzigd door houseparty op zondag 21 december 2008 03:38]


Jij verwacht echt dat de huidige generatie consoles zo lang nog mee gaat?
Neen, dat is juist wat ik zeg. Maar de opvolgers zijn ook nog lang niet beschikbaar voor developers, dus als ze nú kiezen een nieuwe game te maken (al rap drie jaar in ontwikkeling) is PlayStation 3 en XBox 360 geen interessante keuze meer. PC daarentegen wel, dat tegen dan een zeer stabiel platform vormt met DirectX 10.

Dus terwijl we nu een overvloed aan console-games hebben zal binnenkort de PC weer de bovenhand krijgen.
Zeker Microsoft zal zo lang niet gaan wachten met een nieuwe console uit te brengen. Waardoor Sony ook weer mee moet.
PlayStation 2 is van eind 2000, PlayStation 3 van eind 2006. Je kan dus pas een opvolger verwachten rond begin 2013 (en de betere games nog later). Da's dus nog zeer veel tijd waarin het PC-platform zich verder ontwikkelt terwijl consoles qua technologie stilstaan.

[Reactie gewijzigd door c0d1f1ed op maandag 22 december 2008 15:00]


En gelijktijdig heeft de PC nog de grootste spelerbase van elk console, MMO's. Dat ze op zulke 'populaire' games mischien later komen kan tal van redenen hebben (piraterij is er onderdeel van), zulke spellen komen soms ook beter tot hun recht op consoles.

Al jaren verschuift het, en zal ook rustig doorschuiven. Genre hierheen, hype daarheen. Elk platform vind uiteindelijk wel weer een 'nut', alleen zal PC nog voor lange tijd heerser blijven op de MMO wereld. (als was het maar enkel vanuit azie met lan-shops).

Publishers en dev's zien in MMO een cash cow. Alleen een sucses volle maken is ene stuk moeilijker dus wel hoog risiko met mogelijk veel profits.
Men wordt een beetje overspoeld met MMO. Rekende houden dat je MMO spelers moet vangen en binden met fees. Moet je ze eerst ook nog eens weg trekken bij de competitie. De MMO markt is verzadigd de meeste zitten onder Wow.
Dan nog paar andere sucsesvolle Eve. etc. Die gamers moet je dus trekken naar je nieuwe MMO. Eve heeft grote kans door dat het apparte genre theme aanspreekt.
Stargate worlds kan teren op een franchise. Ten minste als ze de finansien rond krijgen.
Dus geen gegarandeerd sucses.

publisher en dev spreken MMO meer aan. omdat deze van nature minder piracy gevoelig zijn door.
1 ) Centraal beheerd wordt
2 ) Puur online game
3 ) Pay registratie en fee.
4 ) Geen publiekelijke server software beschikbaar.

Uiteraard na jaren krijgen Piraten wel wat voor elkaar. Maar dit is klein schaliger.

Zie je ook meteen hoe je mogelijk piracy effectief aan kan pakken.
1 ) Centraal beheren Valve steam windows live.
2 ) Online deel verplichten
3 ) Elk persoon moet zich regestrenen voor legal validatie.
4 ) Online deel wordt puur alleen centraal geserviced
5 ) online distributie
6 ) Frequente updates.
7 ) piraten lang bezighouden.
Dit ook voor Single player games.

meeste games komen uiteindelijk wel uit, wat dat betreft is er niet zo veel veranderd met een paar jaar terug, toen hadden console versies ook meestal al voorrang.
Nadeel is de grote kans op slordige ports. GTAIV pc mag dan extra's hebben, het is tegelijkertijd ook een behoorlijk ranzige port.

Ik geef ze geen ongelijk, elke maand komt er een nieuwe beveiliging uit die vervolgens de dag erna alweer gehacked is. Daar wil je je tijd en geld niet meer aan verspillen, eerst cashen op console en daarna uitmelken op pc.

Als ze de illegale games willen verbieden moeten ze in mijn ogen twee dingen doen:
- Beveiliging zo maken dat het onmogelijk is om serials te cracken, cracks toe te passen, spellen te mounten etc. Dit kan bijvoorbeeld met een platform als Steam, en elke keer dat je speelt worden er nieuwe bestanden gedownload zoals bijvoorbeeld jou .exe ?

- Torrents, nieuwsgroepen, en dat soort grootverspreiders aanpakken. Zorgen dat het niet meer mag en dat soort sites offline worden gehaald.

Maar ik zie dit alles nog niet gauw gebeuren, en eerlijk is eerlijk...de meeste van ons downloaden en kopen wel eens iets.

Over het Steam-anti-piraterij-verhaal: Elke keer een .exe downloaden als ik het spel wil downloaden? Ik ben echt niet altijd in bezit van een internetlijn (ik zit op een laptop), dat is dan ook het nadeel van Steam.

Beveiliging of niet, er zal altijd wel een groep zijn die het illegaal download. Niet te vergeten dat dit een groep is die in veel gevallen toch geen intenties had om het spel te kopen.

In mijn opinie, als ze de piraterij zover mogelijk willen uitbannen moeten ze drie dingen doen,
  • Spel met zo weinig mogelijk beveiliging uitbrengen. Van een CD check zal een consument geen last bevinden. Maar waneer je begint met online varificaties en installatie limieten zal alleen de betalende klant hiervan last ondervinden.
  • Kwalitatief goede games maken. Als je een goed spel uitbrengt zal een consument eerder geneigd zijn om het spel echt te kopen. Je zou hierop kunnen zeggen, als je een spel niet goed vind, koop het dan ook niet. Hiermee ben ik het eens, maar er zullen altijd mensen blijven die dit soort dingen als een excuus gebruiken om een spel te downloaden.
  • Voor sommige spellen is de prijs van 50 euro tot 60 euro redelijk, maar voor een overgroot gedeelte is deze prijs gewoon niet redelijk. Vaak word niet gekeken naar de kwaliteit en content, wat eigenlijk het belangrijkste zou zijn in het bepalen van de prijs van een product.
Toch blijf ik zowel het downloaden als de draconische beveiligingen ongegrond vinden.

Waarom iets illegaal downloaden als een bedrijf daar jaren hard aan gewerkt is? Als het spel te duur / slecht is dan koop / download je het gewoon niet! Niet alleen koop je een spel om het te kunnen spelen, maar ook zodat je de uitgever kan steunen om nog meer top games te maken. Als iedereen zou downloaden zouden deze bedrijven geen inkomen meer hebben, dus geen games.

Waarom draconische beveiligingen gebruiken? Keer op keer is al gebleken dat deze beveiligingen niet helpen. In enkele gevallen is zelfs gebleken dat dit in het nadeel werkt. Neem bijvoorbeeld Spore. Opzich wel aardig spel, maar door de beveiligingen kunnen eerlijke consumenten het spel niet meer spelen. Je jaagt zo de eerlijke consumenten in de illegaliteit om hun gekochte spel te kunnen spelen. Dit zou echt niet moeten kunnen.


Voor nu zal de PC nog populair zijn, en hopelijk leren de uitgevers van hun fouten zoals het gebruik van DRM. Ook blijft de PC een zeer populair platform voor kleine ontwikkelaars, modders en communities, omdat het uitgeven of het maken van een community op de PC veel eenvoudiger en uitgebreider is. Dus zo snel zie ik dat niet verdwijnen.

[Reactie gewijzigd door SniperFox op vrijdag 19 december 2008 12:41]


Veel mensen downloaden gewoon omdat het kan...

Het is voor velen natuurlijk leuk om een beetje interessant te gaan doen over nare beveiligingen, beperkingen en hoge prijzen.

Ik speel niet zo veel verschillende games, maar probeer er wel veel, even de graphics en gameplay checken en dan verwijderen, daarvoor ga ik geen 40 euro of meer naar de winkel brengen. Kon ik niet downloaden, dan kocht ik ze ook niet. Speelde ik wellicht een demoo'tje. Ik heb welgeteld 2 games gekocht (voor mezelf dan) waarvan ik de laatste nog wel geregeld speel (BF2, inderdaad alleen gekocht omdat ik het online gedeelte leuk vind). Schandalig wellicht, maar ja het kan, zie er weinig kwaad in (geen potentiele klant, geen derving) dus voel ik me weinig bezwaard.

Steam is niet piraterij-bestendig. Alle steam games kunnen illegaal verkregen worden, net zo goed als alle securom-secured games en alle games zonder DRM. Het enige verschil is dat multiplayer niet (of lastig) gaat werken als dat normaal via Steam gaat (b.v.: Left 4 Dead / Team Fortress 2).

Waarom zouden torrents niet meer mogen? Er zijn zat legale torrents, vaak worden deze juist veel gebruikt voor beta tests en game patches. Denk aan de World of Warcraft patches, dat gaat gewoon via een torrent programma met WoW-design.

Piraterij blijft er toch wel. Als het online niet meer gaat dan stappen ze weer over op Twilight DVD praktijken. Wat uitgevers moeten doen om het te minderen is niet hun klanten harder aanpakken (securom / starforce) en meer reden geven om ook piraat te worden.

Wat ze wel kunnen doen is een betere legale versie aanbieden dan het illegale alternatief. Voeg wat extra's bij het doosje (The Witcher Enhanced Edition), maak extra content beschikbaar na online registratie met je key (Sins of a Solar Empire, The Witcher Enhanced Edition), minder de prijs van digitale downloads naar een realistisch niveau (nu nog duurder dan retail versies bij internetshops terwijl de digitale versie van hun kant juist veel goedkoper is/meer directe winst opbrengt). Dat soort zaken.

Ik zie 't probleem niet. De spellen die genoemd worden hebben weinig toegevoegde waarde. Ports van console naar PC zijn buggy danwel anderzins problematisch. Dit soort ontwikkelingen laten vooral ruimte voor onafhankelijke studios en de Oost Europese ontwikkelaars, wat interessantere spellen oplevert. Alleen moeten ze in Rusland eens betere vertalers inhuren...

Die hebben ook te maken met publishers. En voor groen licht krijg je makkelijker als je richt op een grotere adfzetmarkt. Rood als je PC exclusief bezig bent.

Dat is omdat de Consoles de focus hebben van de publisher en dus game investering waar mee Dev's aan de slag gaan. En de gamedesign gameplay requierment rekening moet houden met Console HID. En dat is de GameControler. Je krijgt dan een gameplay style die heel goed past bij consoles.
Maar ook menu's zijn daar voor geoptimaliseerd.

Als er dan achter af een PC port groen licht wordt gegeven.
Dan heb je als basis die main platform resultaat. Een voor console optimaal ontwikkelde game. Afhankelijk wat publisher en Dev aan port te besteden hebben, beinvloed het resultaat aanzienlijk.
Dus even om zetten naar PC.
Wat dit inhoud is op zijn minst.
De noodzakelijk PC port abstracties dat het runt op PC.
Keyb/mouse ondersteuning. Je krijgt dan een game met een extreem console feel kwa menu's. Met alleen dat is de Gameplay door verkeerde gameplay conflict met HID vaak gebroken.
DX10 en zwaarder DX9 content fix dat niet. Dat is optioneel. De gameplay is gebroken door dat de core game door UI niet toegankelijk is. Stress dus.

Voor een goede PC feel moet het hele game design doorlopen worden en desision wat beter paste bij console her overwogen worden voor wat beter past bij PC.
Dit betreft menu's Huds en een aangepaste gameplay style.
Dan pas DX10 zwaardere content PhysX boost etc.

'n goede port is bijvoorbeeld GOW
Slechte Startrek legacy, HID misser .
'n mindere Lostplanet , menu's en gameplay
'n uitgebreide port is GRAW.
Van aktie naar tactish en door apparte dev.
geen slechte maar ook niet toppie. Eerder smaak.
Maar wel de meeste effort.

Maar geringe effort is bijna gegarandeerde misslukking.

Goeie port kost ook geld.
Daarom hoe kleiner de markt de publishers dit niet dekken. En binnen een studio te veel resources vreet. Mac Linux vallen dan vaak al af.

Ik mis Mass Effect in dit rijtje!!

Overigens denk ik dat dit tot grotere mate van piraterij zal leiden voor PC spellen. Er zijn toch een groot aantal PC-gamers in het bezit van een Gameconsole, nadat ze een spel op deze console hebben gespeeld en graag ook nog de pc versie willen zien/spelen, is de bereidheid hier nogmaals voor te betalen mijns inziens een stuk lager (en terecht in mijn ogen). Het wordt dan een beetje het kip en het ei verhaal.

editL typo's

[Reactie gewijzigd door Bo-oz op vrijdag 19 december 2008 12:17]


Dat was toch +/- 6 maanden later of in die richting?
«  1  2  3  4  5  6  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 11:50 Goede voornemens voor de game-industrie
Vorige 14:25 Wedstrijd Grand Theft Auto IV
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011