Minister Opstelten wil dat het Nationaal Cyber Security Centrum de netwerken van de Rijksoverheid 24 uur per dag gaat monitoren. Dat zei hij op een conferentie van het NCSC in Den Haag. Daardoor moeten dreigingen eerder worden opgemerkt.
Tijdens een toespraak op de conferentie van het Nationaal Cyber Security Centrum, de ict-beveiligingsorganisatie van de overheid, noemde minister Ivo Opstelten van Veiligheid en Justitie het opzetten van een '24/7-detectienetwerk' als een van de goede voornemens voor 2013.
Hoe zo'n netwerk precies zou moeten worden vormgegeven, liet hij in het midden, maar Wil van Gemert van het ministerie van Justitie en Veiligheid wil tegenover Tweakers wel kwijt dat het netwerk is bedoeld om dreigingen beter aan te kunnen pakken. "Tot nu toe waren we vooral bezig met het verhelpen van beveiligingslekken", zegt Van Gemert. Met een detectienetwerk moeten die problemen juist worden voorkomen.
In de eerste plaats is het netwerk bedoeld om netwerken van de overheid beter in de gaten te houden; bedrijven blijven in de eerste plaats zelf verantwoordelijk voor de beveiliging van hun netwerken. Toch wil het NCSC bedrijven wel gaan helpen, maar op welke manier dat moet gaan gebeuren, is nog niet duidelijk. Hoe het 'detectienetwerk' vormgegeven moet gaan worden, staat ook nog niet vast; daarover wordt nog overlegd. Mogelijk wordt er speciale software voor de overheid ontwikkeld.
Volgens Van Gemert worden bedrijven zich al meer bewust van het nut van detectie. Hij noemde daarbij KPN als goede voorbeeld: volgens hem is dat bedrijf zich daar inmiddels bewust van. Dat was niet altijd zo: in 2012 vond bij het bedrijf nog een grote hack plaats, waarbij de aanvallers in staat waren om internetverkeer van KPN-klanten te onderscheppen. "Ik denk dat de focus voor die aanval toch te veel lag op zaken als uptime", aldus Van Gemert.
Tijdens de conferentie in Den Haag vertelde Elly van den Heuvel van het NCSC dat er in 2012 meer beveiligingsproblemen bij het NCSC zijn opgelost dan in 2011: vorig jaar waren dat er 364, tegen 236 een jaar eerder. Of dat betekent dat er meer beveiligingsproblemen waren, of dat er minder zaken onopgelost bleven, is onduidelijk. Verder wil het NCSC dit jaar meer mensen aannemen. Vorig jaar werd het werknemersbestand van het NCSC al verdubbeld.
Update, 13:58: Een woordvoerder van het Ministerie van Veiligheid en Justitie benadrukt dat de departementen van de Rijksoverheid in de eerste plaats zelf verantwoordelijk blijven voor de beveiliging van hun infrastructuur. Wel zal het NCSC in het geheel een coördinerende rol krijgen. De precieze plannen moeten nog worden uitgewerkt.
[Reactie gewijzigd door bazkie_botsauto op dinsdag 22 januari 2013 12:12]
[Reactie gewijzigd door Eagle Creek op dinsdag 22 januari 2013 12:19]
Met Nagios kan je prima dingen monitoren en regelen, maar het blijft een redelijk simpel systeem: service/computer valt uit -> berichtje naar beheerder.de gemiddelde netwerkbeheerder draait iig een nagios (of dergelijke), een (n)ids (snort/suricata etc), rijksoverheid heeft toch zelf wel de middelen om z'n netwerken te beheren (en dus te monitoren)?
[Reactie gewijzigd door geez op dinsdag 22 januari 2013 12:25]
Zo kan ik het echt niet lezen...Het lijkt erop dat ze doelen op voorkomen is beter dan genezen, maar hoe ze dit willen bewerkstelligen is mij ook niet duidelijk.
Zo lees ik het juist niet. Ik lees het als: stuur een onbemand voertuig vooruit, als hij lekke banden rijdt kijken waar dat door komt, dat probleem oplossen, zodat de auto's met mensen er in geen lekke banden zullen rijden (en zo zie je maar weer dat autometaforen binnen ICT vaak spaak lopenIk lees het eerder alsof 1 van mijn 4 (auto)banden lek is, en ik maar een extra as op mijn auto zet zodat ik alsnog kan rijden, maar mijn probleem (lekke band) wordt daarmee helemaal niet opgelost! Ik heb er wel minder last van, dat dan weer wel!
Met dat soort testen kan je alleen maar voorkomen wat je zelf al weet. Het enige wat je dan kan concluderen is dat de veiligheidslekken waar je het bestaan al van weet, dat die niet meer voorkomen in je systeem. Veel interessanter zijn natuurlijk de lekken die nog niet zijn ontdekt. Doormiddel van een intelligent netwerk van honeypots en dergelijke meer proberen af te leiden uit het gedrag van aanvallers kan je een stuk meer leren dan alleen maar securitylekken fixen.Misschien actief penetratietesten van overheidsnetwerken door het NCSC, in welk geval ik het vreemd vind dat dat nog niet gebeurt!
[Reactie gewijzigd door mvdejong op dinsdag 22 januari 2013 12:47]
[Reactie gewijzigd door firest0rm op dinsdag 22 januari 2013 12:53]
The NCSC monitors automatic attacks from the internet on the networks of government organisations. This enables the NCSC to support the government more effectively as regards preventing and dealing with ICT incidents.
Beita consists of a number of honeypots with a network of sensors installed at government organisations. A honeypot is a system which is vulnerable to viruses and other attacks. In other words it functions like a bait. The NCSC uses the most advanced honeypots so that new attacks can be identified. The basic software for Beita was developed by Surfnet with the help of a number of other parties, including GOVCERT.NL (now part of the NCSC).
Beita can monitor the nature and size of internet attacks on (the entrance to) the network of the organisation in question. The sensor is on the outside of the organisation's network (and is, therefore, separated from the network traffic within the organisation). Beita collects data which reaches the sensors from the internet. By doing so it offers an insight into threats and the status of the network traffic.
Government organisations with a sensor can see, as far as their own organisation is concerned, which attacks are heading for their network. The NCSC has this insight for all organisations participating in GOVCERT.NL.
[Reactie gewijzigd door Rafe op dinsdag 22 januari 2013 13:46]
[Reactie gewijzigd door mxcreep op dinsdag 22 januari 2013 15:40]
Op dit item kan niet meer gereageerd worden.
Populair: Android Tablets Samsung Websites en communities Mobiele telefoons Google Sony Microsoft Games Politiek en recht
© 1998 - 2013 Tweakers.net B.V. Contact Over Tweakers Jouw privacy Algemene voorwaarden Cookies
Tweakers wordt uitgegeven door De Persgroep en wordt gehost door True