De gegevens van miljoenen burgers moeten uit het Elektronisch Patiëntendossier worden verwijderd. Dat stelt het CBP. Het gaat om 7,5 miljoen burgers die nog geen toestemming hebben gegeven om opgenomen te worden in het patiëntendossier.
Het zonder toestemming van patiënten opnemen van persoonsgegevens is in strijd met de wet en moet per 1 januari ophouden, laat het College bescherming persoonsgegevens op woensdag weten. "Per 1 januari moet het afgelopen zijn en mag niemand er meer in die geen toestemming heeft gegeven", aldus woordvoerder Merel Eilander van het CBP. Tot 1 januari was er sprake van een soort overgangsperiode waarin ook de gegevens van burgers die geen toestemming hadden gegeven, mochten worden opgeslagen.
De Vereniging van zorgaanbieders voor zorgcommunicatie, die het EPD coördineert, wilde eigenlijk dat die overgangsperiode zou worden verlengd, maar daar had het CBP geen zin in. Directeur Edwin Velzel van de VZVZ zegt dat de gegevens van op dit moment acht miljoen burgers in te benaderen zijn via het Landelijk Schakelpunt. "Daarbij gaat het grotendeels om burgerservicenummers", aldus Felzel. Van die acht miljoen mensen hebben circa 400.000 patiënten toestemming gegeven; alleen hun gegevens mogen bewaard blijven. Felzel belooft dat de andere gegevens zullen verwijderd.
Overigens is het EPD in een groot deel van het land nog niet in gebruik; dat verklaart het lage aantal patiënten dat toestemming heeft gegeven. In Twente en Nijmegen, waar het landelijke EPD wel in gebruik was, heeft ongeveer een kwart tot een derde van de patiënten toestemming gegeven voor opname in het systeem.
Dat er zoveel gegevens in het systeem stonden van burgers die geen toestemming hebben gegeven, komt doordat er aanvankelijk een wettelijk geregeld EPD was. Daarin werden alle patiënten opgenomen; toestemming vragen was niet nodig, omdat er een wettelijke basis voor het patiëntensysteem zou komen. De Eerste Kamer heeft het EPD echter afgeschoten, waarop de zorgindustrie aangaf een private doorstart te maken. Omdat er geen wettelijke basis is, moet dus om toestemming worden gevraagd; anders mogen medische gegevens niet worden verwerkt.
[Reactie gewijzigd door wildhagen op woensdag 19 december 2012 15:56]
Hier ben ik het helemaal mee eens. Hetzelfde als met de opt-out voor bijvoorbeeld de Do-Not-Track flag en Infofilter/Bel-Me-Niet-Register. Het is onlogisch om gegevens aan te leveren zodat gegevens niet gebruikt worden.En een opt-out is sowieso een verkeerde manier van werken mijns inziens. Waarom moet *ik* actie ondernemen om iets waar *ik* niet om heb gevraagd ongedaan te maken? Dat is de omgekeerde wereld...
Het zou de goede man sieren als hij een onafhankelijke audit liet uitvoeren, samen met de belofte (op papier) dat hij ieder toekomstig slachtoffer van gegevensdiefstal door zijn organisatie een schappelijke schadevergoeding (zeg een miljoen) zal aanbieden. Alleen dan heeft zijn belofte enig gewicht.Felzel belooft dat de andere gegevens zullen verwijderd.
[Reactie gewijzigd door The Zep Man op woensdag 19 december 2012 16:10]
Dat weet ik zo net nog niet.De standaard keuze van de bevolking zal ook zijn dat men wil dat de medische gegevens door de ziekenhuizen kunnen worden gedeeld.
[Reactie gewijzigd door tERRiON op woensdag 19 december 2012 17:10]
[Reactie gewijzigd door MartijnGP op donderdag 20 december 2012 02:36]
[Reactie gewijzigd door GekkePrutser op woensdag 19 december 2012 17:30]
Ik neem aan dat het CBP hier op toeziet? Daar zijn ze immers voor?Het zou de goede man sieren als hij een onafhankelijke audit liet uitvoeren, samen met de belofte (op papier) dat hij ieder toekomstig slachtoffer van gegevensdiefstal door zijn organisatie een schappelijke schadevergoeding (zeg een miljoen) zal aanbieden. Alleen dan heeft zijn belofte enig gewicht.
[Reactie gewijzigd door GekkePrutser op woensdag 19 december 2012 17:47]
Als er een opt-out regeling komt, dan zeg ik wel mijn bestaande donorschap op, just to make a point.Inderdaad zal is tijd worden dat we een opt-out systeem krijgen voor het donorschap.
Elke keer de nutteloze acties op tv e.d. omdat er te weinig mensen zich opgeven (ja hehe mensen zijn lui, dus daar moet je gebruik van maken).
En dan de opt-out laten regelen via digiD problem, solved.
Zelfde zou inderdaad met EDP/soortgelijke systemen kunnen.
en in de textHet gaat om 7,5 miljoen burgers die nog geen toestemming hebben gegeven om opgenomen te worden in het patiëntendossier.
Oftewel, van de 8miljoen, hebben er maar 400 duizend toestemming gegeven, dus die 7,5 miljoen mensen willen het helemaal niet, het word ze opgedrongen.Van die acht miljoen mensen hebben circa 400.000 patiënten toestemming gegeven; alleen hun gegevens mogen bewaard blijven. Felzel belooft dat de andere gegevens zullen verwijderd.
[Reactie gewijzigd door olivierh op woensdag 19 december 2012 16:03]
Maar het kan wél véél handiger dan in Nederland. Hier, in die Heimat, of der Heimat of weet ik de fuck wat het juiste alternatief voor "de" weer is (onleerbare gruweltaal, echt) hebben ze het beter geregeld: je registratie geschiedt niet in één of ander centraal register (Duitsers houden er niet van dat de overheid alles over je bijhoudt... wat dat betreft hebben ze meer geleerd van 40-45 dan zowat heel de rest van Europa) maar op een kaartje, wat je bij je draagt.En zonder te ver offtopic te gaan, er is een reden dat het donorcodicil werkt zoals het werkt, dat gaat ook echt nooit opt-out worden, wat voor ministers er ook over gaan steggelen.
[...]
Lang verhaaltje kort, opt-in is de enigste manier waarop je 100% zeker weet dat iemand content is en het wil, anders doe je aannames, en aannames zijn de moeder van..
[Reactie gewijzigd door watercoolertje op woensdag 19 december 2012 16:05]
[Reactie gewijzigd door BAMMER op woensdag 19 december 2012 16:08]
[Reactie gewijzigd door Somoghi op woensdag 19 december 2012 17:41]
Nou ook dat staat er niet. Feitelijk staat er dat er 8 miljoen mensen in zijn gezet. Van deze 8 miljoen hebben er 400.000 de moeite genomen om aan te geven dat ze het wel willen. De overige 7,5 miljoen is het er of niet mee eens of te bedonderd om aan te geven dat ze het wel willen.Volgens mij moet je leren lezen, want er staat dat 7.5M van de 8M in het totaal, het niet willen. En daarmee is dus 90% het al niet met jou redenatie eens.
[Reactie gewijzigd door agravain op woensdag 19 december 2012 20:19]
Of mensen het niet willen of te bedonderd zijn dat aan te geven is irrelevant.[...]
Nou ook dat staat er niet. Feitelijk staat er dat er 8 miljoen mensen in zijn gezet. Van deze 8 miljoen hebben er 400.000 de moeite genomen om aan te geven dat ze het wel willen. De overige 7,5 miljoen is het er of niet mee eens of te bedonderd om aan te geven dat ze het wel willen.
Ik vermoed dat de tweede groep (te bedonderd) groter is dan de eerste.
[Reactie gewijzigd door Rey Nemaattori op donderdag 20 december 2012 14:22]
Het huidige EPD verschilt dan ook van het vorige qua opzet en rechten, met al belangrijkste dat het geen overheidsdossier meer is, maar een private. Ik heb nooit geen enkel bedrijf toestemming gegeven mijn medische gegevens op te slaan, noch aan de overheid deze gegevens met privé instanties te delen.Pff, altijd maar dat opt-in gedoe. Net zoals met het donorschap. Gewoon standaard donor een aangemeld bij het EPD. Wil je het niet? Dan meld je je maar af. Blijkbaar willen 7,5 miljoen mensen het wel want die zitten er nu in. Die hebben bij de vorige ronde blijkbaar geen bezwaar gemaakt (want toen moest je bezwaar maken). *zucht* bureaucratie....
[Reactie gewijzigd door Rey Nemaattori op donderdag 20 december 2012 13:27]
?? Ik weet niet over jou hoor, maar ik zet toch echt mijn evt. soa's/gesprekken met de psych/medicatie die ik gebruik op internet hoor?Meer on-topic: Ik snap niet waarom men zo moeilijk doet, hun hele hebben en houwen staat al via Twitter, Hyves, Facebook, LinkedIn en Google op het internet, maar nu er een systeem komt wat wel degelijk levens kan redden komt met in opstand vanwege privacyredenen. Pfft.
Ik weet niet wie er uberhaupt nog tegenargumenten heeft, but I rest my case: It already has happend and it will happen again. Reden te meer om alle vormen van centrale registratie te schuwen, zeker zolang per informatievraag loggen wie dat om welke reden heeft opgevraagd niet bij de ontwerpers op komt.Vooruit, ook nog even een geval in Nederland.
http://www.nrc.nl/rechten...daarna-haar-baan-verloor/
Misbruik kan en zal plaatsvinden.
[Reactie gewijzigd door Rey Nemaattori op donderdag 20 december 2012 14:18]
Valt totaal niet te vergelijken, mijn medische gegevens of iets wat ik zelf plaats wat ik dus graag met andere deel (blijkbaar anders plaats ik het niet)...Meer on-topic: Ik snap niet waarom men zo moeilijk doet, hun hele hebben en houwen staat al via Twitter, Hyves, Facebook, LinkedIn en Google op het internet, maar nu er een systeem komt wat wel degelijk levens kan redden komt met in opstand vanwege privacyredenen. Pfft.
Dit is geen project van de Nederlandse overheid maar van medische instellingen en verzekeraars. Misschien dat e.a. wel voor een deel indirect door de overheid betaald wordt, maar dat maakt het nog geen overheidsproject.Het is toch belachelijk dat ze hiermee beginnen voordat de Eerste Kamer goedkeuring heeft gegeven? Dat zijn verdomme mijn centen die ze weer aan het verkwanselen zijn. Hoe moeilijk is het nou om als Nederlandse overheid éénmaal niet keihard te falen met een IT-project.
Ik weet niet wat jij allemaal op facebook knalt, maar welke aandoeningen ik onder de leden heb, houd ik graag ook onder die leden....Het is toch belachelijk dat ze hiermee beginnen voordat de Eerste Kamer goedkeuring heeft gegeven? Dat zijn verdomme mijn centen die ze weer aan het verkwanselen zijn. Hoe moeilijk is het nou om als Nederlandse overheid éénmaal niet keihard te falen met een IT-project.
Meer on-topic: Ik snap niet waarom men zo moeilijk doet, hun hele hebben en houwen staat al via Twitter, Hyves, Facebook, LinkedIn en Google op het internet, maar nu er een systeem komt wat wel degelijk levens kan redden komt met in opstand vanwege privacyredenen. Pfft.
[Reactie gewijzigd door EzioM op donderdag 20 december 2012 11:10]
Dat snap ik, maar niet waarom alle zorgverzekeraars in nl daartoegang toe moeten hebben? Ik snap dat het handig is voor de ziekenhuizen dta er een centraal systeem is, maar waarom zou ik heel zorgverzekerend nederland in mijn dossier moeten laten? De helft kan niet eens hun eigen naam in ABN schrijven, laat staan mijn document beveiligen tegen indringen van buitenaf...of nieuwsgierige neuzen van binnen uit(ook bij politie een vaak voorkomend probleem: agenten die mensen natrekken zonder opsporingsnoodzaak)...Als je eenmaal een anafylaxie doorgemaakt hebt, sta je graag in dat EPD. 'Last hebben' is in dit verband een understatement. Je zou niet de eerste zijn die komt te overlijden wegens een allergische reactie op de handschoenen van de chirurg.
Het hele idee achter het EPD is juist medische zorgvuldigheid.
[Reactie gewijzigd door Vendar op donderdag 20 december 2012 10:55]
[Reactie gewijzigd door jandebehanger op woensdag 19 december 2012 19:53]
Burger Surveillance Nummer was het toch?BSN (Burger Snuffel Nummer)
Op dit item kan niet meer gereageerd worden.
Populair: Tablets Samsung Websites en communities Mobiele telefoons Google Sony Microsoft Games Politiek en recht Consoles
© 1998 - 2013 Tweakers.net B.V. Contact Over Tweakers Jouw privacy Algemene voorwaarden Cookies
Tweakers wordt uitgegeven door De Persgroep en wordt gehost door True