Adobe heeft een opsomming online gezet van de veranderingen bij versie 1.4 van dng, de open raw-specificatie van het bedrijf. Nieuw is onder meer een lossy compressiemogelijkheid en ondersteuning voor transparante pixels.
In de release notes van de nieuwe dng-specificatie op de Adobe-blog Lightroom Journal staan vijf toevoegingen aan de open raw-standaard genoemd. Een ervan is de mogelijkheid om de dng-bestanden met een zogeheten lossy compressiemethode op te slaan.
Dit betekent dat de raw-bestanden beduidend minder ruimte innemen met enig kwaliteitsverlies, maar dat men wel gebruik kan maken van de uitgebreide nabewerkingsmogelijkheden van normale dng-bestanden als het wijzigen van de witbalans, het recoveren van highlights en het oplichten van schaduwgebieden. Het is niet bekend hoe groot het kwaliteitsverlies is van de lossy dng-bestanden ten opzichte van de dng-bestanden met lossless compressie.
In plaats van een dng-bestand met een bestandsgrootte van drie tot vier maal zo groot als een jpeg-bestand, is de dng-versie met lossy compressie slechts ongeveer dertig procent groter. Om de bestanden nog kleiner te krijgen, kan ook gebruik gemaakt worden van zogeheten 'dng proxies'. Hierbij kan het lossy dng-bestand met de volledige resolutie via downsampling weggeschreven worden in een dng-bestand met een lagere resolutie. Ook bij de dng proxies geldt dat nog steeds raw-nabewerking van de kleinere bestanden mogelijk is.
Daarnaast ondersteunt de dng-standaard nu transparante pixels. Dit is handig voor bijvoorbeeld panoramafunctionaliteit. Bij de meeste camera's die deze functionaliteit ingebouwd hebben, wordt de uiteindelijke panoramafoto direct vastgelegd in een breed jpeg-bestand. Met versie 1.4 van de dng-specificatie kunnen de afzonderlijke dng-bestanden nu samengevoegd worden tot een grote versie, waarbij de overtollige ruimte ingevuld kan worden door transparante pixels. Hierdoor zijn nog steeds de voordelen van raw-nabewerking, zoals het terughalen van meer detail in lichte gebieden als witte wolken.
Adobe heeft de specificatie ook uitgebreid met floating point-encoding zodat hdr-informatie in een dng-bestand opgeslagen kan worden en is het mogelijk om de opgeslagen, maar niet gebruikte beeldinformatie van bijvoorbeeld een foto met een gekozen aspectratio alsnog terug te halen.

Veel te kort door de bocht. Je bent 2/3 van de data kwijt, maar dat impliceert niet dat je 2/3 van de informatie niet meer hebt. Best case gaat er bij de lossy compression 0 informatie verloren omdat na decompressie de data exact overeenkomt met het origineel. Nou is dat scenario natuurlijk erg onwaarschijnlijk, maar om maar even aan te geven dat jouw bewering niet klopt.In het voorbeeld ben je 2/3 van de informatie kwijt!
[Reactie gewijzigd door .oisyn op maandag 8 oktober 2012 12:00]
Dat is het precies het probleem: misschien/hoogstwaarschijnlijk ben je informatie kwijt (wat je bij nabewerken ABSOLUUT niet wilt, behalve in zeldzame scenario's). Daarbij blijft je bestand groter dan bij JPEG. Dus eigenlijk de nadelen van beide werelden, alleen de mate van nadeligheid zweeft er ergens tussen. Daarbij is het misschien geen formaat dat algemeen geaccepteerd wordt door viewers, dus het zal mij in geen geval overhalen tot het gebruiken van dit formaat.Best case gaat er bij de lossy compression 0 informatie verloren omdat na decompressie de data exact overeenkomt met het origineel.
Uit het artikel:Dat is het precies het probleem: misschien/hoogstwaarschijnlijk ben je informatie kwijt (wat je bij nabewerken ABSOLUUT niet wilt, behalve in zeldzame scenario's).
Sorry hoor, maar ik vertrouw meer in een onderzoeker bij Adobe dan een willekeurige tweaker die zoals gewoonlijk weer elk artikel in twijfel trekt op basis van 0,0 achtergrondkennis.Hierdoor zijn nog steeds de voordelen van raw-nabewerking, zoals het terughalen van meer detail in lichte gebieden als witte wolken.
[Reactie gewijzigd door .oisyn op maandag 8 oktober 2012 12:33]
[Reactie gewijzigd door Zartok op maandag 8 oktober 2012 16:36]
[Reactie gewijzigd door arendvw op maandag 8 oktober 2012 15:11]
Arend, je hebt gelijk, maar Zartok ook. Er zitten geen kleurkanalen in een RAW-bestand, maar de signalen van alle subpixels staan er samen in. Elke subpixel heeft 14 bits precisie en de kleur is afhankelijk van de positie in de Bayer-matrix. Er is dus één kanaal en de kleur is metadata.14bits raw heeft hoogstwaarschijnlijk 14bits per kanaal, niet 14bits over 3 kanalen, en 3x 14 = 42bits per pixel = 18bits meer per pixel.
14bits kleurruimte zou 16384 kleuren ondersteunen, met een effect van iets wat een sinds windows 3.1 niet meer gemeengoed is. Kortom: ja, JPEG is kleiner, maar nee, RAW heeft geen kleinere kleurruimte, in tegendeel, hij is groter (aangenomen dat jpeg altijd 24bits kleurruimte heeft, ik weet niet zeker of er niet exotische varianten op jpeg bestaan die wellicht wel 16bits per kanaal ondersteunen).
Om het grootste cliche te gebruiken: wij van WC eend...Sorry hoor, maar ik vertrouw meer in een onderzoeker bij Adobe dan een willekeurige tweaker die zoals gewoonlijk weer elk artikel in twijfel trekt op basis van 0,0 achtergrondkennis.
Ik dacht altijd dat in raw wat compressie zat, zo was ik mijn antwoord begonnen ( 10 megapixel keer 32 bit is al 30 mb), na even nazoeken blijkt dat toch niet helemaal het geval te zijn. Toch hebben verschillende raw formaten al verschillende grotes. (mijn Pentax pef bestanden zijn een ander formaat dan de adobe DNG bestanden). nu twijfel ik dus, zijn er fabrikanten die al wel lossless compressie toepassen?Ik vraag me af waarom er geen lossless compressie toegepast wordt bij een RAW-formaat?
Veel camera's doen dit al. Bij een Nikon D700 en D800 kun je in het menu voor NEF (RAW) Recording bijvoorbeeld kiezen tussen Lossless Compressed, Compressed en Uncompressed (en bovendien uit 12- en 14-bits). Bij andere Nikon DSLR's (D600, D7000) kun je alleen kiezen tussen Lossless Compressed en Compressed. Goedkopere Nikons, inclusief de Nikon 1 series, hebben alleen Compressed RAW.Ik vraag me af waarom er geen lossless compressie toegepast wordt bij een RAW-formaat?
Doen ze wel: lossless DNG gebruikt weldegelijk een vorm van compressie (maar dan zonder verlies van informatie).Ik vraag me af waarom er geen lossless compressie toegepast wordt bij een RAW-formaat?
DNG kende al lossless compressie.Ik vraag me af waarom er geen lossless compressie toegepast wordt bij een RAW-formaat? Een klein deel van een chip kan hier waarschijnlijk op toegepast zijn wat misschien weer een (aantal) tiental procenten scheelt in opslag.
Ware het niet dat het hier gaat om lossy compressie.[...]
Veel te kort door de bocht. Je bent 2/3 van de data kwijt, maar dat impliceert niet dat je 2/3 van de informatie niet meer hebt. Best case gaat er bij de lossy compression 0 informatie verloren omdat na decompressie de data exact overeenkomt met het origineel.
[Reactie gewijzigd door .oisyn op maandag 8 oktober 2012 12:36]
[Reactie gewijzigd door mae-t.net op maandag 8 oktober 2012 12:31]
Mensen die nu JPEG's gebruiken en ook een pgrogramma zoals Lightroom.Ik ben benieuwd wie lossy DNG's wil gebruiken...
Met de toename in megapixels worden standaard RAW-bestanden steeds groter, en dus ook langzamer. Voor veel toepassingen is JPEG-kwaliteit al goed genoeg.Ik moet er niet aan denken, shcuif liever een extra NAS in het netwerk dan een fors deel van de informatie weggooien. In het voorbeeld ben je 2/3 van de informatie kwijt!
Maar waarom zouden die nu lossy DNG's gaan gebruiken als JPEG's gewoon voldoen? Ook Lightroom kan met JPEG's overweg, dus zie de noodzaak niet zo. Bovendien is er geen enkele camera die lossy DNG's kan schrijven, dus de input van programma's als Lightroom zal nog steeds een RAW of JPEG foto zijn (of lossless DNG of TIFF bij sommige camera's); lossy DNG is dus vooralsnog alleen relevant als output van een fotobewerking.Mensen die nu JPEG's gebruiken en ook een pgrogramma zoals Lightroom.
[Reactie gewijzigd door mae-t.net op maandag 8 oktober 2012 16:54]
Daarom dusDit betekent dat de raw-bestanden beduidend minder ruimte innemen met enig kwaliteitsverlies, maar dat men wel gebruik kan maken van de uitgebreide nabewerkingsmogelijkheden van normale dng-bestanden als het wijzigen van de witbalans, het recoveren van highlights en het oplichten van schaduwgebieden.
Ik denk dat dit stukje de reden is om het met lossy compression op te slaan. Het zal voor veel mensen, die niet al te professioneel zijn, leuk zijn om nog meer foto's te kunnen nemen en nog steeds goed kunnen nabewerken.Dit betekent dat de raw-bestanden beduidend minder ruimte innemen…
[Reactie gewijzigd door SpacyRicochet op maandag 8 oktober 2012 11:59]
Een negatief is natuurlijk het analoge equivalent van een RAW file. Daarin zit ook meer informatie dan je met één belichting op een print (of scan) kunt krijgen.Het is niet echt RAW meer als je informatie gaat wegflikkeren.
Maargoed, daarin klopt dit artikel ook niet. DNG is niet per definitie raw, het is een eigen browsel van Adobe waarin (zoveel mogelijk van) de de ruwe sensordata van een echt RAW-bestand wordt bewaard. Het staat voor Digital Negative, en niets daarin duidt op lossless.
Je kunt updates van Adobe Camera Raw gewoon gratis downloaden hoor. Het is helaas bij nieuwe major versies wel zo dat het niet meer compatibel is met oudere versies van PS.Probleem is dan wel dat, als je een nieuwe camera koopt, je ook een nieuwe RAW converter van Adobe moet hebben. Die converter wordt aangeboden voor de meest recente Photoshop software. Als je wat achter loopt dan moet je gelijk met je camera dus ook weer een nieuwe PS versie aanschaffen.
Op dit item kan niet meer gereageerd worden.
Populair: Tablets Samsung Websites en communities Mobiele telefoons Google Sony Microsoft Games Politiek en recht Consoles
© 1998 - 2013 Tweakers.net B.V. Contact Over Tweakers Jouw privacy Algemene voorwaarden Cookies
Tweakers wordt uitgegeven door De Persgroep en wordt gehost door True