Het opraken van ipv4-adressen is weliswaar een probleem, maar geen bedreiging voor de ontwikkeling van het internet. Dat zegt de medevoorzitter van de ipv6-werkgroep van de IETF in een interview met Tweakers.net.
"De huidige situatie is te vergelijken met het jaar 2000", aldus ipv6-werkgroepvoorzitter Fred Baker. "Door de ophef destijds realiseerden mensen zich dat ze iets moesten doen en daardoor zijn problemen voorkomen", zegt hij tegen Tweakers.net.
Volgens Baker was het geschikt maken van software voor het jaar 2000 niet veel anders dan de huidige situatie, waarbij het aantal beschikbare ipv4-adressen dreigt op te raken. "Ja, we zitten in een crisis, dus moeten we iets doen", stelt Baker, die bij Cisco in dienst is als fellow.
Onlangs nog kondigde RIPE NCC aan dat het laatste beschikbare ipv4-blok was uitgedeeld, op een kleine reserve na. De oplossing is een overstap naar ipv6, maar het overgrote deel van de Nederlandse isp's biedt nog geen ipv6 aan zijn klanten aan; van de grote isp's is dat alleen Xs4all. Volgens Baker gebeurt er echter op de achtergrond heel veel. "We hebben op dit moment circa 7300 isp's in de wereld. Daarvan is de helft bezig met de uitrol van ipv6, heb ik begrepen. De andere isp's zijn zich aan het voorbereiden."
Met de uitrol van ipv6 zijn network address translation-routers, die ooit zijn uitgevonden omdat men al inzag dat niet elke computer een eigen ip-adres op het internet zou kunnen krijgen, straks niet meer nodig. Sommigen vrezen dat de veiligheid van het internet achteruitgaat als computers rechtstreeks aan het internet hangen. Volgens Baker is dat een 'mythe'. "Bij toeval bieden nat-routers functionaliteit aan die je aantreft in een firewall", zegt Baker. "Andere firewalls kunnen die taken echter overnemen."
Hoewel een overstap naar ipv6 noodzakelijk is om het internet te kunnen blijven uitbreiden, denkt Baker dat het nog wel even duurt voordat het ipv4-deel van het internet helemaal verdwijnt. "Op het internet gooien we niet zo snel iets weg", zegt hij. Volgens de voorzitter zullen mensen niet snel overstappen, totdat 30 à 40 procent van het internet via ipv6 te bereiken is. "Dat is de kritieke grens voor adoptie van een nieuwe techniek." Daarna zal de overstap snel gaan, denkt hij en bij 70 tot 80 procent adoptie zal niemand nog ipv4-adressen leveren.
Baker schat dat die 70-à-80-procent-grens in vijf jaar zal zijn bereikt; tegen die tijd is alle hardware en software die nog geen ipv6 ondersteunt, vervangen. Ipv4 is niet compatibel met ipv6. "Linux en Mac OS X ondersteunen ipv6 al heel lang, maar Windows nog maar sinds Vista", zegt Baker. Veel mensen gebruiken nog XP, dat in ieder geval out-of-the-box geen ipv6 ondersteunt. Ook veel consumentenrouters die ouder zijn dan een of twee jaar, hebben nog geen ondersteuning. "Die consumentenrouters zijn het grootste probleem", stelt Baker.
Baker, die tot 2001 voorzitter van de IETF was, zegt dat bij de ontwikkeling van ipv6 in ieder geval één fout is gemaakt; net als ipv4 is het niet forward compatible en kan het dus niet worden aangepast. "De enige manier om het te veranderen is een nieuwe versie te bedenken", aldus Baker. Dat er een dag komt waarop ipv6 niet meer voldoet, staat volgens Baker wel vast. Tegen die tijd zullen we het willen veranderen op een manier die we ons nu nog niet kunnen voorstellen, denkt hij.
Wat bedoelt hij, je gaat een firewall toch niet gebruiken als router? Los van dat dit ongebruikelijk is wordt zoiets met ip6 adressen ook onhandiger."Bij toeval bieden nat-routers functionaliteit aan die je aantreft in een router", zegt Baker. "Andere firewalls kunnen die taken echter overnemen."
Het zijn de isp's die moeten overstappen, niet 'de mensen'.Volgens de voorzitter zullen mensen niet snel overstappen, totdat 30 à 40 procent van het internet via ipv6 te bereiken is.
Nee, maar een router is dadelijk (voor het merendeel van de mensen) niet nodig, omdat die deze voornamelijk als NAT-apparaat gebruiken.Wat bedoelt hij, je gaat een firewall toch niet gebruiken als router? Los van dat dit ongebruikelijk is wordt zoiets met ip6 adressen ook onhandiger.
[Reactie gewijzigd door CJ_Latitude op donderdag 27 september 2012 09:44]
[Reactie gewijzigd door Dreamvoid op donderdag 27 september 2012 12:04]
[Reactie gewijzigd door TvdW op donderdag 27 september 2012 11:10]
[Reactie gewijzigd door Caelestis op donderdag 27 september 2012 15:16]
Als je geen DMZ definieert weet de router niet waar hij de pakketjes aan moet doorsturen dus worden die gewoon weggegooid.NAT "veiligheid" heeft alleen nut als je ook een DMZ omgeving bouwt en alle verkeer daarnaartoe forward om het verkeer daar door een extra beschermlaag heen te filteren.
[Reactie gewijzigd door BeosBeing op dinsdag 2 oktober 2012 15:09]
Oh? Dan vraag ik me af hoeveel van de abonnementhouders van XS4ALL IPv6 gebruiken. XS4ALL biedt het al heel lang aan, naast de gewone IPv4, maar de klant moet het zelf aanzetten, en een geschikte router hebben.Het zijn de isp's die moeten overstappen, niet 'de mensen'.
Ongebruikelijk? Voor consumentenrouters niet hoor. Die hebben vaak router, NAT, firewall, switch en evt. modem-functies ingebouwd in een apparaat.[...]
Wat bedoelt hij, je gaat een firewall toch niet gebruiken als router? Los van dat dit ongebruikelijk is wordt zoiets met ip6 adressen ook onhandiger.
Dat kan met IPv6 ook niet, er staat nog steeds een router (met firewall) tussen.Hij bedoelt dat je computers achter een NAS router niet rechtstreeks kunt benaderen.
[Reactie gewijzigd door Dreamvoid op donderdag 27 september 2012 10:58]
Excuses. Baker bedoelde 'firewall', inmiddels aangepast.Wat bedoelt hij, je gaat een firewall toch niet gebruiken als router? Los van dat dit ongebruikelijk is wordt zoiets met ip6 adressen ook onhandiger.
Een firewall is per definitie een router tenzij het een transparent firewall is... Transparent firewalls zul je bij consumenten niet snel vinden en zelfs in de meeste bedrijven niet. Je stuurt je pakketjes naar je firewall, die laat ze wel of niet door en als hij ze door laat stuurt hij ze verder. Die routeert dus wel degelijk.Wat bedoelt hij, je gaat een firewall toch niet gebruiken als router? Los van dat dit ongebruikelijk is wordt zoiets met ip6 adressen ook onhandiger.
Ook al incorrect. Heel veel providers leveren alleen een modem, mensen voegen zelf bijv. een access point toe, moeten zelf de modem instellen, etc. Niet alle ISP's doen het beheer van je 'modem' voor je. Sterker nog, op consumenten gebied de meeste niet volgens mij. Mensen zullen dus wel degelijk zelf iets moeten doen in veel gevallen, dat de ISP ze hier toe aan zal sporen maakt daar weinig verschil in.Het zijn de isp's die moeten overstappen, niet 'de mensen'.
[Reactie gewijzigd door freaky op donderdag 27 september 2012 12:19]
[Reactie gewijzigd door tofus op donderdag 27 september 2012 16:23]
[Reactie gewijzigd door martin_v_z op donderdag 27 september 2012 11:56]
Als consument en eindpunt van de internetverbinding weet je niet of alle tussenliggende routers en de webserver wel op ipv6 over zijn. Dan kan je volgens mij beter wachten totdat vrijwel alle content-aanbieders, websites en SAAS-leveranciers over ipv6 te bereiken zijn.als jouwn netwerk en dat van de site die je bezoekt (en alle tussenliggende routers) ipv6 gebruiken.
Ik denk dat dit nog wel eens mee kan vallen: http://xkcd.com/865/Dat er een dag komt waarop ipv6 niet meer voldoet, staat volgens Baker wel vast.
[Reactie gewijzigd door RPSimon op donderdag 27 september 2012 12:01]
[Reactie gewijzigd door TrailBlazer op donderdag 27 september 2012 11:42]
[Reactie gewijzigd door gryz op donderdag 27 september 2012 12:22]
Meer dan genoeg? Met een /120 subnet heb ik nog maar 255 adressen. Vandaag is dat inderdaad genoeg, maar morgen? Mijn koelkast, boiler, magnetron, ... willen dan ook allemaal een IP adres. Kun je al die /120 subnetten weer gaan terughalen, en vervangen door iets groters.Het was dus mogelijk om nog een veel grotere reserve op te bouwen als we slechts een /96 of /120 toewijzen die nog meer dan genoeg zijn voor een normale thuis gebruiker.
[Reactie gewijzigd door Tarquin op donderdag 27 september 2012 10:03]
Meestal komt het met intelligentere apparatuur met voldoende capaciteit (PC's, smartphones, tablets), aangenomen dat de fabrikant of de community meewerkt.Ik maak me trouwens vooral zorgen over de consumentenhardware.
Mijn computers en Ipad kunnen IPv6 wel aan.
En het modem van mijn provider krijgt misschien wel een software-update - als hij genoeg ROM heeft om dat aan te kunnen.
Of je router IPv6 praat is jouw verantwoording. Je kan altijd een nieuwe kopen en in sommige gevallen gewoon de firmware upgraden naar een versie (van de fabrikant of third-party) die wel ondersteuning heeft voor IPv6.Maar mijn eigen router, en mijn NAS, daar maak ik mij wel zorgen over.
En mijn internet-TV. En mijn versterker-met-wifi. En mijn Mediaplayer.
De meeste van jouw hardware heeft geen behoefte aan een directe IPv6 verbinding naar buiten je netwerk. Binnen je eigen netwerk is het hierom gewoon mogelijk om IPv4 te blijven gebruiken.Die kunnen best een software-update aan, alleen is dat totaal niet in het belang van de fabrikant. Die ziet liever dat ik nieuwe hardware koop, inplaats van software te schrijven voor oude hardware die hij al verkocht heeft.
En in dat geval zeg ik als consument: Stik er maar in, ik ga geen nieuwe hardware kopen omdat de fabrikant te beroerd is om de software aan te passen!
De meeste consumenten gebruiken de door de provider meegeleverde router (vaak ingebouwd in een DSL- of kabelmodem) en het zal hun niet interesseren. Standaard heeft NT6.x (Windows Vista, Windows 7...) ook IPv6 ondersteuning ingebakken. Een omschakeling merkt de consument waarschijnlijk niet eens. Bovendien zal met behulp van dual-stack (IPv4 en IPv6 toegang naar buiten) oudere apparatuur ook blijven werken.En ik denk dat vrijwel alle consumenten de hakken in het zand zullen zetten.
Ze zullen tegen hun provider zeggen: Stik maar met je IPv6, ik wil dat al mijn apparatuur blijft werken!
Wat niet hoeft.En dan weet ik nog twee pijnpunten:
- niet iedereen is in staat om zijn router, NAS, TV, mediaplayer te upgraden.
Iets dat voor elke techniek geldt. Zo ook Universal Plug & Play (onveilig, maar wordt veel gebruikt door consumenten) en andere technieken..- Al die software op al die apparaten (ook voor apparatuur die nu al IPv6-ready wordt uitgeleverd) gaat nog een tijd lang kwetsbaarheden bevatten - voor aanvallen die nog niet eens bedacht zijn. Die software moet dus bijgewerkt blijven.
Het valt wel mee. 80% van de huishoudens kan zeer waarschijnlijk over zonder problemen omdat providers modems met ingebouwde routers zodanig kunnen instellen dat IPv4 vertaald/getunneld wordt over IPv6 wanneer een echt IPv4 adres niet meer mogelijk is. Oude apparatuur dat gebruik maakt van IPv4 om verbinding te maken met het internet blijft automatisch hierdoor werken. Natuurlijk krijg je potentieel gezeur van de overige 20% die eigen routers/eigen configuraties hebben en niet weten hoe ze met de wijzigingen om moeten gaan.Het wordt echt een enorme operatie.
UPnP is veiliger dan handmatig port forwarden.Zo ook Universal Plug & Play (onveilig, maar wordt veel gebruikt door consumenten)
[Reactie gewijzigd door init6 op donderdag 27 september 2012 10:18]
Dat valt nog redelijk mee. op je interne netwerk kun je tot het einde der tijden (of in elk geval de volgende incarnatie van IPv<x> ) IPv4 blijven draaien, naast IPv6.Het probleem is dat je vanaf IPv4 met IPv6 moet kunnen lullen en vica versa. Dát is het grootste probleem.
Tja, maar die consumentenrouter bouwers konden natuurlijk allang IPv6 core protocols inbouwen maar daarmee ben je er niet. Het gaat juist om de overgangsperiode, dat je vanaf je IPv4 thuis netwerk IPv6 websites moet kunnen benaderen of andersom. En daarvoor gaan ISP's transition mechanisms in hun netwerk bouwen. En tot eind vorige jaar waren veel ISP's er nog niet uit WELKE. Ja... 6RD was wel duidelijk, maar de andere kant op. Dat werd uiteindelijk DS-Lite.Die consumentenrouters zijn het grootste probleem
[Reactie gewijzigd door Proditor op donderdag 27 september 2012 11:10]
[Reactie gewijzigd door RPSimon op donderdag 27 september 2012 11:34]
Dat hangt het ook niet, er zit altijd nog een firewall/router tussen.Naast het feit dat ik niet weet of alle appafratuur wel IPv6 aan kan, wil ik helemaal niet dat alles direkt aan het Internet hangt.
Nee dat staat er niet, er staat "maar Windows nog maar sinds Vista".In het artikel wordt gezegd dat Windows XP pas sinds Vista ipv6 ondersteunt
Daarom staat er specifiek bij :maar dat is helemaal niet zo... Je kan het protocol in XP met 1 commando aan zetten
Het is niet dat verlies van NAT een probleem is voor je beveiliging. In deze tijd waarin iedereen alles van je wil weten en alle gegevens van je opslaat, en wat alleen maar erger wordt, is NAT een onderdeel van je verdediging tegen het naar buiten lekken van informatie.Met de uitrol van ipv6 zijn network address translation-routers, die ooit zijn uitgevonden omdat men al inzag dat niet elke computer een eigen ip-adres op het internet zou kunnen krijgen, straks niet meer nodig. Sommigen vrezen dat de veiligheid van het internet achteruitgaat als computers rechtstreeks aan het internet hangen. Volgens Baker is dat een 'mythe'.
[Reactie gewijzigd door locke960 op donderdag 27 september 2012 19:49]
Op dit item kan niet meer gereageerd worden.
Populair: Android Tablets Samsung Websites en communities Mobiele telefoons Google Sony Microsoft Games Politiek en recht
© 1998 - 2013 Tweakers.net B.V. Contact Over Tweakers Jouw privacy Algemene voorwaarden Cookies
Tweakers wordt uitgegeven door De Persgroep en wordt gehost door True