Amerikaanse wetenschappers zijn er wederom in geslaagd om de krachtigste laserbundel ooit te produceren. Zij slaagden erin om een korte puls te produceren met een piekvermogen van 1 petawatt. Dit moet helpen bij onderzoek naar kernfusie.
De wetenschappers, werkzaam bij de onderzoeksgroep Berkeley Lab Laser Accelerator, claimen met hun lasersysteem elke seconde één puls van 40 femtoseconden te kunnen afvuren met een piekvermogen van 1 petawatt, oftewel 1015 watt. Het vermogen is daarmee twee keer zo hoog als de vorige krachtigste laserbundel ooit: dat record stond op 500 terawatt, oftewel 0,5 petawatt. Vanwege de pulsfrequentie van 1Hz is het lasersysteem geschikt voor verschillende natuurkundige experimenten, aldus de onderzoekers.
Het voorgaande record, dat eerder deze maand werd behaald door wetenschappers van de National Ignition Facility, verbruikte echter wel een hoop meer energie. De meest krachtige bundel had een energieniveau van 1,89 megajoule, wat de hoogste energie ooit voor een laserstraal is. Omdat de piekbelasting van 1 petawatt bij de door Berkeley Lab Laser Accelerator afgevuurde bundel slechts ongeveer 40 femtoseconden duurde kwam het totaal aan gebruikte energie uit op slechts 42,4 joule. Overigens zijn beide onderzoeksgroepen onderdeel van Lawrence Berkeley National Laboratory in Californië.
Het is onduidelijk of het mogelijk is om een bundel met een langere tijdsduur te produceren op een vermogen van 1 petawatt, maar de energievoorziening zou dit waarschijnlijk niet lang aankunnen: 1 petawatt is 2000 keer zoveel als dat er op een gemiddeld moment aan vermogen in de gehele Verenigde Staten wordt gevraagd.
Dergelijk krachtige laserbundels moeten wetenschappers onder andere helpen bij onderzoek naar kernfusie. Dit zou in de toekomst gebruikt kunnen worden voor het opwekken van elektriciteit, omdat er veel energie bij vrij komt. Omdat er echter ook veel energie in gestopt moet worden om de reactie op gang te brengen, is kernfusie met als doel om elektriciteit op te wekken nog niet succesvol gebleken. Sterren maken gebruik van kernfusie om helium, en soms ook zwaardere elementen, te maken uit waterstof.

[Reactie gewijzigd door TvdW op zaterdag 28 juli 2012 13:46]
Ik denk dat die Nederlandse inbreng een positief neveneffect is van de expertise die veel bedrijven -in het kielzog grote jongens als ASML- op het gebied van semi-conductor, optica en fotovoltaïsche technologieën hebben opgebouwd.Klinkt allemaal erg interessant, hopenlijk helpt het idd het onderzoek naar kernfusie. Daarnaast is het leuk om te zien dat "Nederland" ook weer een steentje aan dit soort ontwikkelingen bijdraagt, tenminste: ik zie allemaal Thales logo's op de bovenstaande foto.
Niet zo heel veel.stomme vraag natuurlijk, maar wat als je lichaam geraakt word door dit soort laser, wat gebeurd er precies?
[usabash]En wat nou als ze het gaan gebruiken voor militaire doeleinden en de productie van massa vernietigingswapens[/usabash]Dergelijk krachtige laserbundels moeten wetenschappers onder andere helpen bij onderzoek naar kernfusie. Dit zou in de toekomst gebruikt kunnen worden voor het opwekken van elektriciteit, omdat er veel energie bij vrij komt.
Er zijn zelfs "tactische" kernwapens die in een artillerie granaat passen. Het zijn maar kleintjes, maar je wilt niet in de buurt staan.Die techniek bestaat al, werkt en past in een vliegtuigbom en op een kruisraket.
Dat klopt, en een leuk weetje is dat je lichaam, alles wat je aan kunt raken, dus gevormd is in sterren.Er is nog geen proces bekend waarbij bijvoorbeeld koolstof ontstaat zonder de hulp van een ster.Sterren maken gebruik van kernfusie om helium, en soms ook zwaardere elementen, te maken uit waterstof.
[Reactie gewijzigd door BORA2500ETX op zaterdag 28 juli 2012 17:42]
The first laser ranging retroreflector was positioned on the Moon in 1969 by the Apollo 11 astronauts.
[Reactie gewijzigd door Fawn op zaterdag 28 juli 2012 14:36]
Nee, dat is absoluut niet wat er staat. 1 petawatt is geen energiemaat, maar een vermogensmaat. Er wordt een energie van 42,4 joule in 40 femtoseconden doorheengebrast, en dat resulteert tijdens de puls in een vermogen van 1 terawatt.De energie van 1 petawatt wordt er in 40 femtoseconden doorheengebrast en ze kunnen dit 1x per seconde uitvoeren. Dat is wat er staat.
Dat is het dus wel, ik denk dat je zelf beter moet lezenlijkt me geen 42,4 Joule per 40 femtoseconden. Beter lezen!
Alsof ze die elementen nodig hebben. Volgens mij gebeurt het gewoon door omstandigheden, waarschijnlijk de hoge druk in de kern door de massa van de ster.Sterren maken gebruik van kernfusie om helium, en soms ook zwaardere elementen, te maken uit waterstof.
[Reactie gewijzigd door blorf op zaterdag 28 juli 2012 14:52]
Op dit item kan niet meer gereageerd worden.
Populair: Asus Samsung Mobiele telefoons Laptops Apple Sony Games Microsoft Consoles Microsoft Xbox One
© 1998 - 2013 Tweakers.net B.V. Contact Over Tweakers Jouw privacy Algemene voorwaarden Cookies
Tweakers wordt uitgegeven door De Persgroep en wordt gehost door True