Beveiligingsbedrijf Kaspersky Labs heeft nieuwe malware ontdekt die het gemunt heeft op computers in het Midden-Oosten. Het Trojaanse paard, dat Worm.32.Flame gedoopt is, zou geavanceerder zijn dan de Stuxnet- en Duqu-trojans.
Flame is vooral gericht op computers in het Midden-Oosten, zo schrijft Kaspersky Labs in een faq over de nieuwe trojan. Gebieden waarin de trojan momenteel actief is, zijn onder andere Iran, Israël, Palestina, Soedan, Syrië, Libanon, Saoedi-Arabië en Egypte.
De trojan lijkt volgens onderzoekers niet bedoeld om een specifiek soort computer aan te vallen, zoals bijvoorbeeld het geval was bij Stuxnet, dat het voorzien had op scada-systemen. Flame lijkt meer bedoeld voor algemene spionage. De trojan nestelt zich in een Windows-systeem via verschillende exploits en houdt daarna bij wat gebruikers doen.
Flame is van variabele grootte omdat het opgebouwd is uit verschillende modules. Die losse modules hebben specifieke functies, zoals het registreren van toetsaanslagen, het maken van schermafbeeldingen, het opnemen van audio en het onderscheppen van netwerkverkeer. Met alle modules actief neemt de malware ongeveer 20MB in beslag. Flame bestaat niet uit een enkele executable, maar verspreidt zichzelf over verschillende dll-bestanden die bij het starten van de computer ingeladen worden.
De verzamelde gegevens worden via beveiligde ssl-verbindingen naar diverse control and command-servers verstuurd. Hoeveel er hiervan operationeel zijn is nog niet bekend. Vanaf deze servers kan de trojan ook beheerd worden; het is mogelijk om de trojan van afstand te repliceren, maar ook van een systeem te verwijderen.
Flame heeft, afgezien van de exploits die het gebruikt om zich te installeren, technisch gezien weinig overeenkomsten met Stuxnet en Duqu, twee stuks malware die vorig jaar veel in het nieuws waren. De beveiligingsonderzoekers gaan er dan ook vanuit dat Flame los van Stuxnet en Duqu ontwikkeld is. Het bedrijf vermoedt dat de ontwikkeling van de trojan, vanwege zijn omvang en uitgebreide mogelijkheden, door een land gesponsord is.
Volgens Kaspersky Labs doet Flame al sinds februari 2010 de ronde. De ontwikkeling zou nog steeds doorlopen; enkele modules van Flame stammen uit 2011 en 2012.
gevaarlijk? Welnee. In de jaren 80 was dit ook al schering en inslag, alleen ging het dan niet om computers. Soms werd er iemand van de CIA gesnapt, soms iemand van de KGB, in de meeste gevallen werden ze in een ruil-handel met elkaars gesnapte intelligence officers het land uit gezet.Hmm gevaarlijke zaak mocht dit door een land gesponsord worden.
Ga eens wat googlen naar de frase "If you see something, say something", de grootscheepse campagne van het Amerikaanse Homeland Security die burgers oproept om "suspicious behavior" van z'n medemens te signaleren. In Wal-Mart-winkels hangen nu al grote schermen waarop "Big Sis" voortdurend oproept om verdachte zaken en personen te melden. In de UK is het precies hetzelfde, daar wordt zelfs gevraagd om iemand te melden die volgens jou te veel "bling bling" heeft (woord uit hun campagne) terwijl je weet dat die eigenlijk van een uitkering leeft. De burger wordt nu meer dan vroeger opgeroepen om z'n buren te verklikken. Neem daar nog bij dat het principe "Innocent until proven guilty" niet meer van toepassing is in Amerika, maar er juist omgedraaid wordt. De overheid heeft zich nu het recht toegeëigend om wie dan ook op te pakken en voor onbepaalde tijd vast te houden zonder proces of zonder uitleg. Wees er maar zeker van dat het allemaal nog naar hier zal overwaaien.Ik geef toe dat het spioneren van burgers met deze methode mogelijk is en dat is natuurlijk erg vervelend, maar in de tijd van de stasi waren het zeker niet alleen de diensten onderling: burgers werden aangemoedigd vrienden en familie te verlinken en iedereen in je omgeving was een potentiele spion. Dan geef ik toch de voorkeur aan de digitale vorm van spionage...
[Reactie gewijzigd door kutsjoerd op dinsdag 29 mei 2012 10:11]
[Reactie gewijzigd door Rick2910 op dinsdag 29 mei 2012 08:40]
edit: Malware die zich via internet verspreid is zeer eenvoudig binnen een doelgebied te houden. IPs zijn landgebonden, gewoon nagaan waar in de wereld een IP zich bevind. En screendumps moeten helemaal niet opvallen in netwerkverkeer. Een screenshot kun je zeer goed compressen, en in dit geval mogen er artifacts opzitten, zolang het maar leesbaar blijft. En wie gaat ssl verkeer verdacht vinden, hell als het allemaal zo eenvoudig was, dan had ik nooit jarenlang kunnen surfen op het werk, dan was mijn tunneltje al lang ontdekt geweest.The firm thus concludes that the resulting binary was compiled with MSVC 2008, with options /O1 /Ob1, and that the input source code was pure C.
[Reactie gewijzigd door Blokker_1999 op dinsdag 29 mei 2012 08:48]
[Reactie gewijzigd door Rick2910 op dinsdag 29 mei 2012 08:52]
Israel wordt als westers land gezien.Niet noodzakelijk een westers land. Ook Israel zie ik tot zoiets in staat.
[Reactie gewijzigd door DutchBreeze op dinsdag 29 mei 2012 10:31]
Volgens het artikel van Kaspersky:Edit: Wat ik me verder afvraag is hoe deze malware binnen het doelgebied is gebleven?
[Reactie gewijzigd door Suspicion op dinsdag 29 mei 2012 08:48]
[Reactie gewijzigd door Menesis op dinsdag 29 mei 2012 11:26]
Ik heb ook meer dan genoeg kennis om een hele goede dief te worden, echter heb ik er geen reden toe. Dat is het verschil; bij die informatici die jij noemt mis ik het motief. Immers, wie zou er willen betalen voor die gegevens? In mijn ogen alleen de overheid/-heden die al eerder zijn aangehaald. Een gewone burger of crimineel kan bar weinig met deze info, zeker als er zoveel werk in is gaan zitten als door Kaspersky gesteld.Volgens mij kom je met een paar afgestudeerde informatici of wiskundigen ook een heel eind.
Genoeg mensen die op compilerbouw zijn afgestudeert.
[Reactie gewijzigd door Rick2910 op dinsdag 29 mei 2012 12:18]
[Reactie gewijzigd door Menesis op dinsdag 29 mei 2012 18:05]
Vergelijken waarmee? Met een hash? Die kan een virusbouwer ook opnieuw aanmaken / overschrijven...Eigenlijk zou M$ in zijn OS al moeten beginnen met een controle op opstart bestanden. Als deze verschillen moet de gebruiker een keuze kunnen maken of de nieuw toegevoegde bestanden gebruikt moeten worden bij het opstarten... zoiets....
Dat kunnen ze wel, maar dan moeten ze wel weten waar de exploits zich bevinden. En aangezien 'de diensten' veel beter betalen dan a) de software vendors zelf en b) de criminele bendes, kunnen deze trojans/wormen/rootkits zich zo lang onopgemerkt verspreiden. Wellicht moeten de security vendors zich meer richten op zaken als het preventief onderzoeken van verdachte bestanden die ze aantreffen op systemen?Misschien wordt het een keer duidelijk dat we met z'n alle minstens 20 stappen achterlopen op dit soort Trojaanse paarden.. En dat MS, Apple nog de ontwikkelaars rond Linux/unix er iets tegen kunnen doen.
Op dit item kan niet meer gereageerd worden.
Populair: Samsung Websites en communities Mobiele telefoons Google Sony Games Microsoft Politiek en recht Consoles Microsoft Xbox One
© 1998 - 2013 Tweakers.net B.V. Contact Over Tweakers Jouw privacy Algemene voorwaarden Cookies
Tweakers wordt uitgegeven door De Persgroep en wordt gehost door True