De ontwikkelaars van de KDE-desktopomgeving willen stapsgewijs de Wayland-windowmanager gaan ondersteunen. In 2012 zou de KDE-interface volgens de nieuwe plannen op de vermoedelijke opvolger van X.org Server moeten draaien.
Het Wayland-project is nog verre van voltooid, maar moet volgens de ontwikkelaars op termijn een oplossing gaan bieden voor een aantal zwakke punten van de X.org Server-windowmanager, zoals de traag verlopende doorontwikkeling van X11 en een verouderde architectuur waardoor onder andere geavanceerde compositing-mogelijkheden ontbreken. Onder andere Ubuntu-ontwikkelaar Canonical en Fedora hebben ondersteuning voor de Wayland-displayserver in toekomstige Linux-versies toegezegd, terwijl Intel overweegt om Wayland te gaan gebruiken voor Touch UX 1.3.
Inmiddels kan KDE aan dat rijtje worden toegevoegd: op de Desktop Summit in Berlijn heeft KDE-ontwikkelaar Martin Gräßlin aangegeven dat ook zij de Wayland Display Server willen toepassen, zo meldt Phoronix. Dit moet stapsgewijs gaan gebeuren: een werkgroep gaat onder de naam 'KWin Lighthouse project' de KDE-code aanpassen voor het lichtgewicht Wayland. In de zomer van 2012 zou de geplande KDE 4.9-release moeten draaien op de nieuwe windowmanager. De daaropvolgende periode moet er vooral aan de stabiliteit van de omgeving worden gewerkt.
Gräßlin waarschuwde de Wayland-ontwikkelaars om niet dezelfde fouten te maken die bij de introductie van de audiodeamon PulseAudio op het Linux-platform enkel jaren geleden zijn gemaakt. Door een groot aantal bugs die maar met moeite werden weggewerkt, bezorgde PulseAudio bij veel gebruikers de nodige hoofdpijn. Verder is het nog wachten op voldoende driversupport van onder andere Nvidia en ATI om zo de op OpenGL gebaseerde windowmanager bruikbaar te maken.
Onder anderen ik.. pulseaudio was om te huilen.. heel veel incompatibileit met applicaties.. en stottrende audio.. hoog cpu gebruik.. memory leaks.. crashes etc..Ook, maar de eerste versies van PulseAudio.. zeg tegen elke hardcore liinux gebruiker "PulseAudio (vroege build string)" en grote kans dat hij/zij in tranen uitbarst...
[Reactie gewijzigd door Hadron op zondag 7 augustus 2011 19:59]
[Reactie gewijzigd door himlims_ op zondag 7 augustus 2011 16:15]
[Reactie gewijzigd door Wolfos op zondag 7 augustus 2011 23:21]
PulseAudio is verre van drama, het probleem is legacy toepassingen die in mindere mate compatibel zijn met Pulse. Met PulseAudio kun je bijvoorbeeld geheel netwerktransparant audio devices op een andere computer aanspreken alsof die in je eigen computer zitten. Vertel mij maar eens met welke andere audio server op welk platform dan ook dat mogelijk is.Mooi een nieuwe windowmanager is zeker nodig en zoals er staat hopelijk zonder PulseAudio drama.
[Reactie gewijzigd door cumulus007 op zondag 7 augustus 2011 17:13]
Is dat, ironisch genoeg, niet een feature die Wayland niet over zal nemen van X11? Netwerktransparanite.Met PulseAudio kun je bijvoorbeeld geheel netwerktransparant audio devices op een andere computer aanspreken alsof die in je eigen computer zitten
[Reactie gewijzigd door mae-t.net op maandag 8 augustus 2011 17:55]
toch als ik een kde applicatie en firefox youtube filmpje afspeel weigert de kde applicatie geluid af te spelen omdat de device bezig is.. of andersom.. ik speel een nummer in een kde applicatie of hij staat gewoon open en speelt niks weigert firefox/flash een youtube filmpje geluid af te spelen...helaas...Je kan je afvragen af je daarvoor de schuld moet leggen bij die legacy applicaties of de euvelen hoort de wijten aan de vernieuwzucht die nu eenmaal bij open source hoort. Niet dat ik dat afkeur, maar ik heb linux gebruiker weleens momenten gehad dat ik me besefte dat zelfs windows 98 de basisfuncties voor consumenten beter deed.
Als je hele audiosysteem omvalt, glitches vertoont, cpu slurpt bij het leven en applicaties gewoon geen geluid willen produceren dan kan netwerktransparantie van audio devices je niet zo heel erg boeien![]()
Inmiddels gaat het gelukkig weer beter qua audio in de linuxwereld.
[Reactie gewijzigd door Madame Jeanette op zondag 7 augustus 2011 17:59]
De meeste problemen die aan PulseAudio verweten werden vielen in één van de volgende 2 categorieën:Je kan je afvragen af je daarvoor de schuld moet leggen bij die legacy applicaties of de euvelen hoort de wijten aan de vernieuwzucht die nu eenmaal bij open source hoort.
[Reactie gewijzigd door Filip Maurits op maandag 8 augustus 2011 18:48]
Dat was meer dan 10 jaar geleden al mogelijk met esound..[...]
Vertel mij maar eens met welke andere audio server op welk platform dan ook dat mogelijk is.
Wayland is het (op XML gebaseerde) protocol waarmee de applicaties met de Window Manager communiceren. De Window Manager (die de server kant van het protocol implementeert) is daarmee dus in een keer de display server.Wayland provides a method for compositing window managers to communicate directly with applications, eliminating their dependence on X, allowing them to communicate directly with video and input hardware, becoming the display server.
[Reactie gewijzigd door Zubzub op maandag 8 augustus 2011 09:18]
Op dit item kan niet meer gereageerd worden.
Populair: Tablets Samsung Websites en communities Mobiele telefoons Google Sony Microsoft Games Politiek en recht Consoles
© 1998 - 2013 Tweakers.net B.V. Contact Over Tweakers Jouw privacy Algemene voorwaarden Cookies
Tweakers wordt uitgegeven door De Persgroep en wordt gehost door True