Hoofdcategorieën
Device Settings

Nokia brengt N9 half september uit

Door Arnoud Wokke, donderdag 28 juli 2011 12:46, views: 18.609

Nokia brengt zijn eerste MeeGo-telefoon half september uit. Het toestel met 3,9"-touchscreen en besturing via de randen zal vanaf 15 september te koop zijn in Zwitserland. Een release in Nederland lijkt vooralsnog uitgesloten.

De Zwitserse provider Orange heeft als eerste een concrete releasedatum voor de N9 op zijn site gezet. De datum 15 september komt overeen met de schatting die Nokia eerder maakte. De N9 werd in juni aangekondigd, maar zal beperkt verkrijgbaar zijn. Gezien de landen waar het toestel voorbesteld kan worden, brengt Nokia de MeeGo-telefoon daar uit waar voorlopig nog geen Windows Phone-toestel uitkomt. Nokia heeft al eerder gezegd dat in Nederland wel de eerste Windows Phone zal uitkomen, wat een release van de N9 in Nederland onwaarschijnlijk maakt.

Nokia zei al in februari dat het weinig toekomst ziet in MeeGo-telefoons. Wellicht zal de N9 samen met ontwikkelaarstoestel N950 het enige toestel met MeeGo blijven. MeeGo ontstond in 2010 toen Nokia en Intel besloten de op Linux gebaseerde platforms Moblin en Maemo samen te voegen. De N9 draait echter niet werkelijk op MeeGo, maar op Maemo 6 met tools om MeeGo-apps te laten draaien.

De N9 heeft een gebold 3,9"-amoled-scherm met een resolutie van 854x480 pixels. Het scherm is stevig gemaakt met Gorilla Glass. Het toestel draait op een Texas Instruments Omap3630-soc met PowerVR SGX530-gpu. De Omap3-processor is geklokt op 1GHz. De N9 meet 116x65x12mm en weegt 135 gram. Het toestel heeft de beschikking over quadband-gsm en pentaband-3g, zodat overal ter wereld waar gsm en 3g wordt ondersteund een van beide netwerken gebruikt kan worden. De accu heeft een capaciteit van 1450mAh.

De eerste Windows Phone-telefoon van Nokia wordt ook nog dit jaar verwacht, vermoedelijk in november of december. Dit toestel, met de codenaam Sea Ray, heeft ongeveer hetzelfde uiterlijk als de N9. In 2012 komen er vervolgens meer Nokia's met Windows Phone uit.

Nokia N9 Nokia N9 Nokia N9 Nokia N9
Volgende 13:09 Conflict tussen EA en Steam raakt Dragon Age II
Vorige 11:51 Razers 7"-gaminghandheld met lcd-toetsen krijgt Atom Z690
Advertentie

Reacties

«  1  2  3  »

Ik ben benieuwd of er een echte strategie achter dit toestel/platform zit of dat het meer een eenmalige crowdpleaser is.

Spijker op zijn kop. Ik heb filmpjes van dit ding bekeken en er zitten erg goede ontwerpelementen in. UI zag er snel en intuitief uit en wat ze aan RFID-functionaliteit lieten zien sprak mij erg aan. Nokia kan het wel maar ik denk dat ze dit platform geen kans gaan geven en meer gebruiken als strategische backup om te kunnen onderhandelen met Microsoft.

Misschien ben ik 't, maar ik vind 't nogal lelijk dat blijkbaar niet alle iconen in 1 keer op het scherm getoond kunnen worden.

Wel ben ik benieuwd naar MeeGo als besturingssysteem voor mobiele telefoons. Ik heb zelf MeeGo op een netbook geinstalleerd, maar dat werkt nog niet helemaal vlekkeloos (geen Wifi ondersteuning voor mijn netbook). Maar deze telefoon zal natuurlijk helemaal geoptimaliseerd zijn voor MeeGo en deze MeeGo-variant ook helemaal voor deze telefoon. Ook benieuwd naar de prijs, trouwens.... :)

@Hieronder over het iconen-geneuzel: ik ben niet achterlijk, snap heus wel dat je niet alle iconen op 1 pagina kunt tonen. Ik zeg ook niet dat de iconen kleiner moeten worden, maar als ik op een startscherm zit met allemaal iconen, dan VIND (een mening, mensen, kijk uit!) ik het lelijk als de onderste balk niet geheel getoond wordt. Maak een ontwerpkeuze: vergroot de iconen zodat je niet een regel halve iconen hebt of verklein de iconen (zodat alles op een scherm past). Pas anders een systeem toe met verschillende ' home'-schermen, zoals iOS. Dat het, zoals 't nu is, duidelijk aangeeft dat het scrollbaar is, leuk voor je. Vanuit een usability-oogpunt is scrollen een extra stap die niet nodig hoeft te zijn.

Nogmaals, het is MIJN mening. Ik dacht nog wel dat ik duidelijk was met 'Misschien ben ik 't, maar ik vind'. Blijkbaar niet.

@knirfie244: Ik ben geen tweaker (in de zin dat ik veel in elkaar knutsel en alles weet van Linux). Net als _Thanatos_ moet het bij mij (zeker wat Linux betreft) gewoon meteen werken. Zo moeilijk is het niet om GUI-installers te maken, inderdaad.

[Reactie gewijzigd door Frizzz op vrijdag 29 juli 2011 10:15]


Ik vind juist dat er sinds tijden weer eens een mooie Nokia Smartphone uitkomt!

N900?
ik vind die nogsteeds briljant, strak uiterlijk, heerlijk toetsenbordje, enorm veel opties.
Heb Meego, Kubuntu, NITdroid en Maemo gelijktijdig draaiend gehad.
tevens de ARM processor draaiende gehad op 1,15GHz, dit draait hij nu 24/7 zonder enige problemen (accu duur 2,5 dag standby).
de response voelt sneller dat de SG SII van mn vader (ook overclocked van 1 > 1,15GHz) ondanks dat het een dual core is.

De N9 draait echter niet werkelijk op MeeGo, maar op Maemo 6 met tools om MeeGo-apps te laten draaien.

[Reactie gewijzigd door donzz op donderdag 28 juli 2011 13:14]


Je bedoelt natuurlijk niet wat je zegt: dat de iconen moeten slinken als het er meer worden....

Halve iconen geven mooi aan dat je verder kan scrollen.

Het is dát of een scrollbalkje ergens neerzetten.

En bij welke smartphone kan dat wel? Android heeft een scrollbaar overzicht met programma's, bij iphone heb je meerdere pagina's (wat bij android ook kan), WP7 hetzelfde...

Je hebt op een smartphone gewoon veel apps staan, meer dan er overzichtelijk (of met een vinger te bedienen) op één pagina getoond kan worden.


Overigens, MeeGo is gewoon linux, dus op de commandline en installeer de linux drivers voor je netbook.

[Reactie gewijzigd door knirfie244 op donderdag 28 juli 2011 15:03]


Overigens, MeeGo is gewoon linux, dus op de commandline en installeer de linux drivers voor je netbook.
Op de commandline en installeer jij de linux drivers voor je netbook.
Ik niet. Het moet out of the box werken en updaten. Daarbij, installers kunnen tegenwoordig (al 20 jaar eigenlijk) prima met een GUI.

[Reactie gewijzigd door _Thanatos_ op vrijdag 29 juli 2011 02:21]


De halve knopjes zien er inderdaad niet uit, maar op de datasheet van Nokia ziet het er beter uit!

http://europe.nokia.com/f...29hvvbvHhSvVQ!-1951140335

Prachtig toestel!
Jammer dat deze waarschijnlijk niet in NL uit komt.
Zijn er een beetje apps beschikbaar voor MeeGo of is het net zo dood als de Ovistore?

MeeGo was al dood, zoals je kunt lezen draait dit toestel ook geen MeeGo, maar gewoon Maemo met de mogelijkheid om MeeGo apps te draaien. Dus er zullen voornamelijk Maemo apps zijn en niet of nauwelijks MeeGo.

[Reactie gewijzigd door Kalua op donderdag 28 juli 2011 12:57]


MeeGo is niet dood. MeeGo binnen Nokia is misschien/waarschijnlijk dood. Iedereen is vrij erin om iets met MeeGo gaan te doen. Zo zijn er fabrikanten bezig met netbooks met MeeGo, tablets met MeeGo, auto's met MeeGo als IVI, etc, etc. Daarnaast kunnen ook andere telefoonfabrikanten MeeGo oppakken en het op hun telefoons gebruiken. Nu Nokia (gedeeltelijk) de stekker eruit trekt lijkt er ook meer interesse van andere telefoonfabrikanten te zijn. Dat Nokia een van de twee grote bedrijven achter MeeGo was is natuurlijk niet erg bevorderlijk om andere telefoonfabrikanten ook op MeeGo over te laten stappen.

Daarnaast gebruikt MeeGo Harmattan (zoals het officieel heet, waar Harmattan vroeger al de codename voor Maemo 6 was) gewoon Qt als framework en C++ met Qt is dan ook de officiele dev. taal + framework voor MeeGo. Qt apps geschreven voor MeeGo hoeven dan ook alleen gehercompileerd te worden voor MeeGo Harmattan. Daarnaast werken ook de Symbian apps die in Qt geschreven zijn na een hercompile op MeeGo Harmattan. (op het moment zijn dat de de S^3 apps, maar S40 krijgt ook Qt)

MeeGo Harmattan is weer niet (standaard) backwards compatible met Maemo. Maemo gebruikt(e) GTK als framework, waar MeeGo nu Qt gebruikt. Qt kon wel al handmatig op Maemo geïnstalleerd worden, en GTK zal dadelijk ook wel op MeeGo kunnen. Maar apps geschreven voor een standaard Maemo zullen niet kunnen werken op een standaard MeeGo (en vise versa)

De geschiedenis ligt helaas bezaaid met open source mobile OSsen die na het verliezen van hun grote sponsor een stille dood stierven. Wie herinnert zich nog LiMo, Access Linux, GreenPhone, MobiLinux, OpenMoko, WebOS, UIQ...theoretisch had 'de community' ze verder kunnen ontwikkelen, maar in de praktijk heb je zonder een grote hardware of software speler met 100% commitment erachter alleen maar een experimenteel platform voor een handvol tweakers. Of zoals bij WebOS, het OS wordt in de toekomst voor iets heel anders dan telefoons gebruikt. Er is op het moment 1 Linux smartphone OS dat een echt serieus platform is, en dat is Android. Alle anderen zijn nu nog zoekende naar een volwaardige sponsor die er serieus achter gaat staan.

[Reactie gewijzigd door Dreamvoid op donderdag 28 juli 2011 19:03]


Het is Linux, dus er zijn heel wat applicaties beschikbaar via de repositories. Het mooie (van Maemo, hoe het met de opvolger MeeGo zit weet ik niet) is dat dingen als Skype en MSN gewoon écht geïntegreerd zijn en je daarvoor dus geen losse 'apps' nodig bent. Het enige dat ik eigenlijk echt op mijn N900 mis is Whatsapp.

dalvik alien, kan je android apps er op draaien ;)

Ja, alleen mist nog altijd een releasedatum... :(

Maar dat is dan ook het enige minpuntje ervan XD

Dat is een van de vragen die ik mij ook stel. Ik heb zelf een N900 en ben er erg tevreden maar hoewel de community erg actief ontwikkeld zijn er relatief weinig apps. Mogelijk dat de integratie van Qt in Symbian helpt...

Maar waarschijnlijk wel in België, dus je zou er niet ver voor moeten gaan :
http://www.nokia.be/ontde...schikbaarheid-controleren

Er komt ook een mogelijkheid om Andriod apps te draaien.

Ja, die source is al een jaar geleden getoond, maar komt nog altijd niet beschikbaar.
Beter zou de Nitdroid community ondersteuning krijgen, en hun gsm settings op orde krijgen.
Nu kan je wel android draaien, maar telefoneren is niet mogelijk

Maar waar blijft die dikke N950 die sneller zou moeten worden dan alle andere SP's bij elkaar...
Als Nokia die N950 ook echt gaat uitbrengen dan pakken ze wel weer wat terug van de markt heb ik het idee want de naam Nokia is nog steeds zeer goed.

De N950 is er ook. De N950 is de oude N9 zoals deze vorig jaar verwacht werd, althans, zo gaan de geruchten, Nokia zegt dit zelf niet.

De N950 is een developer toestel en wordt gratis weggegeven aan developers. Daarbij zit wel letterlijk 0,0 garantie. De N950 en N9 hebben dezelfde CPU en chipset, en zijn op andere vlakke ook redelijk gelijk. Ondanks dat de N950 een groter scherm heeft is de resolutie hetzelfde. De camera van de N950 is 12Mpx waar die van de N9 8 of 9Mpx is. De software maakt van de 12Mpx van de N950 vervolgens wel weer hetzelfde aantal Mpx dus dat is ook weer gelijk.

Er is zeker geen andere manier om een een N950 te komen neem ik aan.

De N950 komt niet meer. Er zijn er een paar geleverd aan ik dacht reviewers/journalisten of iets dergelijks en dat was het. Helaas maar waar. Als de N900 een capacitief scherm had gehad, dan zou dit nu alsnog de ultieme Tweakerstelefoon geweest zijn... kennelijk is de markt te klein voor de N950.

N950 moest tog nog uitkomen?
Er stond een tijdje terug namelijk dat het toestel alleen aan developers zou worden geleverd maar dat een releasedat nog niet bekend was.
En ik moet zeggen dat ik het scherm van de N900 lekkerder vind dan capacitieve schermen :D

Ik was even aan het zoeken naar de exacte details om hem te bestellen, aangezien ik zeker wist dat ie al geleverd werd. En wat blijkt? Hij is al "uitverkocht".
Nokia N950 Developer Kit programme is closed at this time

Thank you for your interest in publishing apps for the Nokia N9 smartphone. We have received a tremendous response to our offer for the Nokia N950 developer kit, and can no longer accept any new requests.

We are reviewing all of the requests for these developer kits now, and we will begin shipping them out to qualified developers (i.e., Launchpad members with published apps in Ovi Store) during the month of July. If you are selected to receive a developer kit, you will receive an e-mail alerting you when the Nokia N950 is being shipped.
Bron

Ik denk ook niet dat Intel Meego zal laten gebruiken door Nokia... vandaar een vroegere versie van Meego namelijk Maemo (waar Nokia waarschijnlijk gebruiksrecht over heeft) en tools om Meego-apps te draaien... deze apps lijken mij vrij beperkt t.a.v. Android en Iphone... de N9 zal door zijn vrij uniek OS (op smartphone dan toch) dan ook vooral een een leuk hebbeding zijn voor tweakers en developers...

Interessante quote website Dazeinfo :

"All right, so by now most of you are aware and seen the official pictures or promotional video of Nokia’s latest Smartphone baby – Nokia N9 or so called “Nokia’s MeeGo Phone”. But wait – This is not strictly MeeGo. It’s an amalgamation of the two mobile platforms - Meego and Maemo mobile operating systems. Nokia likes to address this “The outcome of Meego efforts.”

If one closely monitors the official specs sheet, it’s mentioned as “Meego 1.2 Harmattam.” Interestingly, Harmattan is a platform that evolved out of Maemo. And the software of N9 has been developed on Nokia’s Qt developers toolkit, so it’s also being billed to developers as “Qt phone.” – Rather. Anyhow, this is not going to create much impact on end users, so not much buzz about this now – until start hearing complaints about such arrangements."

http://www.dazeinfo.com/2...80%99s-not-a-meego-phone/

Nokia heeft toestemming gekregen van de Linux Foundation, die MeeGo beheert, om de naam MeeGo te mogen gebruiken ook al is het geen volledig "echte" versie van MeeGo.

Intel heeft niets aan de N9, aangezien die niet op een Intel SoC draait. De hele reden dat Intel samen met Nokia in MeeGo is gestapt is om een volwassen x86 smartphone OS te bouwen: die is er nl nog niet. Als Nokia alleen maar MeeGo gebruikt icm ARM SoC's, dan heeft Intel al dat ontwikkelingswerk voor de kat zijn viool gedaan en helpen ze natuurlijk niet verder.

[Reactie gewijzigd door Dreamvoid op donderdag 28 juli 2011 14:41]


De soc maakt niet veel uit. MeeGo moet/kun je meer lezen als een standaard. MeeGo omschrijft dat je de Linux kernel gebruikt, met ik meen de GNU C library, dat Qt de toolkit is, welk audio framework er gebruikt wordt, welk messeging framework er gebruikt wordt, etc etc. 90% van de software is de standaard upstream versie. Patches voor MeeGo worden niet, of maar met hoge uitzondering, toegelaten. Deze moeten ten alle tijden upstream gestuurd worden waarna ze vanzelf wel weer in MeeGo terecht komen.

Hierdoor maakt het dus ook niet veel uit op welke hardware er gebruikt wordt. Want de Linux kernel werkt sowieso al op x86 en ARM. De hardware ontwikkelaars zorgen er meestal toch al zelf voor dat hun stuk hardware werkt met Linux (van Intel bv. lees je zeer regelmatig dat er ondersteuning voor nog niet uitgebrachte processor architecturen wordt toegevoegd aan de kernel).

Ik snap wel dat MeeGo technisch overal op kan draaien, maar dat is niet het punt: Intel steekt heel veel tijd in de ontwikkeling van MeeGo, juist omdat er nog geen x86 smartphone OS is voor hun SoC's. Als Nokia eerst met Intel partnert (de N9 zou ook eerst een Intel SoC hebben), maar vervolgens wel het OS neemt maar niet de SoC, dan heeft Intel alleen maar kosten en geen opbrengsten. Ik zou als Intel ook behoorlijk pissig worden.

[Reactie gewijzigd door Dreamvoid op donderdag 28 juli 2011 19:09]



Ligt er aan wat de prijs is, maar voor als tweede telefoon/gadget wil ik er wel een hebben ;)

Zeker niet. Maar ik baal er wel van dat de N950 niet door consumenten gekocht kan worden.

Same here. Die had ik op het oog als opvolger van mijn N900.
Ik vindt de vormgeving van zowel de N9 als de N950 schitterend, en het operating systeem is prima.

Voor me zelf niet (mis bepaalde functionaliteit tov mijn N8), maar voor mijn vrouw vind ik het wel een mooi toestel. Maar eerst maar eens kijken of het via het grijze circuit beschikbaar wordt.

ik vind het design echt super strak! ben erg benieuwd naar de snelheid van het apparaat zelf, maar vooral het gebolde scherm lijkt me even wennen.

Toch een keertje checken in de shop!

Jammer dat nokia niet verder gaat met Meego/Maemo, ik zag er wel wat in.


Off-toppic: weet iemand waarom nokia niks wil met android?

weet iemand waarom nokia niks wil met android?
Die markt is al verzadigd, (te)veel merken met ongeveer hetzelfde. Nokia kan zich daar onvoldoende onderscheiden.

En dat terwijl je je met Windows Phone helemaal niet kan onderscheiden van de rest omdat er geen eigen UI voor gemaakt mag worden.
Dit is wel een van de grootste drog redenen die ik Nokia (Microsoft) in de wereld heb horen zwiepen.

Jammer van hun houding tegenover dit OS. samen met Alien Dalvik had dit best mijn volgende telefoon geweest kunnen zijn....

[Reactie gewijzigd door Reason op donderdag 28 juli 2011 14:21]


De MS/Nokia deal was nou juist gedaan omdat Nokia hun eigen Maps applicaties mocht toevoegen aan WP7, terwijl Google dat niet toeliet bij Android.

Volgens mij is dat onzin, er zijn al genoeg Android phones met standaard een ander navigatie programma erop dan dat van Google.

Het sterke punt van Android is juist dat je zoveel applicaties kan vervangen met je eigen varianten.

Dit is anders vrij uitgebreid in het nieuws geweest. Zijn er werkelijk Android telefoons die out-the-box zonder Google's navigatie programma en met een ander komen? Ik kan er niet een bedenken.

[Reactie gewijzigd door Dreamvoid op donderdag 28 juli 2011 18:47]


Qua design en bouwkwaliteit hoort Nokia voor mij nog steeds bij de top, jammer dat ze het onder de 'hood' wat lieten afweten...
«  1  2  3  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 13:09 Conflict tussen EA en Steam raakt Dragon Age II
Vorige 11:51 Razers 7"-gaminghandheld met lcd-toetsen krijgt Atom Z690
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011