Joel Tenenbaum vindt de schadevergoeding van 675.000 dollar die hij moet betalen voor copyrightschending veel te hoog. Hij zegt zelf slechts 21 dollar schade te hebben veroorzaakt, waardoor de schadevergoeding buiten proporties zou zijn.
Begin dit jaar werd bekend dat student Joel Tenenbaum naar de rechter stapte, omdat hij de schadevergoeding die hij moet betalen van tafel wil. Tenenbaum moet 675.000 dollar betalen, oftewel bijna 500.000 euro. Zijn advocaat beweert nu dat Tenenbaum slechts 21 dollar, oftewel 15,50 euro, schade heeft veroorzaakt, zo meldt Ars Technica. Tenenbaum is veroordeeld voor het delen van 30 muzieknummers via peer-to-peer.
Volgens advocaat Charles Nesson had Tenenbaum circa 30 dollar uitgegeven als hij deze via iTunes had gekocht, waarvan 70 procent bij de platenmaatschappijen terecht zou zijn gekomen. Daardoor hadden de platenmaatschappijen slechts 21 dollar binnengekregen als Tenenbaum de muziek legaal had aangeschaft, zegt Nesson. Hij vindt de schadevergoeding daarom buiten proporties.
De platenlabels verwijten Tenenbaum echter dat hij deze 30 nummers ook in zijn shared folder had geplaatst, waardoor hij deze ook zou hebben verspreid. Daardoor zouden de nummers onder 'miljoenen mensen' zijn verspreid. Volgens advocaat Nesson slaat deze theorie nergens op: hij stelt dat de mensen die het nummer van de pc van Tenenbaum hebben gedownload, het nummer net zo goed ergens anders vandaan hadden kunnen halen. Het zou volgens hem in de praktijk geen verschil hebben gemaakt als Tenenbaum zijn shared folder had afgesloten.
Voor zover ik me kan herinneren is een boete in wezen een schikkingsvoorstel; justitie laat je weten dat zij vinden dat je een overtreding hebt begaan en om (zowel jou als zichzelf) een volledige rechtzaak te besparen stellen ze voor om de zaak te schikken voor een bepaald bedrag. In de praktijk aanvaarden de meeste mensen dit schikkingsvoorstel (= betalen de boete), tenzij ze van mening zijn dat ze de overtreding niet begaan hebben.De staat begint ook geen rechtzaak tegen je als je een keertje de snelheid overtreedt, echter krijg je gewoon een boete voor je kiezen welk niet buiten proportioneel is.
[Reactie gewijzigd door robvanwijk op maandag 22 februari 2010 00:55]
[Reactie gewijzigd door C-sharp op maandag 22 februari 2010 17:01]
En het is ook heel normaal zeker dat de verkeersboete vertwintigvoudigd wordt als je naderhand gewoon nog steeds schuldig bevonden wordt?Voor zover ik me kan herinneren is een boete in wezen een schikkingsvoorstel; justitie laat je weten dat zij vinden dat je een overtreding hebt begaan en om (zowel jou als zichzelf) een volledige rechtzaak te besparen stellen ze voor om de zaak te schikken voor een bepaald bedrag. In de praktijk aanvaarden de meeste mensen dit schikkingsvoorstel (= betalen de boete), tenzij ze van mening zijn dat ze de overtreding niet begaan hebben.
We hadden het hier over het voorstel van psychodude; dus juist die torenhoge eisen en willekeur (jouw "ter plekke door een bedrijf uit de duim gezogen") eruit gooien en overgaan op een systeem dat, op een ander gebied, al tijden in gebruik is en daar (voor zover ik in kan schatten) best goed werkt.En het is ook heel normaal zeker dat de verkeersboete vertwintigvoudigd wordt als je naderhand gewoon nog steeds schuldig bevonden wordt?
Wacht even, welk recht is dat dan ook alweer want ik ben het even kwijt. Je bedoeld toch niet dat een nummer downloaden zonder te betalen (in mijn ogen diefstal dus strafbaar) en dan ook nog verspreiden van gestolen waar dan wel proberen om auteursrechten te omzeilen door geen afdracht te doen voor je verspreiding iets is waar je recht op hebt om dat te doen???Dat is namelijk wat hier gebeurt. Schikken of anders maken we je kapot. Afpersing/maffiapraktijken dus, iemand zo bang maken dat hij zijn recht niet durft te halen en het "beschermingsgeld" maar betaalt.
In theorie heb je wel gelijk, in werkelijkheid betalen we hiervoor een schandalig hoog bedrag in de vorm van de kopieerheffing op CD en DVD!Wacht even, welk recht is dat dan ook alweer want ik ben het even kwijt. Je bedoeld toch niet dat een nummer downloaden zonder te betalen (in mijn ogen diefstal dus strafbaar)
[Reactie gewijzigd door Wim-Bart op maandag 22 februari 2010 04:01]
Daar ga je de fout in. Zoals je eerder al zegt kun je iemand alleen verantwoordelijk houden voor zijn eigen daden. Maar daarna veeg je dat argument van tafel onder het motto dat het anders te ingewikkeld wordt. Tsja, zo werkt het niet in Nederland (en ook niet in andere delen van de wereld als het goed is). Het mag dan een uitermate lastig en tijdrovend klusje zijn om iedereen die download individueel aan te pakken, maar het is echt de enige correcte wijze.Je kan natuurlijk ook zeggen, de persoon die download moet betalen, dat kan ook. Maar tja, het is makkelijker en goedkoper om 1 persoon te pakken dan 1000 personen.
[Reactie gewijzigd door Camacha op maandag 22 februari 2010 07:43]
Wat hebben ze eraan dat jij hun muziek kent, als zij er toch niets van terugzien?Alle muziek die ik daarnaast dus download is geluk voor de artiest, want anders had ik hun muziek nooit gehoord en misschien zelfs nooit gekend.
[Reactie gewijzigd door tiefschwarz op zondag 21 februari 2010 21:37]
Die is wel houdbaar om de doodsimpele reden dat Tenenbaum zelf de muziek in de eerste plaats van het net had gehaald. Dat aanbod was er dus al.De bewering van de advocaat dat de mensen ergens anders hadden kunnen downloaden is (1) onhoudbaar aangezien deze daarmee verlangt dat anderen de wet overtreden, en (2) irrelevant omdat niet van belang is wat had kunnen zijn, maar wat er in werkelijkheid gebeurd is.
De aanklager stelt in deze, min of meer, dat Tenenbaum de enige bron zou zijn voor het verspreiden van deze liedjes, wat dus niet zo is. Zoals Nesson zegt was het voor de verspreiding van het liedje feitelijk irrelevant of Tenenbaum nou wel of niet mee deed.Indien dit argument aanvaard zou worden dan is de ex post situatie dat wanneer er ergens ook maar één auteursrechtelijk beschermd stuk op het net verschijnd, iedereen vrij is om dat stuk te delen, omdat het ergens anders al eerder verkrijgbaar was.
Toch is dat de echte verantwoordelijke die juist opgespoord en bestraft zou moeten worden. Nu wordt slechts een enkeling bestraft die de verleiding niet kon weerstaan maar niet de bron van het probleem.Per saldo is dan niemand meer verantwoordelijk behalve de oorspronkelijke verspreider; een juridisch onhoudbare situatie.
[Reactie gewijzigd door SH4D3H op zondag 21 februari 2010 22:26]
2) Is er ooit aangetoond wat er daadwerkelijk gebeurd is? Hoeveel er daadwerkelijk bij hem is gedownload en wat de schade daarvan daadwerkelijk geweest is? Nee dus.De bewering van de advocaat dat de mensen ergens anders hadden kunnen downloaden is (1) onhoudbaar aangezien deze daarmee verlangt dat anderen de wet overtreden, en (2) irrelevant omdat niet van belang is wat had kunnen zijn, maar wat er in werkelijkheid gebeurd is.
Je stelt hier dat het argument van de verdedigende partij aan bovenstaande eis moet voldoen (en terecht), maar je vergeet daarbij dat juist de hoogte van de boete gebaseerd is op onderstaande bewering van de eiser:2) irrelevant omdat niet van belang is wat had kunnen zijn, maar wat er in werkelijkheid gebeurd is.
If you can't stand the time, don't do the crime.Het moet eens afgelopen zijn met die gigantische boetes waarvoor je je hele leven moet gaan werken om af te lossen
[Reactie gewijzigd door Tukk op zondag 21 februari 2010 19:53]
Grappig dat je zo'n aanname doet.Een half miljoen euro is absurd. Stel die persoon heeft de nummers in 1 dag gedownload. In die dag heeft hij die files geshared. Met 1 Mps upload (max), hoeveel nummers kunnen dan uberhaupt zijn verspreid.
Ik weet zeker dat dit onwaar is. Er zijn nog duizenden mensen in dit land alleen al die graag muziek kopen, omdat je iets fysieks in je handen hebt en je in een leuk boekje kunt kijken. Zoals ik graag dvds koop om ze alleen maar in mijn bezit te hebben, geldt dat ook voor anderen met muziek.Als je toch geen enkel risico loopt, zal helemaal niemand meer voor zijn muziek gaan betalen.
Als je dan toch op de piraten toer gaat: een zendpiraat in Nederland krijgt max. 10.000 euro boete, meestal zelfs maar 1500 euro of minder (+ inbeslagname apparatuur). Volgens jou redenering zou deze boete meer richting de 10 miljoen moeten liggen? Immers, hij gooit de muziek zo de ether in: iedereen kan meeluiseren en opnemen zonder enige vorm van controle.Juist niet. Als die piraat gelijk krijgt en maar $21,- hoeft te betalen, is het meteen de laatste rechtzaak geweest, want voor $21,- ga je geen rechtzaak beginnen tegen een piraat. Dat zou betekenen dat piraten in het vervolg ongestoord zouden kunnen downloaden en uploaden, want er wordt toch niets aan gedaan.
[Reactie gewijzigd door vlaaing peerd op maandag 22 februari 2010 10:09]
[Reactie gewijzigd door superaki op zondag 21 februari 2010 17:49]
[Reactie gewijzigd door Admiral Freebee op maandag 22 februari 2010 07:28]
[Reactie gewijzigd door Kurgan op zondag 21 februari 2010 19:08]
[Reactie gewijzigd door Wim-Bart op maandag 22 februari 2010 04:20]
[Reactie gewijzigd door superaki op zondag 21 februari 2010 19:24]
[Reactie gewijzigd door freaq op zondag 21 februari 2010 17:28]
[Reactie gewijzigd door Omemanti op zondag 21 februari 2010 17:53]
Maar het is ook helemaal niet zeker dat al die mensen van hem gedownload hebben, als je kijkt naar de uploadsnelheid kan hij ook onmogelijk zoveel schade hebben aangericht (tenzij misshien met een ftth aansuiting die je 24/7 aan volle snelheid laat uploaden.Sorry maar nee. "Als ik het niet gedaan had, zou iemand anders het gedaan hebben" is gewoon geen legal argument in elke wetgeving die ik ken. Net zo min als 'iedereen reed te hard". Klint goed ene weer een leuk news item, maar het is onzin.
Je kan in Amerika beter de artiest ontvoeren en dwingen in je kelder op te treden dan een album downloadenIk vind de boete ook veel te hoog en compleet niet in relatie staan tot de overtreding.
Dat wel, maar het is niet relevant in het huidige downloadlandschap.je begrijpt wel wat ik bedoel...
[Reactie gewijzigd door W3ird_N3rd op zondag 21 februari 2010 17:18]
Als het niet in zijn shared-map had gestaan, had hij het dus niet verspreid, en konden ze dat ook niet gebruiken. nu is de kans dat er iemand van hem heeft gedownload wel aannemlijk te maken. Dus is er schade geleden door zijn acties. Dat iemand anders het ergens anders vandaan had kunnen halen doet daar niets van af. Dan had die persoon waar ze het vandaan hadden gehaald en niet Joel.Dus of Tenenbaum dit nu wel of niet in zijn shared-mapje had staan is niet al te relevant voor de verspreiding.
nee, zoals de poster hierboven al op merkt, deze nummers stonden al op internet. op veel verschillende plaatsen. dus ook zonder dat hij ze zou sharen zouden alle mensen die bij hem gedownload hebben de nummers kunnen krijgen.nu is de kans dat er iemand van hem heeft gedownload wel aannemlijk te maken. Dus is er schade geleden door zijn acties.
[Reactie gewijzigd door Countess op maandag 22 februari 2010 07:52]
[Reactie gewijzigd door Plopeye op zondag 21 februari 2010 19:59]
In Nederland ja, maar in Amerika? De wet daar steekt daar ietsje anders in elkaar, en gaat vooral uit van extremen, met als gevolg dat je voor het minste geringste ook een extreme veroordeling aan je broek hebt.Volgens mij moet een straf in verhouding staan tot wat hij heeft misdaan en niet of hij het kan betalen of het een faillissement oplevert.
Faillissement blijft 8 jaar op je credit-report staan in Amerika. Dus het blijft niet de rest van zijn leven achtervolgen.maar het blijft hem niet de rest van zijn leven achtervolgen, wat een faillissement wel doet.
[Reactie gewijzigd door mad_max234 op zondag 21 februari 2010 17:15]
Heb het toverwoord even gemarkeerd.21 dollar is natuurlijk niet waar, je brengt iets de p2p wereld in die wellicht door duizenden mensen worden gedownload en opnieuw word gedeeld
[Reactie gewijzigd door mad_max234 op zondag 21 februari 2010 17:22]
En ook dat valt niet te bewijzen:het sneeubal effect waar ej verantwoordelijk voor bent.
Simpel. In een P2P programma verbind je niet met één bepaalde user, je verbindt met een bron van jouw zoekopdracht. De mensen die bij hem hebben gedownload hebben dat per toeval gedaan toen ze zochten op een mp3 die toevallig in zijn collectie zat. Samen met het feit dat hij ze zelf al eerder gedownload had, is het zéér plausibel dat er genoeg andere mogelijkheden waren als hij er niet had geweest.En wie zegt dat de koper het anders ergens anders had gehaald wanneer jij het niet verkocht had.
Ik schrijf een stukje hierboven dan ook het volgende.In principe komt het op het volgende neer. Als hij die MP3's niet had gedeeld dan hadden misschien anderen het gedaan en had hij geen boete + claim gehad. Uiteindelijk heeft hij tegen beter weten in het risico genomen en verloren. Bad luck, maar mensen moeten gewoon leren dat aan iedere actie een gevolg kan zitten.
Ik stel dus absoluut niet dat hij vrijgesproken moet worden. Ik stel dat de boete niet gebaseerd moet worden op de claim dat Tenenbaum verantwoordelijk is voor de verspreiding van miljoenen kopieën, omdat dat simpelweg niet waar/niet te bewijzen is.
[Reactie gewijzigd door JohnAD op zondag 21 februari 2010 17:30]
En als ze die mensen ook nog eens berechten, dan heeft zowel de originele uploader als de uploader die het van hem heeft moeten betalen voor hetzelfde vergrijp, namelijk dat het schade heeft berokkend door het te uploaden naar anderen en doordat die dat verder uploaden naar nog anderen.21 dollar is natuurlijk niet waar, je brengt iets de p2p wereld in die wellicht door duizenden mensen worden gedownload en opnieuw word gedeeld (ja zonder hem had het ook niet opnieuw aangeboden door de downloader's)
Op dit item kan niet meer gereageerd worden.
Populair: Samsung Websites en communities Mobiele telefoons Google Sony Games Microsoft Politiek en recht Consoles Microsoft Xbox One
© 1998 - 2013 Tweakers.net B.V. Contact Over Tweakers Jouw privacy Algemene voorwaarden Cookies
Tweakers wordt uitgegeven door De Persgroep en wordt gehost door True