Hoofdcategorieën
Device Settings

Brits bedrijf krijgt subsidie voor ontwikkeling van 'oled-behang'

Door Dimitri Reijerman, donderdag 31 december 2009 09:43, views: 12.858

De start-up Lomox heeft uit een milieufonds van de Britse overheid 454.000 pond, omgerekend circa 502.000 euro, subsidie gekregen voor de ontwikkeling van in behang verwerkte oled-verlichting. De techniek zou lampen moeten vervangen.

LomoxLomox zegt dat het door eigen onderzoek een aantal nadelen van de bestaande oled-technologie, zoals hoge productiekosten, lichtverlies en een beperkte levensduur, heeft weten te overwinnen. Dit zou mogelijk zijn door het aanbrengen van de organische leds op een oppervlak middels een gepatenteerd fotolithografisch proces, dat vergelijkbaar zou zijn met productieprocessen die in de chipindustrie worden gebruikt. Ook claimt Lomox dat door het gebruik van nanostructuren het lichtverlies in oleds met 50 procent kan verminderen, waardoor tevens de levensduur vergroot zou worden.

Het twee jaar oude bedrijf stelt dat het met de ontvangen subsidie van ruim een half miljoen euro uit het Carbon Trust-fonds de ontwikkeling van behang waarin oleds zijn verwerkt, kan versnellen. Het lichtgevende behang, waarin naast oleds ook elektrische circuits zijn verwerkt, zou lampen in huiskamers en kantoren kunnen vervangen en door het lage verbruik bovendien bijdragen aan energiebesparingen. Ten opzichte van spaarlampen en halogeen-verlichting zou de oled-verlichting ook een natuurlijker licht afgeven.

De directeur van Lomox stelt tegenover de Financial Times dat zijn eerste oled-toepassingen mogelijk al in 2012 op de markt zouden kunnen komen. In eerste instantie wil het bedrijf de oled-techniek vooral buitenshuis testen, bijvoorbeeld op plaatsen waar geen directe stroomvoorziening beschikbaar is. Zo zouden 's nachts verkeersborden met oled-verlichting zichtbaar gemaakt kunnen worden, terwijl overdag de accu via een zonnepaneel kan worden opgeladen.

Volgende 10:33 XBMC krijgt 1080p-hardwareversnelling via Crystal HD-chip
Vorige 09:00 Apple en Canon grote winnaars Tweakers.net Gouden Steeksleutel
Advertentie

Reacties

«  1  2  3  »

Dit zijn leuke ontwikkelingen. Zie het al helemaal voor me dat ik over een aantal jaar geen lampen meer in huis heb, maar dat er gewoon een stuk plafond oplicht. :P

ik vraag me toch altijd af wat nou precies de (milieutechnische)winst is van zoiets. ja het verbruik gaat omlaag maar wat kost het extra (t.o.v. een normale lamp) aan grondkosten en energie?
dit geldt eigenlijk voor alle uitvindingen die als energiezuiniger worden omschreven. over het productieproces lees je eigenlijk niets (en van mij mogen ze dan ook de verscheping meerekenen wat in hun voordeel zal kunnen zijn).

of dat het plafond een mooie blauwe lucht met zon projecteerd, en gelijk je kamer verlicht ;)

Dacht eerst dat ze het over oled-TV-behang gingen hebben. :P

Wel een goede ontwikkeling, maar ik denk niet dat het in het echte leven goed zal werken, omdat niet bepaald elke willekeurige doe-het-zelver zoiets aan kan leggen. Je hebt er echt specialisten voor nodig.

Denk ik.

[Reactie gewijzigd door Orwell op donderdag 31 december 2009 10:05]


dat is ook het geval met stuccadoren (wat ik vast fout geschreven heb)
toch zijn er genoeg mensen met een gestucte muur

oftewel die specialisten komen er wel, net als met al het andere waar vraag naar is.

edit: laatste zin toegevoegd

[Reactie gewijzigd door ncb op donderdag 31 december 2009 09:53]


OT: verrassend genoeg is het: stukadoor. Toch fijn die nieuwe spelling. :)

En inderdaad, het is helemaal niet erg als er specialisten nodig zijn. Maar als ik het zo lees, zou het een soort behang moeten worden. En een beetje handige doe-het-zelver kan wel een behangetje 'doen'. :)

Er moet waarschijnlijk nog wel wat hardware worden geïnstalleerd om het behang aan te sturen.

En je kunt er altijd nog overheen (laten) stuken als het lichtgevende wandje je niet bevalt.

Er zijn wel meer dingen die door specialisten aangelegd moeten worden, ik denk dat het in de toekomst allemaal betaalbaar zal worden en er een grote markt zal ontstaan...dat het de toekomst is...

je kan dan zelf bepalen welke delen van de kamer dat je verlicht wilt hebben, heeft toch een voordeel...

(tis rustig op tweakers btw, heeft iedereen vrij en liggen in hun bed te stinken? ;) )

[Reactie gewijzigd door Boy op donderdag 31 december 2009 09:57]


Ze zijn aan het knallen buiten, is 10 uur geworden namelijk. :P

Had ik niet aan gedacht eigenlijk. Uiteraard zijn er specialisten voor. Kan weer wat extra banen opleveren.

"Bouwbedrijf De Vries v.o.f. - Uw specialist in behanglampen"

Werd om 9:30 al wakker door een enorme dreun hier. Rotkinderen! Schavuiten!


Enieway: erg gave ontwikkeling dit, maar ik vraag me af wat precies het nut is..
Zijn Oleds zo enorm efficient dan?

En ik hoop dat ze daadwerkelijk de levensduur hebben gefixt, ik zou niet m'n behang elk jaar willen vervangen omdat m'n licht het niet meer doet.. :/

Ik vind het behoorlijk knap dat je nu al weet dat het moeilijk gaat worden om zo iets aan te leggen.
Het enige wat ervan bekend is, is dat het een soort van behang achtig iets is.
Misschien word dit wel iets heel simpels dat je gewoon met een paar schroefjes vast zet op de muur/het plafon.

ik hoop ook dat dit de opmaat is naar een tv op je muur!
Hoezo platte tv, hoezo groot scherm (kan je daar dan nog van spreken?). De ontwikkeling is echt heel gaaf _/-\o_

Stomme vraag misschien, maar hoe krijgt het stroom? Inductie o.i.d?

Het lichtgevende behang, waarin naast oleds ook elektrische circuits zijn verwerkt
Ze krijgen gewoon via het lichtnet hun stroom lijkt me. Het zal ook wel mogelijk zijn om batterijen te kunnen plaatsen, maar dat is natuurlijk niet ideaal als het voor binnenhuis is.

Wat ik me dus afvraag is: kan het ook meer dan één kleur produceren? Zoals ik het lees is het niet meer dan een hele platte lamp, maar niet zozeer een display!

qua levensduur is het niet zinniger om minuscule anorganische leds te verwerken in een matrix en deze aanbrengen in het behang om het zelfde effect te verkijgen zonder al die nadelen van organische leds?

Kunnen we dan ook video's bekijken op het behang ? _/-\o_

niet op het behang.. dat kan al namelijk met een beamer...
wel vanaf het behang :) Een grote videowall

Ook handig voor bedrijven. Kunnen de kamers zonder ramen worden uitgerust met oled-behang die ramen weergeeft met een 'view'. In combi met UV tl-lampen en de bewoners van het kantoor hebben nergens meer last van :)

Iedereen heeft dan zin om naar zijn werk te gaan. er schijnt immers altijd een zonetje in het kantoor ;-)

@To_Tall: Dan schijnt altijd die zon op je monitor :Y)

Maar is het nu eens bevestigd dat nano's slecht zijn voor de gezondheid? Of is het weer net zo'n geëmmer als met die zendmasten? (Welles nietes, welles nietes...)
Lijkt me dan geen prettig idee om dan je hele woning met dat behang gemaakt te hebben aangezien er nanostructuren in zitten. Niemand wil de gezondheidsrisico's zoals met asbest.

ik denk ook dat dit eerder op bepaalde plekken in het huis gebruikt zal worden (alleen al vanwege de kosten). net als met asbest dat ook niet in een gehele woning zit/zat maar alleen op plekken waar het nodig is/was.

off-topic: lol voor je reactie op to_tall :*)

geef mij maar sneeuw, dat houd mij tenminste gemotiveerd. Van zon word je alleen maar moe. bleh.

Video :o, Game op het behang :D over paar jaar kunne we zeggen, Vroeger gamde we nog op 24", De jeugd van tegenwoordig neemt hele muren in beslag :(

'Perfax OLED behanglijm' :+

Grappige ontwikkeling, ben benieuwd hoe zich dit gaat ontwikkelen.
Is genoeg voor te bedenken!

of meerdere circuits met anders gekleurde patronen waaruit je kan kiezen middls de afstandsbediening.

Aan de ene kant is het een zeer mooie oplossing, maar hoe goed werkt het?
Met al die geïntegreerde oplossingen wordt het steeds lastiger om even iets te veranderen.
Nu: Lampje kapot -> nieuwe lamp.
Dan: Lampje kapot -> hele kamer opnieuw behangen (want je wil natuurlijk wel een egaal behang en niet een strip die meer licht geeft omdat die nieuwer is).

Daar heb je inderdaad een punt. Misschien dat het tegen die tijd wel mogelijk is om een dergelijke strip te vervangen...

Wie weet, kwestie van afwachten dit soort ontwikkelingen.

Dat zat ik hier ook net te bedenken. Maar, zo heeft elk nadel zijn voordeel. Als die oleds door productie-innovatie een veel langere levensduur krijgen, wordt het wel een levensvatbaar product. En het idee is er.

Ik vraag me alleen wel af, hoe je je woning gaat ervaren, wanneer licht niet meet van 'puntbronnen' afkomstig is, maar vanaf lichtvlakken. Schaduwen, etc. worden dan heel anders. Lijkt me bepaald geen prettige ervaring. Het zal een beetje zijn alsof je in een stadion woont, allerlei schaduwen alle kanten op.

Je kunt het op zich simuleren met een rendering, en daarin zal zichtbaar zijn dat je een 'onwerkelijke' belichting krijgt.

Je kunt het licht juist veel natuurlijker maken. Dan moet je niet vier muren 'aan' zetten inderdaad, maar vergelijk het met een kamer met aan een enorm raam. Is het licht buiten, dan fungeert het raam als lichtbron. Als het donker is kun je met deze techniek een lichtbron van vergelijkbare grootte maken (op een andere muur).

Bovendien krijg je waarschijnlijk heel zacht licht en vrijwel schaduwloos licht (hoe groter de bron, hoe zachter het licht), . Een beetje hetzeldfe effect als met het licht door dat grote raam op een bewolkte dag (maar dan hopelijk met hogere lichtintensiteit)..

Ik zie dit wel zitten. Zeker voor de donkere winterdagen...

@Ramzzz: vanwege het feit dat het licht van een groter oppervlak af komt zullen de schaduwen juist diffuus zijn, dus natuurlijker.

Daarnaast is het gewoon een kwestie van wennen, de eerste persoon met een gloeilamp zal ook het gezellige vlammetje van de kaars gemist hebben.

Natuurlijk is een beetje discutabel want in de natuur is er maar 1 lichtbron. Vaak zijn het de wolken die het allemaal diffuus maken. Zijn die weg, krijg je toch schaduws.
"Natuurlijk" is dus niet altijd diffuus

Maar, met mijn fotografie achtergrond, geef ik toe, licht van alle kanten geeft meestal een wat mooiere belichting en geen slagschaduws

Heeft oled niet minder last van lichtsterkteverlies binnen zijn levensduur?

Schilderijtje met een smeulend herderinnetje ophangen > lampwand stuk.. }>

Ik herinner me dat Philips (?) een aantal jaren geleden al bezig was met de ontwikkeling van een TV-/PC-behangetje. Als het 'behang' uit zou staan zou het gewoon wit zijn en op die manier overeenkomen met de rest van het behang. Heb er sindsdien eigenlijk niets meer over gehoord en kan ook niet zo gauw een bron vinden. :/
Dat Philips-behang is dus alweer wat anders dan het behang waar Toshiba begin dit jaar mee in het nieuws kwam.

[Reactie gewijzigd door smartjan op donderdag 31 december 2009 11:16]

«  1  2  3  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 10:33 XBMC krijgt 1080p-hardwareversnelling via Crystal HD-chip
Vorige 09:00 Apple en Canon grote winnaars Tweakers.net Gouden Steeksleutel
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011