Hoofdcategorieën
Device Settings

KPN overweegt introductie 'privé-zendmasten'

Door Arnoud Wokke, vrijdag 2 oktober 2009 15:27, views: 31.348

KPN overweegt volgend jaar femtocellen aan consumenten en bedrijven te gaan verkopen in Nederland. Femtocellen zijn kleine zendmasten die binnenshuis gebruikt kunnen worden en waarmee het bereik binnen verbeterd kan worden.

AT&T 3G MicroCellKPN is er nog niet uit of de verkoop van femtocellen daadwerkelijk een toevoeging zal zijn op de Nederlandse markt, zegt manager mobiele netwerken Michael Vocke tegen Tweakers.net. "Femtocellen zijn primair bedoeld voor dunbevolkte, grote gebieden. In die gebieden is de ontvangst vaak een probleem. Nederland is een compact en dichtbevolkt land. Vandaar dat we er nog niet uit zijn." Femtocellen werken doordat ze via een breedbandverbinding direct aangesloten worden op het vaste net van een provider. Zendmasten staan op datzelfde vaste net aangesloten.

Een femtocell lijkt desondanks als extra service een goed idee, ook omdat nieuwe glascoatings ervoor zorgen dat het bereik van vooral umts vermindert. "Daar hebben wij echt last van. Meer en meer bedrijfspanden bestaan voor een groot gedeelte uit glas en in woonhuizen wordt HR++-glas geplaatst", aldus Vocke.

Een snelle introductie is echter uitgesloten. "De femtocellen zijn wat ons betreft niet snel en stabiel genoeg om op de markt te brengen. Dat zal dus op zijn vroegst volgend jaar worden." De Amerikaanse provider AT&T is onlangs wel gestart met de 'persoonlijke zendmasten'. Amerikaanse providers moeten veel investeren om hun 3g-netwerk landelijk dekkend te krijgen: femtocellen drukken die kosten, omdat consumenten en bedrijven zelf betalen voor beter bereik.

Volgende 16:05 Rekening Buma voor embedded content blijkt juridisch discutabel
Vorige 14:28 Sony ontwikkelt draadloze energie-overdracht
Advertentie

Reacties

«  1  2  3  »

Als je telefoon geen signaal heeft, hoe kan zo'n kastje dan wel een signaal vinden, laat staan versterken?

Die zit bedraad vast denk ik (naar de provider). En zend vervolgens zelf (binnenshuis) weer draadloos. Het is dus eigenlijk een prive-zendmastje, als ik het goed begrijp.

[Reactie gewijzigd door Crugster op vrijdag 2 oktober 2009 15:33]


Ja dat staat er ook.
Femtocellen zijn kleine zendmasten die binnenshuis gebruikt kunnen worden en waarmee het bereik binnen verbeterd kan worden.
en
Femtocellen werken doordat ze via een breedbandverbinding direct aangesloten worden op het vaste net van een provider. Zendmasten staan op datzelfde vaste net aangesloten

Ik denk via internet aangesloten ?

klik klik

Waarom zou je zo'n ding gebruiken om je 3G/UMTS bereik te vergroten...

Je zit toch al thuis? 8-) Lang leve Wi-Fi :)

dat bedacht ik ook al, wifi hoef je niet extra voor te betalen en zoals ik het hier lees moet je zelf zo'n doosje aanschaffen, dan betaal je dus voor 3g/umts en voor zo'n doosje.

Maar toch voor dunbevolkte gebieden zonder verbinding is het wel een oplossing aangezien geen enkele provider 100% landdekking heeft.

in de usa hebben ze ook flatrates die echt onbeperkt zijn dan maakt het dus niet meer uit of je wifi umts of weet ik wat gebruikt.

normaal zou je idd zeggen als je via je eigen netwerk surft zou je daarvoor niet belast moeten worden. Ben benieuws hoe kpn hier mee omgaat.

Wij hebben een atoomkelder in ons bedrijf en daar is het bereik gewoon slecht of je hebt gewoon geen verbinding. Dan kan het volgens mij erg handig wezen om een aparte zendkast neer te zetten zodat je ook in de kelder bereik hebt.

inkoppertje:
tegen de tijd dat je in die atoomkelder zit.. heb je ook niet echt meer bereik nodig... :+

Dan moet iedereen we/ dezelfde provider hebben, anders heb je er nog niets aan

Dat is niet helemaal zeker.

Details weet ik nog niet maar waar ik werk wordt een nieuw pand gebouwd waar binnen ook zeer slecht ontvangst is. 'Men' is daar nu bezig om met een vergelijkbaar systeem GSM-dekking in het pand te realiseren. En wat ik van een van m'n collega's begreep liep dat via Vodafone terwijl we de abonnementen van KPN houden. Zelf heb ik T-mobile en ook dat zou geen probleem zijn.

Al met al: Ik ben benieuwd... :)

Heel veel ' atoomkelders' worden tegenwoordig gebruikt als opslag en anders veilige ruimte's.

heb je gelijk aan ;)
echter kan ik het mij ook voorstellen dat jij met je mobiel wil bellen en als je geen of slecht bereik hebt is bellen met je mobiel via WiFi geen optie lijkt mij :P

wifi en pbx - is JUIST een goede manier van bellen (binnen het bedrijf),

Ik heb thuis ook wifi en mijn nokia N82. Hiermee kan ik bijvoorbeeld een voipbusteraccount instellen in de Voip mogelijkheden die dit toestel ondersteunt. Op die manier kun je dus erg voordelig binnenshuis bellen.
Mocht toestel geen voip ondersteunen, dan bestaat er nog zoiets als bijvoorbeeld fring :-)

[Reactie gewijzigd door benbi op vrijdag 2 oktober 2009 16:57]


oké VOIP met je mobiele nummer? dacht het niet. Daar zijn juist die femtocellen voor. Mobieltje kan gewoon UMTS aanmelden op de femtocel, niks geen geklooi met een extra voip nummer.

Nou dat staat juist in de tekst. Door een goed landelijk netwerk twijfelt KPN of het wel een toevoeging zal zijn. Echter in vrij grote gebouwen kan het wel eens lastig zijn om op een lage verdieping bereik te hebben als in alle richtingen er nog minstens 100 meter aan gebouw is.

Ooit geprobeerd om van het ene naar het andere accespoint te lopen met je WiFi-apparaat? ;) Handovers zijn een probleem voor WiFi. Met GSM/3G heb je hier (bijna*) geen last van. Gezien er steeds meer mobiele toepassingen komen waarbij dataverkeer nodig is, zijn deze femtocellen zo gek nog niet. Tevens heb je binnenshuis slechte dekking voor 3G, zoals meer mensen al melden.

Begin dit jaar overigens op excursie geweest bij KPN, daar tevens een case gemaakt over deze femtocellen. :) Leuk om te lezen dat er nu dus ook daadwerkelijk iets mee gaat gebeuren. (Men zei destijds dat begin 2010 waarschijnlijk eerste 'introductie' zou zijn).

Er zijn gebieden in NL waar je gewoon geen bereik hebt binnenshuis, als je dat dan wel kan krijgen door dit kastje aan te sluiten... Niet iedere consument heeft zijn telefoon om te internetten.

Nou, ik heb binnenshuis zo goed als geen bereik. :(
Zowel met KPN als Vodafone. Om over de andere providers nog maar te zwijgen. De hele buurt heeft hier last van. Komt ook omdat we 5 kilometer van Duitsland af wonen. Het gebeurt dan ook regelmatig dat je opeens buiten op het Duitse net zit. dit heb ik overigens opgelost door de provider vast te zetten op KPN en Vodafone (heb meerdere abo's0

Als je het linkje in het bericht had gevolgd dan had je geweten dat deze post redelijk nutteloos is.
Het is door middel van een breedband internetaansluiting verbonden met het netwerk van een mobiele telefoonmaatschappij.

Als je de meegeleverde link leest, zie je:
Het is door middel van een breedband internetaansluiting verbonden met het netwerk van een mobiele telefoonmaatschappij.

Grotere antenne en dus betere ontvangst dan je mobieltje, dat signaal kan hij dan zelf weer versterkt doorsturen zodat je telefoon het ontvangt.

Lees de post!
Het is door middel van een breedband internetaansluiting verbonden met het netwerk van een mobiele telefoonmaatschappij.

Is dat een serieuze vraag? Mobieltje.. kleine antenne, kan daardoor misschien niks vinden. Kastje = 1 en al antenne.... misschien vindt die t signaal wel?

de grote van de antenne heeft relatief weinig invloed, het gaat er om dat de lengte van een golf op de antenne past. 300/Freq (in Mhz)=antenne lengte in meter, en meestal wordt het signaal maar over 1 helft van de golf verzonden, waardoor je dus maar de helft van de lengte nodig hebt.
in geval van 900Mhz GSM band, dus 0,33M dit zou dus de ideale lengte van een antenne van een GSM netwerk zijn. in een GSM wordt dit doormiddel van een 'coupler' gedaan.
De lengte van een UMTS antenne (2100Mhz) is 0,14M
deze regelt de lengte van een antenne, deze coupler hoeft maar 3cmł aan ruimte in beslag te nemen om een lengte van 12,5M te compenseren (coupler waar ik regelmatig mee werk).
een niet ideale antenne lengte zou zorgen voor de zogenaamde 'packetloss'.
de enige manier om het signaal 'echt' beter te ontvangen is door de 'omgeving/positie' van de antenne te verbeteren.
gezien antennes op deze frequenties dmv line of sight verbonden worden.
dit kan door de antenne meer 'hoogte' te geven (elevatie, vergroten van line of sight), minder EM-straling in de omgeving of minder obstructies tussen zender&ontvanger.
deze hebben de grootste invloed op het verlies van het signaal.


(coupler: http://en.wikipedia.org/w..._and_directional_couplers )

[Reactie gewijzigd door un1ty op vrijdag 2 oktober 2009 16:46]


Je kan gewoon op het woord Femtocell klikken dan staat het antwoord recht voor je neus.
Het is door middel van een breedband internetaansluiting verbonden met het netwerk van een mobiele telefoonmaatschappij

[Reactie gewijzigd door Mobow op vrijdag 2 oktober 2009 15:39]


redelijk voor de hand liggend: het kastje maakt verbinding via een bedrade aansluiting en stuurt op deze wijze je gsm signaal richting telecomprovider. zie ook de wiki pagina die vermeld wordt in het artikel:
Het is door middel van een breedband internetaansluiting verbonden met het netwerk van een mobiele telefoonmaatschappij.

LEES het artikel is goed:

Femtocellen werken doordat ze via een breedbandverbinding direct aangesloten worden op het vaste net van een provider.

Lees de link in het artikel en je weet het.

zou er een business model te bedenken zijn waarin de consument geld kan verdienen met zo'n femtocel, bijvoorbeeld voor het aanbieden van de service erover aan derden? Voor de telco wordt op deze manier het bereik vrijwel gratis vergroot, en de consument gebruikt de DSL verbinding toch niet altijd tot het maximum...

Op zo'n manier rol je een wireless netwerk uit bestaande uit allemaal kleine femtocellen, dat op femtocel nivo wellicht minder stabiel is, maar door de grote hoeveelheid van die cellen als geheel bijna altijd beschikbaar. Volgens mij doet bijvoorbeeld Wireless Leiden iets soortgelijks, maar dan voor Wifi...

Met WiFi is dat al eens gebeurd maar niet echt aangeslagen.
Ik kan alleen de naam van het project niet meer herinneren...

FON

Vraag me trouwens af wat het bereik is van zo'n femtocell, kan het niet zo snel terugvinden. Het gaat in de uitleg vooral om het bereik IN gebouwen te verbeteren omdat gebouwen nogal eens te goed geďsoleerd zijn de laatste tijd.

[Reactie gewijzigd door Barrie98 op vrijdag 2 oktober 2009 15:47]



nog beter... FON heeft reeds een partnership met de maker van die femtocellen om ook via 3G bij Telco's te gaan aankloppen hiermee...

http://blog.fon.com/nl/ar...voor-een-femtofonera.html

ook heeft FON reeds een samenwerking met E-Plus...De Duitse tak van KPN
http://wiki.fon.com/wiki/Eplus/nl

Natuurlijk. Ik zal er eentje neerzetten in Amsterdam en geld vragen voor een grote WLAN-Party ;)

Het kastje hangt dan vast aan een bedraad netwerk.

Amerikaanse providers moeten veel investeren om hun 3g-netwerk landelijk dekkend te krijgen: femtocellen drukken die kosten, omdat consumenten en bedrijven zelf betalen voor beter bereik.
Betaal je daar niet al voor dan als je een abonnement afsluit?

Ja
En je mag nog een keer betalen met de aanschaf van zo'n femtocel

Dus in plaats van de investeringen voor netwerkverbetering zelf te regelen wil KPN de consument nu op kosten gaan jagen en daar zelf voor op laten draaien?

Dat was ook gelijk mijn eerste reactie. Waarom extra betalen voor een service die KPN hoort te leveren. Maar als daarentegen de kosten voor je abbo naar beneden gaan is het misschien wel het overwegen waard.

Nee, omdat huizen/panden steeds beter geďsoleerd worden komt het signaal minder goed binnen. KPN wil hier op in spelen.

Als je een pand hebt dat bijna geen signaal doorlaat en wel verschillende mensen komen kan dit een uitkomst zijn.
Ik ben laatst nog bij een conferentiecentrum geweest waar binnen niemand bereik had.

Als je een pand hebt dat bijna geen signaal doorlaat en wel verschillende mensen komen kan dit een uitkomst zijn.
Ik ben laatst nog bij een conferentiecentrum geweest waar binnen niemand bereik had.
Er zijn conferentiecentra die daar mee adverteren. Dan weet je tenminste zeker dat je niet gestoord wordt tussendoor. Erg rustgevend...

Zoals in het artikel ook staat: dit is vooral een toevoeging in dunbevolkte gebieden, de meerwaarde in NL is onduidelijk omdat overal in principe bereik is.
In bepaalde gebouwen met slecht bereik is het wellicht wel een optie, maar dat zal vaak niet particulier zijn.

[Reactie gewijzigd door red85 op vrijdag 2 oktober 2009 16:10]


Kun je niet beter gewoon een repeater aanschaffen (ok, die daar zijn wel erg prijzig, maar ik heb goedkopere gezien)? Gewoon een antenne op het dak, en het apparaat binnenshuis. Kun je ook nog gewoon mobiel bellen en tetheren als je internet+voip er weer eens uit ligt. Hoewel dit natuurlijk weer geen alternatief is als je überhaupt geen bereik hebt op je locatie, al zal de antenne van zo'n repeater een stuk meer oppikken dan het lullige antennetje in je telefoon.

[Reactie gewijzigd door .oisyn op vrijdag 2 oktober 2009 15:37]


Kun je niet beter gewoon een repeater aanschaffen (ok, die daar zijn wel erg prijzig, maar ik heb goedkopere gezien)?
Mijn idee, en ja ik heb ook goedkopere gezien (in de UK)

Een GSM/3G 2100MHz repeater kost daar omgerekend 370 euro.

Houd dan wel rekening dat je illegaal bezig bent. Voor een repeater moet je een vergunning hebben.

In Nederland (volgens de telecomwet) heb je geen vergunning nodig maar toestemming van de operator!

Mijn ervaring is dat die in de meeste gevallen niet moeilijk doen over het plaatsen van een repeater.

Bij nieuwbouw wijken zou het wel handig zijn voor mensen. Ik zit in een nieuwbouwijk en heb heel slecht ontvangst met mijn telefoon en dit zou een uitkomst bieden.

Zou slimmer zijn als ze bij KPN kiezen voor een (ADSL) modem waar dit is ingebouwd. Op die manier heb je direct een verbinding naar het vaste net voor het signaal en kun je binnenshuis switchen tussen internet bellen en mobiel bellen.

Dan zou het dus niet werken voor mensen die via kabel internetten, beetje zonde om een deel van je klanten bij voorbaat uit te sluiten.

Noemden we dit vroeger niet gewoon de 'vaste telefoon'?

Nee vroeger noemden we het de telefoon, mobieltjes bestonden toen nog niet. Of bedoel je dat de jaren 90 al vroeger is? :p

Draadloze telefoontjes bestaan al vrij lang. Talloze foute oude Amerikaanse series waar ze in huis rond lopen met een draadloze telefoon.
«  1  2  3  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 16:05 Rekening Buma voor embedded content blijkt juridisch discutabel
Vorige 14:28 Sony ontwikkelt draadloze energie-overdracht
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011